اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولتاژ متقارن برای آمپلی فایر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولتاژ متقارن برای آمپلی فایر

سلام
    من میخوام یک ولتاژ متقارن ایجاد کنم , یا ساده تر بگم میخوام یک ولتاژ مثبت رو به منفی تبدیل کنم . دلیلش هم اینه که میخوام به جای ترانس 3 سر یا دوبل از یک سوئیچینگ استفاده کنم و اون ولتاژ رو متقارن کنم برای آ»پلی فایر .
    حدود ولتاژ هم بین 30 تا 50 ولت متقارن و حداقل 3.5 تا 5 آمپر در خروجیش برای هر نوع ولتاژ لازم دارم !
    چند نوع مدار تو اینترن دیدم مثل ساختم ولتاژ متقارن با خازن یا با رگولاتور و ...
    این نوعی که با رگولاتور هست میاد از 2 تا رگولاتور خطی 78 و 79 استفاده میکنه ! اما من 4 آمپر لازم دارم و اگر غیر اصولی هم خواسته باشم کار کنم و حداکثر ولتاژ رگولاتور ها ( مثا میتونن 30 ولت تثبیت کنن) فرض کنیم , بایستی چند تا رگولاتور با هم موازی کنم که بتونن جریان دهی بیشتری داشته باشن ! اما آیا در این صورت بازم میشه مثلا 4 آمپر ازش کشید ؟ کسی تست کرده ؟
    و سوال دوم اینکه که با خازن هم نیگن یک زمین میشه درست کرد و ولتاژ متقارن گرفت ! اما وقتی ازش جریان میکشیم افت ولتاژ و .. خواهیم داشت ؟ چرا و راه حلی براش هست ؟
    و سوال سوم این که مدار پیشنهادی برای این کار هست ؟ یا مثلا میشه یک ولتاژ منفی ایجاد کرد بعد یا استفاده از مداراتی همون ولتاژ رو تقویت کرد یا درایوری بینش باشه که جریان خروجیش افزایش پیدا کنه و ... ؟

یک سوال دیگه هم یادم رفت بپرستم . من شنیدم توی ظبت ها ترانس هست . میخوام ببینم توی چ وسیله هایی میشه یک ترانس مثلا 6 تا 8 آمپری دوبل پیدا کرد ؟

خیلی ممنون دوستان
    « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
    این جمله رو فراموش نکن

پاسخ : ولتاژ متقارن برای آمپلی فایر

سلام دوست عزیز

برای امپلی نیاز به رگولاتور نیست و چون جریان بالاست باید بعد از رگولاتور از چند ترانزیستور قدرت استفده کنی یعنی خروجی رگولاتور به بیس ترانزیستور وصل میکنی و برای ولتاژ مثبت از ترانزیتور منفی و برای ولتاژ منفی از ترانزیستور مثبت استفاده میکنی و کلکتور هر ترانزیستور به ولتاژ مربوطه قبل از رگولاتور و از امیتر خروجیت میگیری.این راه برای بالابردن جریان رگولاتوره اما هم هزینش بالاست و هم گرمای زیادی روی ترانزیستورهات میاد و احتمال سوختنشون در جریان بالا زیاده.
    با دوتا دیود بصورت معکوس ک روی یک سیم از خروجی ترانس وصل میشن و سیم دوم ترانس نقش گراند داره روی ترانس اهنی جواب داده و تونستم ولتاژ تک رو ب دوبل تبدیل کنم دیود ها باید فاست باشن خازنها رو باید روی خروجی دیودها نسبت گراند (سیم دوم) گرفت.
    برای تنظیم ولتاژ خروجی میشه یه ولوم روی فتو کوپلر نصب کرد و ولتاژ مقداری تقییر داد
    موفق باشی

دیدگاه

پاسخ : ولتاژ متقارن برای آمپلی فایر

نوشته اصلی توسط ahoora63
      سلام دوست عزیز

برای امپلی نیاز به رگولاتور نیست و چون جریان بالاست باید بعد از رگولاتور از چند ترانزیستور قدرت استفده کنی یعنی خروجی رگولاتور به بیس ترانزیستور وصل میکنی و برای ولتاژ مثبت از ترانزیتور منفی و برای ولتاژ منفی از ترانزیستور مثبت استفاده میکنی و کلکتور هر ترانزیستور به ولتاژ مربوطه قبل از رگولاتور و از امیتر خروجیت میگیری.این راه برای بالابردن جریان رگولاتوره اما هم هزینش بالاست و هم گرمای زیادی روی ترانزیستورهات میاد و احتمال سوختنشون در جریان بالا زیاده.
      با دوتا دیود بصورت معکوس ک روی یک سیم از خروجی ترانس وصل میشن و سیم دوم ترانس نقش گراند داره روی ترانس اهنی جواب داده و تونستم ولتاژ تک رو ب دوبل تبدیل کنم دیود ها باید فاست باشن خازنها رو باید روی خروجی دیودها نسبت گراند (سیم دوم) گرفت.
      برای تنظیم ولتاژ خروجی میشه یه ولوم روی فتو کوپلر نصب کرد و ولتاژ مقداری تقییر داد
      موفق باشی
      سلام
      ممنون پاسخ دادین.
      1.دیود فاست چیه ؟ منظور همون fast یا شاتکی؟ شما از چه شماره ای استفاده کردین ؟
      2. مقادیر خازن ها چه حدودی باشه ؟ مثلا برای 50 ولت دیسی 6 یا 7 آمپر ؟
      3. شما اومدین با 2 تا دیود یک سو کردین موج ای سی رو و بعد با 2 تا خازن یک زمین ساختین ؟
      حالا اگر قرار باشه با یک پاور سوئیچینگ دی سی مثلا 100 ولت بخوایم 50 ولت مثبت و 50 ولت منفی داشته باشیم چی ؟
      4. " یه ولوم روی فتو کوپلر " فتو کوپلر چیه ؟
      5. امکانش هست شماتیک قرار بدین ؟

خیی ممنون

اضافه شده در تاریخ :
      نوشته اصلی توسط Amir_Eshraghi
      سلام
      ممنون پاسخ دادین.
      1.دیود فاست چیه ؟ منظور همون fast یا شاتکی؟ شما از چه شماره ای استفاده کردین ؟
      2. مقادیر خازن ها چه حدودی باشه ؟ مثلا برای 50 ولت دیسی 6 یا 7 آمپر ؟
      3. شما اومدین با 2 تا دیود یک سو کردین موج ای سی رو و بعد با 2 تا خازن یک زمین ساختین ؟
      حالا اگر قرار باشه با یک پاور سوئیچینگ دی سی مثلا 100 ولت بخوایم 50 ولت مثبت و 50 ولت منفی داشته باشیم چی ؟
      4. " یه ولوم روی فتو کوپلر " فتو کوپلر چیه ؟
      5. امکانش هست شماتیک قرار بدین ؟

خیی ممنون

کسی نبود راهنمایی کنه ؟!
      « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
      این جمله رو فراموش نکن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X