اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کار با plc zelio

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کار با plc zelio

سلام من یک plc zelio مدل sr3b261bd دارم که تغذیه 24 ولته 6 تا ورودی انالوگ داره که من می خواهم با یکی از انها کار کنم.
    من می خواهم یک برنامه بنویسم که هنگامی که یک پتانسیومتر 10 کیلو اهم را که به یکی از این ورودی های انالوگ وصل کردم تغییر میدم زمان یک تایمر تغییر کند و با زدن یک دکمه نسبت به مکان پتانسیومتر تایمر زمانش سپری بشه و یک از خروجی ها فعال بشه.
    توی راهنمای برنامش که خوندم دیدم که نمیتونه مستقیما مقدار ولتاژ ورودی را داخل یک مموری بیت بریزه تا بعد اون مموری بیت را برای زمان تایمر بزاریم فقط بصورت مقایسه ای کار می کنه
    میشه لطف کنید یه راه حل بهم بدید

پاسخ : کار با plc zelio

سلام
    متاسفانه با نرم افزار zelio نمیشه متغیر تعریف کرد و یا جای دیگه متغیری رو خوند تنها را شما اینه که یک ورودی آنالوگ رو در چندین خط و هر کدام با یه مقدار سر راه تعدادی تایمر با مقدار های متفاوت بذارید مثلا : ورودی آنالوگ 1 در 10 خط گذاشته و همه اونا رو روی مد مابین و مقدار هر کدام رو بین مقداری مشخص میذارید (مثلا اولی بین 0 تا 1 ، دومی بین 1 تا 2 و...) حالا هرکدوم رو به یه تایمر میدید مثلا : تایمر اولی یک ثانیه دومی 2 ثانیه و... ؛ حالا خروجی همه تایمر ها رو با هم or یا موازی میکنید و به خروجی اصلیتون میدید
    موفق باشید.

دیدگاه

سلام دوست عزیز من برنامه را بصورت زیر نوشتم که امدم و 3 ایتم برای انتخاب زمان نسبت به تغییر ولتاژ به کاربر دادم البته برای چهار ولوم که هر ولوم نسبت به خروجی مرتبط مقدار ولتاژ ان فراخوانی میشه و اگر جزء هرکدام بود تایمر مورد نظر راه اندازی میشه.
      بنظرتون بهم جواب میده

http://upload7.ir/download/54b13a2213307/2.xps

دیدگاه

شما کاره خودتون بیخودی سخت کردین چرا ؟؟!!
        لازم نیس که از 4 ولوم استفاده بشه ، یه ولوم با یه ورودی آنالوگ کافیه ، یه کم دقت کنید متوجه میشید چی میگم ؛
        ضمنا از کنتاکت های خروجی برای چی استفاده کردین ؟؟؟ اونم از Q1, Q2,Q3,Q5,Q6 ؛ واقعا برام سواله ؟؟؟؟

دیدگاه

این برای یک پروژه است که تعداد 4 عدد موتور بسته به میزان تنظیمی تایم مورد نظر به ترتیب خاموش و روشن می شوند . یعنی ابتدا موتور 1 روشن میشه به میزان زمان تنظیمی موتور روشن می مونه بعد خاموش می شه و موتور بعدی روشن میشه تا اخرین موتور و این سیکل دوباره تکرار میشه . حالا من این پروژه را نوشتم اما برنامه به مشکل خورده مدام خروجی ها در حال خاموش روشن شدنه میتونید کمک کنید.
          http://upload7.ir/download/54b168042481f/3.xps

دیدگاه

روند پروژه بدین صورت است که با زدن یک شاستی (چه فشاری یا چه صفر و یکی) موتور شماره یک روشن شده بعد از گذشت t ثانیه خاموش و موتور شماره 2 روشن میشه و دوباره بعد از گذشت t ثانیه موتور 2 خاموش و تا موتور شماره 4 این اتفاق می افتد.
            حالا مدت t ها را از چهار پتانسیومتر که به ورودی های انالوگ متصل است دریافت می کنیم .
            لطف میکنید اگر کمک کنید تا با همدیگر این برنامه را بنویسیم

دیدگاه

با برنامه زیر می تونیم خروجی ها را یکی پس از دیگری با گذشت t ثانیه خاموش و روشن کنیم
              http://upload7.ir/download/54b17fcc247e3/4.xps

اما حالا می خواهیم کاری بکنیم که این زمان t را از ولوم بگیره چجوری؟؟؟

دیدگاه

خوب شما باید از 4 تا ورودی آنالوگ استفاده کنی که هر ورودی انالوگ برای یک خروجی استفاده میشه ؛
                در این نرم افزار شما 16 تا تایمر بیشتر نداری پس حداکثر تعداد پله های مقداری برای تایمر ها رو تا 16 تا میتونی انتخاب کنی (فک کم 10 تا کافی باشه ) اگر فرض کنیم از 10 تا تایمر استفاده کنی میمونه 6 تا دیگه پس باید از این 10 تا تایمر برای هر 4 خروجی (4 موتور) استفاده کنی ؛
                بنابراین برنامه رو باید این طوری بنویسی که حالت زیر برنامه ای برای زمان گیری داشته باشه و هر بار از این 10 تا تایمر استفاده کنه ؛
                گرفتی چی شد ؟؟
                چطوری برنامه نوشته شده رو به .xps تبدیل کردی ؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز من یک نمونه برنامه نوشتم که جواب گرفتم میزارم
                  http://upload7.ir/download/54b2d3c115e76/5.xps

اما هر ولوم را فقط برای 3 حالت تنظیم کردم و مجبور شدم از 12 تایمر استفاده کنم اگر روش بهتری سراغ داری روی همین برنامه بهم بگو

برای تبدیل برنامه به فایل xps هم فقط کافیه تو قسمت پرینت پرینترت را xps انتخاب کنی بعد یکجا ذخیرش کنی

دیدگاه

ولی تو این برنامه که اصلا ورودی آنالوگی دیده نمیشه ؛ فک کنم برنامه رو اشتباه گذاشتین....

دیدگاه

بله درست فرمودید
                      اینم برنامه تکمیل شده برای پروژه البته با ورودی های اضافی که هرکدام را توضیح دادم

http://upload7.ir/download/54b3c9ecd0755/6.xps

دیدگاه

برنامه تون به ظاهر درسته وقت نشد تست کنم؛ شما میتونید به همون صورتی که گفتم (زیر برنامه با 10 یا 16 پله ) بنویسید که یه کم سخته ولی کیفیتش خیلی بهتر به چشم میاد ؛
                        ضمنا توی همین برنامه میتونید از 4 تایمر (4 پله ) استفاده کنید چون هنوز 4 تا تایمر دیگه دارید؛
                        موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X