اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه سوئیچینگ 220 به 5 ولت 3 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه سوئیچینگ 220 به 5 ولت 3 آمپر

سلام
    این مدار قسمتی از بورد پاور هست که توی پست های قبلیم توضیحشو داده بودم
    مدار بسیار ساده و راحت جواب میده و نکته خاصی نداره
    اگر توضیحات خواستین بگین تا راهنمایی تون کنم
    ترانس مدار همون ترانس استند بای در پاور کامپیوتر هست
    این لینک عکس منبع ساخته شده
    http://s5.picofile.com/file/8161269668/2power.png
    عکس با قابلیت زوم
    http://s5.picofile.com/file/8161115384/2power.png
    اینم لینک مدار و پی سی بی در آلتیوم 2014 طراحی شده
    http://s5.picofile.com/file/8161270068/220to5v.rar.html
    اگه بجای ترانزیستور قدرتش 13005 یا 13007 یا 13009 هم بزارید کار میکنه و مشکلی نداره
    اگه لازمه بگین تا توضیحات کامل تر بدم یا فیلم کار کردن رو بزارم

یه خروجی 12 ولتی هم داره که من ازش استفاده نکردم اگه خواستین میتونین ازش استفاده کنین
    این لینک فیلم در پارات با قابلیت نمایش و دانلود
    http://www.aparat.com/v/Rzjt0
    اینم لینک فیلم در پیکو فایل برای دانلود
    http://s5.picofile.com/file/8161277068/20141231_003355.zip.html

مدت هاست نیستم

پاسخ : منبع تغذیه سوئیچینگ 220 به 5 ولت 3 آمپر

سلام ، ممنون بابت مدار :smile:
    اما 2 تا سوال :
    1- خروجی 12 ولت رو از کجا باید بگیریم ؟ حداکثر جریانش چقدره ؟
    2- جریان رو چطور اندازه گرفتید ؟
    - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من : ir02x6
    طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

اگر دقت کنید ترانس استند بای پاور خروجی سه سر هست که شما میتونید به جای سر ولتاژ5 سر 12 ولت رو به دیود وصل کنید

اضافه شده در تاریخ :
      جریان ماکس هست که آمپر متر به صورت موازی با منبع قرار داده شده
      مدت هاست نیستم

دیدگاه

ترانس پاور در بازار هست که تهیه کنیم یا باید ببیچیم یا که استوک باز کنیم؟
        هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
        بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
        میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

هرطوری که راحتین - اگه یه دونه از روی پاور خرابا باز کنید بهتره
          باقی مدار پاور رو هم نگه دارین برای منبع بعدی که اونم امتحانام تموم بشه با ترانس های دیگه پاور و قطعات دیگه پاور قراره درست کنیم
          درضمن اگه یه برد پاور خراب داشته باشین میتونید باقی قطعات رو هم نخرین از روی اون باز کنید
          البته باید با مولتی متر تک تک اونها رو چک کنید
          مدت هاست نیستم

دیدگاه

میگم این انگار فیدبک نداره هاااا :surprised:
            اونوقت درست کار میکنه یا نه؟
            سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنم

دیدگاه

خیلی جالب بود فقط میشه از این مدار ولتاژ 5 و 12 رو همزمان گرفت؟ ضمنا میشه شماتیکشو با یه فرمت دیگه هم لطف کنید بذارید یا حتی عکس، چون من altume ندارم و معمولا با eagle کار میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rasoul20
                میگم این انگار فیدبک نداره هاااا :surprised:
                اونوقت درست کار میکنه یا نه؟
                اسن سوال رو توی یه سایت دیگه هم پرسیدن که توضیحات رو کپی پیست کردم

فیدبک روی خود ترانس تغذیه قرار داده شده
                اگر دقت کنید اونجا یک دیود زنر داره و اگر به مدار هم دقت کنید بخشی از مدار یک رگولاتور ولتاژ هست که ولتاژ ترانس رو دائما چک میکنه از جایی که ترانس هست :
                پس هرچه ولتاژ دوسر ریفرنس بیشتر باشه ولتاژ خروجی هم بیشتره و بلعکس - از اینجا میفهمه که ولتاژ رو ثابت نگه میداره
                مگر اینکه به سیم پیچی های ترانس درقسمت خروجی دست بزنید کم یا زیادش کنید اونوفت ولتاژ خروجی هم کم یا زیاد میشه اما دائما یک ولتاژ ثابت میده که نیازی به ریفرنس های ترانس جداگانه یا رفرنس های مقاومتی یا ریفرنس های ترانسی(بصورت جداگانه) نداره

اضافه شده در تاریخ :
                نوشته اصلی توسط c384104
                خیلی جالب بود فقط میشه از این مدار ولتاژ 5 و 12 رو همزمان گرفت؟ ضمنا میشه شماتیکشو با یه فرمت دیگه هم لطف کنید بذارید یا حتی عکس، چون من altume ندارم و معمولا با eagle کار میکنم
                http://s5.picofile.com/file/8161350392/madar.PNG
                http://s5.picofile.com/file/8161351568/madar2.PNG
                http://s5.picofile.com/file/8143925826/230W_Key_Mouse_Elekctronic.png
                درمورد گرفتن ولتاژ 12 و 5 هم بله میشه باید برای خروجی 12 ولتی هم دیود و خازن بزارین

درضمن توی خروجی اگه قرار هست بار های حساسی استفاده کنید یه سلف هم قبل از خازن بزارین که نویز و اوجاج کم بشه

مدت هاست نیستم

دیدگاه

مشخصات ترانس را هم بزار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط imanxx_81
                    مشخصات ترانس را هم بزار
                    هسته مربوط به 5 ولت اسند بای پاور هست و ابعاد اون هیچ فرقی نداره و من تا همین الان 5 نوع ترانس مختلف رو تست کردم فقط جای پایه ها ممکنه عوض شده باشه و یا اندازه اون کمی تغییر کرده باشه اما خروجی و بازده مدار همونه و تفاوتی نداره

زیاد از مشخصات هسته نمیدونم اما این مشخصاتیه که میدونم هسته بصورت EE هست
                    این عکس از ابعاد که اندازه گرفتم

http://s4.picofile.com/file/8162360068/1.png
                    http://s4.picofile.com/file/8162360426/2.png

مدت هاست نیستم

دیدگاه

سلام بر آقا عباس
                      تو منبع تغذیه 230 وات پتانسیومتر 1 کیلو اهمی را دقیقا کجا باید گذاشت؟بین دیود زنر و دیود 4148؟
                      اگه ممکنه اهم هر کدام از سیم پیچی های ترانس را بزار! :smile:شاید بشه از این طریق به تعداد دورشون پی برد!! :redface:
                      وقتی توان ماکزیمم را از مدار می کشیم ترانزیستور 13007 خیلی داغ می کنه؟؟ oo:
                      حداکثر جریان برای تغذیه 12 ولتی چقدره؟؟ :smile:
                      ببخشید که زیاد سوال پرسیدم! ممنون که جواب میدی
                      سید علی لب تر کند جان را فدایش می کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rasoul20
                        سلام بر آقا عباس
                        تو منبع تغذیه 230 وات پتانسیومتر 1 کیلو اهمی را دقیقا کجا باید گذاشت؟بین دیود زنر و دیود 4148؟
                        اگه ممکنه اهم هر کدام از سیم پیچی های ترانس را بزار! :smile:شاید بشه از این طریق به تعداد دورشون پی برد!! :redface:
                        وقتی توان ماکزیمم را از مدار می کشیم ترانزیستور 13007 خیلی داغ می کنه؟؟ oo:
                        حداکثر جریان برای تغذیه 12 ولتی چقدره؟؟ :smile:
                        ببخشید که زیاد سوال پرسیدم! ممنون که جواب میدی
                        سلام و دو صد بدرود ....!
                        تو منبع تغذیه 230 واتی که مدار کاملش هست این کارو نکنید که میترکین چون مدار پیوسته هست و به جاهای دیگه ای وصله که خرابش میکنه

اهم سیم پیچی هارو توی عکس اولی گذاشتم

نه داغ نمیکنه . با ترانزیستور سرعت بالا سه آمپری هم بزارین همینطوره و جواب میده من با 13001 که حدود 100 میلی میده تست کردم خروجی 1.5 آمپری داشتم اما بعد از اونکه 1.5 آمپر رو درحالت اتصال کوتاه کشیدم ترانزیستور ترکید :biggrin:

روی 12 ولتش هم اگه دیود خوب بزارین همین 3 آمپر رو میده

مدت هاست نیستم

دیدگاه

سلام
                          ببخشید من سوال دارم
                          من همین مدار رو چندین بار ساختم (البته قبلا یکسال پیش)
                          ولی همیشه با زدن به برق فیوز خونه میپرید و هیچ وقت موفق به ساختش نشدم !!!
                          از همون ترناس پاور (EL19) استفاده کردم و همون ماسفت 2N60 ولی تنها نتیجه همیشه انفجار مدار بود
                          البته من همیشه از TL431 و اپتی کوپلر هم استفاده میکردم یعنی دقیقا مثل خود پاور
                          پس چرا مال من همیشه میترکید ؟
                          حالا شما که بدون TL و PC817 اینو ساختید چطور کار میکنه ؟ مگه میشه آخه ؟
                          بنظرتون اشکال من کجا بید ؟
                          حالا من اینو بسازم بنظرتون بازم منفجر میشه !
                          یکسال پیش من حداقل 5 بار این مدار رو با طراحی های مختلف از روی پاورهای مختلف ساختم ولی فقط انفجار شد.
                          کار به جایی رسید که تو خونه گفتن دیگه حق نداری الکترونیک کار کنی !!!!!

اضافه شده در تاریخ :
                          ببخشید سوال دیگه ای هم داشتم
                          میشه عکس مدار اصلی (همینی که لینکش رو گذاشتم) با کیفیت بالا بذارید ؟
                          بعضی جاهاش خونده نمیشه !
                          همین عکس : http://s5.picofile.com/file/8161350392/madar.PNG

بعضی جاها هم گیج میشه آدم !
                          مثلا مقاومت R11
                          تو مدار 470 کیلو هست ولی تو عکس شما 1 مگا گذاشتید
                          البته میدونم این مقاومت برای فیلترینگ هست و میشه حتی از 680 کیلو و 820 کیلو هم استفاده کرد!

مقادیر R1 و R9 هم به همین شکل هست
                          اصلا مقاومت 0.5 اهم که معمولیش نمیشه ! حتما باید 1 واتی باشه
                          ولی تو عکس مدار ساخته شده نیس
                          بازم گیج شدم خدا :cry2:

دیود زنر هم تو مدار 6.2 ولت هست ولی تو مدار بسته شده 6.8 ولتی گذاشتی
                          میدونم زیاد فرقی نداره ولی خوب من هنگ میکنم آخه
                          این بار دیگه خیلی گیج شده ! خدا منو بکش :angry:
                          بابا من رشته ام کامپیوتر هست خودشم نرم افزار ، انتظار بیشتر از این از من نداشته باشید دا :cry2:

ببخشید یه جا هم مشکل پیش اومد
                          دیگه اصلا به این همه سوال حوصله میکنی جواب بدی یا نه نمیدونم :cry:
                          یه جای مدار هست که یه مقاومت 100 اهمی با یه خازن 1nf-1kv بصورت سری وصل میشن
                          تا جایی که من میدونم تو مدارات سوئیچینگ این قسمت مهمه
                          تو عکسی مدار بسته شده اولندش شما خازن 2.2 نانو گذاشتی که عزیز ! :cry: دومندش اصلا از مقاومت 100 اهم هم خبری نیست
                          تازه مگه نباید اون مقاومت 100 اهمی 1 وات باشه ؟
                          تو مدارات سوئیچینگ همیشه اون مقاومت 1 واتی میشه آخه :read:

دیدگاه

من همین مدار رو چندین بار ساختم (البته قبلا یکسال پیش)
                            ولی همیشه با زدن به برق فیوز خونه میپرید و هیچ وقت موفق به ساختش نشدم !!!
                            شما باید یک فیوز 5 آمپری با مدار سری کنید

از همون ترناس پاور (EL19) استفاده کردم و همون ماسفت 2N60 ولی تنها نتیجه همیشه انفجار مدار بود
                            مداری که من الان ارائه دادم با ماسفت نیست و ترانزیستور هست

البته من همیشه از TL431 و اپتی کوپلر هم استفاده میکردم یعنی دقیقا مثل خود پاور
                            ببینید این درست دلیل نمیشه که شما هر ترانسی رو بردارین و هر مدرای که دلتون خواست رو احتمالا با قطعاتی که جفت و جور میکنید درست کنید و توقع داشته باشین مدار درست کار کنه !
                            منم مدار پاور رو کامل ساختم و کار هم میکنه اما مدار اون رو باید تیکه تیکه بسازین و جواب بگیرین اینجوری اصلا درست نیست که همه رو یهویی ببندین

بعدشم قطعات باید همون هایی باشند که معرفی شدند

گاهی باید یه جاهای زیادی رو از مدار تغییر بدیم تا مدار باب میلمون در بیاد فقط کمی تحلیل باید یه کار ببریم
                            همین

حالا من اینو بسازم بنظرتون بازم منفجر میشه !
                            بستگی به خودتون داره ! چطوری مدار رو ببندین . با چه قطعاتی ببندین . اتصالات و تمیزی کار چطوری باشه و......

یکسال پیش من حداقل 5 بار این مدار رو با طراحی های مختلف از روی پاورهای مختلف ساختم ولی فقط انفجار شد.
                            کار به جایی رسید که تو خونه گفتن دیگه حق نداری الکترونیک کار کنی !!!!!
                            سعی کنید برای کارای خودتون یک فیوز 5B مینیاتوری بخرین و مداراتتون رو با اون راه اندازی کنید یا یک لامپ 100 واتی با مدار سری کنید
                            مداراتتون رو هرگز روی فرش یا موکت یا روی زمین سرامیکی تست نکنید حتما زیرش یه تیکه پلاستیک مقاوم باشه یا یه چیزی که زود آتیش نگیره و عایق هم باشه

حالا شما که بدون TL و PC817 اینو ساختید چطور کار میکنه ؟ مگه میشه آخه ؟
                            بله میشه
                            ای سی های TL494 یا KA7500 و .... برای ایجاد یک پالس مربعی با فرکانس و دیوتی سایکل مورد نظر و دارای چندین مقایسه گر داخلی هست که برای تنظیم پالس و تنظیم ولتاژ مورد استفاده قرار میگیره

این مدار از سر ترانس خودش ریفرنس میگیره و تولید پالس اون با ترانزیستور ها انجام میشه

PC817 و باقی اپتو کوپتلر ها برای همون ریفرنس گرفتن از خروجی هست که توی این مدل کاربردی نداره

میشه عکس مدار اصلی (همینی که لینکش رو گذاشتم) با کیفیت بالا بذارید ؟
                            بعضی جاهاش خونده نمیشه !
                            همین عکس : http://s5.picofile.com/file/8161350392/madar.PNG
                            اینم عکس در قالب پی دی اف با کیفیت بالا:
                            http://s4.picofile.com/file/8168513134/PCB_Project.pdf.html

اینم مدار کلی :
                            http://s5.picofile.com/file/8143925826/230W_Key_Mouse_Elekctronic.png

بعضی جاها هم گیج میشه آدم !
                            مثلا مقاومت R11
                            تو مدار 470 کیلو هست ولی تو عکس شما 1 مگا گذاشتید
                            البته میدونم این مقاومت برای فیلترینگ هست و میشه حتی از 680 کیلو و 820 کیلو هم استفاده کرد!
                            گفتم گاهی لازم میشه مدار رو تغییر بدیم تا در همه شرایط و با همه نوع ترانس کار کنه برای همینم بهترین حالت انتخابی رو قرار دادم
                            شما مبنای کاری و انتخابی تون همون فایل پی دی اف یا همون عکس های مدار ساخته شده باشه که مقادیر روشون نوشته شده

درضمن این مقاومت برای فیلترینگ نیست برای اینه که مدار در لحظه اول که خاموشه از طریق اون مقاومت روشن میشه و بعد از روشن شدن مدار اگر مقاومت تو مدار نباشه اصلا مهم نیست مقدار اون رو هم همونطوری که خودتون فرمودین از 470 کیلو تا 1 مگا میتونین بزارین که با 80 تا 250 ولت درست کار میکنه

مقادیر R1 و R9 هم به همین شکل هست
                            اصلا مقاومت 0.5 اهم که معمولیش نمیشه ! حتما باید 1 واتی باشه
                            ولی تو عکس مدار ساخته شده نیس
                            بازم گیج شدم خدا :cry2:
                            مقاومت نیم اهمی هم با توان کم وجود داره

اگر شما ندارین میتونین از مقاومت های بین 0 تا 1 اهمی استفاده کنید

درضمن توان مدار خیلی کم هست و نیازی به مقاومت وات بالا نیست

دیود زنر هم تو مدار 6.2 ولت هست ولی تو مدار بسته شده 6.8 ولتی گذاشتی
                            میدونم زیاد فرقی نداره ولی خوب من هنگ میکنم آخه
                            خیلی هم فرق میکنه
                            گفتم بعضی وقتا به توجه به شرایط مدار لازمه بعضی از قطعات رو عوض کنیم با دیود زنر 6.8 ولتی خروجی 5.1 هست و با دیود 6.2 خروجی حدود 4.2 هست

ببخشید یه جا هم مشکل پیش اومد
                            دیگه اصلا به این همه سوال حوصله میکنی جواب بدی یا نه نمیدونم :cry:
                            یه جای مدار هست که یه مقاومت 100 اهمی با یه خازن 1nf-1kv بصورت سری وصل میشن
                            تا جایی که من میدونم تو مدارات سوئیچینگ این قسمت مهمه
                            تو عکسی مدار بسته شده اولندش شما خازن 2.2 نانو گذاشتی که عزیز ! :cry: دومندش اصلا از مقاومت 100 اهم هم خبری نیست
                            تازه مگه نباید اون مقاومت 100 اهمی 1 وات باشه ؟
                            تو مدارات سوئیچینگ همیشه اون مقاومت 1 واتی میشه آخه :read:
                            اگر دقت کنید مقدار مقاومتش هم اون نیست و 47 کیلو اهمی هست که اینها همه یه سری محاسبات هست که برای انتخاب میشه انجام داد
                            این قسمت برای جلوگیری از برگشت جرقه یا به قول خودمون جلوگیری از تاثیر اسپارک روی ترانزیستور هست که اگر نباشه ترانزیستور میسوزه

موفق باشید

مدت هاست نیستم

دیدگاه

شما باید یک فیوز 5 آمپری با مدار سری کنید
                              اتفاقا اوایل همین کارو انجام دادم ولی اونقدر فیوز پرید دیگه فیوزم تموم شد و مستقیم کردم !!!!

مداری که من الان ارائه دادم با ماسفت نیست و ترانزیستور هست
                              آخه تو مدارات اصلی پاور اکثرا از همون ماسفت استفاده میشه

ببینید این درست دلیل نمیشه که شما هر ترانسی رو بردارین و هر مدرای که دلتون خواست رو احتمالا با قطعاتی که جفت و جور میکنید درست کنید و توقع داشته باشین مدار درست کار کنه !
                              منم مدار پاور رو کامل ساختم و کار هم میکنه اما مدار اون رو باید تیکه تیکه بسازین و جواب بگیرین اینجوری اصلا درست نیست که همه رو یهویی ببندین
                              این یدونه رو قبول ندارم بخدا :cry2:
                              من هیچ قطعه ای رو بدون تحقیق نزاشتم ، مثلا ترانس دقیقا همون ترانس استندبای پاور رو گذاشتم که خودش پیچیده شده و آماده استفاده هست
                              سایر قطعات رو درست مثل همون شماتیک پاور که گذاشتید منم یه شماتیک مثل اون داشتم و از دقیقا قطعات داخل اون شماتیک رو گذاشتم
                              البته مثلا تو مداری که من ساختم با ماسفت بود نه ترانزیستور

یکی از مداراتی که ساختم همین بود : http://s4.picofile.com/file/8168532234/xe4jyr.jpg
                              که توش ار TL431 و PC817 استفاده شده
                              ترانزیستور رو هم همون 3150 براش گذاشته بودم

اگر دقت کنید مقدار مقاومتش هم اون نیست و 47 کیلو اهمی هست که اینها همه یه سری محاسبات هست که برای انتخاب میشه انجام داد
                              این قسمت برای جلوگیری از برگشت جرقه یا به قول خودمون جلوگیری از تاثیر اسپارک روی ترانزیستور هست که اگر نباشه ترانزیستور میسوزه
                              ببخشید ااینجا رو متوجه نشدم
                              حالا من طبق شماتیک از مقاومت 100 اهمی و خازن 1 نانو استفاده کنم ؟
                              یا طبق گفته شما از مقاومت 47 کیلو و خازن 2.2 نانو استفاده کنم ؟

اضافه شده در تاریخ :
                              مثلا یکی از مداراتی که ساخته بودم همین بود :
                              جون من حالا این مدار بی سلیقه و نا منظم هست ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X