اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای اتصال پاور ال ای دی به باتری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای اتصال پاور ال ای دی به باتری

با عرض سلام میخواستم دو عدد پاور ال ای دی رو به باتری 12 ولت خشک متصل کنم
    جزئیت کارم به این شرحه:
    دو عدد پاور ال ای دی 5 وات
    لینک و مشخصات پاور ال ای دی ها در فروشگاه سایت
    http://eshop.eca.ir/power-led-وات-با...074dw57s3.html
    باتری 12 ولت 4.5 آمپر

حالا سوالاتی که برام پیش اومده:
    1.لنز چند درجه استفاده کنم؟
    2.چه هیت سینکی استفاده کنم که گرما رو بخوبی دفع کنه؟
    3.باید از درایور استفاده کنم یا میشه با هم سری کنم و از مقاومت آجری استفاده کنم؟
    4.با توجه به آمپر ساعت باتری و توان مصرفی پاور ال ای دی ها چه مدت طول میکشه تا باتری های خالی بشند؟

پیشاپیش از پاسخ گویتون ممنون هستم
    گفتا خموش حافظ کین غصه هم سر اید

پاسخ : راهنمایی برای اتصال پاور ال ای دی به باتری

1-من خودم واسه دوچرخه از 30 درجه استفاده کردم ولی به نظرم یکم زیاده.شما سعی کن کم تر از استفاده کنی.خیلی هم کم نباشه دیگه. :mrgreen:
    2-http://eshop.eca.ir/%D9%87%DB%8C%D8%...A7%DB%8C-.html
    3-هم با درایور میشه هم با مقاومت.ولی اگه از مقاومت استفاده کنید تلفات بیخودی میاد تو مدار و باتری را مورد تمسخر قرار میدید. :biggrin:
    پس از همون درایور اسنفاده کنید.البته من درایوری واسه ال ای دی 5 وات با 12 ولت ندیدم.
    4-اگه از مقاومت استفاده نکنید و با صرف نظر کردن از تلفات درایور و ...
    5 ساعت و 24 دقیقه :read:
    البته یه نکته هم بگه که خیلی نذارید باتری خالی بشه چون آسیب می بینه :job:
    آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pooyan-shafiei
      1-من خودم واسه دوچرخه از 30 درجه استفاده کردم ولی به نظرم یکم زیاده.شما سعی کن کم تر از استفاده کنی.خیلی هم کم نباشه دیگه. :mrgreen:
      2-http://eshop.eca.ir/%D9%87%DB%8C%D8%...A7%DB%8C-.html
      3-هم با درایور میشه هم با مقاومت.ولی اگه از مقاومت استفاده کنید تلفات بیخودی میاد تو مدار و باتری را مورد تمسخر قرار میدید. :biggrin:
      پس از همون درایور اسنفاده کنید.البته من درایوری واسه ال ای دی 5 وات با 12 ولت ندیدم.
      4-اگه از مقاومت استفاده نکنید و با صرف نظر کردن از تلفات درایور و ...
      5 ساعت و 24 دقیقه :read:
      البته یه نکته هم بگه که خیلی نذارید باتری خالی بشه چون آسیب می بینه :job:
      ممنون از پاسخ
      یکی از دوستان گفت از روش PMW میشه استفاده کرد با استفاده از آی سی L298
      درست فرمودند ایا؟

دیدگاه

L298 در اصل برای کنترل دور موتور ربات استفاده میشه.اینجا هم میشه استفاده کرد.ولی به نظر من یه کم امکاناتش بیشتر از مورد نیاز ماست.مثلا با L298 میشه دور 2 عدد موتور را کنترل و بر عکس کرد.
        واسه کار ما یه ماسفت و یه ترانزیستور برای درایو کردنش کافیه.
        البته توی اینکه اصلا روش pwm اینجا کارایی داره یا نه هم شک دارم.چون به احتمال زیاد به ال ای دی آسیب می زنه و نمیتونه کنترلی روی جریان ال ای دی ها داشته باشه.مگه اینکه با مقاومت سری شده استفاده کنید.که دوباره بر میگردیم سر خونه اول.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pooyan-shafiei
          L298 در اصل برای کنترل دور موتور ربات استفاده میشه.اینجا هم میشه استفاده کرد.ولی به نظر من یه کم امکاناتش بیشتر از مورد نیاز ماست.مثلا با L298 میشه دور 2 عدد موتور را کنترل و بر عکس کرد.
          واسه کار ما یه ماسفت و یه ترانزیستور برای درایو کردنش کافیه.
          البته توی اینکه اصلا روش pwm اینجا کارایی داره یا نه هم شک دارم.چون به احتمال زیاد به ال ای دی آسیب می زنه و نمیتونه کنترلی روی جریان ال ای دی ها داشته باشه.مگه اینکه با مقاومت سری شده استفاده کنید.که دوباره بر میگردیم سر خونه اول.
          مداری با ترانزیستور و ماسفت دارید که روی سایت قرار بدید؟

دیدگاه

فعلا چیزی ندارم ولی این تاپیک را یه نگاه بندازید.ظاهرا میشه با uc3843 یه کارایی کرد.دوستان دیگه باید نظر بدند.
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=34033.0
            ولی اگه به جایی رسیدم بهتون میگم.

دیدگاه

سلام
              انشاالله به زودی مدار درایور را براتون میذارم.اینجا به یه نتایجی رسیدم.
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=104004.0
              اگه هم دوستان میتونند زودتر مدار را کامل کنند،که چه بهتر.

دیدگاه

سلام
                مداری که الان میذارم تقریبا با استفاده از همون لینک بالاست.یه نکته بگم که مدار های بهتر از این وجود داره.ولی خوب من آشنایی زیادی باهاشون نداشتم.در نتیجه با همین چیزی که بلدم پیشنهاد میدم.
                در واقع ولتاژ باتری و ال ای دی ها جوری بود که نتونم از با یه lm2576 کارتون را راه بندازم.پس مجبور شدم برای هر ال ای دی یه مدار جداگانه بذارم.دلیل اصلی اینکه میگم مدار های بهتری هم هست همینه.
                به هر حال اگه میبینید که نمیتونید صبر کنید از همین استفاده کنید ولی اگه عجله ای ندارید صبر کنید شاید پیشنهاد های بهتری هم باشه.

در مورد قطعاتش هم،همش در فروشگاه موجوده.فقط چند نکته به ذهنم میرسه که بهتون میگم.
                توی شماتیک از دوتا پ امپ استفاده شده ولی شما فقط یه دونه lm324 باید تهیه کنید.چون تو خودش 4 تا پ امپ داره که من از دوتاش استفاده کردم.
                دو تا مقاومت 0.05 داریم که میتونید از این ها استفاده کنید.
                http://eshop.eca.ir/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-14-%D9%88%D8%A7%D8%AA/1277-%D8%B3%DB%8C%D9%85-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D9%BE%D8%B1--045-%D8%A7%D9%87%D9%85-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-10-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C.html
                یعنی این ها را به طول مناسب ببرید و استفاده کنید.
                برای سلف هم، فک کنم این خوب باشه.
                http://eshop.eca.ir/%D8%B3%D9%84%D9%81-%D8%A8%D8%B4%DA%A9%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%85%D8%A8%D9%84%DB%8C/2218-%D8%B3%D9%84%D9%81-330uh-2a-%D8%A8%D8%B4%DA%A9%D9%87-%D8%A7%DB%8C.html
                پس از اتمام کار با مولتی متر جریان ال ای دی ها را اندازه بگیرید وبا تغییر پتانسیومتر جزیان عبوری را روی جریان صحیح ال ای دی ها تنظیم کنید.البته برای تنظیم اولیه از یه لامپ 12 ولت به جای پاور ال ای دی ها استفاده کنید

دیدگاه

سلام اگه بخوام همین مدار شمارو برا پاور ال ای دی 10 وات که 9 تا 11 ولت تغذیشه و 400 میلی آمپر چه تغییراتی باید بدم؟با همون باطری 12 ولت
                  میخوام تو خروجی 9.5 ولت 400 ال 450 میلی آمپر داشته باشم
                  اینم یه مدار با خروجی 9.5 1 امپر

دیدگاه

شما هم از این مدار استفاده کنید.
                    http://www.upsara.com/viewer.php?file=73mh_curent_source.jpg
                    فقط مقاومت های r1 و r2 را جوری تنظیم کنید که Is
                    400 میلی آمپر بشه.

دیدگاه

سلام برای op-amp از324 استفاده کنم.R1 10k R2 1.5k خوبه؟

دیدگاه

:NO:به جای Is بذارید 0.4.
                        lm 324 خوبه.برای r1 یه مقاومت 150 اهم بذارید.برای r2 هم یه مولتی ترن 10 کیلو اهم.
                        طرز کارش هم اینه که جریان از مقاومت پنج صدم اهمی میگذره.یه افت پتانسیل روی این مقاومت داره.این افت پتانسیل توسط پ امپ تقویت میشه و به فیدبک Lm2576 وصل میشه تا جریان روی یه عددی ثابت نگه داشته بشه،که در واقع همون منبع جریان باشه.

دیدگاه

سلام مقاومت 0.05 پیدا نکردم میشه به جاش صفر اهم گذاشت؟؟؟

دیدگاه

نه عزیز نمیشه.چون بالاخره شما یه جوری باید جریان را اندازه بگیرید دیگه.اینجا را ببینید
                            http://eshop.eca.ir/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%88%D9%85%D8%AA-14-%D9%88%D8%A7%D8%AA/1277-%D8%B3%DB%8C%D9%85-%D8%AC%D8%A7%D9%85%D9%BE%D8%B1--045-%D8%A7%D9%87%D9%85-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D9%87-10-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C.html
                            فک کنم بهش میگند مقاومت شنت.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X