اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سیستم های مکان یاب محلی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سیستم های مکان یاب محلی

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه:
    در مورد سیستم های مکان یابی دارم تحقیق می کنم . در مورد GPS هم یه سری اطلاعات پیدا کردم اما GPS که در اختیار ما قرار میدند دقت خیلی بالایی نداره . من دقتی می خوام که خطایی کمتر از 20 سانتی متری رو در اختیارم بگذاره .از چند نفر شنیدم که به جای GPS از سیستم LPS(Local Position System) میشه استفاده کرد ولی هیچ اطلاعات اضافه تری نداشتند .
    من میخوام ببینم میشه یک سیستم موقعیت یاب محلی داشت توی یک منطقه کوچیک و یک فرستنده که بتونه محل استقرارو مشخص کنه و آیا مدارهایی هست که به صورت عملی در این مورد شما از اون اطلاع داشته باشید ؟
    با تشکر از شما همه دوستان .

پاسخ : سیستم های مکان یاب محلی

سلام
    این سیستم موقعیت یاب محلی می تونه فقط یه اصطلاح باشه و روش های مختلفی برای پیاده سازیش وابسته به نوع کاربرد و ابعاد اون محل به ذهن میرسه. مثلا یکیش استفاده از rfid هست که در مورد مکان یابی ربات ها و همینطور اشخاص در یک محوطه جمع و جور مثل یه ساختمون می تونه استفاده بشه. یعنی اینکه اگه تو کارتت تو جیبت باشه ما میتونیم با گذاشتن دستگاه های ریدر در جاهای مختلف بگیم که تو تو کدوم اتاق هستی یا مثلا کجای یک سالن هستی. خب تو این حالت که تو یا هر وسیله دیگه ای که اون تگ همراهش باشه(منظورم از کارت تو خط های بالا همون تگ هستا اما تگ تو کارت جاسازی شده مثل همین سیستم های ورود و خروج ) اگه تگ برای کار پسیو هست برد ما در حد چند متر هست اما اگه از تگ های اکتیو که گرون تر هم هستند استفاده کنیم برد ما خیلی بیشتر میشه. در نطر داشته باشید که هر نوع فرستنده و گیرنده مخابراتی هم که مدارات جانبی مناسبی براشون طراحی و برنامه نویسی بشه با به کار بردن یک پروتکل ابداعی یا اصلا آماده میتونن ادای همین کارها رو در بیارن البته بازم باید ببینیم کاربرد و ویژگی های محل چی هستند. اما این هایی که گفتم بازم اون قضیه خطای کمتر از 20 سانتیمتر اذیت میکنه. تو مکان یابیه محلی ربات ها از ایستگاه های رادیویی کوچک مخصوص همین مکان یابی ها استفاده می کنن روی ربات. برای این مقدار خطا و خیلی کمتر از این بهترین کار در سطح دنیا استفاده از DGPS هست که معمولا تو کارای نظامی استفاده میشه از جمله در موشک کروز اما خب اونو که ما عکسشو فقط میتونیم ببینیم پس بهتره اگه راه حل مناسبی پیدا نکردی مساله رو یکم ساده ترش کنی مثا این طوری که از کل یک محوطه این مقدار خطا رو فقط تو بعضی جاهاش بخوای و تو جاهای دیگه اگه خطا مثلا تا 1 متر هم بود اشکالی نداره در این صورت با همون روش های بالا میشه کار کرد اما خیلی شلوغ پلوغ میشه. اگه راه بهتری به ذهنم رسید مطرح می کنم فعلا همین قدر حضور دهن دارم.
    موفق باشی.

دیدگاه

با عرض تشکر از پاسختون و وقتی که گذاشتید
      یه سری از مطالبی که ذکر کردید ، اطلاعاتی در بارشون دارم اما بیشتر جنبه عملی اون مورد نظر من هست.
      اگه مدار های عملی یا مرجعی که در مورد همون مکان یاب ربات هایی که گفتید وجود داره اگه مممکن هست در این تاپیک قرار بدید .
      در مورد دقت هم باید اضافه کنم که مکان یاب مورد نظر من بیشترین دقت رو در طول یک محیط مستطیلی نیاز داره و در عرض دقت زیادی نیاز نیست .
      البته من دقت زیادی رو مطرح کردم که به نظر شما هم خیلی کار رو سخت می کنه اما اگه دقت در حدود 1 متر باشه آیا کار باز هم خیلی سخت می شه ؟
      یا می شه با دقت ا متر یه همچین وسیله ای رو پیاده سازی کرد؟
      بازم از کمکتون تشکر می کنم .

دیدگاه

سلام
        می تونی به وسیله آلتراسونیک یک سیستم موقعیت یاب محلی درست کنی برای اینکه آلتراسونیک سرعتش پایینه.این سیستم رو یکی از تیم ها روباتیک برای موقعیت روباتش در مسابقات خوارزمی استفاده کرده بود که خیلی خوب جواب داده بود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X