اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار آنالوگ روشن شدن LED در بازه ولتاژ 4.5 تا 5.5 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار آنالوگ روشن شدن LED در بازه ولتاژ 4.5 تا 5.5 ولت

سلام دوستان
    من نیاز به یک مدار دارم که وقتی سطح ولتاژ منبع تغذیه به 4.5 ولت به بالاتر رفت LED روشن بشه
    و وقتی از 4.5 ولت کمتر شد , LED خاموش بشه
    با میکرو میتونم درست کنم ولی میخوام با ترانزیستور و مقاومت باشه
    دوستان میتونن منو راهنمایی کنند؟
    یک شماتیک میتونید برام طراحی کنید؟

خلاصه : منبع تغذیه از مثلا 0 ولت شروع میکنه به بالا اومدن و وقتی ولتاژ به بالای 4.5 ولت رسید
    ترانزیستور خروجی بده و یک LED روشن بشه (بالای 4.5 ولت روشن و پایین 4.5 ولت خاموش بشه...)

پ.ن: میخوام خروجی را به یک شارژر باتری لیتیومی وصل کنم و حدود 1 آمپر خروجی داره و به جای LED در مرحله بعد
    باید این شارژر را به جای LED وصل کنم تا وقتی منبع تغذیه به بالای 4.5 ولت رسید , شارژر لیتیومی روشن بشه و کمتر از اون خاموش باقی بمونه...

با تشکر از دوستان
    لطفا راهنمایی بفرمایید

اضافه شده در تاریخ :
    دوستان کسی نیست راهنمایی کنه؟
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : مدار آنالوگ روشن شدن LED در بازه ولتاژ 4.5 تا 5.5 ولت

سلام
    آقا من اینو قبلا تو یه بردی دیدم ولی هر چی فکر میکنم یادم نمیاد کجا بود :-??
    به هر حال شاید به کارتون بیاد:
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

با سلام . چیزی که به دهن من میرسه و خیلی هم راحته استفاده از opamp در حالت مقایسه کننده است . به این ترتیب که با تقسیم مقاومتی ولتاژ حدود 4.5 ولت رو روی ورودی وارونگر opamp ایجاد کنید و ولتاژ مورد نظر رو به پایه ناوارونگر اعمال کنید به محضی که ولتاژ از 4.5 بیشتر بشه ، opamp به سمت تغذیه مثبت به اشباع میره و باعث روشن شدن LED میشه . البته اگه قرار باشه جریان بیشتری رو باهاش درایو کنی باید از یه BJT یا MOSFET در طبقه خروجی استفاده کنید که OPAMP آسیب نبینه . مدار شکل زیر گویای مطلب هست . اگه ابهامی بود در خدمتم :

همون طور که مشخصه ولتاژ ورودی از 0 تا 6 ولت در حال افزایشه و با رسیدن به ولتاژ حدود 4.45 ( میدونید که از کجا اومده ؟ ) خروجی از صفر به حد.ود 3.5 ولت میرسه و LED روشن میشه :smile:

دیدگاه

ممنون دوستان زحمت کشیدید :redface:.....

دوستان با ترانزیسوتر نمیشه این کارو کرد ؟
        قبلا با سلول خورشیدی یک مدار مشابه درست کرده بودم
        ولی معکوس این عمل میکرد و مثلا وقتی ولتاژ زیر 2 ولت
        میرسید , مدار خروجی میداد تا مصرف کننده که LED پاور بود
        روشن بشه (که بیانگر تاریکی هوا و روشن شدن LED بود (همانند فوتوسل)
        و وقتی ولتاژ از 2 ولت بالاتر میرفت خاموش میشد که نشانگر این بود که روز شده و باید باتری
        شارژ بشه و LED خاموش بشه
        حالا این معکوس حالت بالاست و بالای 4.5 باید مدار خروجی بده و پایین 4.5 ولت باید خروجی قطع بشه
        میخوام این سیستم را هم به سلول خورشیدی وصل کنم و خروجی را به یک ماژول شارژر اتوماتیک باتری لیتیومی
        (که در فروشگاه سایت موجوده)...
        و وقتی ولتاژ سلول خورشیدی بالای 4.5 ولت شد , خروجی بده و ماژول شارژر روشن بشه و باتری را شارژ کنه و
        وقتی دباره ولتاژ به پایین 4.5 ولت رسید , اتوماتیک ماژول خاموش بشه....

پ.ن: این همون مدار سلول خورشیدیه که قبلا خودم طراحی کردم (اگر اشتباه نکنم)
        هر چی فکر میکنم این مدار را (به غیر از دیود و باتری) به چه صورت معکوس کنم
        به فکرم نمیرسه...
        با تشکر از دوستان

مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
          ممنون دوستان زحمت کشیدید :redface:.....

دوستان با ترانزیسوتر نمیشه این کارو کرد ؟
          قبلا با سلول خورشیدی یک مدار مشابه درست کرده بودم
          ولی معکوس این عمل میکرد و مثلا وقتی ولتاژ زیر 2 ولت
          میرسید , مدار خروجی میداد تا مصرف کننده که LED پاور بود
          روشن بشه (که بیانگر تاریکی هوا و روشن شدن LED بود (همانند فوتوسل)
          و وقتی ولتاژ از 2 ولت بالاتر میرفت خاموش میشد که نشانگر این بود که روز شده و باید باتری
          شارژ بشه و LED خاموش بشه
          حالا این معکوس حالت بالاست و بالای 4.5 باید مدار خروجی بده و پایین 4.5 ولت باید خروجی قطع بشه
          میخوام این سیستم را هم به سلول خورشیدی وصل کنم و خروجی را به یک ماژول شارژر اتوماتیک باتری لیتیومی
          (که در فروشگاه سایت موجوده)...
          و وقتی ولتاژ سلول خورشیدی بالای 4.5 ولت شد , خروجی بده و ماژول شارژر روشن بشه و باتری را شارژ کنه و
          وقتی دباره ولتاژ به پایین 4.5 ولت رسید , اتوماتیک ماژول خاموش بشه....

پ.ن: این همون مدار سلول خورشیدیه که قبلا خودم طراحی کردم (اگر اشتباه نکنم)
          هر چی فکر میکنم این مدار را (به غیر از دیود و باتری) به چه صورت معکوس کنم
          به فکرم نمیرسه...
          با تشکر از دوستان

اگه اشتباه نکنم ترانزیستور اول این کار رو برای شما میکنه
          ترانزیستور دوم رو حذف کنید و مقاومت و LED رو جای مقاومت 2.2K بذارید

یا ترانزیستور دوم رو با نوع مثبت عوض کنید(سر راه بیس یه مقاومت بذارید)
          بار رو هم بین ترانزیستور و زمین بذارید

البته برای تبدیل 2 ولت به 4.5 ولت باید رو تقسیم مقاومت سمت چپ کار کنید
          آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

سلام مسعود خان
            خوب هستید دوست عزیز؟
            راستش تک ترانزیستور و تقسیم مقاومتو تست کرده بودم و
            زیاد دقیق عمل نمیکرد و تا قطع کردن کامل خیلی نوسان داشت...
            اگر میتونید و زحمتی نیست , مدل دو ترانزیستور را شماتیکش را بکشید و یا هر چیزی که به نظرتون
            میتونه دقت مدار و سرعت عکس العملشو بالا ببره به آن اضافه کنید
            با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
              سلام مسعود خان
              خوب هستید دوست عزیز؟
              راستش تک ترانزیستور و تقسیم مقاومتو تست کرده بودم و
              زیاد دقیق عمل نمیکرد و تا قطع کردن کامل خیلی نوسان داشت...
              اگر میتونید و زحمتی نیست , مدل دو ترانزیستور را شماتیکش را بکشید و یا هر چیزی که به نظرتون
              میتونه دقت مدار و سرعت عکس العملشو بالا ببره به آن اضافه کنید
              با تشکر
              سلام آقا سینا
              حال شما خوبه؟
              باید منو ببخشید این روزا خیلی بیشتر از قبل گیجم!!! ;-<
              تو هفته گذشته اینقدر تو انجمن سوتی دادم که... :(

این شماتیک رو براتون کشیدم یه نگاهی بهش بندازید تا کم کم کاملش کنیم
              (باتری و پتانسومتر رو به عنوان شارژر در نظر بگیرید فعلا)
              این تقریبا تو 4 ولت روشن میشه که اونش مشکلی نیست و قابل حله

آقا سینا من مدار آقای hamedpc007 رو پیشنهاد میکنم چون دقیقا تو 4.5 ولت میتونید باهاش سوئیچ کنید
              ولی شماتیک من و شما اینطوری نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf
                سلام آقا سینا
                حال شما خوبه؟
                باید منو ببخشید این روزا خیلی بیشتر از قبل گیجم!!! ;-<
                تو هفته گذشته اینقدر تو انجمن سوتی دادم که... :(

این شماتیک رو براتون کشیدم یه نگاهی بهش بندازید تا کم کم کاملش کنیم
                (باتری و پتانسومتر رو به عنوان شارژر در نظر بگیرید فعلا)
                این تقریبا تو 4 ولت روشن میشه که اونش مشکلی نیست و قابل حله

آقا سینا من مدار آقای hamedpc007 رو پیشنهاد میکنم چون دقیقا تو 4.5 ولت میتونید باهاش سوئیچ کنید
                ولی شماتیک من و شما اینطوری نیست

سلام مسعود خان
                با زحمتای ما چی کار میکنید دوست عزیز؟

مسعود خان دستتون درد نکنه ولی من شماتیکی نمیبینم
                انگار یادتون رفته قرار بدید :redface:

پ.ن: بله مدار آقا حامد به نظر من هم کاملتره و دقیقتر
                ولی به گفته خودشون نمیتونه آمپر بالا عبور بده و فقط برای همان LED
                جواب میده...
                میتونید مدار آقا حامدو دست کاری کنید تا حدود 500 میلی آمپر تا 1 آمپر بشه از اون جریانکشی کرد؟؟؟

مدار خودتونم بی زحمت قرار بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                  سلام مسعود خان
                  با زحمتای ما چی کار میکنید دوست عزیز؟

مسعود خان دستتون درد نکنه ولی من شماتیکی نمیبینم
                  انگار یادتون رفته قرار بدید :redface:

پ.ن: بله مدار آقا حامد به نظر من هم کاملتره و دقیقتر
                  ولی به گفته خودشون نمیتونه آمپر بالا عبور بده و فقط برای همان LED
                  جواب میده...
                  میتونید مدار آقا حامدو دست کاری کنید تا حدود 500 میلی آمپر تا 1 آمپر بشه از اون جریانکشی کرد؟؟؟

مدار خودتونم بی زحمت قرار بدید
                  زحمتای ما همیش رو دوش شما بوده قربان

شرمنده به خدا؛ فکر کنم آلزایمر گرفتم :angry: :angry: :angry:
                  بفرمایید:
                  http://masoudmbf.persiangig.com/sina1359.rar/dl

آره اون یه طبقه ترانزیستور میخواد میکشم براتون

اضافه شده در تاریخ :
                  سینا جان اینم از این:
                  http://masoudmbf.persiangig.com/Sina1359_LM393.rar/dl

پیشنهاد من اینه که به جای اپ امپ معمولی از "مقایسه کننده" استفاده کنید
                  این دوتا یکم با هم فرق دارن
                  از این شماتیکی که الان گذاشتم خودم برای یه مداری ساختم خوبه
                  فقط این که باید ترانزیستور رو یه شماره بهتر بذارید و جای لامپ هم مدار خودتون رو
                  با اون پتانسومتر هم میتونید ولتاژی که باید خروجی سوئیچ بشه رو تنظیم کنید

اگه این خوبه بریم سراغ قسمت بعدی

دیدگاه

ممنون مسعود خان
                    هر دو مدار عالی هستند, خسته نباشید و یک دنیا تشکر :redface:

- مسعود خان به نظرتون کدام مدار را به کار بگیرم و برای ماژول شارژر من بهتر هست؟مدار اول یا دوم؟

- شما فرمودید که باید ترانزیستور را در مدار دوم (LM393)تغییر دهم ؟ شما چه ترانزیستوری را پیشنهاد میکنید؟

پیشنهاد من اینه که به جای اپ امپ معمولی از "مقایسه کننده" استفاده کنید
                    این دوتا یکم با هم فرق دارن
                    - به نظر شما تغییر نهایی در مدار نیاز هست اعمال بشه یا خیر؟...

- راستی مسعود خان , سلول خورشیدی از 0 ولت شروع میکنه به بالا رفتن و بعد دباره با غروب
                    کردن خورشید از ولتاژ بالا شروع میکنه به پایین آمدن و رسیدن به ولتاژ 0 , پس در کار LM393
                    اختلال به وجود نمیاره...؟

پ.ن: این عکس ماژولیه که به خروجی مدار متصل میشه...

دیدگاه

با تشکر از دوست عزیز جناب مسعود . متاسفانه من فایل هایی که ایشون گذاشته بود نتونستم باز کنم فکر کنم فرمت پروتیوس بود که روی سیستم ندارم ولی مدار قبلی خودم رو اصلاح میکنم . به نظر من هم این مدار بهتره هم دقیقه هم اینکه مدار ارزون و بی دردسری هست. البته نکته آقا مسعود هم عالی بود که با comparator هایی مثل LM393 هم میشه این مدار رو طراحی کرد احتمالن مزیت هایی هم داشته باشه که من نمیدونم چون به هر حال مخصوص مقایسه ولتاژ طراحی شدن.

مدار زیر با استفاده از 2n2222 طراحی شده و راحت تا 500 میلی آمپر رو خودم ازش کشیدم و مشکلی نداشته حالا اگه بخوای جریان بیشتری بگیری مبتونی از ترانزیستور های پرقدرت تر مثل TIP41 یا BD139 استفاده کنی .

پ .ن : یادم رفت بگم بار مورد نظرتون رو با جای LED قرار بدید !!

دیدگاه

دستتون درد نکنه آقا حامد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359
                          ممنون مسعود خان
                          هر دو مدار عالی هستند, خسته نباشید و یک دنیا تشکر :redface:
                          خواهش میکنم
                          بهتون تضمین میدم مشکلاتی هم دارن :icon_razz:

نوشته اصلی توسط sina1359
                          - مسعود خان به نظرتون کدام مدار را به کار بگیرم و برای ماژول شارژر من بهتر هست؟مدار اول یا دوم؟
                          من خودم مدار دوم رو پیشنهاد میدم
                          نوشته اصلی توسط sina1359
                          - شما فرمودید که باید ترانزیستور را در مدار دوم (LM393)تغییر دهم ؟ شما چه ترانزیستوری را پیشنهاد میکنید؟
                          ببینید مشکل سری TIP اینه که افت ولتاژ دو سرش داره
                          و با توجه به مدار شما که باید جداکثر انرژی برای شارژ استفاده این یکم آزار دهنه خواهد بود
                          ولی برای نمونه اولیه همون TIP127 خوبه
                          نوشته اصلی توسط sina1359
                          به نظر شما تغییر نهایی در مدار نیاز هست اعمال بشه یا خیر؟...
                          نه فکر میکنم کامل باشه
                          نوشته اصلی توسط sina1359
                          - راستی مسعود خان , سلول خورشیدی از 0 ولت شروع میکنه به بالا رفتن و بعد دباره با غروب
                          کردن خورشید از ولتاژ بالا شروع میکنه به پایین آمدن و رسیدن به ولتاژ 0 , پس در کار LM393
                          اختلال به وجود نمیاره...؟
                          نه مشکلی نداره
                          مزیت مقایسه کننده و اون پتانسومتری که عرض کردم گذاشتم اینه که شما به راحتی میتونید تعیین کنید تو چه نور محیطی خروجی فعال بشه
                          نوشته اصلی توسط sina1359
                          پ.ن: این عکس ماژولیه که به خروجی مدار متصل میشه...
                          شما ورودی همین ماژول رو به جای لامپ قرار بدید تمومه

فقط حامد جان اگه ممکنه این شماتیک رو یه نگاه بندازید که مشکلی نداشته باشه:

فقط یه مشکل که الان به ذهنم رسید
                          تغذیه خوده این مدار چی از کجا تامین میشه؟

دیدگاه

من همینو عرض کردم مسعود خان
                            تغذیه این نوع آی سی ها باید تثبیت شده و دقیق باشند
                            تغذیه LM3.. هم با سلول خورشیدی هست
                            ببینید مسعود خان یک توضیخ خدمتتون بدم:
                            ولتاژ کاری ماژول 4.5 تا 5.5 ولت است ونباید کمتر و یا بیشتر به آن اعمال کرد
                            خوب خوشبختانه یکی از رنجهای سلول خورشیدی موجود در بازار 5 ولت است
                            و در ماکزیمم تولید آن 5.5 ولت تولید دارد و از آن بالاتر نمیرود
                            خشبختانه در سلول خورشیدی ولتاژ , ناپایداری ندارد و اگر هم داشته باشد خیلی کم است
                            آن چیزی که ناپایداری دارد و به سرعت با یک سایه کوچک و یا ابری کوچک تغییر میکند , آمپراژ یا همان جریان است
                            اما یک مشکل سر راه است که وقتی آفتاب غروب میکند , ولتاژ کم کم پایین رفته و به 0 میرسد
                            پس باید قبل از ماژول یک مدار قرار گیرد که کاهش ولتاژ تدریجی به ماژول آسیب نزند و وقتی ولتاژ زیر 4.5 ولت رسید
                            مدار کامل خاموش باشد و بعد از این که به بالای 4.5 ولت رسید , ماژوا را روشن و شارژ شروع شود....
                            پس منبع تغذیه آی سی LM و ماژول و باتری , همه سلول خورشیدی هستند
                            اول میخواستم از AVR استفاده کنم که مشکل تغذیه AVR پیش آمد که سلول خورشیدی بود که موجب اختلال به وجود آمدن
                            در کار AVR میشد (این مشکل را در تابلوهای راهنمایی رانندگی که خورشیدی هستند , مشاهده کردم که داخلشان از ATTiny13 استفاده
                            شده بود و بعد از مدتی کوتاه خراب میشدند (مدلهای طراحی ایران...)
                            به همین دلیل میخواستم از مدار ساده ترانزیستوری استفاده کنم...

دیدگاه

فقط حامد جان اگه ممکنه این شماتیک رو یه نگاه بندازید که مشکلی نداشته باشه:

مسعود جان شرمندم میکنید من اینجا شاگرد شما عزیزان هستم . عالیه من شبیه سازیشم کردم خیلی خوب جواب داد . هر موقع این مدار LM393 رو میبینم یاد اولین تجربم با این آی سی می افتم که به خاطر نزاشتن اون مقاومت pullup توی خروجی 2 روز تمام علاف پیدا کردن عیب مدار بودم !! :icon_razz:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X