ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2014/12/27
    5
    0

اشکال پس از تعويض خازنهاي منبع تغذيه

سلام،
    اين اولين تاپيکي که ايجاد ميکنم و اميدوارم بتونم از تجارب شما استفاده کنم.
    يکم پيش زمينه......بايد بگم که دانش الکترونيک من در حد هيچ هست(کارم موسيقي) ولي چند وقتيه که با کمک اينترنت و تکنسينهاي داخل و خارج از ايران شروع به نوسازي و سرويس يه دستگاه ميکسر صداي آنالوگ ساخت سال 1960 کردم. اول از تکنسين مسني که وظيفه تعمير اين تجهيزات رو در استوديوهاي قديم به عهده داشت کمک گرفتم و دستگاه به کار افتاد. بعد از مدتي از طريق فارمهاي خارجي با اشخاصي که هنوز از اين دستگاه استفاده ميکنند، براي سرويس کامل دستگاه راهنمايي گرفتم. همگي معتقد بودند که خازنهاي الکتروليت با بيش از 30 سال سن بخصوص مارک Frako بايد عوض بشوند(کاري که تکنسين خودمون معتقد نبود، علارغم دريافت جداگانه هزينه تعمير وسرويس و لوازم و...).
    به هر حال خودم مشغول شدم. خوشبختانه پس از ساخت تعداد زيادي کابل، ميتونم بگم که تجربه کافي در لهيم کاري بدست آوردم.
    اول از تعويض خازنهاي آمپليفايرهاش شروع کردم که تاثير بسيار خوبي داشت.
    بعد منبع تغذيه، که شامل سه برد، Phantom Power(که الکتروليت نداره) و Rectifier Board و Primary board.
    خوشبختانه شمايتک و PCB تمام بردها در دفترچه سرويس اين دستگاه هست.(بايد بگم که من 2تا از اين دستگاه و پاور دارم)
    تعويض خازنهاي rectifier باعث شد که بسياري از نويزها (100hz,200hz) از بين رفت.(البته در يکي از پاورها و ديگري همچنان نويزي بود)
    تو primary board، دو خازن 220uf/100v بود که با نوع راديال ولي همون مشخصات عوض کردم.(پلاريتي هم درست بود) ولي اينبار يه پت کرد و روشن نشد(دستگاه با پاور ديگه روشن ميشد)....با 2تا خازن ديگه عوض کردم...باز هيچ.....خازنهاي خودش رو گذاشتم....يه جرقه زد و هيچ( دستگاه با پاور ديگه هم روشن نشد)....

ميتونم شماتيک رو اينجا پ کنم...
    اشتباهم کجا بوده؟
    اگر راهنماييم کنيد ممنون ميشم...
    2011/04/26
    68
    1

پاسخ : اشکال پس از تعويض خازنهاي منبع تغذيه

در مورد خراب شدن خازنهاي الکتروليتي بايد به باد کردگي زير خازن و پشت خازن و همچنين خارج شدن روغن الکتروليت از قسمت لاستيکي دقت کنيد معمولا خازنهاي الکتروليتي بعد از چند سال که من مدت دقيقش رو نميدونم ماده الکتروليتشون خشک ميشه و از بين ميره که باعث نشت خازن و همچنين باد کردنش ميشه
    اينطوري نميشه دقيقا گفت مشکل از کجاست ولي با مواردي که گفتيد احتمالا بار اول که عوض کرديد پلاريته اشتباه بوده و به مدار آسيب زده اگر شماتيک رو پلود کنيد خيلي بهتره
    گل سرخ گل سرخ است و خار , خار . نه خار بد است و نه گل سرخ خوب . اگر انسان از روي زمين محو شود , گلها آنجا خواهند بود و خارها نيز آنجا . اما ديگر كسي نيست كه بگويد گلهاي سرخ خوبند و خارها بد !
    2014/12/27
    5
    0

بعيده که پولاريتي رو اشتباه کرده باشم!!
    خازنهاي C9 ,C10

2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    13

تعويض خازنهاي rectifier باعث شد که بسياري از نويزها (100hz,200hz) از بين رفت.
    توي قسمت منبع تغذيه بيشترين وظيفه خازن ها حذف نويزهاي همين محدوده است

شايد موقع لحيم کاري جايي اتصالي کرده يا اتصالي خوب نگرفته باشه يا اينکه به علت قديمي بودن بردها PCB دچار مشکل شده اگه از زير پي سي بي هم عکس بگيريد و جاي خازنها رو مشخص کنيد شايد بهتر بشه کمک کرد

اين صداي پت که ميگي از کجا اومد ؟ خازن ها معمولا ميترکن(الکتروليت)
    اگه لازم باشه ميتوني ولتاژ گيري کني ؟
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !
    2011/04/26
    68
    1

براي هرکسي که الکترونيک کار ميکنه بارها اتفاق مي افته که پلاريته خازن رو اشتباه بزنه براي خود منم بارها اتفاق افتاده :redface: ولي احتماش کمه شما اشتباه زده باشيد چون ولتاژ زياده منفجر ميشد
    مدار رو نگاه کردم خيلي مدار جالبيه يه جور منبع تغذيه سوييچينگه فسيله خيلي قديميه همين که شماتيکش رو داريد عاليه
    مدار قسمت پريمري يه قسمت ولتاژ ac داره که با مربع قرمز نشون دادم يه قسمت اسيلاتور داره که با مربع آبي مشخص شده و يه قسمت فيدبک داره که با مربع سبز مشخص شده به نظر من احتمالش خيلي کمه دو قسمت ولتاژ ac و فيدبک آسيب ديده باشند پس مشکل ما احتمالا توي قسمت اسيلاتوره
    توي اين قسمت حتما بايد خازن هاي c6 - c7 - c9 - c10 بايد حداقل 200 ولت باشند (چون وقتي ولتاژ دي سي ميشه مقدار دي سي بيشتر از مقدار ac ميشه ) اگر خازن هاي c17 , c18 رو هم عوض کرديد اين دوتا هم بايد 200 ولت باشند.
    زماني که شما مدار رو وصل ميکرديد کليد s2 (کليدي که با فلش مشخصه) توي چه حالتي بود ؟ چون اين کليد انتخاب ميکنه ولتاژ ورودي چقدره و حتما بايد قطع بوده باشه اگر وصل بود مدارتون حتما آسيب ديده
    بعد از اينکه خازن ها رو عوض کرديد براي تست مدار بايد مدار پريمري رو جدا کنيد و به برق وصل کنيد حتما حواستون باشه کليد s2 قطع باشه بعد از وصل کردن ولتاژ دو نقطه tp1 , tp2 رو با مولتي متر اندازه گيري کنيد (بايد از قسمت ولتاژ دي سي و رنج 600 ولت يا بالاتر استفاده کنيد ) اگر ولتاژ اين قسمت بالاتر از 200 ولت بود مطمئن بشيد قشمت ولتاژ ac درسته فقط حواستون باشه بيشتر قسمت هاي اين مدار ولتاژ بالايي داره و در صورت خوردن دست باعث برق گرفتگي ميشه
    بعد از چک کردن ولتاژ مدار رو ار برق جدا کنيد و قسمت ريکتيفاير رو وصل کنيد و ولتاژ مدار رو وصل کنيد و ولتاژ دو سر خازن c17 برد ريکتيفاير رو اندازه بگيريد بايد 22 ولت باشه اگر همين مقدار بود که مدار درسته اگر مقدار صفر بود بگيد تا بگم کدوم قسمت ها رو چک کنيد
    و در آخر نگران چيزي نباشيد چون قدرت مدار کمتر از 250 وات هستش با کمي دردسر ميشه با يه مدار ديگه جايگزينش کرد

گل سرخ گل سرخ است و خار , خار . نه خار بد است و نه گل سرخ خوب . اگر انسان از روي زمين محو شود , گلها آنجا خواهند بود و خارها نيز آنجا . اما ديگر كسي نيست كه بگويد گلهاي سرخ خوبند و خارها بد !
    2014/12/27
    5
    0

خيلي ممنون از جوابهاتون...
    حتما کليد S2 قطع بوده.(بسيار سفته، امکان اشتباه وجود نداره).
    خازنهاي C6,C7,C9,C10 همه 100v هستند.
    خازنهاي C17, C18 مدلWIMA FKS-1000/400 A هست...
    به محض تست، اطلاع ميدم...
    2014/12/27
    5
    0

عکس پاورها (پاور با خازن سبز مشکل پيدا کرده)

بعد از استفاده خازن اصلي خود پاور و داستان جرقه و ... ديگه دستگاه روشن نشد! حتي با پاور سالم.(بعد از تعويض خازن و قبل از جرقه، با پاور سالم روشن شد).
    تنها بخش از منبع تغذيه که تو دستگاه کار شده اين هست که فکر ميکنم transient filtering...

دليل روشن نشدنش با پاور سالم (که روي دستگاه ديگه کار ميکنه) ميتونه از اينجا باشه؟
    متشکر
    2014/12/27
    5
    0

سلام
    خوشبختانه با دوستي آشنا شدم که اشکال رو پيدا کرد. گاهي وقتها دنبال يه ايراد بزرگ ميگرديم ولي مشکل بسيار ساده تر از اونه که تصور ميکنيم. کليد اصلي قبلا دستکاري شده بود و وقتي مشغول تعويض بودم قطع شده!!!
    خيلي ممنون از کمک همه دوستان...
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8