اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیشنهاد مدار ساده و کارامد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیشنهاد مدار ساده و کارامد

با سلام خدمت دوستان من واسه یه کاری دوتا مدار خیلی ساده و پیش پاافتاده میخوام
    1.فرض کنید یه فیوزی در یه مدار داریم.حالا میخوام هرموقع این فیوز سوخت.توسط یه ال ای دی یا لامپی فیوز سوخته شده را بهم نشون بده.یه راهش این هست که موازی فیوزاز یه ال ای دی سری شده با یه مقاومت استفاده کنم.که در حالتیکه فیوز سالم باشه لامپ و مقاومت اتصال کوتاهه و خاموشه.ولی زمانیکه فیوز سوخت جریان از لامپ و مقاومت عبور کرده و اونو نشون میده.اما یه عیب داره این مدار و اون این هستش که وقتی فیوزه بسوزه باید تغذیه بار خروجی هم قطع بشه ولی تواین مدار با سوختن فیوز بار ما از طریق مقاومت و ال ای دی تغذیه میشه.ایا راه حل دیگه ای دارین.تغذیه من هم 60 ولت مستقیمه.ایا مدار بهتر والبته ساده ای پیشنهاد دارین
    2.دومین مدار که دوستان اگر بتونن بهم کمک کنند این هستش که یه فنی دارم که با ولتاژ 220 ولت روشن میشه.میخوام زمانیکه جریان از فن عبور میکنه و اونو روشن میکنه یه سیگنالی بهم بده.یعنی اگر فن سوخت یا سیمهاش مشکل پیدا کرد و قطع شد یا به هر دلیل جریانمون صفر شد الارمی برام بیاره
    مرسی

پاسخ : پیشنهاد مدار ساده و کارامد

نوشته اصلی توسط mostafa6369
    با سلام خدمت دوستان من واسه یه کاری دوتا مدار خیلی ساده و پیش پاافتاده میخوام
    1.فرض کنید یه فیوزی در یه مدار داریم.حالا میخوام هرموقع این فیوز سوخت.توسط یه ال ای دی یا لامپی فیوز سوخته شده را بهم نشون بده.یه راهش این هست که موازی فیوزاز یه ال ای دی سری شده با یه مقاومت استفاده کنم.که در حالتیکه فیوز سالم باشه لامپ و مقاومت اتصال کوتاهه و خاموشه.ولی زمانیکه فیوز سوخت جریان از لامپ و مقاومت عبور کرده و اونو نشون میده.اما یه عیب داره این مدار و اون این هستش که وقتی فیوزه بسوزه باید تغذیه بار خروجی هم قطع بشه ولی تواین مدار با سوختن فیوز بار ما از طریق مقاومت و ال ای دی تغذیه میشه.ایا راه حل دیگه ای دارین.تغذیه من هم 60 ولت مستقیمه.ایا مدار بهتر والبته ساده ای پیشنهاد دارین
    2.دومین مدار که دوستان اگر بتونن بهم کمک کنند این هستش که یه فنی دارم که با ولتاژ 220 ولت روشن میشه.میخوام زمانیکه جریان از فن عبور میکنه و اونو روشن میکنه یه سیگنالی بهم بده.یعنی اگر فن سوخت یا سیمهاش مشکل پیدا کرد و قطع شد یا به هر دلیل جریانمون صفر شد الارمی برام بیاره
    مرسی
    1. خروجی فیوز یه led و ومفومت وصل کن تا وفتی فیوز سوخت led خاموش بشه و نشون بده که فیوز سوخته
    2.این یکم سخت میشه یه راه اینه که یه رله وصل کنی به فن به صورت موازی وقتی فن روشن هست کنتاکت میده
    ویه دونه هم بیمتال مناسب به فن سری کنی که اگر فنجریان زیادتر از مجاز کشید قطع بکنه و به شما کنتاکت بده

دیدگاه

1.در مورد سوال اول راهی که شما پیشنهاددادی عملا نادرسته چون با اضافهکردن یه مقاومت خارجی به مسیر اصلی نادرسته و جریان مدارو تغییر میده و زیاد جالب به نظر نمیرسه.درضمن افت ولتاژ روی دو سرمقاومت سری شده داریم که اگر مقاومت بارمون در مقابل اون کم باشه عملا ولتاژی روی بارنداریم یا حداقل خیلی کم و غیرنرمال هستش
      2.مدار دومی هم خوب نیست علتش هم این هستش که اگر فرض کنیم فن ما بسوزه.ولی اون رله موازی باهاش داره جریان میکشه و کنتاکت بهمون میده.پس نتیجه میگیرم در هر دوحالت روشن بودن فن یا قطع بودن فن رله ما برقدار هستش
      ممنون بابت زحمتی که کشیدین و وقت گذاشتین

دیدگاه

راه اول بسیار هم خوبه.شما از خروجی فیوز وصل کنید به ال ای دی و مقاومت و اون طرفش را وصل کنید به زمین.یعنی مقاومت و ال ای دی با بقیه مصرف کننده ها موازی میشه.
        آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X