اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اشکال در فهم جریان ac !!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اشکال در فهم جریان ac !!!

سلام دوستان
    خیلی مدت که درگیر یه مسئله ای شدم . 4 ساله که وارد الکترونیک شدم اما هوز این مسئله برام حل نشده .
    اصل مطلب :
    مگه یک جریان ac مثلا برق شهر در یک ثانیه 50 بار به ماکزیمم و مینیمم خودش نمیرسه ؟
    مگه 50 بار در ثانیه قطب های برق شهر ( فاز و نول یا همون منفی و مثبت ) تغییر نمیکنه ؟
    پس چرا مثلا موقعی که جارو برقی رو به برق میزنیم فقط یه سیمش که به فاز وصله داغ میکنه (خوب هرلحظه مسیر انتقال انرژی داره تغییر میکنه پس باید به یه اندازه داغ کنن دو تا سیم )
    یا اینکه فازمتر چطور فاز رو تشخیص میده در حالی که یک سیم نمیتونه فقط فاز باشه ؟ :eek:
    و چرا مولتی متر نمیتونه فاز رو تشخیص بده و چرا نول برق نداره که انسان رو بگیره ؟

به خاطر اینهاست که من احساس میکنم کل این مبحث یرق ac رو درست و کامل نفهمیدم :angry: :angry:. وشاید هم مثل خیلی چیزای دیگه این هم قرار دادی باشه چون همین قرار داد ها همیشه با من مشکل دارن و پاپیچ منن . :biggrin: :biggrin:

ببخشید یه کوچولو زیاد شد ممنون میشم اگه این سوالارو از تومغز من پاک کنید تا راحت بشم .

پاسخ : اشکال در فهم جریان ac !!!

سلام
    مگه یک جریان ac مثلا برق شهر در یک ثانیه 50 بار به ماکزیمم و مینیمم خودش نمیرسه ؟
    بله
    مگه 50 بار در ثانیه قطب های برق شهر ( فاز و نول یا همون منفی و مثبت ) تغییر نمیکنه ؟
    خیر............فاز و نول جاشون با هم عوض نمیشه.............نول صفر هست و ولتاژ فاز نسبت به نول منفی و مثبت میشه............
    پس چرا مثلا موقعی که جارو برقی رو به برق میزنیم فقط یه سیمش که به فاز وصله داغ میکنه (خوب هرلحظه مسیر انتقال انرژی داره تغییر میکنه پس باید به یه اندازه داغ کنن دو تا سیم )
    این سئوال شما اولآ به جریان مربوط میشه نه ولتاژ............دومآ شما کجا دیدی یک سیم فقط گرم میشه......چ.ن دو سیم کنار هم و در قلاف کابل قرار دارن....اگر منظورتون گرم شدن یکی از پینهای دو شاخه هست علت اون ارتباط ناقص با کنتاکت پریز هست..............
    یا اینکه فازمتر چطور فاز رو تشخیص میده در حالی که یک سیم نمیتونه فقط فاز باشه ؟ :eek:
    جواب این سئوال رو قبل دادم .............دقیقآ یک سیم فاز هست ........
    و چرا مولتی متر نمیتونه فاز رو تشخیص بده و چرا نول برق نداره که انسان رو بگیره ؟
    بدلیل اینکه مسیر جریان باز هست و جریانی عبور نمیکنه..............در مورد فاز متر جریان از بدن سخص به زمین بسته میشه .....در ولتمتر هم اگر یک سر داخل فاز و سر دیگه اون در دست شما باشه مقداری رو نشون خواهد داد که مقدار خوانده شده بستگی به مقاومت داخلی مولتیمتر و مقاومت بدن و مسیر بسته شده داره..........

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هزاردستان 1000
      چراغ فاز متر با جریان اندکی که توسط القای الکتریکی بدن با زمین جریان پیدا میکند - روشن میشه .

در حقیقت بدن با کره زمین تشکیل یک خازن میده . اگر بدن به فاز وصل بشه چراغ فازمتر که انگار یک چراغ رو با یک خازن سری کردی روشن میشه .

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
        فاز و نول جاشون با هم عوض نمیشه.............نول صفر هست و ولتاژ فاز نسبت به نول منفی و مثبت میشه
        من همیشه فکر میکردم جای فاز و نول عوض میشه . هیچ جایی ندیده و نخونده بودم که ولتاژ فاز نسبت به نول منفی و مثبت میشه . همه سوالامو براساس اینکه جای فاز و نول عوض میشه پرسیدم اما این جمله رو که گفتید همش حل شد ممنون .
        دستتون در نکنه .
        ایکاش به جای اینکه تو کتابا فقط درباره شکل موج جریان ac حرف بزنن و از روی اون توضیح بدن یه بار همین جمله شمارو بگن .
        الان متوجه شدم که سوالام کاملا ... بودن .
        بازم ممنون.

دیدگاه

این جمله رو می نویسن احتمالا شما ندیدی.
          یه تصوری به اشتباه یکی براتون درست کرده.
          عیب کارتون اینجاست که خودتون نمی رین دنبال کتابا.
          خیلی وقتا اساتید دانشگاه درسشونو می دن ته ته ته تهش می گن هر چی تو کتابه درسته.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هزاردستان 1000
            من همیشه فکر میکردم جای فاز و نول عوض میشه . هیچ جایی ندیده و نخونده بودم که ولتاژ فاز نسبت به نول منفی و مثبت میشه . همه سوالامو براساس اینکه جای فاز و نول عوض میشه پرسیدم اما این جمله رو که گفتید همش حل شد ممنون .
            دستتون در نکنه .
            ایکاش به جای اینکه تو کتابا فقط درباره شکل موج جریان ac حرف بزنن و از روی اون توضیح بدن یه بار همین جمله شمارو بگن .
            الان متوجه شدم که سوالام کاملا ... بودن .
            بازم ممنون.
            چطوری مشکلتون حل شد!
            وقتی فاز نسبت به نول منفی میشه یعنی چی دقیقا! یعنی برعکس حالتی که فاز نسبت به نول مثبته! جهت مگر چیزی غیر از اینه؟!
            پس جهت عوض میشه یعنی در نصف سیکل نول پتانسیلی بالاتر از فاز داره و در نصف دیگه کمتر
            --
            مدار با فاز بعلاوه ی هر سیم دیگری که زمین رو بتونه برای فاز ایجاد کنه بسته میشه! اگر مدار رو شما با نول ببندی مثل هر وسیله ای که دو شاخه اش رو به پریز میزنی از نول شبکه به عنوان زمین یا نول استفاده میکنید ولی هر وسیله ای که شما فقط به فاز بزنی مثل فازمتر و کار کنه یعنی شما از یه زمین دیگه استفاده میکنی! حالا شما میتونی از نول استفاده نکنی کلا! و یه ارت بذاری تو چاه خونه تون! و از اون سیم فاز + سیم نول هم همون ارت استفاده کنید ولی اشکالی که داره اینه که جریان زیادی نمیتونه نول ساختگی شما به زمین بده!!! برای همین از نول شبکه استفاده میشه! و البته مشکلات دیگری هم برای شبکه پیش میاد
            چرا سیم ارت هم کنار نول هست علت اینه که به خاطر همین اتصالات نول به فاز تو شبکه توسط مصرف کننده ها هیچ وقت نول زمین یا صفر نیست بلکه نسبتا زمینه!

دیدگاه

مشکوکم به صحت مطالب این تاپیک

:mrgreen: :mrgreen:

http://s4.picofile.com/file/7746197846/Shadmehr_Aghili_Mashkook_Remix_By_Shahram_.mp3.htm l
              --------------------------- --------------------------

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X