اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فشرده سازی دیتا با میکروی ARM ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فشرده سازی دیتا با میکروی ARM ؟

سلام.
    دوستان من سیگنالی رو از یک ADC می گیرم و به کامپیوتر می فرستم. (البته مد نظرم هست که ذخیرش کنم). ADC من 24 بیتی هستش و تو نرخ های نمونه برداری بالاتر، حجم دیتایی که باید ارسال بشه (یا ذخیره بشه)، بالاتر میره. یعنی اگر نرخ نمونه برداری 2 کیلو باشه من تو هر ثانیه 48000 نمونه دارم و این مقدار با افزایش کانال ها و نرخ نمونه برداری بالاتر میره.
    حالا سوال م اینه که کسی تونسته با ARM (ترجیحا LPC1768) دیتا رو فشرده کنه ؟ یا روشی رو میشناسه که باهاش بشه دیتا رو فشرده کرد و البته با کمک میکرو این کار انجام بشه ؟
    مثلا من هر بار 14 بایت از ADC میگیرم، این 14 بایت رو فشرده کنم یا صبر کنم دیتام بیشتر بشه و بعد فشرده کنم ؟
    ---------
    .
    .
    ...........

پاسخ : فشرده سازی دیتا با میکروی ARM ؟

نوشته اصلی توسط ajapyy
    سلام.
    دوستان من سیگنالی رو از یک ADC می گیرم و به کامپیوتر می فرستم. (البته مد نظرم هست که ذخیرش کنم). ADC من 24 بیتی هستش و تو نرخ های نمونه برداری بالاتر، حجم دیتایی که باید ارسال بشه (یا ذخیره بشه)، بالاتر میره. یعنی اگر نرخ نمونه برداری 2 کیلو باشه من تو هر ثانیه 48000 نمونه دارم و این مقدار با افزایش کانال ها و نرخ نمونه برداری بالاتر میره.
    حالا سوال م اینه که کسی تونسته با ARM (ترجیحا LPC1768) دیتا رو فشرده کنه ؟ یا روشی رو میشناسه که باهاش بشه دیتا رو فشرده کرد و البته با کمک میکرو این کار انجام بشه ؟
    مثلا من هر بار 14 بایت از ADC میگیرم، این 14 بایت رو فشرده کنم یا صبر کنم دیتام بیشتر بشه و بعد فشرده کنم ؟
    سلام دوست عزیز
    به نظرم محاسباتتون اشتباه بوده! :smile: هر نمونه 3 بایته. طبق فرمایشات شما، برای نرخ نمونه برداری 2kHz، حجم داده در هر ثانیه میشه 6kB که برای ارسالش خیلی ساده می تونید از پورت سریال استفاده کنید.
    با نرخ داده 115200 می تونید تا حدود دو برابرِ این سرعت هم نمونه برداری کنید.
    اگه برای ارتباط با کامپیوتر از مبدل USB به سریال استفاده کنید، می تونید تا حدود 1Mb/s نرخ پورت سریال رو افزایش بدید که در این حالت سرعت نمونه برداری حدود 33kHz برای A/D شما قابل اجراست.
    بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

پاسخ : فشرده سازی دیتا با میکروی ARM ؟

اگر هر کانال 24 بیت دیتا داشته باشه توی هر نمونه و ما با سرعت K بیاییم و n کانال رو اندازه بگیریمُآ‌اونوقت تو هر ثانیه خواهیم داشت :
      کد:
      24*n*K
      n=1 ;  K = 2000 SPS ; 24 * 1*2000 = 48000 bps 
      n=2;  K= 2000 SPS ;  24*2*2000 = 96000 bps
      n=2 ;   K = 16000  ; 24*2*16000 = 768000 bps
      .
      .
      .
      این روش مگر اشتباه ؟
      بله میشه با مبدلا سرعن بالاتری هم داشتُآ‌اما اگر بشه فشرده سازی روی دیتا انجام داد، خیلی مفید میشه و البته دردسر انتقال دیتا کمتر میشه.
      ---------
      .
      .
      ...........

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X