اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ِیادگیری ARM9,ARM11

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ِیادگیری ARM9,ARM11

سلام دوستان.من با خانواده ی AVR و میکروی AT91sam7x256 کار کردم.الان برای کار ضروری باید برم سراغ Arm 9 , Arm 11 و cortex.چند تا سوال دارم , اول اینکه برای ورود به این خانواده ها چه مقدماتی رو لازم هست که بدونم.بعد برد آموزشی چی پیشنهاد می کنید.در کل اگه یه مسیر واسه یاد گیری جلو پام بزارید ممنونتون میشم.

پاسخ : ِیادگیری ARM9,ARM11

نرکیب طلایی دیتاشیت + اسمبلی چاره مشکل شماست . با این ترکیب می خواد 8051 باشه یا arm 10 با arm 100 از خم و چم کار بد جوری مطع میشی .
    بعد با c++ پروژت رو بنویس.
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

برای اجرای پروژه چه طور,برد لازمه؟منظورتون زبان اسمبلی هست یا کار عملی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط یک ایرانی
        برای اجرای پروژه چه طور,برد لازمه؟منظورتون زبان اسمبلی هست یا کار عملی؟
        ببینید با اسمبلی میتونید تو فضای معماری میکرو نفس بکشید . یعنی میکرو یک همپای شما میشه در سفری به درون میکرو کنترلر . بنابر این کسی نمیتونه ادعا کنه که به یک میکرو مسلطه مگر به اسمبلی اون میکرو مسلط بشه.

اما راجب کاربد عملی شاید اسمبلی یکم محدود باشه . مثلا ما چند نوع برنامه داریم
        1- سیستمی
        2- کنترلی
        3- گرافیکی
        4-بانک اطلاعاتی

دیگه نمیشه برنامه بانک اطلاعاتی رو با اسمبلی نوشت . یا مثلا برنامه کنترلی رو با اسمبلی بنویسی کار یکم سخت میشه . ولی در هر حالت اگر زمان براتون مهمه و توان سرعتی میکرو کم میاره بهترین کار نوشتن برنامه با اسمبلیه.

دیدگاه

اتفاقا خودمم تو فکر اسمبلی بودم,ولی خب به علت سختیش,نرفتم سراغشش,پس از دید شما من اسمبلی و ++C رو یاد بگیرم وا از رو دیتا شیت کار کنم,برای اجرای پروژها به صورت عملی چی کار کنم,برد آموزشی چی پیشنهاد میکنید,هرچند من تا الان سراغ برد های آموزشی نرفتم.

دیدگاه

اتفاقا خودمم تو فکر اسمبلی بودم,ولی خب به علت سختیش,نرفتم سراغشش,پس از دید شما من اسمبلی و ++C رو یاد بگیرم وا از رو دیتا شیت کار کنم,برای اجرای پروژها به صورت عملی چی کار کنم,برد آموزشی چی پیشنهاد میکنید,هرچند من تا الان سراغ برد های آموزشی نرفتم.
            باسلام
            بنده راهی که خودم رفتم رو پیشنهاد می کنم
            اول ARM9
            2440یا9260
            برنامه نویسی در محیط لینوکس
            کاری هم به اسمبلی نداریم
            c++
            اسمبلی دیگه اینجا خیلی معنی نداره چون باسیستم عامل کار میکنید
            و بعد سری Cortex A9
            4412 samsung
            اندروید و لینوکس

در هر صورت مطالعه لینوکس رو شروع کنید :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S.R.F
              باسلام
              اول ARM9
              2440یا9260
              کاری هم به اسمبلی نداریم
              c++
              و بعد سری Cortex A9
              4412 samsung
              اندروید و لینوکس

در حقیقت انگار شما برای یک موبایل نسل دوم برنامه نوشته اید .خوب این چه ربطی به یادگیری آرم داره ؟ شما میتونید لینوکس یا اندروید رو روی یک دسکتاپ سازگار با x86 هم لود کنید و براش برنامه بنویسید . ولی هدف این تاپیک یک چیز دیگه است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S.R.F
                باسلام
                اول ARM9
                2440یا9260
                کاری هم به اسمبلی نداریم
                c++
                و بعد سری Cortex A9
                4412 samsung
                اندروید و لینوکس

ممنون از راهنماییتون.سوالم اینه که من برای سری At91sam7x256 یه هدر برد خریدم و آزمایشارو باهاش انجام دادم تا خروجی های برنامرو ببینم.برای این سری هایی که گفتم یا خودتون فرمودید همچین چیزی وجود دار؟.یعنی مجموعه ای که بتونم روش تست بگیرم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                  در حقیقت انگار شما برای یک موبایل نسل دوم برنامه نوشته اید .خوب این چه ربطی به یادگیری آرم داره ؟ شما میتونید لینوکس یا اندروید رو روی یک دسکتاپ سازگار با x86 هم لود کنید و براش برنامه بنویسید . ولی هدف این تاپیک یک چیز دیگه است
                  ممنوم.راستش من این آموزش رو برای کار تو شرکتی می خوام که کارش ساخت دستگاهای حضور غیاب هستش.با فرض اینکه برم سراغ اسمبلی و ++C خروجی برنامم رو رو چه بردی می تونم ببینم.طراحی همچین بردایی که فرکانس بالاست حداقل برای من نشدنیه.(البته کار نشد نداره).مجموعه ای وجود داره که بتونم ازش خروجی بگیرم.

دیدگاه

سلام
                    من هم تجربه خودم رو میگم :
                    اول اینکه بهتره قبل از فروم های ایرانی تو فروم های خارجی هم سرچ کنید و ببینید که اونا دارن چی کار میکنن و از اونا هم ایده بگیرید!

برایی شروع بردی رو انتخاب کنید که مستندات (منابع) زیادی تو اینترنت داره و قیمتش هم مناسبه
                    (پیشنهاد من برد Raspberry B+ هستش که قیمتش حدود 160 هزار تومان هست پردازنده اون ARM1176JZF با کلاک حداکثر 1GHZ هست)
                    به نظرم با این قیمت و این امکانات این برد بی نظیره و اگز روی یک برد مسلط بشید کار با بقیه برد های این مدلی خیلی فرقی نداره

برای برنامه نویسی هم روی زبان برنامه نویسی python هم میتونید کار کنید ، زبان فوق العاده خوب و جمع وجوری هستش ، یادگیریش هم آسونه ، تمامی سیستم عامل های لینوکس هم معمولا به صورت پیش فرض مفسر اونو نصب شده دارن ، تازه برای script نویسی تو لینوکس هم خیلی به کار میاد کلی ماژول ( مثل کتابخونه تو زبان C ) داره که کلی سرعت برنامه نویسی رو بالا می بره و کلی مزایا دیگه ...
                    برنامه نویسی اسمبلی اصلا به درد این کارا نمی خوره ، وقت خودتون رو بی خودی هدر ندهید ، اگر C بلد باشید خوبه چون شاید لازم بشه که بعضی وقتا تو سورس کرنل لینوکس یه تغیییراتی بسته به نیاز انجام بدبد یا بخواهید خودتون یه درایور یا ماژول بنویسید(تجربه شخصی)

مطالعه کتاب های LPIC1 و LPIC2 برای یادگیری مقدماتی خود لینوکس و مدیریت اون شدیدا توصیه میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط impluse
                      سلام
                      من هم تجربه خودم رو میگم :
                      اول اینکه بهتره قبل از فروم های ایرانی تو فروم های خارجی هم سرچ کنید و ببینید که اونا دارن چی کار میکنن و از اونا هم ایده بگیرید!

برایی شروع بردی رو انتخاب کنید که مستندات (منابع) زیادی تو اینترنت داره و قیمتش هم مناسبه
                      (پیشنهاد من برد Raspberry B+ هستش که قیمتش حدود 160 هزار تومان هست پردازنده اون ARM1176JZF با کلاک حداکثر 1GHZ هست)
                      به نظرم با این قیمت و این امکانات این برد بی نظیره و اگز روی یک برد مسلط بشید کار با بقیه برد های این مدلی خیلی فرقی نداره

برای برنامه نویسی هم روی زبان برنامه نویسی python هم میتونید کار کنید ، زبان فوق العاده خوب و جمع وجوری هستش ، یادگیریش هم آسونه ، تمامی سیستم عامل های لینوکس هم معمولا به صورت پیش فرض مفسر اونو نصب شده دارن ، تازه برای script نویسی تو لینوکس هم خیلی به کار میاد کلی ماژول ( مثل کتابخونه تو زبان C ) داره که کلی سرعت برنامه نویسی رو بالا می بره و کلی مزایا دیگه ...
                      برنامه نویسی اسمبلی اصلا به درد این کارا نمی خوره ، وقت خودتون رو بی خودی هدر ندهید ، اگر C بلد باشید خوبه چون شاید لازم بشه که بعضی وقتا تو سورس کرنل لینوکس یه تغیییراتی بسته به نیاز انجام بدبد یا بخواهید خودتون یه درایور یا ماژول بنویسید(تجربه شخصی)

مطالعه کتاب های LPIC1 و LPIC2 برای یادگیری مقدماتی خود لینوکس و مدیریت اون شدیدا توصیه میشه
                      ممنونم ازت.من هنور در حال تحقیق کردنم.تا قبل از خوندن نظر شما بیشترین بردی که شنیدم مناسبه و مطالب آموزشی هم در موردش زیاده ,کوبی برد بوده.

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون.سوالم اینه که من برای سری At91sam7x256 یه هدر برد خریدم و آزمایشارو باهاش انجام دادم تا خروجی های برنامرو ببینم.برای این سری هایی که گفتم یا خودتون فرمودید همچین چیزی وجود دار؟.یعنی مجموعه ای که بتونم روش تست بگیرم
                        باسلام
                        بله برای تمام این سری ها نمونه کد وجود دارد
                        دوست عزیزما هم impulse راهنمایی مناسبی کردند
                        در مورد raspberry ولی یک نکته من بگم
                        انهم اینکه raspberry چیزی هست که تو بازار الکترونیک آمریکا و اروپا معمول هست
                        مشخصا اگر مجلات elektor رو مطالعه کرده باشید صحبت از raspberry هست
                        ولی محصولات Samsung به عنوان دومین تولید کنند چیپ ست جهان صحبتی ازش نیست
                        این واقعیت رو داره که خیلی کار گسترده ای در این زمینه داخل اسیا داره اتفاق میوفته
                        محصولات ferindly arm که اخریش tiny 4412 با هسته ARM Cortex A9 quad core Exinus
                        4 هسته 1.5 گیگ هرتزی هست.
                        بایک lcd 7 inchو اینکه برای خروجی های مناسب peripheral i/o می تونی از همون SAM7x256
                        استفاده کنی و پردازش رو بدی به Exinus هیولا.
                        اون دوستمون هم که کم حوصله هستند دوست دارن با اسمبلی برنامه بنویسن براشون ارزوی موفقیت می کنم
                        فقط این نکته که Cortex A9 یکی از سبک های معماری ARM هست و کلاس A هست با قابلیت اجرای Application
                        که جزومعماری های خانواده ARM هست.

دیدگاه

با سلام
                          چه خوب شد تاپیک رو دیدم، من مدتی است که دارم با RPI B+ کار می کنم، اما یه چیزی ذهنم رو درگیر کده، میشه راهنماییم کنید لطفا
                          و اون مسئله اینکه من تا چه سطحی باید پایین برم، مثلا برای رسپبری کتابخانه فلان پریفرال هست، من کار با اینو یاد بگیرم، حالا من بیام 100 تا پروژه با این بزنم فردا یه beaglebone بدم دستم، کدوم قسمت یادگیریم به کمکم میاد،مخلص کلام اینکه، برای اینکه کار با این نوع برد ها و پروسسور ها رو یاد بگیریم، تمرکز یادگیری کجا باشه که نتیجش یاد گیری کلی باشه و نه صرفا راه اندازیه یه برد خاص،
                          اینم بگم که لینوکس بلدم،از گزینه ها حذفش کنید
                          The healthy human mind doesn't wake up in the morning thinking this is his last day on earth.

دیدگاه

سلام گفتم بد نیست چنتا کتاب و منبع هم برای برد Raspberry معرفی کنم :

1. کتاب Mastering the Raspberry Pi دانلود با حجم 9 مگ
                            خودم مطالعه این کتاب رو شدیدا توصیه میکنم خیلی نکته های فنی وعملی توش گفته شده و به نظرم بهترین کتاب واسه این برده
                            مباحثی هم درباره کراس کامپایل کرنل و مشخصات سخت افزاری برد توش گفته شده (خلاصه کتاب خوبی از خوندنش ضرر نمکنید )

2. کتاب Raspberry Pi Cookbook
                            تو این کتاب با راه اندازی اولیه و سنسور ها و ماژول های که میشه با این برد کار کرد آشنا میشین و python رو هم در حد مقدماتی یاد میگیرد

3. کتابی برای یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون : Head First Python
                            یادگیری پایتون از ابتدا ، خداییش این کتاب های Head First از انتشارات O'Reilly Media بی نظیر هست فقط کافیه یک کناب از این سری رو بخونید اونوقت عاشقش میشید و خودتون میرید بقیه شری هاش رو دانلود میکنید (واقعا کتاب های سری Head first از نظر شیوه بیان فوق العاده هستن و از خوندن کتاب هاش آدم خسته نمیشه)

4. این هم کتاب برنامه نویسی C از سری Head first (فوق العاده هستش)

5. کتاب LPIC برای یادگیری مقدماتی لینوکس : LPI Linux Certification in a Nutshell, 3rd Edition

6. مجلات سری Mag Pi که از سوی خود بنیاد رسپبری منتشر میشه و توش مبحثی از مبتدی و پیشرفته داره

7. کلی کتاب دیگر هم هستش از خوبی های این برد همین زیاد بودن منابع برای اون هستش سایت elinux هم کلا برای یادگیری هر برد مبتنی بر LINUX عالی هستش:
                            لینک سایت :http://elinux.org/Main_Page

دیدگاه

نوشته اصلی توسط impluse
                              سلام گفتم بد نیست چنتا کتاب و منبع هم برای برد Raspberry معرفی کنم :

1. کتاب Mastering the Raspberry Pi دانلود با حجم 9 مگ
                              خودم مطالعه این کتاب رو شدیدا توصیه میکنم خیلی نکته های فنی وعملی توش گفته شده و به نظرم بهترین کتاب واسه این برده
                              مباحثی هم درباره کراس کامپایل کرنل و مشخصات سخت افزاری برد توش گفته شده (خلاصه کتاب خوبی از خوندنش ضرر نمکنید )
                              [
                              واقعا ازتون ممنوم.خیلی خوشحالم کردید.راستش من تا الان به این نتیجه رسیدم که زبان++C قوی کنم.من با این سایت شروع کردم.معرکس.http://www.cplusplus.com/ و بعد باید برم سراغ لینوکس و داستان های مربوط به اون.برد هایی هم پیشنهاد شده فک نمی کنم اینجا اجازه نوشتنش همش رو داشته باشم. ولی یکیش که برای همین سایته اینه ----> http://eshop.eca.ir/%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-arm9-arm11/950-Mini6410-ARM11-Board.html

توصیه شدید شده که بعد ++C برم سراغ جاوا.راستی به من گفته شده باید سری Samsung S3C6410A کار کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X