اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تناسب sram با حافظه flash

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تناسب sram با حافظه flash

با سلام
    دوستان فکر میکنید حافظه sram با مقدار حجم حافظه flash در خانواده avr متناسب در نظر گرفته شده؟ باری مثال atmega64 با حجم 64k byte حافظه flash در مقابل تنها 4kbyte sram
    شما چه راه حلی برای تخصیص فضای sram پیشنهاد میکنید تا نیاز به قطعات جانبی دیگه نباشه؟
    با تشکر

پاسخ : تناسب sram با حافظه flash

از میکروهای ARM Cortex M3 ساخت www.luminarymicro.com یا STM32 ساخت ST استفاده کنید.

از www.digikey.com and farnell میشود خرید.

نسبت ram به flash در mega128 برابر است با 1/32 که خیلی افتضا است و غیر استاندارد .معمولا 1/8 یا 1/4 مناسب است

دیدگاه

ولی جالبه که توی بعضی از arm ها هم این موضوعی که شما میگید رعایت نشده فکر میکنید دلیل اون اقتصادیه و یا ...؟

دیدگاه

با سلام
        این دو حافظه از زمین تا آسمون با هم فرق دارند!
        حافظه SRAM کلی ترانزیستور اشغال میآ‌کنه (۶ ترانزیستور) در حالی که حافظه فلش فکر کنم فقط ۳ ترانزستور نیاز دارد شاید هم فقط یکی! افزایش حافظه رم کاملا بر هزینه چیپ تاثیر دارد!

البته تکنولوژی این دو نوع ترانزیستور کاملا با هم فرق دارند و برای درست کردن حافظه فلش بر روی سطح ویفر باید مراحل جداگانهآ‌ای در نظر گرفت. که در مجموع هزینه رو زیاد میآ‌کنه ولی در کل حجم زیادی از این حافظه احتمالا قیمت چندانی ندارد!
        من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

حرف شما درست ولی صحبت سر اینه که چرا برای کنترلری شبیه atmega 64 در مقابل 64k حافظه flash تنها 4k بایت sram در نظر گرفته شده!!!!

دیدگاه

با سلام
            دوست عزیز خیلی عالی بود اگر حافظه رم رو 64KB میآ‌کردند خیلی عالی بود ولی خوب احتمالا از نظر اقتصادی خیلی گرون میآ‌شد. علاوه بر این اندازه فلش شاید یک جنبه تبلیغی هم داشته باشه :eek:! به این معنی که ما میآ‌خواهیم یک سری چیپ که به ترتیب قویآ‌تر میآ‌شوند رو به بازار معرفی کنیم سریآ‌های ۸ ۱۶ ۳۲ ۶۴ ۱۲۸ ... خوب چه چیزی ارزانآ‌تر و بهتر از فلش است که به نسبت با این شمارهآ‌ها افزایش پیدا کند. در حالی که به قول شما شاید خیلی وقتآ‌ها این اندازه فلش خیلی بزرگ باشد مخصوصا در مقایسه با RAM
            من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

بله فکر میکنم بیشتر جنبه اقتصادی داره چراکه توی arm هم تقریبا همین شیوه پیش گرفته شده
              در ضمن خوشحال میشیم دیگر دوستان هم اظهار نظر بفرمایند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X