اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونگی به دست آوردن جهت ربات بدون استفاده از قطب نما (yaw)???

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونگی به دست آوردن جهت ربات بدون استفاده از قطب نما (yaw)???

سلام
    من میخوام زاویه چرخش رباتم حول محور قائم (یا همون yaw) رو به صورت 360 درجه داشته باشم
    با این که با کلی دردسر قطب نمای hmc5883l رو راه اندازی کردم ولی با قطب نما نمیتونم کار کنم چون میدان مقناطیسیه موتورها و باتری ها روش تاثیر زیادی داره و به هم میریزه.
    نکته: (ربات کوچیکیه و امکان دور کردن قطب نما از موتورها نیست) (از انکودر به این دلیل که ممکنه چرخا لغزش داشته باشن نمیخوام استفاده کنم)

>>کسی ایده ای داره که چجوری میشه میزان چرخش یک ربات حول خودش رو به دست آورد؟<<
    تنها با استفاده از جایرو عملی هست ؟؟؟
    ترکیب جایرو و شتاب سنج تو محور z منطقی یا در واقع مفید به نظر نمیرسه!!!
    من از میکرو ATmega32a و codevisionavr استفاده میکنم
    ماژولهای gy80 , mpu6050 رو هم تهیه کردم

ممنون میشم اساتید گرامی کمک کنید
    مرسی از این توجه کردین....

پاسخ : چگونگی به دست آوردن جهت ربات بدون استفاده از قطب نما (yaw)???

یه سوال دیگه
    میشه با بالا بردن فرکانس مشکل دریفت در gyro را به حداقل رسوند؟
    طوری حداقل تو 10 دور قابل اطمینان باشه؟

دیدگاه

یعنی واقعا تا حالا کسی به این مشکل بر نخورده ؟؟؟ :eek:

دیدگاه

مرسی از کلیه اساتید ...

دیدگاه

دوست عزیز اول اینکه به انجمن خوش آمدید و امیدوارم شاهد فعالیت های شما باشیم و اینجا هم محیط مفیدی براش شما واقع بشه.
          دوم اینکه کمی صبر داشته باشید خیلی از دوستان فرصت نمیکنند هر ساعت به انجمن سر بزنند و پاسخ بدهند.
          سوم اینکه به نظر من از ترکیب انکودر و جایرو استفاده کنید و خطاهاشون رو با هم اصلاح کنید، جایی که جایرو نشون میده روبات چرخید اما انکودر چیزی نمیده مشخصه چرخش عامل خارجی داشته و جایی که انکودر نشان دهنده چرخش چرخ ها بود اما جایرو چرخشی گزارش نکرد یعنی هرزگردی داشتیدو از این طریق میتونید با تبدیل سرعت زاویه ای جایرو به زاویه و مطابقت دادن مقادیر به دست آمده از انکودر و جایروها زاویه رو با تقریب خوبی به دست بیارید و مرتب اصلاح کنید
          از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
          هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
          اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
          اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
          شاد و موفق باشید

دیدگاه

مرسی مرسی
            واقعا ایده خوبی بود :applause: :applause:
            راستش من که از مفید بودن این انجمن ناامید شده بودم...
            به ترکیب همه چی فکر کرده بودم الا اینی که گفتین
            معلومه واقعا سوالمو فهمیدین و درک کردین مشکل چیه :agree:
            حالا امتحان میکنم ببینم چی میشه.
            بازم ممنون :bye

دیدگاه

نه نا امید نباشید علی خان شاید خیلی از افراد اطلاعاتشون در بعضی زمینه ها یا اصلا همه زمینه ها کم باشه، شاید خیلی ها اصلا با نیت خیر اینجا نیان اما من به شما این اطمینان رو میدم که افرادی در این انجمن بودند و هستند و خواهند بود که از نویسندگان، اساتید و صنعتگران و تکنسین های مطرح کشورمون هستند و باعث افتخار بنده هست که گاهی فقط پاسخ های این دوستان به سایرین رو میخوانم و از اطلاعاتشون استفاده می کنم. همیشه افراد مفید و متخصص تعدادشون کمتر هست و طبیعی هم هست که به دلیل نبود وقت و گرفتاری کمتر و دیرتر به اینجا سر میزنند اما خداروشکر هستند. من هم چندین بار سوالام تقریبا بی جواب یا بی نتیجه مونده اما بارها هم از این محیط و اطلاعات دوستان استفاده های قابل توجهی داشتم و دارم.
              این روشی که گفتم اگر درست پیاده سازی بشه و الگوریتم مناسبی داشته باشه باید جواب بده، در صورت امکان شاید این راه هم کمک بکنه که یک چرخ هرزگرد اضافه کنید و انکودری هم به اون متصل کنید چرا که چرخ های متحرک معمولا به دلیل اینکه عامل ایجاد نیروی حرکتی هستند در زمان های استارت، ترمز و پیچ ها بیشتر احتمال هرزگردی دارند تا چرخی که خودش مولد نیروی محرک نیست و فقط زمانی که روبات حرکت کنه اون هم به حرکت در میاد.
              موفق باشی
              از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
              هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
              اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
              اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
              شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
                در صورت امکان شاید این راه هم کمک بکنه که یک چرخ هرزگرد اضافه کنید و انکودری هم به اون متصل کنید چرا که چرخ های متحرک معمولا به دلیل اینکه عامل ایجاد نیروی حرکتی هستند در زمان های استارت، ترمز و پیچ ها بیشتر احتمال هرزگردی دارند تا چرخی که خودش مولد نیروی محرک نیست و فقط زمانی که روبات حرکت کنه اون هم به حرکت در میاد.
                موفق باشی
                مثل پیاده سازی غلتک موس یا لیزر موس زیر ربات

دیدگاه

سلام :bye
                  ممنون که وقت گذاشتی study عزیز
                  آره حرفاتو قبول دارم :applause: ، ولی اگه بین ما ایرانیا تعداد بیشتری مثل شما فکر میکردن الان اوضاعمون خیلی بهتر از اینا بود....
                  مرسی از پاسخت آقا سعید :applause:
                  اگه میشه یگم بیشتر توضیح میدین
                  آیا همون آی سی که داخل موس هست تو بازار پیدا میشه یا ماژولش موجوده؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X