اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منابع جریان سوئیچینگ با بازده بالا(کاربرد:ساخت شارژر و درایور ال ای دی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منابع جریان سوئیچینگ با بازده بالا(کاربرد:ساخت شارژر و درایور ال ای دی)

با سلام خدمت همه ی دوستان
    مدت زیادی بود که دنبال یه منبع جریان سوئیچینگ بودم.چون معمولا تا بحث شارژر میشد مدار هایی با lm317 پیشنهاد میشد که هم اتلاف انرژی بالایی دارند هم اگه جریان بالایی نیاز داشته باشیم مشکل دفع حرارت پیش میاد.از طرفی تو بحث درایور صحیح پاور ال ای دی اگه نخوایم از مقاومت برای محدود کردن جریان استفاده کنیم،نیاز به استفاده از یه منبع جریان احساس میشه.
    مداری که الان میذارم براتون را اخیرا پیدا کردم،گفتم اینجا بذارم بقیه دوستان هم استفاده بکنن.
    البته یه سری تغییرات هم اعمال شده در مدار.بنابراین اساتید اگه مشکلی دیدند،لطفا ما را هم در جریان بذارند.

اگه بخوایم از این مدار به عنوان شارژر استفاده کنیم باید مدار قطع کن جداگانه براش طراحی کنیم.
    فقط یه خازن 0.01 میکروفاراد بود که نفهمیدم چیکار میکنه.هر کی میدونه لطفا به ما هم بگه.در ضمن خود منبع اصلی هم اصلا توی محاسبات اون را وارد نکرده بود.
    آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

پاسخ : منبع جریان با بازده بالا با lm2576(کاربرد:ساخت شارژر و درایور ال ای دی)

سلام. من هم با 2576 منبع جریان طراحی کردم و خوب هم جواب میداد.(با PC817 و lm358 ). خیلی ساده یه شنت گذاشته بودم و یه مقایسه کننده با 358 وقتی اوپ امپ خروجی میداد اپتو 817 رو روشن میکرد و دو سر مقاومت قیدب بالایی رو به هم وصل میکرد و به صورت مجازی 2576 رو گول میداد. :mrgreen: ولی من زیاد از این کار خوشم نمیاد. چرا؟ چون 1- 2576 تو بازار تقلبی هسند و به درد نمیخورن 2- اگه جنس خوب گیر بیاد گرون هست که اصلا مقرون به صرفه نیست. 3- فرانس 52 کیلو هرتز خیلی کمه و اگه بخوایم ماسفت خازجی و ... بزاریم هسته درشت درمیاد(همون مداری که قبلا گذاشته بودم)
    پس وقتی tl494 یا uc3843 که خیلی ارزونه باشه چرا بریم سراغ 2576؟
    اگه تونستید خودتون یه مدار باک یا بوست طراحی کنید با این آی سی ها که خروجی قابل تنطیم در محدوده 13 الی 15 ولت به همراه محدود کننده جریان داشته باشهو برای قطع عمل شارژ هم کافیه یه مداری بسازید که مثلا وقتی جریان به 0.03C رسید قطع بشه که خیلی ساده است.
    در مورد اون سوال که 0.01 برای چی هست هم برای پایداری فیدبکه که به دیوتی سایکل تو بار ثابت مرتب تغییر نکنه.
    لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

پاسخ : منابع جریان سوئیچینگ با بازده بالا(کاربرد:ساخت شارژر و درایور ال ای دی)

آقا محسن دیگه باید ببخشید.ما تازه کاریم دیگه.
      در مورد uc3843 یا tl494 شماتیکی واسه منبع جریان دارید.میخوام متغیر باشه.یعنی مثلا جریان خروجی با تغییر مقاومت های مدار قابل تنظیم باشه.
      اسم تاپیک را هم عوض کردم تا شکل کلی تری بگیره.
      ممنون
      آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

من با مدار باک تونستم منبع جریانمو بسازم و از آی سی uc3842 استفاده کردم. اما جریان رو نمیتونم کمتر از یه حدی (8 آمپر) تنظیم کنم. در مورد جریانهای بالا هم من محدود کننده رو برای 40 آمپر طراحی کردم اما با تغییر مقاومت فیدبک نتونستم به جریانهای بالای 19 آمپر دست پیدا کنم. این توی شبیه سازی هام هم همینطور عمل میکنه :sad: . در مورد سلف هم همه نوع سلفی رو امتحان کردم و فکر کنم برای توان بالا بهترین سلف هسته آهن باشه.
        فرق UC3842 با UC3843 چیه؟
        When one door closes, another opens; but we often look so long and so regretfully upon the closed door that we do not see the one that has opened for us.

- Alexander Graham Bell

دیدگاه

سلام به دوستان
          اگه کسی اینجا اهل کرمان هسته میدونه کجا میشه هسته فریت گیر اورد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pooyan-shafiei
            آقا محسن دیگه باید ببخشید.ما تازه کاریم دیگه.
            در مورد uc3843 یا tl494 شماتیکی واسه منبع جریان دارید.میخوام متغیر باشه.یعنی مثلا جریان خروجی با تغییر مقاومت های مدار قابل تنظیم باشه.
            اسم تاپیک را هم عوض کردم تا شکل کلی تری بگیره.
            ممنون
            اپلیکیشن نوت های تی ال 494 یا 384X رو بخونید خیلی خوبه.
            میشه با همون 494 ساخت چون دو تا ارور داره. با همون 3843 هم میشه.
            این هم یه نمونه بوست با 3843 سعی کن یه فدیدبک جریان هم اضافش کنی. دیگه حله.یه مقاومت شنت میزاری تو خروجی(در حد 0.01 مثلا یه تیکه سیم مسی با طول مشخص) حالا ولتاژ دو سرش رو با یه اوپ امپ به صورت تقویت کنندگی در میاری و .... فعلا به خاطر امتحانا وقت ندارم بکشم.
            http://upload7.ir/download/54aebdf7b8c7f/Laptop%20PSU.pdf
            نوشته اصلی توسط Ayda Elysi
            من با مدار باک تونستم منبع جریانمو بسازم و از آی سی uc3842 استفاده کردم. اما جریان رو نمیتونم کمتر از یه حدی (8 آمپر) تنظیم کنم. در مورد جریانهای بالا هم من محدود کننده رو برای 40 آمپر طراحی کردم اما با تغییر مقاومت فیدبک نتونستم به جریانهای بالای 19 آمپر دست پیدا کنم. این توی شبیه سازی هام هم همینطور عمل میکنه :sad: . در مورد سلف هم همه نوع سلفی رو امتحان کردم و فکر کنم برای توان بالا بهترین سلف هسته آهن باشه.
            فرق UC3842 با UC3843 چیه؟
            سلف پودر آهن نه آهن :mrgreen: با هسته های فریت با فاصله هوایی گذاشتن هم بهتره.
            فرقشون حداقل ولتاژشونه . استارت 42 حدود 16 ولت و 43 حدود 8.4 ولته و بعد از روشنی هم 42 حدود 10 و 43 حدود 7.6
            لطفا سوالات فنی رو به جای پیام خصوصی در انجمن مطرح کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X