اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور می توان جریان باتری یا l298 را کنترول کرد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور می توان جریان باتری یا l298 را کنترول کرد

با سلام خدمت همگی
    ---
    ما برای حرکت ربات از باتری 12v -4.5 استفاده میکنم ، اما این شدت جریان بسیار بالاست ...
    حال به چه طریقی باید این جریان را محدود کنیم ؟ (امپر حدود 1.5 نیاز ماست ، بیش از این به ربات فشار می اید )
    ایا از طریق پایه 1 و 15 ایسی l298 میشود؟اگر میشود،به چه طریق و با چه کدهای ؟!
    اگر با قطعات سخت افزار میشود .. لطفا تشریح کنید..
    باتشکر از وقت که میذارید.

پاسخ : چطور می توان جریان باتری یا l298 را کنترول کرد

نوشته اصلی توسط SINASET
    با سلام خدمت همگی
    ---
    ما برای حرکت ربات از باتری 12v -4.5 استفاده میکنم ، اما این شدت جریان بسیار بالاست ...
    حال به چه طریقی باید این جریان را محدود کنیم ؟ (امپر حدود 1.5 نیاز ماست ، بیش از این به ربات فشار می اید )
    ایا از طریق پایه 1 و 15 ایسی l298 میشود؟اگر میشود،به چه طریق و با چه کدهای ؟!
    اگر با قطعات سخت افزار میشود .. لطفا تشریح کنید..
    باتشکر از وقت که میذارید.

سلام
    عددی که روی باتری شما نوشته آمپر ساعته
    یعنی اگه 4.5 آمپر بکشید 1 ساعت باتری دوام میاره(که در عمل این مقدار نیست)
    اگه 1.5 آمپر بکشید 3 ساعت دوام میاره
    شما باتری 12 ولت دارید
    موتور رو هم 12 ولت بذارید
    خود موتور جریانی که لازم داره رو میکشه
    حالا چه 1.5 آمپر چه 6 آمپر!

اگه دور موتورتون بالاس و میخواید کمش کنید اون یه بحث جداست که باید با PWM این کار رو انجام بدین
    اگه ولتاژ موتورتون پایینتره اونم یه بحث جداست
    دقیقا مشخص کنید مشکلتون چیه تا حل بشه
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

سلام بر شما
      ممنون از پاسختون ...
      ---
      در رابطه با مکانیزم باتری و جریانت ان اطلاع دارم.اما ممنون که توضیح دادید.

ببینید باتری که من دارم 4.5 امپر ساعت جریان داره و ولتاژم 12 خوردی هستش. این باتری می تونه بیش از 10 امپر (امپر متر من تا 10 امپر توانایی اندازگیری داشت) رو جریان دهی کنه ...(باتری از نوع خشکه،و حدود 1.6 کیلوگرم وزنشه)

وقتی به ربات میزنمش بشدت سرعتش بالا و غیر قابل کنترول میشه..

قبل از این باتری،با یک ترانس 12 ولت 1.2 امپری کار میکردم . pwm رو هم روی 450 تنظیم کردم. بسیار خوب و پر سرعت بود.
      دیشب pwm ر روی 65 تنظیم کردم،خوب شده بود،ولی l298 خیلی داغ میکرد،و مشخص بود،کلا روی ربات فشار زیاده ...! خلاصه همون دیشب میکرو کمی غیر عادی شد،تا این که امروز صبح،بین پایه مثبت و منفی(میکرو) اتصال کوتاه داخلی پیش اومد و میکرو سوخت . با این همه احتمال مشخصه باید جریان قبل از ورود به ربات کنترول بشه !
      تغذیه میکرو از تغذیه موتورها جدا هستش،همه اصول طراحی مثل،خازن ها و پل دیود ها در مدار به کار رفته است.

برای کنترول جریان باتری از پل دیود و دیود و خازن و مقاومت بالا (1 واتی ، 2 واتی و 3 واتی ) استفاده کردم،که همگی بشدت داغ میکردن ....
      ---
      حالا بنظر شما چطور میشه جریان رو از طریق l298 کنترول کرد،یا انکه جریان باتری را محدود کرد ؟
      باتشکر.

دیدگاه

ولتاژ نامی موتور چقدره؟
        به احتمال زیاد ولتاژ موتور کمتر از 12 است.
        در کل مشخصات کلی موتور را بذارید.
        اگه هم تونستید شماتیک قطعات را بذارید تا بهتر بشه نظر داد.
        آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

سلام بر شما
          ممنون از پاسختون
          ---
          موتور از نوع معمولی هستش،ولی کاتالوگ خاصی نداره که بشه فهمید با چه ولتاژی کار میکند (اینجا رو ببینید)
          از اینجا هم می تونید مدار تغذیه رو ببینید

عکسی از ربات
          --------------

نکاتی جالب
          تا بحال از چهار نوع منبع برای تغذیه این ربات استفاده کردم
          ابتدا از ترانس 12 ولتی، 1.2ولتی استفاده کردم (البته ترانس با قابلیت کم و زیاد کردن ولتاژ)
          بعد از 10 عدد باتری سری ،موازی شده ،با ولتاژ 7.4 و امپر 2 خوردهی (که احتمالا در موقع کار به 1 میرسه ) بدون قابلیت شارژ. که بعد از ضعیف شدن کنارش گذاشتم
          بعد از یک ترانس 9 ولت 2 امپری استفاده کردم، که سرعت ربات به شدت افزایش یافت.
          در نهایت هم به این باتری مد نظر رسیدم،که ربات کم کم اماده پرواز شدن شد

چرا این مدار اینقدر تشنه جریان هستش ؟!

دیدگاه

الان من دقیقا متوجه نمیشم :eek: :eek:
            عکسها باز نشدند ..
            رباتتون دقیقا چی هست؟؟
            شماتیک مداریش رو قرار بدین تا بررسی بشه ..
            تیم کاوش در مسابقات بین المللی ایران اپن 2016.نمایشی.مین یاب.
            علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه!

دیدگاه

سلام و عصر همگی بخیر.
              ---
              پست قبلی رو ویرایش کردم،می تونید عکس و شماتیک رو ببینید ..
              باتشکر.

دیدگاه

آهنین
                قشنگه
                احسنت :applause:
                دوست عزیز وقتی موتور اسباب بازی که با 3 ولت داغ میکنه و میسوزه رو به 12 ولت وصل میکنید معلومه که چی میشه
                هیچ ربطی به کنترل جریان نداره :biggrin:
                البته تقصیر شما نیست
                تقصیر اونایی هست که این موتور گیربکس های بی کیفیت رو تولید و وارد میکنن

باتری هاتون رو با 4.5 ولت عوض کنید

بهتون پیشنهاد میدم اگه میخواید کار روباتیک رو ادامه بدید یک جفت موتور گیربکس با چرخدنده فلزی خوب خریداری کنید
                http://roboeq.ir/products/category/213/
                بعد اونو روی یه جفت چرخ سوار کنید
                البته باید یکم پول خرج کنید ولی یه شاسی عمری دارید که میتونید انواع و اقسام روباتها رو با اون بسازید
                آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

ممنون از پاسختون @};-
                  ---
                  در رابطه با موتور اطلاع داشتم که چه موتوری هستش ... ازش راضی هستم (حرفه نیست،ولی بد کار نمی کنه )
                  در حا حاضر مشکل من فقط همون چیزیست که در عنوان تاپیک مطرح کردم
                  یعنی کنترول شدت جریان باتری و محدود کردن ان به 1.5 امپر ، حالا یا از طریق کنترول از طری l298(پایه 1 و 15) یا از طریق راهی کم هزینه (مثلا استفاده از یه تعداد مقاومت یا ... مداری کم خرج)
                  ممنون میشم در این زمینه ما رو راهنمایی کنید
                  باتشکر.

دیدگاه

اگه شما نه میخواید موتور ها را عوض کنید و نه باتری را پس باید برق باتری را با lm2576 به حدود3 تا 5 ولت کاهش بدید.دیتاشیتش را مطالعه کنید.
                    از نوع قابل تنظیمش استفاده کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SINASET
                      ممنون از پاسختون @};-
                      ---
                      در رابطه با موتور اطلاع داشتم که چه موتوری هستش ... ازش راضی هستم (حرفه نیست،ولی بد کار نمی کنه )
                      در حا حاضر مشکل من فقط همون چیزیست که در عنوان تاپیک مطرح کردم
                      یعنی کنترول شدت جریان باتری و محدود کردن ان به 1.5 امپر ، حالا یا از طریق کنترول از طری l298(پایه 1 و 15) یا از طریق راهی کم هزینه (مثلا استفاده از یه تعداد مقاومت یا ... مداری کم خرج)
                      ممنون میشم در این زمینه ما رو راهنمایی کنید
                      باتشکر.
                      بله متوجه سوال شما میشم
                      ولی مشکل شما جریان نیست برادر
                      ولتاژه
                      من راهنمایی هایی که لازم بود رو انجام دادم
                      بقیش با خودتونه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf
                        بله متوجه سوال شما میشم
                        ولی مشکل شما جریان نیست برادر
                        ولتاژه
                        من راهنمایی هایی که لازم بود رو انجام دادم
                        بقیش با خودتونه
                        شبتون بخیر
                        بازم تشکر از شما،شما کارتون درست بود و هست.
                        ---
                        من یک بار رگولاتور 12 ولت وصل کردم و یک بار هم رگولاتور 5 ولت .. (قبل از مدار) ولی بازم تفاوت انچنانی نکرد...(ضمن اینکه بیش از چند ثانیه رگولاتور روشن بمونه حتما میسوزه ...)
                        --
                        من یک مقاومت 100 اهم ، 5 واتی دارم،وقتی میزنم به باتری فقط حدود 0.12 میلی امپر خروجی میده....!
                        واقعا چرا مقاومت ها(1 واتی یا 2 واتی یا 3 واتی) تاب مقاومت مقابل شدت جریان زیاد رو ندارن.و اصلا چرا این مدار اینقدر جریان میکشه ...!
                        باتشکر.

دیدگاه

دلیلش واضحه.وقتی به موتور ولتاژ نامی ندید طبیعتا جریان نامی هم نمیکشه.مثل این میمونه که لامپ 3 ولت را با 12 روشن کنید.قطعا جریان زیادی میکشه دیگه.
                          l298 یه تغذیه 5 ولت داره که واسه خود آیسیه یه تغذیه هم داره واسه موتور.شما تغذیه موتور را هم 5 ولت بدید درست میشه.با رگولاتور 7805 و اینا نمیشه واسه امتحان لحظه ای خوبه.چون تلفات زیاده داغ میشه و باتری را هم بیخودی خالی میکنه.باید حتما از رگولاتور سویچینگ استفاده بشه.
                          شما برو دنبال همون lm2576.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SINASET
                            من یک مقاومت 100 اهم ، 5 واتی دارم،وقتی میزنم به باتری فقط حدود 0.12 میلی امپر خروجی میده....!
                            واقعا چرا مقاومت ها(1 واتی یا 2 واتی یا 3 واتی) تاب مقاومت مقابل شدت جریان زیاد رو ندارن.و اصلا چرا این مدار اینقدر جریان میکشه ...!
                            ببینید دوست عزیز
                            V/R=I
                            12Volt/100Ohm=0.12Amp

V*I=P
                            12Volt*0.12Amp=1.44Watt

مقاومتتون کار عجیب غریبی نمیکنه
                            و به قول دوستمون وقتی ولتاژ نامی نمیدید جریان نامی هم نمیکشه

دیدگاه

سلام بر همگی
                              ---
                              بحث خوبی بود .. با اینکه به نتیجه تقریبا دلخواه نرسیدم،ولی اطلاعات مفیدی حاصل شد ...

نتیجه این شد که همه مشکلات تقصیر موتور بی قاعده است،که هر چقدر بهش بدی میگیره.. !
                              ----
                              اگر کسی بازم نظری در ضمینه محدود کردن جریان داشت حتما بفرمایید...
                              --
                              به عنوان سوال اخر

اگر پایه 1 و 15 درایور l298 رو بجایی وصل کردن به ولتاژ موتور ، به ولتاژ VCC +5 وصل کنیم، ایا ولتاژ و جریان کاری موتور کاهش پیدا میکند؟!(اصولا چرا در زمینه این دو پایه اطلاعات کمی موجوده و کسی نمیدونه چطور میشه به کمک این دو پایه جریان رو محدود کرد؟)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X