اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال خیلی کوچولو در مورد FPGA ^_^

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال خیلی کوچولو در مورد FPGA ^_^

سلام
    والا برا FPGA دو تا زبون هستش که من VHDL رو انتخاب کردم....حالا انگار دو شرکت این تراشه ها رو تولید میکنه ALTERA و XILINX
    (چندیدن شرکت تولید میکنن این تراشه ها رو انگار این دو تا معروفاش هستن)

سوال 1 : من با کدومش کار کنم(ALTERA یا XILINX )؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سوال2 : فرق بین CPLD و FPGA چیه؟؟
    اون طوری که خوندم این طور فهمیدم که FPGA مدل پیشرقته تر CPLD هستش.....درست فهمیدم؟؟؟؟

دوستان شرمنده اگه سوالام ابتدایی هستش :redface:....تازه کاریم دیگه :cry:
    اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
    1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
    2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

پاسخ : یه سوال خیلی کوچولو در مورد FPGA ^_^

الترا تو خانواده های هم رده از زایلینکس پیشرفته تر هست! نرمافزار خوش دستی هم داره نسبت به زایلینکس
    اف پی جی ای مثل میکرو نیست که اگر با این مدل کار کردید نتونید یا سخت باشه سوئیچ کرده رو مدل دیگه!
    برای cpld حافظه خارجی برای پروگرم نیاز ندارید و میشه خود تراشه رو پروگرم کرد ولی برای fpga باید حافظه ی خارجی بذارید تا روی اون بوت بشه! این از سخت افزار!
    ولی کلا cpld برای کارهای ساده مثل پیاده سازی گیت ها و مدارات منطقی یا توابع کوچیک به درد میخوره و هزینه ی کمتری هم میگیره! ولی دومی برای کارهای پیچیده تر!

دیدگاه

در کل برنامه نویسی ALTERA با XILINX فرق داره یا مثل هم هستن؟؟؟

دیدگاه

فرق انچنانی نداره که نشه یاد گرفت
        مثل هم هستند تقریبا ولی برنامه و اینترفیس هر کدوم متفاوت هست - با کورتس هم خیلی راحت میتونید برنامه نوشت! من پیشنهاد میکنم یکی از برد های شرکت تراسیک رو تهیه کنید که برای اموزش خیلی عالی هست- من خودم 5 سال قبل برای شروع برد DE1 رو سفارش دادم برام اوردن اون موقع 400 شد
        البته سری اسپارتان 6 زایلینکس هم خیلی مناسبه -
        در کل استفاده و یادگیری از fpga برای کارهای درست و حسابی هست و کسی نمیاد چند برابر قیمت یه میکرو هزینه کنه و از fpga استفاده کنه! در کل قیمت پروژه های FPGA خیلی بالاتر هست و کاربری عادی نداره معمولا! و مخصوصا با افزایش سرعت میکرو های معمولی و افزوده شدن FPU و DSP و ...به میکرو ها خیلی از کارها رو میشه با همونا استفاده کرد

دیدگاه

مخترع FPGA شرکت زایلینکس بوده ولی با این حال من شنیدم Altera یوزر-فریندلی تره.اون طوری هم که من متوجه شدم بردهای Altera قیمت کمتری
          نسبت به بردهای XIlinx دارن.
          چون طراحی های روی FPGA میتنی بر سخت افزاره بی شک خیلی با هم تفاوت ندارند
          الکترونیک فقط ترانزیستور نیست...موفقیت فقط الکترونیک نیست...زندگی فقط موفقیت نیست.

دیدگاه

Xilinx خیلی از Altera رایج تره.
            Xilinx پشتیبانی نرم افزاری خوبی داره از جمله ارتباط با System Generator در Matlab و Core های متنوع در نرم افزار ISE برای FPGAهای این شرکت.
            در صورتی که فقط از VHDL یا Verilog برای کدنویسی استفاده بشه میشه در هر FPGA سنتز و پیاده سازی بشه.
            ساختار داخلی FPGA پیچیده تره و کارهای پیچیده تر رو هم میشه باهاش انجام داد، در عوض CPLD به علت ساختار ساده تر، کار باهاش ساده تره و تأخیرها قابل پیش بینی هستن. Core ها از جمله Core مربوط به کلاک (PLL داخلی) در CPLD پشتیبانی نمیشن. در کل CPLD برای کارهای ساده است.
            لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
            لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
            با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
            اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
            يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

اساتید گفتنی هارو گفتند، فقط یک نکته که FPGA با حافظه داخلی ( از نوع Flash ) هم داریم و حافظه داخلی فقط مختص CPLD ها نیست
              فتو بلاگ من
              کاردستی ها :
              روبات شطرنج باز ( یادگار دوران جوانی )
              فارسی نویسی مستقیم در نمایشگر های گرافیکی
              کتابچه خود آموز زبان توصیف سخت افزار Verilog

دیدگاه

اون طوری که من فهمیدم برنامه نویسی جفتشون مث هم هستش....فقط نرم افزارشون فرق داره.....
                XILINX با نرم افزار ISE و ModelSim و ALTRA با Quartuse و maxplus
                (درست گفتم؟؟؟؟؟>>>>>>نرم افزار های کار با VHDL و VERILOG هم یکی هستش....مثلا نرم افزار ISE هر دو رو پشتیبانی میکنه....در مورد بقیه نرم افزارا چیزی نمیدونم)

لذا حرف دوستمون رو تایید میکنم که گفت :

اف پی جی ای مثل میکرو نیست که اگر با این مدل کار کردید نتونید یا سخت باشه سوئیچ کرده رو مدل دیگه!
                --------------------------------------

در ضمن اخوی که گفتی

فقط یک نکته که FPGA با حافظه داخلی ( از نوع Flash ) هم داریم و حافظه داخلی فقط مختص CPLD ها نیست
                کدوم مدل؟؟؟اسپارتان یا وایرتکس(فک کنم درس گفتمش)؟؟؟؟کدوم مدلشون؟؟؟؟؟

----------------------------------

البته بازم مث همیشه هر کی با هرچی کار کرده...تعریفش میکنه و میگه این خوبه اون یکی بده......که طبیعی هستش :mrgreen:

دم همتون گررررررررررررررررررررم :applause:

دیدگاه

من با Spartan 3 AN کار کردم که حافظه فلش داخلی داره و نیازی به فلش خارجی به عنوان حافظه Non Volatile برنامه نداره.
                  لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
                  لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
                  با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
                  اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
                  يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                    الترا تو خانواده های هم رده از زایلینکس پیشرفته تر هست! نرمافزار خوش دستی هم داره نسبت به زایلینکس
                    برای cpld حافظه خارجی برای پروگرم نیاز ندارید و میشه خود تراشه رو پروگرم کرد ولی برای fpga باید حافظه ی خارجی بذارید تا روی اون بوت بشه! این از سخت افزار!
                    ولی کلا cpld برای کارهای ساده مثل پیاده سازی گیت ها و مدارات منطقی یا توابع کوچیک به درد میخوره و هزینه ی کمتری هم میگیره! ولی دومی برای کارهای پیچیده تر!
                    این جملات تا حدودی درسته ولی چنتا نکته اضافه : fpga هم داخل خودش حافظه داره منتها حافظش خیلی محدوده و برای بیشتر برنامه ها کمه .
                    من به شما fpga رو پیشنهاد میکنم و اگه از نرم افزار xilinx ise استفاده کنید راحت از پس کارتون بر میاین...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Sajadsani
                      این جملات تا حدودی درسته ولی چنتا نکته اضافه : fpga هم داخل خودش حافظه داره منتها حافظش خیلی محدوده و برای بیشتر برنامه ها کمه .
                      من به شما fpga رو پیشنهاد میکنم و اگه از نرم افزار xilinx ise استفاده کنید راحت از پس کارتون بر میاین...
                      برای کسی که تازه شروع میکنه چند تا تفاوت کلی هم بگیم کافیه نیازی به وارد شدن به جزئیات نیست وگرنه الان همه چی رو تو هم جا میدن و میکنن داخل یه پکیج! اسمش هم نه میشه میکرو نه پردازنده نه fpga نه dsp --
                      تشکر از راهنمایتون ولی کمی دیر وقته - 5 6 سالی میشه که با اف پی جی ای کار میکنم -برای شروع هم برد de1 تراسیک رو استفاده کردم و زایلینکس هم اسپارتان 6 گزینه های میان رده ی مناسبی داره که امکان کنترل رم دی دی ار 2 و ال وی دی اس رو داره! که جدیدا در حال طراحی بردی بر مبنای اون هستم -البته الترا به علت قابلیت های بیشتر و کلا روتین بودنش بهتر جواب میده - البته تقریبا من هر دستگاه معتبری هم دیدم داخلش از الترا بیشتر استفاده شده بود تا زایلینکس!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X