اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت کنترلر دستگاه آبشیرین کن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت کنترلر دستگاه آبشیرین کن

سلام اساتید محترم لطفا در ساخت این دستگاه بمن کمک کنید
    اطلاعات دستگاه
    ورودی:
    چهار سنسور اندازه گیری فشار آب 0-800 psi
    دو سنسور جریان آب (دبی) 0-30 متر مکعب بر ساعت
    سنسور اندازه گیری شدت جریان مصرفی برای دو موتور 0-100 امپر
    سنسور اندازه گیری ولتاژ برای سه فاز
    سنسور اندازه گیری tds (میلی گرم بر لیتر ذرات حل شده در آب) یا هدایت الکتریکی اب
    اتصال به دوربین مدار بسته
    اتصال به سیمکارت و دریافت فرمان

خروجی:
    on/offدو رله

کارایی:
    ذخیره اطلاعات دریافتی از سنسورها
    ارسال اطلاعات از طریق اس ام اس و اینترنت
    اعلام هشدار از طریق تماس یا اس ام اس در صورت خارج شدن هر یک از پارامترها از محدوده مجاز و خاموش کردن دستگاه

پاسخ : ساخت کنترلر دستگاه آبشیرین کن

الان برای کدوم قسمتش کمک میخواید برادر؟

اگه ورودی ها ON/OFF باشه شخصا از سری B1 فتک (Fatek) استفاده میکنم.

سنسورهای هدایت الکتریکی هم تا اونجا که من در جریانم خیلی گرونه اگر واقعا میخوای یه همچین سیستمی بسازی سری FBs فتک به شدت توصیه میشه. اما اگر میخوای ارزون تموم کنی ماژول دلتا بخر بعد با 485 بصورت مدباس بخون. آدم واقعا از کار کردن با مدباس فتک لذت میبره.

برای بخش SMSش هم از ماژولی که درنامهر خودش برای PLCهای فتک ساخته استفاده کن که خیلی تپله! برای SMS از ماژول خود Fatek اگه بخوای استفاده کنی حتما باید از سری PLCهای گرونش استفاده کنی ضمن اینکه خود ماژول هم خیلی گرونه. اگر فقط کارایی هشدار باشه به نظر میرسه ارزونترین انتخاب همین بردهای ECA باشه.

یه سوال از روی کنجکاوی: قیمت این سنسورها و ابزارهایی که اسم بردی را میدونی؟ مارکهای که میخوای استفاده کنی؟
    The real measure of your wealth is how much you’d be worth if you lost all your money

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون .من سازنده دستگاه های اب شیرین کن صنعتی هستم و می خوام دستگاه هامو به صورت شبانه روزی کنترل کنم چونکه همه دستگاه ها گارانتی یکساله دارن و در صورت بروز مشکل هزینه بسیار سنگینی بمن تحمیل میکنه قیمت سنسور هارو هم حدودی میدونم کل سیستم برا هر دستگاه اگه 3یا4 میلیون در بیاد به صرفه هست سنسور هدایت الکتریکی حدود 200 تومنه خیلی هم گرون نیست دوستانی که بتونن کمک کنند حاضر به همکاری هستم

دیدگاه

منظور من از سنسور هدایت الکتریکی این بود:

http://www.jumo.de/products/as-per-approvals/gost/202755/jumo-cti-500---inductive-conductivity-concentration-and-temperature-transmitter-with-switching-contacts-202755.html?parentId=4621

این سنسور الان قیمتش حدود 4.5 میلیون تومان هست. شما منظورت از 200 هزار تومان کدوم سنسورهاست؟

شما میخواین از PLC استفاده کنید یا نه؟ چون اگه فقط قرار باشه در صورت تحریک یه سنسور یه خروجی معمولی به شما بده (ON/OFF) میشه از یه ماژول ساده SMS که در فروشگاههای آنلاین وجود داره استفاده کنید اما اگر قرار باشه خروجی سنسورها آنالوگ باشه اون موقع نیاز به PLC هست و ثبت اطلاعات و هزینه میره بالا.

The real measure of your wealth is how much you’d be worth if you lost all your money

دیدگاه

سلام عزیز
          سنسورهایی که فرمودین رو منم دنبالشون هستم، اما صنعتیش رو نه، فقط سنسور اندازه گیری فشار آب و دبی آب ساده. اما راجع به باقی پروژتون میتونم بگم که خیلی ساده میتونین با میکرو های AVR این کارو بکنین.
          سنسور جریان موتور رو از سری ACS712 و ACS758 میتونین استفاده کنین. سنسور ولتاژ برق رو هم با میکرو میشه (تو انجمن نمونش هست)، سنسورهای دیگه رو هم میتونین به این میکرو ها وصل کنین. البته واسه کنترل مدار بسته سیستمتون لازمه که از سری 32 بیتی این خانواده استفاده کنین (من 8 بیتی کار میکنم، اما اساتید میتونن راجه به 32 بیتی ها راهنماییتون کنن). اتصال به سیمکارت، اینترنت، زنگ تلفنی، پیامک و غیره هم با ماژول SIM900 شدنیه.
          برای ذخیره لحظه به لحظه دادها تو خود سایت میشه یه دیتالاگر با AVR و ماژول SD Card ساخت و برای ارسال داده ها بصورت آنلاین یا پیامکی هم از همون ماژول SIM900. هیچ محدودیتی هم در کنترل بازه های استاندارد یا اعلام هشدار ندارید.
          اینایی که گفتم منهای هزینه سنسورهای تخصصیتون شاید 300 هزار تومن در نیاد (تازه خیلی گرون حساب کنین) در حالی که یه PLC ساده دوبل این قیمته.
          مرسی
          تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]

دیدگاه

اینایی که گفتم منهای هزینه سنسورهای تخصصیتون شاید 300 هزار تومن در نیاد (تازه خیلی گرون حساب کنین) در حالی که یه PLC ساده دوبل این قیمته.
            حق کاملا با شماست من صلوات هم فرستادم.

اما اون بیچاره ای که بعد بخواد تعمیر نگه داری کنه پدرش در میاد (با نهایت احترام من رک و روراست آخرشو گفتم.)

من الان بیشترین مشکلم توی خط تولید با این AVR هاست. توی صنعت بهترین کار استفاه از PLC هست که تخصصی برای این کار ساخته شده.

هزینه ی بیشتر به نظر من قابل توجیه میتونه باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PCminister63
              حق کاملا با شماست من صلوات هم فرستادم.

اما اون بیچاره ای که بعد بخواد تعمیر نگه داری کنه پدرش در میاد (با نهایت احترام من رک و روراست آخرشو گفتم.)

من الان بیشترین مشکلم توی خط تولید با این AVR هاست. توی صنعت بهترین کار استفاه از PLC هست که تخصصی برای این کار ساخته شده.

هزینه ی بیشتر به نظر من قابل توجیه میتونه باشه.
              سلام عزیز
              خواهش میکنم. در اینکه PLC مختص محیطهای صنعتیه و برای این کار ساخته شده شکی نیست، قطعا فرمایش شما صحیحه، اما اگه بتونی با مشکلات AVR کنار بیایی یا تا حدی استانداردسازی کنی میتونی خیلی راحت صنعتیشون کنی. اگه بخوایین با دید سرمایه داری به موضوع نگاه کنین یا دید توسعه طلبانه داشته باشید PLC بهترین گزینست، اما اگه هزینه هم براتون ملاک باشه AVR یا PIC میکروکنترولرهای خوبین. من خیلی جاها دیدم از این دوتا هم استفاده کردن تو صنعت (ضمن اینکه خیلی از تجهیزات اطرافمون هم این میکروکنترولرها رو داخلشون دارن).
              مرسی
              تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]

دیدگاه

مراحل استفاده از یک PLC از فتک برای پروژه این دوستمون:

1- خرید PLC با ورودی خروجی های مورد نیاز از نوع B1 با پروتوکل 485
                2- خرید ماژول DM-GSM برای کارهای GSM
                3- برنامه نویسی LADDER در محیط واقعا دوست داشتنی WinProladder (چون باهاش کار کردم میگم دوست داشتنی!)
                4- با خیال راحت از استاندارد بودن قطعات همه سنسورها و خروجی ها را متصل کنید و هر گونه رله و تایمر اضافی را از تابلو برق حذف کنید. اونم روی ریل استاندار و نیازی به سوراخ کاری مجزا نیست.
                5- ENJOY

حالا شما مراحل آماده سازی AVR را بگید. من به دوساعت یک PLC مدل B1 را با 485 به یک لودسل و AC Drive وصل کردم و برنامه های مدباسش را نوشتم. اگه میخواستم از AVR استفاده کنم (اونم تو محیط با رطوبت بالایی مثل کارخونه ی شیر) به نظرت چقدر معطل میشدم؟

استفاده از PLC و عیب یابیش به تخصص کمتری نسبت به AVR نیاز داره موافقید؟

قیمت پایین یا راحتی نصب و اطمینان کامل از کارکرد قطعات؟ مسئله این است!

دیدگاه

مراحل استفاده از یک PLC از فتک برای پروژه این دوستمون:

1- خرید PLC با ورودی خروجی های مورد نیاز از نوع B1 با پروتوکل 485
                  2- خرید ماژول DM-GSM برای کارهای GSM
                  3- برنامه نویسی LADDER در محیط واقعا دوست داشتنی WinProladder (چون باهاش کار کردم میگم دوست داشتنی!)
                  4- با خیال راحت از استاندارد بودن قطعات همه سنسورها و خروجی ها را متصل کنید و هر گونه رله و تایمر اضافی را از تابلو برق حذف کنید. اونم روی ریل استاندار و نیازی به سوراخ کاری مجزا نیست.
                  5- ENJOY

حالا شما مراحل آماده سازی AVR را بگید. من به دوساعت یک PLC مدل B1 را با 485 به یک لودسل و AC Drive وصل کردم و برنامه های مدباسش را نوشتم. اگه میخواستم از AVR استفاده کنم (اونم تو محیط با رطوبت بالایی مثل کارخونه ی شیر) به نظرت چقدر معطل میشدم؟

استفاده از PLC و عیب یابیش به تخصص کمتری نسبت به AVR نیاز داره موافقید؟

قیمت پایین یا راحتی نصب و اطمینان کامل از کارکرد قطعات؟ مسئله این است!
                  سلام
                  اطمینان از صحت کارکرد رو نمیشه گفت، بسته به هزینه ای که میکنید کیفیت متفاوته. شما ممکنه یه plc بخری یه هفته بیشتر کار نکنه، اما یه میکرو 10 سال آخ نگه یا بالعکس، اما برای راه اندازی و برنامه نویسی حق با شماست، علتش هم اینه که تو plc یه چیزایی آمادست و چه سخت افزاری و چه نرم افزاری پیشفرضها و استانداردهایی هست، اما تو avr یا pic اینطور نیست و شما باید خودتون همه رو ست کنین، برای همین زمان بیشتری میبره.
                  هر کدوم از روشها مزایا و معایب متناسبی دارن، اما من میکروکنترولر رو به جهت بازتر بودن دستم بیشتر میپسندم -گرچه هرگز منکر کارایی صنعتی تر plc نمیشم-.
                  ممنون
                  تشكر نكن، صلوات بفرست:

دیدگاه

اطمینان از صحت کارکرد رو نمیشه گفت، بسته به هزینه ای که میکنید کیفیت متفاوته. شما ممکنه یه plc بخری یه هفته بیشتر کار نکنه، اما یه میکرو 10 سال آخ نگه یا بالعکس،
                    اون بالعکس احتمالش بیشتره تا اینکه PLC بخواد بعد از یک هفته خراب بشه. الان من یه B1 روی یکی از دستگاهها دارم روزی به طور متوسط 10000 بار یه برنامه را تکرار میکنه با 8 ورودی و 6 خروجی تا الان مثل ساعت کار میکنه. 3 تا تایمر CT6 از اتونیکش را هم از توی تابلو حذف کردم.

اما کلا AVR جاهایی باید استفاده بشه که شما از ایزوله کردن و طراحی مدارش مطمئن باشی که مثلا بعد از 6 ماه به علت از بین رفتن ترانزیستورش دستگاه حتی یک خروجی را هم از دست نده. برای کارهای حساس که پای تجهیزات حساس و گران در میونه که نمیشه از AVR استفاده کرد. باید یه چیزی باشه که اگر هم مشکلی پیش اومد مو لای درزش نره. کسی نتونه اشکال کنه که شما اگر از فلان و فلان استفاده میکردی اینجوری نمیشد.

دیدگاه

اون بالعکس احتمالش بیشتره تا اینکه PLC بخواد بعد از یک هفته خراب بشه. الان من یه B1 روی یکی از دستگاهها دارم روزی به طور متوسط 10000 بار یه برنامه را تکرار میکنه با 8 ورودی و 6 خروجی تا الان مثل ساعت کار میکنه. 3 تا تایمر CT6 از اتونیکش را هم از توی تابلو حذف کردم.

اما کلا AVR جاهایی باید استفاده بشه که شما از ایزوله کردن و طراحی مدارش مطمئن باشی که مثلا بعد از 6 ماه به علت از بین رفتن ترانزیستورش دستگاه حتی یک خروجی را هم از دست نده. برای کارهای حساس که پای تجهیزات حساس و گران در میونه که نمیشه از AVR استفاده کرد. باید یه چیزی باشه که اگر هم مشکلی پیش اومد مو لای درزش نره. کسی نتونه اشکال کنه که شما اگر از فلان و فلان استفاده میکردی اینجوری نمیشد.
                      ضمن احترام به فرمایشتون، صد در صد باهاتون مخالفم. جایی که الان هستم با وجود رعایت تک تک موارد ایمنی تجهیزات -بدلیل وسواس صاحب کارخونه- هر هفته یه plcو هر دو هفته 10 روز یه اینورتر میسوزه! Plcهاش هم اکثرا زیمنس، آلن برادلی و میتسوبیشیه، طراحی و نصب همشون هم بدلیل دقت در عملکرد و محاسبشون توسط کارشناس خارجی خود سازنده و در محل سایت شده.
                      اما pic و avr هایی که داریم تا حالا مشکلی نداشتن، حتی یکبار!
                      به همین خاطر عرض کردم.
                      به هر حال ممنونم از مشارکتتون تو بحث
                      تشكر نكن، صلوات بفرست:

دیدگاه

من شخصا دارم با این PLC ها کار میکنم هر PLC به دو دلیل تا حال برام ایجاد مشکل کرده:

1- آب روش ریخته! : جلو چشم خودم با باز شدن یک لوله که قرار نبود باز باشه آب ریخت روش و از بین رفت. (تقصیر خودم هم بود)

2- به علت کار کردن طولانی مدت (5 سال) اونم OMRON ZEN که خروجیش رله بود کنتاکت چسبوند موتور یک سره شد. (اگر ترانزیستوری بود مشکلی پیش نمیامد)

من تو این بحث شرکت کردم که خودم یه چیزی یاد بگیرم.

اینکه شما میگید دارن هفته ای یک PLC و هر 10 روز اینورتر میسوزونن که هزاران دلیل میتونه داشته باشه. آخه PLC که بیخودی نمیسوزه. چیز خاصی نداره که بخواد بسوزه اونم برای عملیات ساده و پیش پا افتاده ای که این دوستمون میخوان باهاش انجام بدن.
                        PLC یه وسیله تخصصی شده برای صنعت هست اگر همه میخواستن از AVR استفاده کنن که ما الان چیزی به نام زیمنس نداشتیم که شما اینجوری آّبروشو ببری!!! :دی

اگر هم یه کارخونه بخواد هفته ای یک PLC (اونم با برندهایی که شما نام بردی) بسوزونه که تا حالا به تعطیلی کشیده میشد.

اگر همه دنیا میخواستن به جای PLC از مدارهای Custom Made استفاده کنن که ما الان چیزی به نام PLC نداشتیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X