ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

تحليل و آناليز سيگنال هاي شبکه برق ( فراخوان بزرگي در ECA )

با سلام خدمت تمامي دوستان عزيزم
    دوستان خيلي وقت بودش مي خواستم يه اينجور تاپيکي بزنم تا به آناليز سيگنال هاي شبکه پرداخته بشه
    اين يه فراخوان بزرگ در ECA هستش
    اگه هرکس فقط يک تصوير پلود کنه مي تونيم يه کلاس آناليز سيگنال شبکه به وسعت تمام شبکه برق ايران بسازيم
    عکس هايي که ازتون مي خوام تا ارسال کنيد چي هستش ؟
    يه شکل موج
    شکل موج چي ؟
    شکل موجي از ولتاژ شبکه و يا شکل موجي از جريان يه صرف کننده ي رايج !!!
    کاري که قرار بشه خيلي سادس
    پراب اسيلوسکوپ خودت يا دانشگاه رو متصل کن به پريز برق واين اطلاعات رو به همراه سيگنال قرار بده !!!
    اينکه اين سيگنال کجاس ! و توي چه ساعتي از روز اين سيگنال نمونه برداري شده !
    مثال : شکل موج ولتاژ شهر زنجان - نوع مصرف (خانگي - تجاري - صنعتي) - ساعت 13:50
    يا اينکه شکل موج ولتاژ خروجي ولتاژ يه پست يا يه ترانس صنعتي يا خانگي رو نمونه برداري کنيد!
    يا اينکه جريان مصرفي يه مصرف کننده رايج مثل : يه ترانس يا يه منبع سوييچينگ يا مصرف يه کامپيوتر يا جريان يا يه لامپ کم مصرف و ...
    و اطلاعات سيگنال رو با مشخصه بار قرار بدين!!!
    خوب نتيجه اين تاپيک چه خواهد بود:
    1- آشنايي با سيگنال ولتاژ شبکه به صورت واقعه اي
    2- شناخت اعوجاج هاي ولتاژ شبکه و دلايل آن
    3-شناخت و درک عملي از اثرات هارمونيک هاي شبکه
    4-بررس تغييرات شکل موج ها و دلايل آن
    5- آشنايي با نوع جريان بار ها
    6-شناخت نحوه اثر گذاري جريان بار در ولتاژ شبکه
    7-بررسي اعوجاج ولتاژ در زمان هاي مختلف
    8- بررسي ضرايب هارمونيکي در پيک مصرف شبکه
    9-بررسي ضرايب هارمونيکي در حالت بي باري
    10- بررسي اثرات هارمونيک
    11- بررسي اثرات فيلتر هاي شبکه
    12- بررسي جريان هاي عبوري از بانک هاي خازني
    و بي نهايت نکات علمي ديگه که به تنهايي در حد پروژه هاي دکتري هستن
    اصلا اين تاپيکي هستش که به زبان ساده و مبتدي مي تونه مفاهيم سطح بالا رو منتقل کنه!
    پس يه زحمتي بکشيد و لطف کنيد توي اين فراخوان علمي شرکت کنيد
    هم تصوير بگذاريد و هم تحليل سيگنال ها بپردازيد و دلايل منطقي رو براي بررسي هارمونيک ها بيان کنيد
    پيشاپيش از تمامي دوستان عزيز ممنونم
    به نام خدا
    خودم آغاز مي کنم ...
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    شکل موج ولتاژ شبکه برق - شهر زنجان - مصرف خانگي - پنج شنبه ساعت 17:30 - تاريخ 93/10/11

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

شکل موج ولتاژ خروجي اتو ترانسفورماتور آزمايشگاهي خودم - که با همون ولتاژ بالاي در همون زمان کار مي کرد

جريان عبوري از يه پل ديودي با خازن صافي 10000 ميکرو و لود 50 اهمي

شکل موج ولتاژ شبکه برق- زنجان - شهرک صنعتي - مصرف صنعتي- پست شخخصي بي بار 20K-400 - جمعه ساعت 12:00 - تاريخ 93/6/10

اين تصاوير رو هم جناب محمد شاهي عزيز پلود کرده بودن که من از يه تاپيک ديگه اينجا قرار مي دم:
    شکل موج برق شهري - بوشهر - دانشگاه بوشهر - تاريخ حدوداي 93/10/4

همون شکل موج با اثر روشن شدن يه کيس با پاور GREEN

در ضمن دوستان من عکس ها رو توي اين لينک پلود مي کنم:
    http://www.8pic.ir
    تا حالا نديدم لينکي رو اين سايت حذف کنه!!!
    موفق باشيد منتظر عکس ها تحليل هاتون هستم :applause: :nerd:
    هر كجا هستم، باشم / آسمان مال من است / پنجره فكر هوا عشق زمين مال من است ...
    بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2013/12/21
    908
    290

پاسخ : تحليل و آناليز سيگنال هاي شبکه برق ( فراخوان بزرگي در ECA )

اقای حیدری لطف کنید برای کسانی که به اسکوپهای دیجیتال یا اسپکتروم انالایزر یا پاور انالایزر دسترسی دارند این بند رو هم اظافه بکنید که اگر امکان داره thd ولتاژ و اگر امکان داره جریان و باز هم اگر امکان داره جریان نسبت به ولتاژ رو قرار بدن. مورد خیلی مهمیه. من چند بار اندازه گرفتم. شب thd ولتاژ خونه ما میره تا بالای 12 درصد. (استاندارد جهانی بالای 3 درصد روی شبکه رو نمیپذیره)
    چشم. در اسرع وقت چند نمونه از ولتاژ های خونمون رو اندازه گیری میکنم.
    فقط یک نکته. معمولا پرابهایی که استفاده میکنیم 300 ولتی هستن و ممکنه اسیب ببینن. دوستانی که میخوان ولتاژ اندازه گیری بکنن اگر پرابهاشون از همین پرابهای رایجه حتما از تقسیم مقاومتی استفاده بکنن.
    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show
    2012/06/06
    همه جا هیچ جا
    561
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
    فقط یک نکته. معمولا پرابهایی که استفاده میکنیم 300 ولتی هستن و ممکنه اسیب ببینن. دوستانی که میخوان ولتاژ اندازه گیری بکنن اگر پرابهاشون از همین پرابهای رایجه حتما از تقسیم مقاومتی استفاده بکنن.
    آره مخصوصا بهتره شکل موج بعد از قرار دادن ترانس کاهنده رو نگیرن بهتره و حتما از تقسیم مقاومتی استفاده کنید
    [size=18pt]اگه این زندگی باشه , اگه این سهمم از دنیاست ; من از مردن هراسم نیست[/size]
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

با سلام خدمت دوستان
    جناب وزيري نکته بسيار به جايي رو فرمودين ( بنده فراموش کردم بگم)
    Total Harmonic distortion مولفه بسيار مهمي هست که اسيلوسکوپ هاي متوسط به بالا دارن .
    يه توضيح خدمت دوستان عرض کنم که اين فاکتور براي نشون دادن در صد هارمونيک هاي که سبب اعوجاج سيگنال شدن هستش و با نام THD معرفي مي شه ، که نشون ميده مثلا در يک شکل موج در صد هارمونيک 3،5،7 و ... چقدر هستش ( اين مولفه هم خيلي اطلاعات خوبي در بر داره )
    خيلي ممنونم از دوستان و منتظر تصاوير و تحليل ها هستم :applause: :nerd:
    شکل موج برق شهري - زنجان - مصرف خانگي - ساعت 1:30 جمعه - تاريخ 93/10/12

بعضي وقت ها آدما طوري مي بينن که نمي بينن، بعضي وقت ها طوري مي بينن که اشتباه مي بينن، بعضي وقت ها مي بينن ولي سعي مي کنن مثل ديگران ببينن، ولي موفق اون کسي که سعي مي کنه متفاوت و قشنگ ببينه.
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

با سلام خدمت دوستان عزيز
    و با عرض تشکر بابت عدم همکاري همه ي عزيزان :biggrin: :cry:
    دوستان يعني هيچ کس از بزرگواران اسيلوسکوپ نداره يا توي دانشگاه دسترسي به اسلوسکوپ نداره ؟ :sad:
    اشکالي نداره حتما سرتون شلوغه
    من موضوع رو ادامه مي دم به اميد اينکه دوستان همراه اين تاپيک بشن
    خوب دوستان عزيز من چند تا تحليل در مورد سيگنال هايي که قرار دادم براي دوستان ارائه مي کنم تا ديد تحليلي رو در مورد سيگنال هاي برق شبکه رو افزايش بديم
    1- نگاه کنيد دوستان اگر سيگنال برق شبکه رو در زمان شروع گرگ و ميش هوا با شکل موج ولتاژ برق در ساعت اطراف 2 نيمه شب بررسي کنيد مي تونيد از سيگنال يه نتيجه اي بگيريد و اون هم اين هستش که در ساعت 2 نيمه شب تقريبا سيستم هاي روشنايي و اثر اون ها در دفورمه کردن سيگنال به مينيمم مي رسه و در زمان 5:30 که به صورت لحظه اي تمامي خونه ها و روشنايي تجاري روي شبکه مي آد مي تونيد اثر سيستم روشنايي رو روي دفورمه شدن سيگنال ببنيد ( اين نکته مهمي هست ) من دو سيگنال از برق خونمون رو ارائه کردم اگه دقت کنيد ضرايب هارمونيکي و. دفورمه شدن سيگنال در ساعت 13:30 بسيار کمتر از سيگنال گرفته شده در ساعت 17:30 هستش....
    2- يک نکته ديگه در مورد سيگنال خروجي ولتاژ اتو ترانسفورماتور، ولتاژ خروجي ترانس بسيار متفاوت از ورودي اون هستش ( حالا دليلش چي هست ؟) اين موضوع بسيار قابل بحثه !!! آيا اين اثر گذاري ترانس به خاطر هسته هستش؟ يا بخار ساختار سلف ترانس؟ و آيا ترانس مثل يه فيلتر عمل مي کنه؟ اين تغيير شکل سيگنال سبب تلفات در ترانس ميشه ؟ و هزاران سوال ديگه ... لطفا اگه کسي نظري داره مطرح کنه :applause:
    3- سيگنال جريان ورودي يک پل ديودي با خازن صافي همون طور که در تصوير ديده ميشه يه سيگنال کاملا غير سينوسي و با طيف هارمونيکي بسيار بالا هستش به طوري که حتي دامنه هارمونيک 19 اين سيگنال به طور بسيار قابل توجهي بالا هستش!!! آيا مي دونستين يکي از عوامل بسيار مهم توليد هارمونيک در شبکه برق همين پل ديودي ها با خازن صافي هستند ؟
    از دوستان کسي مي تونه THD جريان اين ساختار رو نشون بده؟ خيلي ممنون :applause:
    4- سيگنالي که من از يه پست بي بار گرفتم مولفه هاي هارمونيکي کمي داشت ولي هارمونيک داره ! دليل اينکه يه پست بي بار هم ولتاژ هارمونيکي داره مي تونه اين باشه که خطوط 20کيلو ولتي هم درگير افت ولتاژ هاي هارمونيکي هستند !
    فعلا توضيحات و سوالاتي که در مورد اين سيگنال ها مي خواستم مطرح کنم همين ها بودن
    منتظر نظرات و تصاوير شما هستم
    2013/12/21
    908
    290

مهندس جان تاپیک بد موقع زده شده. کارهای قبلی همه سرجاش باقی مونده و امتحانها هم بهش اضافه شده. مشغله فکری زیاد باعث میشه تا وقتی که تاپیک رو نبینیم تو اپدیت شده ها یادش نمیفتیم.

ترانس به دو دلیل (البته شاید دلایل دیگه ای هم داشته باشه ولی این دو واضح هستن) شکل رو عوض میکنه.
    1- عدم تزویج کامل و وجود سلف هایی سری و موازی با ورودی و خروجی در ترانس واقعی. که باعث میشن فرکانسهای بالاتر که هارمونیک ها هستن کمتر دیده بشن.
    2- تلفات هسته ترانسها که باعث میشن توان فرکانس های بالاتر تو هسته تلف بشن و به خروجی منتقل نشن.

توضیحاتی همینجوری اضافه بکنم. (یه چی گفته باشیم دیگه) به هارمونیک هایی که به صورت بی قاعده به شکل سینوسی اظافه میشن در اصطلاح اینهارمونیک گفته میشه.
    میدونید که غالبا هارمونیک ها به صورت 3و35و7و9 و... اظافه میشن. ولی هارمونیک هایی که یکسوسازها (مثل همین لامپ های کم مصرف) به شبکه اظافه میکنن فرکانسهایی نامنظمه. مثلا برای یک شبکه 50 هرتز ممکنه هارمونیک 57 هرتز هم داشته باشیم. (دردی که شبکه ما دچارش شده) این هارمونیک ها فقط با اکتیو پی اف سی ها قابل اصلاحن.(اتفاقا مدتیه در مورد اکتیو پی اف سی های ماتریسی دارم مطالعه میکنم . اگر قصد مطالعه دارید مبانی رو کتاب رشید و جزییات در اریکسون مفصل بررسی شده)

هارمونیک ها به شبکه تزریق که میشن چند مشکل ایجاد میکنن (البته اینها تو الکترونیک صنعتی کارشناسی هست و بنده فقط قصد یاداوری دارم)
    1- تلفات فوکو و هیسترزیس ماشین های داخل شبکه.(این شکل موج حتی تا خود نیروگاه هم میره) چه ثابت و چه متحرک.
    2- باعث به وجود امدن عدم چرخش همگن در موتور های سنکرون (که نیروگاهها هم از این نوع ژنراتور ها استفاده میکنن) میشه. (به دلیل کاملا سینوسی نبودن شبکه) این عدم چرخش همگن هم باعث تلفات بیشتر (که ناشی از لختی مکانیکی موتور ها هستش) در موتور ها میشه.
    3- انتشار امواج الکترو مغناطیسی. (به دلیل وجود فرکانس بالا در هارمونیک ها)

فقط اینا رو الان یادم اومد. در کل چیز خیلی بدیه.
    خیلی هم جای کار داره بخصوص توی ایران. به طوری که هر ساله اداره برق و وزارت نیرو با تمام قوا سه چهار تا پروژه تعریف میکنن ولی به نتیجه نمیرسن. (نتیجه اونی نمیشه که از انرژی صرف شده انتظار میرفته.)
    حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
    به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show
    2007/12/25
    زنجان
    558
    26

با سلام خدمت دوستان عزيز
    پيرو نظرات جناب وزيري و تکميل صحبت ايشون
    1- تلفات فوکو با مجذور فرکانس جريان عبوري از ترانس رابطه داره در نتيجه هر چه ضرايب هارمونيکي بالاتر در شبکه وجود داشته باشه هسته بيشتر داغ ميشه! عمر ترانس کم خواهد شد ! و هسته ترانس خودش به عنوان يه فيلتر اکتيو بخشي از فرکانس هاي هارمونيکي رو جذب مي کنه که تلفات اون اون قابل محاسبه است.
    2- دو قطبي هايي مغناطيسي که در هسته وجود دارن بسته به طراحي هسته سرعت نوساني مشخصي دارن که اين در ضريب نفوذي تابع فرکانس مشهود هستش يعني اينکه هسته هاي مختلف در مقابل فرکانس هاي مختلف ضرايب نفوذ مغناطيسي متفاوتي دارند که اين بر روي کوپلينگ و اندکتانس تابع فرکانس تاثير ميگذاره ! که اين معقوله رو ميشه با امپدانس آنالايزر تست کرد.
    3- در مدل ترانس ساده يک مقاومت پارالل مدل ميشه که نشان دهنده ي تلفات اهمي هسته هستش ( تلفات فوکو و هسترزيس ) اين مقاومت به صورت غير خطي و تابع فرکانس هستش چون هر چقدر فرکانس بالا بره مدار هاي جريان گردابي کوچک تر شده و مقاومت مدل شده کوچکتر خواهد شد.

نتيجه ==> هارمونيک دشمن اصلي ترانسفورماتور هاي شبکس و عمر اون ها رو بشدت کاهش ميدهد !!!
    4- يه نکته هم در مورد ترانسفور ماتور هاي سه فاز مي گم خدمتتون : شما يک ترانس با خروجي مثلث رو در نظر بگيريد. اين ترانس بي بار هستش !
    مي دونيد بزرگتر تلفات در شبکه روي ترانس هاي مثلث هستش چون فرکانس هاي هارمونيکي عدم تعادل فازي لحظه اي ايجاد مي کنن

دقت کنين به تصوير مشخصه در اتصال مثلث اگر توي حلقه بر آيند ولتاژ به 10 ولت برسه مثلا توي 20 کيلو ولت با توجه به مقاومت 0.1 مدل شده توي حلقه 100 آمپر جريان حلقه مثلث ايجاد ميشه که اين يه تلفات فاجعه که متسفانه وجود داره !!!
    دوستان يه سوال داشتم ؟! بحث هارمونيک و شبکه خيلي شيرينه چرا هيچکس شرکت نمي کنه :cry: ؟؟؟؟
    خوب بگذريم يه سيگنال قرار مي دم که براي يه لامپ کم مصرف مهربونه :rolleyes:
    بله همين لامپ هاي مهربون هستن که ترتيب شبکه ما رو دادن
    اين سيگنال جريان يه لامپ کم مصرفه گرون قيمت گارانتي دار ايراني هستش ( يعني بهترين لامپ بازاره )
    شکل جريان رو ببنيد !!!
    منتظر نظراتتون در مورد سيگنال جريان اين لامپ مهربون هستم

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7