اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دمای دقیق با lm35

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دمای دقیق با lm35

از دوستان می خوام بپرسم چیکار کنم وقتی خروجی lm35 رو به ADC می دم ، دمای دقیق بده. چون من adc رو تقسیم بر 2.05 می کنم و بعضی دماها دو درجه یا یک درجه بیشتر نشون می ده.فرمول خاصی داره؟
    کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

پاسخ : دمای دقیق با lm35

کسی نیست تا حالا با این سنسور کار کرده باشه. :smile:

دیدگاه

با سلام
      وحید جان دما همیشه زیاده یا اینکه پرت زیادی داره؟
      گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
      "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

دیدگاه

منظورم اینکه
        a= getadc(0)/2.05
        منظورم اینکه بجای 2.05 چند بنویسم تا دمای دقیق به دست بیاد
        در ضمن a از نوع word هستش.

دیدگاه

دوست من بهترین روش این هستش که ولتاژ رفرنس رو برابر با 1 ولت باشه و از adc ده بیتی استفاده کنی . اونوقت رزولوشن بالایی داره و در حقیقت دقت بیشتر .

در موارد دیگر بهتر ه برای دقت بالاتر از سنسور هایی مانند DS1820 و ds1620 , ..... سری Dallas استفاده کنی .

موفق باشی

دیدگاه

نه همون پنج ولت. نمی خوام از تغذیه اضافی استفاده کنم. و یه سوال که همراه اینه : ببخشید این AVCC و GND باید پنج ولت باشند یا فرقی نمی کنه و بستگی به ARef داره ؟ ( اگر فرقی نکنه اشکالی نداره مثلا تغذیه 1.5 ولت وصل بشن و aref رو 5 ولت کنیم ؟ ) منظورم اینکه AVCC و GND روی AREF تاثیر دارند؟ کلا شرحی بدید.

دیدگاه

سلام
              شرکت Atmel برای اینکه کار ماژولهای داخلی روی مدار A/D تاثیر نذاره، تغذیه مدار A/D رو جدا کرده که مثبت اون اسمش AVCC. پس شما حتما باید بهش 5 ولت بدی. اما AGND در حقیقت همون GND که حتی اگر با یک مولتی متر تست اتصال کوتاه هم بکنی خواهی دید که از داخل به هم متصلند. اما AREF. در حقیقت با دادن ولتاژ مناسب به این پایه می تونی ولتاژ انالوگنو چند برابر کنی. مثلا اگر ولتاژ آنالوگ بین 0 تا 1 ولت باشه و شما به AREF 5 ولت بدید آنگاه دقت کارتون رو پایین آوردید. چرا که در ازای ماکزیمم ولتاژ آنالوگ که 1 ولت باشه شما یک پنجم مقدار خروجی ADC را خواهید داشت یهنی چیزی حدود عدد 200. ولی اگر به AREF 1 ولت بدهید، کل بازه ولتاژ آنالوگ رو به دقت ADC تون تقسیم کردید و حالا به ازای ولتاژ ماکزیمم آنالوگ یعنی 1 ولت عدد 1024 را خواهید داشت. همونطوری که فرزاد اشاره کرد عمل کنید. باتوجه به بازه ولتاژ آنالوگت.
              موفق باشی.

دیدگاه

سلام
                همونطور که دوستان هم گفتن شما باید Aref را طوری انتخاب کنید که وقتی تقسیم بر تعداد پله های ADC میشه دقیقا 10mv بده. مثلا اگه از ADC ده بیتی استفاده می کنی تعداد پله ها می شه 1024 پس باید Aref برابر با 10,24 ولت باشه تا وقتی تقسیم بر 1024 میشه بشه 10میلی ولت.(که البته Aref/2 میشه 5ممیز 12صدم ولت).

و در برنامه تون نیاز نیست مقداری که از ADC گرفتید رو بر عددی تقسیم کنید! بلکه باید منهای 55 کنید. چون lm35 برای دمای -55 درجه 0 ولت و به ازای هر درجه ی اضافه تر 10میلی ولت ولتاژ اضافه تر ایجاد می کند. و ADC هم صفر را صفر، 10میلی ولت(یعنی -54 درجه) را 1 و 20میلی را 2 و... ترجمه کرده و به میکرو میده. بنابراین باید عددی که از adc می گیرید را منهای 55 کنید تا مقدار مورد نظر رو بده که بعد هم باید این مقدار که به صورت hex هست تبدیل به bcd شده و نمایش داده بشه...

امیدوارم این همون جوابی باشه که دنبالش بودید...

من دماسنج دیجیتال رو با ADC804 و lm35 و میکروکنترلر atmega16 ساختم... اونجا ولتاژ رفرنس باید 2,56 می بود... و همونطور که گفتم حاصل منهای 55 می شد...

موفق باشید
                It's okay to pick your friends, but don't pick them to pieces- means give prize then criticism if it's a friend!

دیدگاه

راستی برای تغذیه ی adc خیلی راحت میشه از دو مقاومت به صورت تقسیم ولتاژ و دیود زنر استفاده کرد و ولتاژ 5 ولت رو تبدیل به مقدار مورد نظر کرد. اگه بخواین میتونم شکل مدارش رو بذارم.( البته اگر از Adc ده بیتی استفاده کنید تغذیه ی لازم تقریبا همون 5 ولته و فکر می کنم دقتش در حد لازم باشه!)
                  It's okay to pick your friends, but don't pick them to pieces- means give prize then criticism if it's a friend!

دیدگاه

بله اگه لطف کنید کامل باشه. من از Atmega 8 که فکر کنم 10 بیتی هستش استفاده می کنم.
                    ببینیم چیکار می کنید.در ضمن ولتاژ هایی مثل 2.56 مشکل تهیه کردنش. خلاصه می خوام راهشو بگید.

دیدگاه

ولتاژ 2.56 رو میکرو به صورت داخلی تولید میکنه لازم نیست شما خودت اونو تهیه کنی

در حالت کلی 3 روش برای اعمال ولتاژ رفرنس وجود داره
                      1- ولتاژ روی پایه ی AVCC
                      2 ولتاژ روی پایه AREF
                      3- ولتاژ داخلی 2.56

اینا با رچیسر های ADMUX.7 و ADMUX.6 انتخاب میشن اگه اشتباه نکرده باشم . :agree:

دیدگاه

خوب. اگه ممکنه ، شماتیکش رو بکشید.

دیدگاه

دوستان ما یه مشکلی داشتیم که هیچگاه حل نشد.
                          من میخواستم دما رو با دقت 0.1 درجه بخونم.
                          اما نشد به جان شما.
                          یک ماه با smt160 سرو کله زدم،نشد که نشد.
                          الانم با ad590 که میگن دقیقترین آنالوگه کار کردم ولی دقتی بهتر از 0.5 درجه نگرفتم.
                          حالا اگه کسی از دوستان حرفه ای هست که مشکل ما رو حل کنه جدا لطف بزرگی کرده و امیدوارم هر چی میخواد خدا بهش بده
                          Be sure your sin will find you out

دیدگاه

ببخشیدا . کاش 0.5 درجه دقت نداشت . مال من 2 درجه دقتش کمه.

دیدگاه

کسی نیست بگه چند باشه.
                              چه تغییری در فرمولش باید باشه، و چه تغییری در ولتاژ پایه Aref؟
                              مطمئنم همه یه دماسنج با LM35 درست کردن. خوب بگید دیگههههههههههههههههههههههههههههه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X