ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
    2014/09/12
    29
    0

اشکال در فهم جريان ac !!!

سلام دوستان
    خيلي مدت که درگير يه مسئله اي شدم . 4 ساله که وارد الکترونيک شدم اما هوز اين مسئله برام حل نشده .
    اصل مطلب :
    مگه يک جريان ac مثلا برق شهر در يک ثانيه 50 بار به ماکزيمم و مينيمم خودش نميرسه ؟
    مگه 50 بار در ثانيه قطب هاي برق شهر ( فاز و نول يا همون منفي و مثبت ) تغيير نميکنه ؟
    پس چرا مثلا موقعي که جارو برقي رو به برق ميزنيم فقط يه سيمش که به فاز وصله داغ ميکنه (خوب هرلحظه مسير انتقال انرژي داره تغيير ميکنه پس بايد به يه اندازه داغ کنن دو تا سيم )
    يا اينکه فازمتر چطور فاز رو تشخيص ميده در حالي که يک سيم نميتونه فقط فاز باشه ؟ :eek:
    و چرا مولتي متر نميتونه فاز رو تشخيص بده و چرا نول برق نداره که انسان رو بگيره ؟

به خاطر اينهاست که من احساس ميکنم کل اين مبحث يرق ac رو درست و کامل نفهميدم :angry: :angry:. وشايد هم مثل خيلي چيزاي ديگه اين هم قرار دادي باشه چون همين قرار داد ها هميشه با من مشکل دارن و پاپيچ منن . :biggrin: :biggrin:

ببخشيد يه کوچولو زياد شد ممنون ميشم اگه اين سوالارو از تومغز من پاک کنيد تا راحت بشم .
    2009/12/28
    2,138
    67

پاسخ : اشکال در فهم جريان ac !!!

سلام
    مگه يک جريان ac مثلا برق شهر در يک ثانيه 50 بار به ماکزيمم و مينيمم خودش نميرسه ؟
    بله
    مگه 50 بار در ثانيه قطب هاي برق شهر ( فاز و نول يا همون منفي و مثبت ) تغيير نميکنه ؟
    خیر............فاز و نول جاشون با هم عوض نمیشه.............نول صفر هست و ولتاژ فاز نسبت به نول منفی و مثبت میشه............
    پس چرا مثلا موقعي که جارو برقي رو به برق ميزنيم فقط يه سيمش که به فاز وصله داغ ميکنه (خوب هرلحظه مسير انتقال انرژي داره تغيير ميکنه پس بايد به يه اندازه داغ کنن دو تا سيم )
    این سئوال شما اولآ به جریان مربوط میشه نه ولتاژ............دومآ شما کجا دیدی یک سیم فقط گرم میشه......چ.ن دو سیم کنار هم و در قلاف کابل قرار دارن....اگر منظورتون گرم شدن یکی از پینهای دو شاخه هست علت اون ارتباط ناقص با کنتاکت پریز هست..............
    يا اينکه فازمتر چطور فاز رو تشخيص ميده در حالي که يک سيم نميتونه فقط فاز باشه ؟ :eek:
    جواب این سئوال رو قبل دادم .............دقیقآ یک سیم فاز هست ........
    و چرا مولتي متر نميتونه فاز رو تشخيص بده و چرا نول برق نداره که انسان رو بگيره ؟
    بدلیل اینکه مسیر جریان باز هست و جریانی عبور نمیکنه..............در مورد فاز متر جریان از بدن سخص به زمین بسته میشه .....در ولتمتر هم اگر یک سر داخل فاز و سر دیگه اون در دست شما باشه مقداری رو نشون خواهد داد که مقدار خوانده شده بستگی به مقاومت داخلی مولتیمتر و مقاومت بدن و مسیر بسته شده داره..........

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود
    2007/03/15
    تبريز
    2,692
    133

نقل قول نوشته اصلی توسط هزاردستان 1000
    چراغ فاز متر با جریان اندکی که توسط القای الکتریکی بدن با زمین جریان پیدا میکند - روشن میشه .

در حقیقت بدن با کره زمین تشکیل یک خازن میده . اگر بدن به فاز وصل بشه چراغ فازمتر که انگار یک چراغ رو با یک خازن سری کردی روشن میشه .

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2014/09/12
    29
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Ghasede del
    فاز و نول جاشون با هم عوض نميشه.............نول صفر هست و ولتاژ فاز نسبت به نول منفي و مثبت ميشه
    من هميشه فکر ميکردم جاي فاز و نول عوض ميشه . هيچ جايي نديده و نخونده بودم که ولتاژ فاز نسبت به نول منفي و مثبت ميشه . همه سوالامو براساس اينکه جاي فاز و نول عوض ميشه پرسيدم اما اين جمله رو که گفتيد همش حل شد ممنون .
    دستتون در نکنه .
    ايکاش به جاي اينکه تو کتابا فقط درباره شکل موج جريان ac حرف بزنن و از روي اون توضيح بدن يه بار همين جمله شمارو بگن .
    الان متوجه شدم که سوالام کاملا ... بودن .
    بازم ممنون.
    2013/07/30
    352
    35

اين جمله رو مي نويسن احتمالا شما نديدي.
    يه تصوري به اشتباه يکي براتون درست کرده.
    عيب کارتون اينجاست که خودتون نمي رين دنبال کتابا.
    خيلي وقتا اساتيد دانشگاه درسشونو مي دن ته ته ته تهش مي گن هر چي تو کتابه درسته.
    2009/12/26
    1,730
    264

نقل قول نوشته اصلی توسط هزاردستان 1000
    من هميشه فکر ميکردم جاي فاز و نول عوض ميشه . هيچ جايي نديده و نخونده بودم که ولتاژ فاز نسبت به نول منفي و مثبت ميشه . همه سوالامو براساس اينکه جاي فاز و نول عوض ميشه پرسيدم اما اين جمله رو که گفتيد همش حل شد ممنون .
    دستتون در نکنه .
    ايکاش به جاي اينکه تو کتابا فقط درباره شکل موج جريان ac حرف بزنن و از روي اون توضيح بدن يه بار همين جمله شمارو بگن .
    الان متوجه شدم که سوالام کاملا ... بودن .
    بازم ممنون.
    چطوري مشکلتون حل شد!
    وقتي فاز نسبت به نول منفي ميشه يعني چي دقيقا! يعني برعکس حالتي که فاز نسبت به نول مثبته! جهت مگر چيزي غير از اينه؟!
    پس جهت عوض ميشه يعني در نصف سيکل نول پتانسيلي بالاتر از فاز داره و در نصف ديگه کمتر
    --
    مدار با فاز بعلاوه ي هر سيم ديگري که زمين رو بتونه براي فاز ايجاد کنه بسته ميشه! اگر مدار رو شما با نول ببندي مثل هر وسيله اي که دو شاخه اش رو به پريز ميزني از نول شبکه به عنوان زمين يا نول استفاده ميکنيد ولي هر وسيله اي که شما فقط به فاز بزني مثل فازمتر و کار کنه يعني شما از يه زمين ديگه استفاده ميکني! حالا شما ميتوني از نول استفاده نکني کلا! و يه ارت بذاري تو چاه خونه تون! و از اون سيم فاز + سيم نول هم همون ارت استفاده کنيد ولي اشکالي که داره اينه که جريان زيادي نميتونه نول ساختگي شما به زمين بده!!! براي همين از نول شبکه استفاده ميشه! و البته مشکلات ديگري هم براي شبکه پيش مياد
    چرا سيم ارت هم کنار نول هست علت اينه که به خاطر همين اتصالات نول به فاز تو شبکه توسط مصرف کننده ها هيچ وقت نول زمين يا صفر نيست بلکه نسبتا زمينه!

2010/11/15
    اصفهان
    1,678
    54

مشکوکم به صحت مطالب اين تاپيک

:mrgreen: :mrgreen:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

--------------------------- --------------------------
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7