اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه کوره

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه کوره

سلام یه پروژه کوره القایی دارم باید یکی دو ماه اینده آماده کنم
    کمک کنید این پروژه زودتر اماده بشه
    تاپیک ها رو سرچ کردم نظرات دوستان گرامی از جمله
    حامد سازگاران - شاهرخ مستقیمی - پویا نجارزاده - Ghasede del - hamed_vs- آقای عباس جبراییلی و (بقیه دوستان گرامی که اسمشون جا افتاد!!) رو خوندم ازشون تشکر می کنم

تا اونجایی که فهمیدم
    کوره القایی سه بخش کلی تقسیم میشه
    1- بخش یکسوساز
    2- بخش اینورتر
    3- بخش رزونانس (خروجی)

--------------------------------------------------
    سوالات هر بخش رو می پرسم لطفا دوستان کمک کنن تا موضوع رو بتوانم جمع کنم
    - کوره حدود سه چهار کیلو گرم هست
    - فرکانس کاری حدود 10 کیلو

در مورد بخش اول یکسوساز
    الف- به نظر شما از 220 ولت برق شهر مستقیم استفاده کنم یا این که اول ولتاژ را کاهش بدم بعد یکسوکنم

ب- به نظرتون با چی ولتاژ رو یکسو کنم؟ دیود یا تریستور
    آخه بعضی کوره ها توان خروجی اش توسط ولتاژ یکسو شده تنظیم میشه یعنی تریستور یکسوسازی رو انجام میده

ممنون میشم سوالات بالا رو پاسخ بدید تا سوالات بعدی رو بپرسم

پاسخ : پروژه کوره - کمک فوری

سلام
    ساختن کوره به این راحتی نیست...
    من در حدی نیستم که بتونم به شما کمک کنم... اگه اساتید نظرشون رو بگن خوشحال میشم....
    شما توان مورد نظرتون رو بگید؟
    چه فلزی رو میخواید ذوب کنید؟
    فرکانس 10 کیلو پایین نیست؟
    از چه کنترلی میخواید استفاده کنید؟
    از چه تپولوژی میخواید استفاده کنید؟
    و....
    پاسخ به سوالات شما...
    توان کوره با تیریستور کنترل نمیشه... از طریق فیدبک و کنترلر،کنترل میشه...
    یکوساز باید پل دیود و خازن باشه...

الف)220 رو باید از طریق یکسوساز تمام موج استفاده کنید... احتیاجی به کاهنده نیست...
    ب)با پل دیود 20 آمپر و خازن

دیدگاه

سلام.
      دوست گرامی ممنونم ازتون.
      شما فرد اصلی رو از قلم انداختین!!
      استاد گرامی،جناب آقای عباس جبراییلی. راهنمایی های ایشون نبود؛ من نمیتونستم کوره م رو راه بندازم.
      تجربه ی بنده خیلی خیلی ناقص تر از اون چیزی هست که بتونم کمک خاصی کنم. با این وجود مطالبی که بلد هستم رو عرض میکنم و اونهایی که بلد نیستم هم از شما و بقیه اساتید و دوستان یاد میگیرم.
      وزن مورد نظرتون یه خورده زیاده. توان بالایی رو لازم خواهد داشت.
      دمای مورد نظرتون چقدر هست؟
      کوره رو برای چه کاری میخواید؟ ذوب؟ سخت کاری؟ تفننی؟!! :mrgreen:

نوشته اصلی توسط koooooreh
      در مورد بخش اول یکسوساز
      الف- به نظر شما از 220 ولت برق شهر مستقیم استفاده کنم یا این که اول ولتاژ را کاهش بدم بعد یکسوکنم
      مستقیم یکسو سازی رو پیشنهاد میکنم.مخصوصا که فرکانس کاری پایین هست، میتونین از IGBT استفاده کنین که معمولا ولتاژ بالا رو میتونن روی خودشون تحمل کنن.

ب- به نظرتون با چی ولتاژ رو یکسو کنم؟ دیود یا تریستور
      آخه بعضی کوره ها توان خروجی اش توسط ولتاژ یکسو شده تنظیم میشه یعنی تریستور یکسوسازی رو انجام میده
      دیود
      طبق پرس و جو هایی که انجام دادم؛ و مخصوصا کمک های استاد جبراییلی، برای کنترل توان انتقالی، فرکانس رو افزایش میدن و از رزونانس دور میشن. کاهش فرکانس به زیر فرکانس رزونانس باعث داغ شدن سوئیچ ها و سوختن اونها میشه.(نقل قول از استاد جبراییلی- دلیل و توجیه ش رو نمیدونم!)

دیدگاه

شما فرد اصلی رو از قلم انداختین!!
        استاد گرامی،جناب آقای عباس جبراییلی. راهنمایی های ایشون نبود؛ من نمیتونستم کوره م رو راه بندازم.
        سلام
        ممنون که یادآوری کردید یادم رفت ببخشید :redface:

----------------------------------------------------------------
        ساختن کوره به این راحتی نیست...
        خب می دونم سخته برای همین اومدم ازتون کمک بگیرم

می خوام کوره رو به این سه بخشی که اگر گفتم تقسیم کنم در مورد هر بخش سوالاتم رو بپرسم تا راحت تر موضوع پیش بره

1- بخش یکسوساز
        2- بخش اینورتر
        3- بخش رزونانس (خروجی)

------------------------------------

فکر کنم سه چهار کیلو خوبه دیگه؟

شما مبنا رو بگیرید سه

کوره برای ذوب همین ضایعات آهن مثل تیرآهن

توان رو نمیدونم به نظرتون چقدر باید باشه تا سه کیلو گرم رو مثلا 15 دقیقه ذوب کنه؟

فرکانس ده کیلوهرتز زیاده دیگه این چند وقت به ریخته گری ها سر زدم کوره ها اکثرا حدود یک کیلو هرتز بود

----------------------------
        اما در مورد کنترل قدرت توسط یکسو ساز
        بعضی از کوره ها توان رو توسط همین بخش کنترل می کنن یعنی ولتاژ Dc رو کم و زیاد می کنن (زاویه آتش scr رو کنترل می کنند) درنتیجه توان هم تغییر می کنه

لطفا نظراتتون رو در مورد قسمت یکسوساز بگید تا این بخش رو کامل ببندیم
        پس فعلا نظر جناب شاهرخ مستقیمی دیود هست و 220 رو مستقیم یکسو کنم

مرسی

دیدگاه

برای سه یا چهار کیلو باید توان کمی بالا باشه... 3.5 تا 5 کیلو وات کافیه
          چون فرکانس پایین هست کار شما هم راحت تر میشه...
          به شما پیشنهاد میکنم لینک های زیر را مطالعه فرمایید...
          http://www.danyk.cz/induk_en.html
          http://www.danyk.cz/induk2_en.html
          http://www.danyk.cz/induk3_en.html
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=92437.0
          حضور جناب جبراییلی در این تایپک و کمک ایشان الزامی است...
          در ضمن این پروژه هزینه بسیار بالایی خواهد داشت... شاید بالای 300.000 تومن :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط پویا نجارزاده
            در ضمن این پروژه هزینه بسیار بالایی خواهد داشت... شاید بالای 300.000 تومن :eek:
            300 هزار تومن زیاده؟!! با توجه به وزن مورد انتظار ایشون و (با عرض معذرت-قصد جسارت ندارم) کمبود تجربه ی کاری؛ به نظرم با حدود 3 میلیون تومن بتونن پروژه رو جمع و جور کنن، خیلی هنر کردن!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
              300 هزار تومن زیاده؟!! با توجه به وزن مورد انتظار ایشون و (با عرض معذرت-قصد جسارت ندارم) کمبود تجربه ی کاری؛ به نظرم با حدود 3 میلیون تومن بتونن پروژه رو جمع و جور کنن، خیلی هنر کردن!
              الان که دارم دقیق تر فکر می کنم می بینم 3 کیلو خیلی زیاده!!! یک کیلو خوبه؟

-----------------------------

از اساتید کسی در مورد یکسوساز نظری نداره؟

-----------------------------
              خب حالا بخش اینورتر
              تا اونجایی که من فهمیدم باید داخل بخش اینورتر یک ولتاژ متناوب ایجاد کنیم
              1- آیا این ولتاژ باید سینوسی باشه؟

من به ریخته گری سر زدم
              بخش اینورتر آن ها از 4 تریستور تشکیل شده بود
              2- نظر شما چیه؟ از چه چیزی استفاده کنم؟

3- لطفا هر اطلاعاتی در مورد اینورتر دارید بفرمایید تا اطلاعاتم بالا برود مرسی

دیدگاه

اول روشن کنید پروژه دانشجوییه یا قراره فروش بره؟؟ (اگه فروشیه درصد باید به بچه ها بدی )))) )
                کوره های قدیمی از تریستور استفاده میکردن. خودتو گرفتار کموتاسیون و ... نکن. ای جی بی تی ها الان خیلی پیشرفت کردن و تا فرکانس 100 کیلو هم میشه به راحتی تو این توان ای جی بی تی بکار برد. (ما با یه کم سختی از ای جی بی تی تو 240 کیلو هم استفاده کردیم.)

اگر کوره دانشجوییه 1 کیلو خیلی زیاده. میری تو شاید حدود 1.5 یا دو میلیون خرج (یه مواردی رو حساب بکنی مغزت سوت میکشه. مثلا سیستم خنک سازی مایع خودش شاید 200 در مترین مقدار هزینه خرج رو دستت بزاره. یا کویل و خازن و ... مس کیلویی 30 تومنه برادر جان)

واسه یکسوسازی از دیود استفاده کن. یکسوسازی دیودی واسه همون اینورتر تریستوری به درد میخوره. (اینجا هم میشه ازش جواب گرفت ولی سخت) برای خازنهای دی سی لینک اگر کنترولر رو پروسسوری بسازی میتونی اصلا خازن نزاری. برای سیستم انالوگ کنترل مداری که دی سی لینکش صاف نیست یه خورده مشکله. ول یغیر ممکن نیست.

خرجی اینورتر کاملا مربعیه. فقط باید توسط یک سیستم pll (چه انالوگ و چه پروسسوری) فرکانس رزونانس تشخیص داده بشه و اینورتر تو اون فرکانس نوسان بکنه. برای ذوب بسته به سایز و جنس فلزی که میخواید ذوب بکنید فرکانس رو انتخاب بکنید. 10 کیلویی که خودتون گفتین تقریبا مناسبه. (فقط مغزت رو بعد نیم ساعت کار به جوش میاره. یه بار 10 کیلو ساختم تو خونه روشن میکردم تو راپله ها صداش میومد) با توجه به دمای ویژه ماده ای که میخواید قرار بدید داخل کوره و حجمش با در نظر گرفتن راندمان بین 30 تا 60 درصد و زمان ذوب توان رو به دست بیارید. (فرمولهاش مال دوره راهنماییه. دوای ویژه مواد رو هم میتونی تو گوگل بسرچی تو ویکیپدیای اون فلز مشخصاتش اورده شده) توپولوژی هم بعد از مشخص شدن توان انتخاب میکنید. معمولا یا هالف بریدج یا فولبریدجه.

توپولوژی مدار رزونانسیتون رو هم انتخاب بکنید. سری lc یا موازی llc. پیشنهاد من llc ولی تو نت بیشتر مدارها lc سری هستن. یه پی دی اف طراحی ال ال سی دارم. پیدا کردم اپ میکنم بخون.

برای کنترل توان (که حتما بهش نیاز دارید وگرنه حتما مدار قدرت اسیب میبینه) بعد از مشخص شدن توان بهینه ترین گزینه رو انتخاب میکنید. برای توانهای تا 4 پنج کیلو رفتن به بالای فرکانس رزونانس پاسخگوه. (دلیل اینکه نمیشه زیر رزونانس رفت اینه که مدار خازنی میشه. سوییچ با بار خازنی خیلی اسیب پذیره. وقتی میریم بالای رزونانس وارد ناحیه سلفی میشیم و این حالت همچین حالت بدی هم نیست. گرچه به خوبی رزونانس که بار مقاومتیه نیست) اگر توان بالاتر بره تکنیک های دیگه ای از قبیل همین تغییر ولتاژ دی سی لینک وجود داره. (تو کوره های درست درمون از باک استفاده میشه. تو قدیمی ها تریستوریه. البته اگر خازن صافی ورودی نزارید بحث عوض میشه) راجع به pdm هم یه سرچی بکنید. اگر توانایی اجرای سیستم کنترلیش رو دارید روش خوبیه برای ذوب.
                حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

با تشکر از آقا مهدی عزیز که اطلاعاتشون رو در اختیارمون قرار دادن.
                  در مورد PDM هم یه زمانی یه خورده سرچیده بودم!! ( فعل ماضی استمراری از Search!!!! :mrgreen: )
                  این هم نتایج سرچ که تو یه تاپبک دیگه هم لینک داده بودم.
                  Pulse_Density_Modulation.rar

دیدگاه

pdm تو کنترل میکروپروسسوری به راحتی اب خوردن قابل اجراس. ولی اگر کنترل انالوگ باشه مقداری سخته. ولی نشدنی نیست.
                    البته در تمام موارد پیشنهاد من کنترول انالوگه.
                    (مرض گرفتتم دارم کتاب رشیدو زبان اصلیشو میخونم. مغزم رگ به رگ شده امروز)
                    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
                    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

اول روشن کنید پروژه دانشجوییه یا قراره فروش بره؟؟ (اگه فروشیه درصد باید به بچه ها بدی )))) )
                      سلام
                      اقای Mahdi_Vaziri ممنون بابت کمک
                      این پروژه نه دانشجویی هست (چون من دانشجو نیستم) نه قرارداد بستم برای فروش میشه گفت برای بالا بردن اطلاعات فنی خودمه
                      یکی از اساتید رو دیدم در مورد کوره داشتیم صحبت می کردیم اطلاعات از ایشون گرفتم بعد هم گفتم یه دونه می سازم! البته نمی دونستم وضعیت اینطور میشه البته برای تجربه خوبیه :cry:
                      با ایشون به ریخته گری رفتیم دستگاه ها رو دیدم
                      هم یکسوساز، تریستوری بود هم اینورتر
                      -----------------------------------------------------------------
                      خب پس تا اینجا این شد
                      - یکسوساز دیودی و 220 رو یکسو می کنم

- اینورتر IGBT که بنده اصلا تا به حال کار نکردم باید چند روزی وقت بذارم و ببینم چی هست و چطور راه اندازی میشه
                      1- اگر IGBT خاصی مد نظر هست بفرماید تا تهیه کنم و بعد راه اندازی اون رو یاد بگیرم اگر مدار خاصی هم برای راه اندازی دارید لطفا کمک کنید

ممنون بابت این که گفتید شکل موج مربعی باشه چون من فکر می کردم باید سینوسی باشه

2-
                      با توجه به دمای ویژه ماده ای که میخواید قرار بدید داخل کوره و حجمش با در نظر گرفتن راندمان بین 30 تا 60 درصد و زمان ذوب توان رو به دست بیارید. (فرمولهاش مال دوره راهنماییه. دوای ویژه مواد رو هم میتونی تو گوگل بسرچی تو ویکیپدیای اون فلز مشخصاتش اورده شده) توپولوژی هم بعد از مشخص شدن توان انتخاب میکنید. معمولا یا هالف بریدج یا فولبریدجه.
                      این رو کلا نفهمیدم دوره راهنمایی رو اصلا یادم نمیاد
                      خب الان کوره شد:
                      یک کیلویی زمان ذوب هم مثلا 20 تا 30 دقیقه
                      اگر هم فکر می کنید یک کیلو زیاده خب یه پیشنهاد بدهید کمترش کنم من کلا اطلاعات ندارم
                      توپولوژی رو هم نمی دونم چیه اگر اطلاعاتی برای یاد گیری دارید لطفا قرار دهید

3-
                      راستی بهترین فرکانس پیشنهادی چند هست که زودتر مواد ذوب شود
                      من داخل ریخته گری فرکانس حدود یک کیلو رو دیدم

از تمام دوستان بابت کمکشون ممنونم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ مستقیمی
                        کاهش فرکانس به زیر فرکانس رزونانس باعث داغ شدن سوئیچ ها و سوختن اونها میشه.(نقل قول از استاد جبراییلی- دلیل و توجیه ش رو نمیدونم!)
                        سلام
                        دلیلش force reverse recovery دیودهاست در حالتی که بارخازنی شده و باعث سوختن دیودهای ایجیبیتی میشه.

اضافه شده در تاریخ :
                        سلام
                        اقای Mahdi_Vaziri ممنون بابت کمک
                        این پروژه نه دانشجویی هست (چون من دانشجو نیستم) نه قرارداد بستم برای فروش میشه گفت برای بالا بردن اطلاعات فنی خودمه
                        یکی از اساتید رو دیدم در مورد کوره داشتیم صحبت می کردیم اطلاعات از ایشون گرفتم بعد هم گفتم یه دونه می سازم! البته نمی دونستم وضعیت اینطور میشه البته برای تجربه خوبیه :cry:
                        با ایشون به ریخته گری رفتیم دستگاه ها رو دیدم
                        هم یکسوساز، تریستوری بود هم اینورتر
                        -----------------------------------------------------------------
                        خب پس تا اینجا این شد
                        - یکسوساز دیودی و 220 رو یکسو می کنم

- اینورتر IGBT که بنده اصلا تا به حال کار نکردم باید چند روزی وقت بذارم و ببینم چی هست و چطور راه اندازی میشه
                        1- اگر IGBT خاصی مد نظر هست بفرماید تا تهیه کنم و بعد راه اندازی اون رو یاد بگیرم اگر مدار خاصی هم برای راه اندازی دارید لطفا کمک کنید

ممنون بابت این که گفتید شکل موج مربعی باشه چون من فکر می کردم باید سینوسی باشه

2-این رو کلا نفهمیدم دوره راهنمایی رو اصلا یادم نمیاد
                        خب الان کوره شد:
                        یک کیلویی زمان ذوب هم مثلا 20 تا 30 دقیقه
                        اگر هم فکر می کنید یک کیلو زیاده خب یه پیشنهاد بدهید کمترش کنم من کلا اطلاعات ندارم
                        توپولوژی رو هم نمی دونم چیه اگر اطلاعاتی برای یاد گیری دارید لطفا قرار دهید

3-
                        راستی بهترین فرکانس پیشنهادی چند هست که زودتر مواد ذوب شود
                        من داخل ریخته گری فرکانس حدود یک کیلو رو دیدم

از تمام دوستان بابت کمکشون ممنونم
                        سلام
                        برای ذوب اهن یک کیلویی با تکفاز حداقل باید 5کیلووات توان داشته باشی.(البته طراح خوبی هم باید باشی).
                        اگر فرکانس رو بالای 13کیلوهرتز بگیری بهتره.چون هسته فریتهای موجود توبازار فرکانس 10کیلوهرتز رو جواب نمیدن واحتمال اشباع شدن هسته هست.
                        در ضمن اول از هرکاری بوته مناسب ذوب اهن پیدا کن که حداقل دمای قابل تحملش 1750درجه باشه.و.....
                        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

پاسخ : پروژه کوره

سلام ممنون بابت توضیحات
                          در ضمن اول از هرکاری بوته مناسب ذوب اهن پیدا کن که حداقل دمای قابل تحملش 1750درجه باشه.و.....
                          بوته رو آبگرد می کنم تا خنک بشه

اگر فرکانس رو بالای 13کیلوهرتز بگیری بهتره.چون هسته فریتهای موجود توبازار فرکانس 10کیلوهرتز رو جواب نمیدن واحتمال اشباع شدن هسته هست.
                          1- فرکانس مناسب چنده دقیقا؟ یه فرکانس بگید که مبنا قرار بدم

2-لطفا یه igbt معرفی کنید تا بتواند به راحتی در این توان کار کنه
                          کدام یک از igbt های زیر خوب هستن برای این کار؟

http://iran-micro.com/irg4ph50k-p-4702.html
                          http://iran-micro.com/hgtp12n60-p-4701.html

3- از چه دیودی برای یکسوسازی استفاده کنم لطفا یه شماره دیود هم بگید که تحمل این توان رو داشته باشه
                          این پل دیود خوبه؟
                          http://iran-micro.com/%D9%BE%D9%84-%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%AF-%D8%A2%D9%85%D9%BE%D8%B1-%D9%81%D9%84%D8%B2%DB%8C-kbpc5010-p-8840.html

دیدگاه

دیود ها یا پل دیود هات رو موازی کن
                            اگه این زندگی باشه , اگه این سهمم از دنیاست ; من از مردن هراسم نیست

دیدگاه

سلام ممنون بابت توضیحاتبوته رو آبگرد می کنم تا خنک بشه

1- فرکانس مناسب چنده دقیقا؟ یه فرکانس بگید که مبنا قرار بدم

2-لطفا یه igbt معرفی کنید تا بتواند به راحتی در این توان کار کنه
                              کدام یک از igbt های زیر خوب هستن برای این کار؟

http://iran-micro.com/irg4ph50k-p-4702.html
                              http://iran-micro.com/hgtp12n60-p-4701.html

3- از چه دیودی برای یکسوسازی استفاده کنم لطفا یه شماره دیود هم بگید که تحمل این توان رو داشته باشه
                              این پل دیود خوبه؟
                              http://iran-micro.com/%D9%BE%D9%84-%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%AF-%D8%A2%D9%85%D9%BE%D8%B1-%D9%81%D9%84%D8%B2%DB%8C-kbpc5010-p-8840.html
                              سلام
                              بوته ذوب که نمیتونه ابگرد باشه،اون کویل خروجیه که ابگرده.بوته ذوب داخل کویل قرارمیگیره.جنس بوته هم الومینایی یا زیرکونیایی یا سیلیکایی بایدباشه.با ضخامت 1.5سانت.
                              فرکانس 14کیلوهرتز مناسبه.البته بشرطی که قطعات اهنی درشت توی بوته ریخته نشه.(حداکثر3سانت در3سانت)
                              اون ایجیبیتی ها برای Hobby Electronic(اسباب بازی الکترونیک!) مناسبه.Luh100g1202خوبه:
                              https://www.lsis.com/upload/products/.../LUH100G1202Z_REV0.1.pdf
                              اون دیود پل اکثرا قلابی اش تو بازار موجوده.بهتره 2تاkbpc3510 رو باهم موازی کنی.(جوان اصلی اش رو داره).
                              من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X