اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی مدار

سلام

من می خوام یه مدار طراحی کنم که وقتی یه بار تغذیه 5 ولت را به مدار وصل و سپس قطع می کنیم رله 1 وصل بشه. اگر برای بار دوم تغذیه را وصل و قطع کنیم رله 1 قطع و رله 2 وصل بشه. و برای بار سوم دوباره رله 2 قطع و رله 1 وصل بشه و به همین ترتیب هر بار یکی از رله ها وصل بشه. من به نظرم رسید از فیلیپ فلاپ نوع T استفاده کنم. اما این فیلیپ فلاپ با لبه پایین رونده تریگر میشه . من تو پروتئوس یه 5 ولت را بوسیله یه کلید به پایه t و کلاک وصل کردم وقتی کلید وصل بشه 5 ولت میاد سر پایه t و سر پایه کلاک و وقتی تغذیه را قطع کنم یه لبه پایین رونده دارم اما در این هنگام پایه tهم صفر هست و خروجی فیلیپ فلاپ تغییری نمی کنه؟ چیکار کنم؟ میشه یه خازن بزارم تو ورودی پایه t که با وصل تغدیه شارژ بشه و وقتی تغدیه قطع میشه و ما لبه پایین رونده داریم پایه t هنوز 1 بمونه؟

پاسخ : طراحی مدار

t به 5 و clock به کلید

toggle flip flop
    http://www.circuitstoday.com/flip-flops
    http://www.electronics-tutorials.ws/counter/count_1.html
    http://www.doctronics.co.uk/4013.htm
    مـن هیچ ندانم که مرا آن که سرشت
    از اهل بهشت کرد یا دوزخ زشت
    جامی و بتی و بربطی بر لب کشت
    اين هر سه مرا نقد و تو را نسیه بهشت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط marychi
      t به 5 و clock به کلید

toggle flip flop
      http://www.circuitstoday.com/flip-flops
      http://www.electronics-tutorials.ws/counter/count_1.html
      http://www.doctronics.co.uk/4013.htm
      خوب مشکل من اینه که نمی خوام باطری تو مدارم بزارم .یعنی فقط دو تا سیم دارم که می تونم بهش 5 بدم و می خوام وقتی 5 دادم toggle بشه

دیدگاه

یه میکرو 2 تومنی بذار خودت رو راحت کن
        داخل eeprom بنویس در چه وضعیتیه وقتی دوباره on شد از eeprom بخون وضعیت قبلی رو و وضعیت جدید رو ایجاد کن و الا آخر ...
        AYRIC

دیدگاه

شاید درست متوجه منظورتون نشدم ولی با برداشتی که از سوال شما کردم این راه ها به نظرم میرسه :
          میتونید از آی سی های کانتر که خروجی باینری دارند (BCD) استفاده کنید بیت کم ارزش مدام در حال تاگل شدن هست
          یا حتی میتونید توی شمارنده های ده دهی پایه(خروجی) 3 رو به ریست وصل کنید تا همیشه 1 و 2 در حال کار باشند

من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roboreza
            یه میکرو 2 تومنی بذار خودت رو راحت کن
            داخل eeprom بنویس در چه وضعیتیه وقتی دوباره on شد از eeprom بخون وضعیت قبلی رو و وضعیت جدید رو ایجاد کن و الا آخر ...
            این میکرویی که میگید چیه؟ من فقط یکم avr کار کردم که اونم نمی دونم چطوری باید با eeprom کار کرد

دیدگاه

داغون ترین میکرو attiny13 است فکرکنم هزارتومن نهایت دوتومن باشه :mrgreen:
              در روزگاري که لبخند ادم ها بخاطر شکست توست برخيز تا بگيرند.........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط icarus
                شاید درست متوجه منظورتون نشدم ولی با برداشتی که از سوال شما کردم این راه ها به نظرم میرسه :
                میتونید از آی سی های کانتر که خروجی باینری دارند (BCD) استفاده کنید بیت کم ارزش مدام در حال تاگل شدن هست
                یا حتی میتونید توی شمارنده های ده دهی پایه(خروجی) 3 رو به ریست وصل کنید تا همیشه 1 و 2 در حال کار باشند
                شمارنده ده دهی یعنی پایه سوم عدد 3 را نشون میده؟ یه مشکلی هم که وجود داره اینه که وقتی ریست بشه همه پایه ها صفر میشه. در صورتی من می خوام دو پایه وجود داشته باشه که یه بار یکیشون صفر و دیگری 1 باشه و با وصل مجدد تغذیه برعکس بشه. یعنی اون پایه ای که صفر بوده 1 بشه و اون پایه ای که 1 بوده صفر بشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electroactive
                  این میکرویی که میگید چیه؟ من فقط یکم avr کار کردم که اونم نمی دونم چطوری باید با eeprom کار کرد
                  اگه avr کار میکنید همون attiny13 یا کلا سری های attiny اکثرا قیمت پایینی دارن
                  در pic هم مثلا 12f675 برای اینکار مناسبه
                  AYRIC

دیدگاه

خوب مشکل من اینه که نمی خوام باطری تو مدارم بزارم .یعنی فقط دو تا سیم دارم که می تونم بهش 5 بدم و می خوام وقتی 5 دادم toggle بشه
                    سوالت نامفهومه.
                    برق 5 ولت ای سی از کجا تامین میشه؟ همون رو بده به T و کلاک رو بده به کلید. فلیپ فلاپ دو تا حروجی داره که همونی هست که می خوای.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط marychi
                      سوالت نامفهومه.
                      برق 5 ولت ای سی از کجا تامین میشه؟ همون رو بده به T و کلاک رو بده به کلید. فلیپ فلاپ دو تا حروجی داره که همونی هست که می خوای.
                      ببینید اصل مطلب اینه که من می خوام این مدار را وصل کنم به کلید تک پل تو خونه. و می خوام دو تا رله تو خروجی داشته باشه که دو تا لامپ تو خروجی ببندم. هر وقت کلید تک پل را روشن کردم یکی از لامپ ها روشن بشه. بعد اگه کلید را خاموش کردم و دوباره روشن کردم اون یکی لامپ فقط روشن بشه دوباره اگه کلید را خموش روشن کردم همون لامپ اولی روشن بشه

دیدگاه

می تونم با این برنامه این کارو انجام بدم؟

Dim X As Bit
                        Dim Y As Bit
                        Config Portc = Output
                        Toggle X
                        Portc.0 = X
                        Y = Not X
                        Portc.1 = Y
                        End

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کوروش بزرگ
                          داغون ترین میکرو attiny13 است فکرکنم هزارتومن نهایت دوتومن باشه :mrgreen:
                          آیییی...
                          به TINY13 توهین نکن

با همین فسقلی کنترلر GSM ساختم. موقعیت یاب ماهواره ای هم میسازیم :biggrin:

دیدگاه

سلام

من می خوام یه مدار طراحی کنم که وقتی یه بار تغذیه 5 ولت را به مدار وصل و سپس قطع می کنیم رله 1 وصل بشه. اگر برای بار دوم تغذیه را وصل و قطع کنیم رله 1 قطع و رله 2 وصل بشه. و برای بار سوم دوباره رله 2 قطع و رله 1 وصل بشه و به همین ترتیب هر بار یکی از رله ها وصل بشه. من به نظرم رسید از فیلیپ فلاپ نوع T استفاده کنم. اما این فیلیپ فلاپ با لبه پایین رونده تریگر میشه . من تو پروتئوس یه 5 ولت را بوسیله یه کلید به پایه t و کلاک وصل کردم وقتی کلید وصل بشه 5 ولت میاد سر پایه t و سر پایه کلاک و وقتی تغذیه را قطع کنم یه لبه پایین رونده دارم اما در این هنگام پایه tهم صفر هست و خروجی فیلیپ فلاپ تغییری نمی کنه؟ چیکار کنم؟ میشه یه خازن بزارم تو ورودی پایه t که با وصل تغدیه شارژ بشه و وقتی تغدیه قطع میشه و ما لبه پایین رونده داریم پایه t هنوز 1 بمونه؟
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=103312.0
                            telgram:09396888049

دیدگاه

ببینید اصل مطلب اینه که من می خوام این مدار را وصل کنم به کلید تک پل تو خونه. و می خوام دو تا رله تو خروجی داشته باشه که دو تا لامپ تو خروجی ببندم. هر وقت کلید تک پل را روشن کردم یکی از لامپ ها روشن بشه. بعد اگه کلید را خاموش کردم و دوباره روشن کردم اون یکی لامپ فقط روشن بشه دوباره اگه کلید را خموش روشن کردم همون لامپ اولی روشن بشه
                              باید از اول بگی دقبقا چی می خوای تا ملت نرن سر کار.
                              وقتی میگی تغذیه 5 ولت، پس یعنی 5 ولت ثابت داری همیشه و مداری که می خوای همونی میشه که گفتم.
                              اما به نظر میرسه تو می خوای 5 ولت تعذیه رو هم وقتی کلید وصله بسازی. حالا با flip flop اگه کار کنی، برای نگه داشتن ولتاژ تو حروجی این flip flop با چه منبعی باید ولتاژ رو تو حروجی نگه داره برای رله؟

اول این رو مشخص کن. شرایط رو کامل بگو. قیمت برات چقدر مهمه.
                              برای همه حالت ها جواب وجود داره ولی برای رسیدن به بهترین و راحتترین باید امگانات موجود رو کامل توضیح بدی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X