اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت نویز سفید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت نویز سفید

من یک سنسور القایی طراحی کردم که با تحریکش ، خروجی میگیرم
    اما باید حداقل سیگنال را نیز اندازه بگیرم که احتمالا باید نویز سفید یا گرمایی را مشاهده کنم.
    از یک اینسترامنت امپلی فایر بسیار عالی در طبقه اول استفااده کردم ،
    وقتی نویز 50 هرتز دقیقا روی خروجی ظاهر میشد ، از یک فیلتر پایین گذر روی فرکانش 50 هرتز استفاده کردم ، اثر نویز ضعیف شد ولی از بین نرفت.
    در واقع نویز روی سیگنال سوار می شه و البته نویز سفید یا گرمایی من را نیز از بین میبره.
    .................................................. ...............................................
    ببینید
    من یک سیگنال فوق العاده حساسی دارم و میخوام نویزی که از خود سنسور تولید میشه را نیز تقویت کنم ، اما نویز های محیط را از بین ببرم.
    حتی تمامی قطعاتی که توی مدارم ممکنه نویز تولید کنه را حذف کردم
    در واقع این یک کار تحقیقاتی برای شناسایی نویز سفید روی سنسور من هست. در فرکانس های بالای 20 کیلوهرتز این کارو انجام دادم و دقیقا نویز سفید تولیدی از طرف سنسور (که در حد میکرو ولت هست) را مشاهده کردم. اما در فرکانس پایین تر از 50 هرتز با توجه به اینکه من در محیطی کاملا ایزوله مدارمو قرار میدم ، اثر نویز های رادیویی و نویز محیط خیلی زیاده.
    آیا راهی برای انجام این کار وجود داره؟
    Reveng will surely come... Your hard time are ahead
    // - - - - - - - - - -
    برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
    // - - - - - - - - - -
    اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
    // - - - - - - - - - -

پاسخ : تقویت نویز سفید

اون طوری که من فهمیدم شما نویز هایی که از خارج سیستم میاد را میخوایین حذف بشه یعنی نویزهایی که منبع شون خارج از سیستمه در سیستم نباشن

این مشکل اکثر کسانی هست که تقویت کننده میسازن و باید راهکار اونها برای از بین بردن نویزها (خارج از سیستم) را انجام بدید

اول منبع تغذیه مدار هست منابع تغذیه خودشون میتونن منبع نویز باشن که باید از بهترین کیفیت استفاده کنید
    دوم بحث شیلد بودن هست که خود مدار را نسبت به نویز مقاوم میکنه
    چیز دیگه استفاده غیر حرفه ای از یه منبع تغذیه برای چند مدار هست
    و......
    --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
      اون طوری که من فهمیدم شما نویز هایی که از خارج سیستم میاد را میخوایین حذف بشه یعنی نویزهایی که منبع شون خارج از سیستمه در سیستم نباشن

این مشکل اکثر کسانی هست که تقویت کننده میسازن و باید راهکار اونها برای از بین بردن نویزها (خارج از سیستم) را انجام بدید

اول منبع تغذیه مدار هست منابع تغذیه خودشون میتونن منبع نویز باشن که باید از بهترین کیفیت استفاده کنید
      دوم بحث شیلد بودن هست که خود مدار را نسبت به نویز مقاوم میکنه
      چیز دیگه استفاده غیر حرفه ای از یه منبع تغذیه برای چند مدار هست
      و......
      بله درست متوجه شدید.

خوب
      من منبع تغذیه را بدون هیچ عنصر اضافه ای تویط باتری به تقویت کننده ها وصل کردم
      شیلد مدار را هم با ملاحظه متصل کردم
      حتی توی محیط کاملا ایزوله ، کل مدارم و سنسورم را قرار میدم و شیلد را هم به چاه ارت متصل میکنم و فقط پراب اسیلوسکپ را بیرون میارم و وصل میکنم به اسکوپ.
      ولی بازم فرکانس رادیویی 40 کیلو هرتز تو خروجی میوفته

باز هم نکته ای وجود داره که باید رعایت کرد؟
      // - - - - - - - - - -
      برگه های کتاب به منزله بالهایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز میآ*دهند. فرانسوا ولتر
      // - - - - - - - - - -
      اگر برای هرچیزی به غیر از علاقه ی شدیدتان به الکترونیک تلاش کنید ، خیلی دور نخواهید رفت / خیلی هم خوب نخواهید شد.
      // - - - - - - - - - -

دیدگاه

اگر اینطوریه پس منشا این نویز خود مدار یا قطعاتش هست!
        مدار مشابه دیگری دارید؟ روی اون تست کنید - یا قطعات رو تعویص کنید ! بردتون رو تمیزش کنید!
        یه تست نقطه به نقطه از ورودی تا خروجی بگیرید ببینید این نویز کجا اضافه میشه
        دامنه ی این نویز چقدره؟

دیدگاه

لطفا تا جایی که امکان داره درباره مدارتون توضیح بدید که اصلا چی هست

پیشنهاد میکنم اسکوپ و هر چیزی که در این ازمایش استفاده میشه از بدنه و منفی تغذیه تمام دستگاه ها را به هم وصل کنید و بعد به زمین

درباره شیلد : دو نوع میتونه باشه یک نوع که همه میدونن انتخاب جعبه فلزی و متصل کردن منفی مدار به جعبه نکته بعدی جایی هست که منفی را از انجا میگیریم و به بدنه میدهیم - باید منفی را از ناحیه ای از مدار بگیریم که نزدیکتری فاصله به ضعیفترین سیگنالی که قرار تقویت بشه باشه

نوع دوم شیلد در مدار چاپی هست به این صورت که بین سیم بندی های مدار چاپی باید منفی حضور داشته باشه یا ضریب نفوذ منفی در مدار و ......

با این کارها اوج شیلدینگ ایجاد میشه و مدار در مقابل نویز مقاوم میشه

و...

----------------

شاید منبع نویز خود اسکوپ باشه با توجه به اینکه مدارتون تقویت کننده هست

البته نظر دیگر دوستان را هم جویا شوید - به نظر اسکوپ را مستقیما به مدار متصل نکنید و توسط کوپل ترانسفورماتور ایزوله کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
            اگر اینطوریه پس منشا این نویز خود مدار یا قطعاتش هست!
            مدار مشابه دیگری دارید؟ روی اون تست کنید - یا قطعات رو تعویص کنید ! بردتون رو تمیزش کنید!
            یه تست نقطه به نقطه از ورودی تا خروجی بگیرید ببینید این نویز کجا اضافه میشه
            دامنه ی این نویز چقدره؟
            مدار مشابه ندارم ، ولی دارم یه PCB جدید میزنم
            تست نقطه به نقطه نگرفتم و انشالله شنبه این کارو میکنم.

دامته نویز بعد از تقویت حدود 20 میلی ولته .
            // - - - - - - - - - -
            // - - - - - - - - - -
            // - - - - - - - - - -

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aswhu600
              لطفا تا جایی که امکان داره درباره مدارتون توضیح بدید که اصلا چی هست

پیشنهاد میکنم اسکوپ و هر چیزی که در این ازمایش استفاده میشه از بدنه و منفی تغذیه تمام دستگاه ها را به هم وصل کنید و بعد به زمین

درباره شیلد : دو نوع میتونه باشه یک نوع که همه میدونن انتخاب جعبه فلزی و متصل کردن منفی مدار به جعبه نکته بعدی جایی هست که منفی را از انجا میگیریم و به بدنه میدهیم - باید منفی را از ناحیه ای از مدار بگیریم که نزدیکتری فاصله به ضعیفترین سیگنالی که قرار تقویت بشه باشه

نوع دوم شیلد در مدار چاپی هست به این صورت که بین سیم بندی های مدار چاپی باید منفی حضور داشته باشه یا ضریب نفوذ منفی در مدار و ......

با این کارها اوج شیلدینگ ایجاد میشه و مدار در مقابل نویز مقاوم میشه

و...

----------------

شاید منبع نویز خود اسکوپ باشه با توجه به اینکه مدارتون تقویت کننده هست

البته نظر دیگر دوستان را هم جویا شوید - به نظر اسکوپ را مستقیما به مدار متصل نکنید و توسط کوپل ترانسفورماتور ایزوله کنید
              هر دوتا شیلد را درست کردم ، باید به هم متصلشون کنم؟؟؟
              *//------------------------------------------------------------------------------
              مدارم دوتا تقویت کننده داره ، تقویت کننده ی اولی instrument amp با نام Ina163 هست که گین تقریبا 30 را انتخاب کردم
              و تقویت کننده دوم یک پ امپ با گین حدود 400 است.

البته توی این شیت یک 7660 برای ایجاد تغذیه دوبل گذاشته بودم که از مدار خارجش کردم ولی تغییری بوجود نیومد. من یک نویز خیلی داغونی میبینم که اصلا مشخص نیست چیه و فرکانیش چیه . اما خیلی روش دقت کردم و فکر میکنم فرکانس بعضی از امواجش 40 کیلوهرتزه. و پیک تو پیکش 20 میلی ولته.
              ولی امواجی بصورت پالس نیز توی این سیگنال وجود داره.

// - - - - - - - - - -
              // - - - - - - - - - -
              // - - - - - - - - - -

دیدگاه

سلام

اگر همه چی درست باشه برای اتصال شیلد مشکلی پیش نمیاد

برای همین با اندازه گیری دو سیم شیلد نباید اختلاف ولتی داشته باشن که اگر نداشتن به هم متصل کنید

--------------------------------------------------------------------------------------

خروجی آی سی 163 که پایه هایی 8 و 9 میشه را با یه مقاومت به منفی متصل کنید و نتیجه را ببینید با این کار دامنه سیگنال ضعیف میشه و اکثر نویز های خارجی محدود میشن

مقاوت را از 33 اهم تست کنید تا حدود 100 اهم

بیشتر تاثیر در این ایده با مقاومت کم اتفاق میافته

ولی نباید خروجی آی سی به اشباع بره

دیدگاه

علاوه به راهنمایی های دوستمون- حتما برد رو تمیز کنید خیلی مهمه با الکل ایزو پروپیل یا تینر 10000(حتما)
                  این شیلد های دور مدار رو بردارید مثلا جعبه یا چاه ارت و ببینید نویز تفاوتی کرده یا نه! مطمئنا مثل قبل باید باشه و هیچ تغییری نباید کنه!چون منشا این نویز مدارتونه!
                  همونطوری که عرض شد با تست نقطه به نقطه محل اضافه شدن نویز رو تقریبا پیدا کنید!
                  20 میلی ولت خیلی زیاده پس نویز قبل از تقویت کننده وارد میشه - ضریب تقویت چقدره؟!

دیدگاه

علاوه به راهنمایی های دوستمون- حتما برد رو تمیز کنید خیلی مهمه با الکل ایزو پروپیل یا تینر 10000(حتما)
                    این شیلد های دور مدار رو بردارید مثلا جعبه یا چاه ارت و ببینید نویز تفاوتی کرده یا نه! مطمئنا مثل قبل باید باشه و هیچ تغییری نباید کنه!چون منشا این نویز مدارتونه!
                    همونطوری که عرض شد با تست نقطه به نقطه محل اضافه شدن نویز رو تقریبا پیدا کنید!
                    20 میلی ولت خیلی زیاده پس نویز قبل از تقویت کننده وارد میشه - ضریب تقویت چقدره؟!
                    من شیلد را قطع کردم ولی نویز فوق العاده زیاد شد. و اصلا تقویت کننده به اشباع میره.
                    پس نویز از اطراف وارد مدار میشه.

توی قبلی پلیگان نذاشته بودم ، حالا یه PCB جدید کشیدم که توی این دور تا دور ورودی سیگنال رو پلیگان کردم .

ضریب تقویت طبقه اول حدود 30 هست ، طبقه دوم 400 .

اضافه شده در تاریخ :
                    نوشته اصلی توسط aswhu600
                    سلام

اگر همه چی درست باشه برای اتصال شیلد مشکلی پیش نمیاد

برای همین با اندازه گیری دو سیم شیلد نباید اختلاف ولتی داشته باشن که اگر نداشتن به هم متصل کنید

--------------------------------------------------------------------------------------

خروجی آی سی 163 که پایه هایی 8 و 9 میشه را با یه مقاومت به منفی متصل کنید و نتیجه را ببینید با این کار دامنه سیگنال ضعیف میشه و اکثر نویز های خارجی محدود میشن

مقاوت را از 33 اهم تست کنید تا حدود 100 اهم

بیشتر تاثیر در این ایده با مقاومت کم اتفاق میافته

ولی نباید خروجی آی سی به اشباع بره
                    خروجی (پایه های 8 و 9 ) را با مقاومت به زمین مدار وصل کنم یا به ورودی منفی؟ منظورتون از مقاومت 33 اهم تا 100 اهم ، همین هست؟؟
                    // - - - - - - - - - -
                    // - - - - - - - - - -
                    // - - - - - - - - - -

دیدگاه

از همون خروجی مقاومت را به زمین مدار یا قطب منفی متصل کنید فرقی نمیکنه هر دو را وصل کنید و دنبال سیگنال مورد نظر روی اسکوپ بگردید

اگه بتونید پراپ اسکوپ را هم ایزوله کنید بهتر

اول 33 اهم
                      اگه نشد یه کم زیاد ترش کنید. تا 100 اهم

ونتیجه را ببینید

دیدگاه

چی شد کاری از پیش بردی؟
                        منبع نویز رو گیر اوردی؟

دیدگاه

چی شد کاری از پیش بردی؟
                          منبع نویز رو گیر اوردی؟
                          یه منبع نویزی گیر اوردم که وحشتناک بود!!!!

من 7660 را دمونتاژ نکرده بودم ، ولتاژ میوفتاد پشتش ، یه موج مربعی خفن مینداخت تو مدار.
                          الان کل مدارو از اول کشیدم و دادم چاپ سبز / یه جعبه هم گرفتم . تا ببینیم چه میشه.

امیدوارم جواب بده .

یه سوال. من بهره تقویت کننده دومم را چقدر قرار بدم؟ اولی را 20 گذاشتم و دومی را 35. مشکلی نداره؟
                          سوال دوم اینکه برای تغذیه پ امپ طبقه دوم (lt1028) ، چه خازن هایی بذارم؟؟؟
                          // - - - - - - - - - -
                          // - - - - - - - - - -
                          // - - - - - - - - - -

دیدگاه

من قبلا بردی که ساخته بودم که از همین 7660 هم برای ولتاز منفی استفاده کردم ولی مشکلی پیش نیومده بود- ولی اصول رو رعایت کرده بودم- برد هم دو قسمت داشت
                            گین مرحله ی اول رو همون حدود 17-18 بود فکر میکنم مرحله دوم رو حدودا 50 گذاشته بودم! بعد هم فیلتر و ...!
                            خازن هایی که استفاده میکنی رو منظورت مقدارشون بود یا نوعشون؟! معمولا 100 و 10 نانو میذارن -قطعات اس ام دی ریزتر بهترن کلا از لحاظ نویز!
                            به خروجی منفی یا همون 7660 یه خازن 100 نانو اضافه کن

دیدگاه

من قبلا بردی که ساخته بودم که از همین 7660 هم برای ولتاز منفی استفاده کردم ولی مشکلی پیش نیومده بود- ولی اصول رو رعایت کرده بودم- برد هم دو قسمت داشت
                              گین مرحله ی اول رو همون حدود 17-18 بود فکر میکنم مرحله دوم رو حدودا 50 گذاشته بودم! بعد هم فیلتر و ...!
                              خازن هایی که استفاده میکنی رو منظورت مقدارشون بود یا نوعشون؟! معمولا 100 و 10 نانو میذارن -قطعات اس ام دی ریزتر بهترن کلا از لحاظ نویز!
                              به خروجی منفی یا همون 7660 یه خازن 100 نانو اضافه کن
                              باشه . انشالله تا 4 شنبه تست میکنم. امکانش هست پ امپ ها تقلبی باشند؟
                              میشه مدار پیشنهادیتون را بدید؟ یا اینکه من PCB جدیدی که کشیدم براتون میفرستم و تاییدش کنید تا چاپ کنم
                              // - - - - - - - - - -
                              // - - - - - - - - - -
                              // - - - - - - - - - -

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X