اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت یک مدار ساده ولی کاربردی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت یک مدار ساده ولی کاربردی

سلام خدمت دوستان عزیز
    من همیشه بخاطر شغلم و استفاده زیاد از اسمارت فونم مجبورم گوشیم رو آخرای شب که میرسم خونه قبل خواب بزنم به شارژ و صبح از شارژ بکشم که سر این قضیه باتری گوشیم داغون شد

دنبال یه چیزی ام که با داشتن تایمر یه زمان مثلا 2 ساعته بگیره و بعد این 2 ساعت با فرمان به یه رله برق ورودی شارژش رو قطع کنه تا پدر باتری تا صبح درنیاد
    حالا میخواستم بدونن همچین چیزی مثل تایمرهای صنعتی ولی با دقت بالا هست که بعد از گذشت اون مدت زمان تنظیمی یه کنتاکت رو برامون قطع کنه یا اینکه اگه نیست یه مدار بهم پیشنهاد بدین.
    مرسی از همگی

پاسخ : ساخت یک مدار ساده ولی کاربردی

این کار رو خیلی راحت میشه با یه میکرو خیلی کوچیک انجام داد...حتی میتونه به وسیله فیدبک گرفتن از جریان شارژر اون رو کنترل کنه

دیدگاه

یه نوع تایمر مکانیکی آلمانی تو بازار هست که خیلی چیز عالیه اگر گیر بیاد. روی یک محیط دایره تعداد بسیاری کلید هست که هرکدوم رو فعال کنی 15 دقیقه مدار متصل میشه و به همین صورت میشه همشو تنظیم کرد. ساعتش هم که اول تنظیم میشه. با مدارات دیجیتال هم میشه اینو ساخت. یه سرچ تو انجمن بزن یکی از دوستان چند وقت پیش همچین مداری رو در دست ساخت داشت که بحثش هم خیلی داغ بود!
      بعدشم فکر کنم اسمارت فون ها و کلا گوشی ها با تکمیل شدن شارژ باطری جریان برق ورودی رو قطع می کنن. اینو زمانی فهمیدم که باطری گوشی (قدیمی) رو میزدم به شارژ اول آداپتور خیلی داغ میشد ولی بعد از شارژ شدن دیگه هرچی به برق بود ، شارژر سرد بود
      STM32 واقعا یه چیز دیگه است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Javad Moosavi
        بعدشم فکر کنم اسمارت فون ها و کلا گوشی ها با تکمیل شدن شارژ باطری جریان برق ورودی رو قطع می کنن. اینو زمانی فهمیدم که باطری گوشی (قدیمی) رو میزدم به شارژ اول آداپتور خیلی داغ میشد ولی بعد از شارژ شدن دیگه هرچی به برق بود ، شارژر سرد بود
        فرمایشتون صحیحه، وقتی کامل شارژ بشه قطع میکنه، اما گوشی تا صبح مجددا یه مقدار مصرف میکنه و چون ولتاژش میاد پایینتر مجددا شارژ میکنه و این چرخه شارژ ناقص تا صبح ادامه پیدا میکنه و باعث خراب شدن باتری میشه. تازه، هرچقدر باتری خرابتر میشه روند خراب شدنش تندتر میشه...
        منم موافقم با ساخت مداری واسه قطع شارژ باتری، اما نه با روش زمانی، بلکه با استفاده از فیدبک جریان شارژر و یا خروجی از خود گوشی.
        مرسی
        تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]

دیدگاه

خیلی ساده ...
          جناب محمد نعمت الهیان
          خودت که واردی !!!
          یه AVR بزار حله دیگه ........
          تیم کاوش در مسابقات بین المللی ایران اپن 2016.نمایشی.مین یاب.
          علم را باید در آزمایشگاه یاد گرفت نه در دانشگاه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pars_paya
            خیلی ساده ...
            جناب محمد نعمت الهیان
            خودت که واردی !!!
            یه AVR بزار حله دیگه ........
            سلام
            ارادتمندم عزیز، اما راستیتش من نظرمه یه چیز باحال بشه، تجاری هم نبود لااقل بازده بالا باشه.
            تو ذهنم بود یه دوشاخه یه طرفش باشه و یه پریز هم طرف دیگش (مثل عکس زیر اما تک خروجی که شارژر بخوره توش) و با استفاده از فیدبک جریان ورودی شارژر بشه پایان شارژ رو تشخیص داد و قطعش کرد.

به لطف شما اساتید و دوستان خوبم و راهنماییهاتون واسه AVRش مشکلی ندارم، اما من تخصصی تو مدارات تغذیه ندارم، واسه همین نمیدونم که چه راهی واسه قطع و وصلش مناسبه (فقط رله های معمولی و SSR رو میشناسم) و همچنین چطور میشه از برق شهر نمونه گرفت (مثلا سنسورهای ACS718 خوبن؟) و از همه مهمتر، اینکه شارژر وقتی در حالت شارژ هست جریان ورودیش چقدره و وقتی شارژ رو کامل کرد جریان ورودیش چقدر میشه تا با مبنای اونا قطع و وصل انجام بشه؟
            مرسی
            تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]

دیدگاه

تو بازار یه سری سه راهی برق تایمر دار هست قبلا دیده بودم
              اگه بگیرید میتونید تایمرش رو تنظیم کنید تا مدت لازم براتون روشن بمونه و بعد قطع کنه
              من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط icarus
                تو بازار یه سری سه راهی برق تایمر دار هست قبلا دیده بودم
                اگه بگیرید میتونید تایمرش رو تنظیم کنید تا مدت لازم براتون روشن بمونه و بعد قطع کنه
                سلام. درسته، من دیجیتالیشو دیدم تو یه سایتی، اما نظرم بر قطع کن با فیدبک جریانه. میخوام وقتی باتری 100 درصد شارژ شد قطع بشه...
                تشكر نكن، صلوات بفرست:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد ن
                  سلام. درسته، من دیجیتالیشو دیدم تو یه سایتی، اما نظرم بر قطع کن با فیدبک جریانه. میخوام وقتی باتری 100 درصد شارژ شد قطع بشه...
                  دوستانی که اطلاع دارن کسی نمیدونه که عملکرد شارژر در حین شارژ و بعد از اتمام شارژ چطوریه؟ مقدار جریان کشی برق و 5 ولت چطوره؟ تو همه شارژرها از الگوریتم خاصی پیروی میکنه یا هر شارژری یه جوره؟
                  مرسی
                  تشكر نكن، صلوات بفرست:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد ن
                    دوستانی که اطلاع دارن کسی نمیدونه که عملکرد شارژر در حین شارژ و بعد از اتمام شارژ چطوریه؟ مقدار جریان کشی برق و 5 ولت چطوره؟ تو همه شارژرها از الگوریتم خاصی پیروی میکنه یا هر شارژری یه جوره؟
                    مرسی
                    روش خاصی نداره بستگی به نوع باطری نوع شارژر و نوع استفاده داره
                    یکی میاد برای یه مدار خاص مثلا به شکل cycle درست میکنه یکی میاد standby درست میکنه
                    مقدار جریان کشی اگه منظور جریان باطری هست بستگی به نوع باطری و نرخ شارژ داره

مثلا تبلت من میاد 100 درصد میکنه بعد قطع میشه حتی دیدم که تو شارژ مونده 2-3 روز و باطری حالا شده 98 درصد
                    گوشیم ولی نه همیشه رو 100 نگر میداره
                    شارژر باطری قلمیم مثلا دوباره میاد 100 میکنه بعد قطع میکنه (شارژر پدر مادر دار منظورمه )
                    یه شارژر دیگه دارم که میاد ولتاژ و جریان رو یرخی و کیلویی میده به باطری (اینو تازه 2-3 روز پیش که اوراقش کردم فهمیدم :cry2: )

یه شارژر دیگه دارم که 4 تا باطری قلمی رو میاد به شگل پالسی شارژ میکنه (هر کدوم از باطری ها رو برای مثلا 250 میلی ثانیه شارژ میکنه بعد سوییچ میکنه رو باطری بعدی)

میبینید که 100 تا مدل داره

ولی اگه از روی دیتاشیت باطری ها نگاه کنید نمودار های مختلفی داره که هرکدوم یه مصرفی دارن
                    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X