اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات مصرف انرژی مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبات مصرف انرژی مدار

سلام.
    من یک مدار بستم که شامل قطعاتیه که توی عکس ضمیمه گذاشتم.(دوتا سنسور DS18B20,دو تا رله 5V,مگا8,سه تا ال ای دی,دوتا ترانزیستور و دو تا دیود برای راه اندازی رله ها)

حالا میخاستم ببینم کسی میتونه کمکم کنه ببینم این مدار چقدر انرژی مصرف میکنه؟!آخه میخام با باتری راه اندازیش کنم.
    کسی برای راه اندازی با باتری پیشنهادی داره که بتونم برای مثلا حداقل 1سال با باتری مدار رو فعال مگه دارم؟این کار شدنی هست؟

پاسخ : محاسبات مصرف انرژی مدار

نوشته اصلی توسط tamjid
    سلام.
    من یک مدار بستم که شامل قطعاتیه که توی عکس ضمیمه گذاشتم.(دوتا سنسور DS18B20,دو تا رله 5V,مگا8,سه تا ال ای دی,دوتا ترانزیستور و دو تا دیود برای راه اندازی رله ها)
    DS18B20 و دیود های هرزگرد رله جریان کشی ناچیز.

LED ها به battery sucker معروفن. باتری رو نابود میکنن!
    رله ها هم روشن باشن هر کدوم معمولن 50 میلی.
    مگا 8 با کلاک داخلی رو 5 میلی.
    بیس ترانزیستور ها هم وقتی روشن هستن هر کدام با مقاومت بیس 1K میشن 4-5 میلی.

برای یک سال روشن نگه داشتن مدار با باتری باید از ماسفت یا اپتو و ترایاک بجای رله استفاده کنید.
    led ها رو به شدت محدود و در صورت امکان حذف کنید.
    کلاک میکرو داخلی و روی مقدار پایین تنظیم بشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MReza.p
      DS18B20 و دیود های هرزگرد رله جریان کشی ناچیز.

LED ها به battery sucker معروفن. باتری رو نابود میکنن!
      رله ها هم روشن باشن هر کدوم معمولن 50 میلی.
      مگا 8 با کلاک داخلی رو 5 میلی.
      بیس ترانزیستور ها هم وقتی روشن هستن هر کدام با مقاومت بیس 1K میشن 4-5 میلی.

برای یک سال روشن نگه داشتن مدار با باتری باید از ماسفت یا اپتو و ترایاک بجای رله استفاده کنید.
      led ها رو به شدت محدود و در صورت امکان حذف کنید.
      کلاک میکرو داخلی و روی مقدار پایین تنظیم بشه.
      ممنون از راهنماییتون
      میشه بگید با این حساب این مدار چقدر انرژی مصرف میکنه؟
      باید از چه مدل باتری استفاده کنم؟

دیدگاه

کسی میتونه راهنمایی کنه که چطور میزان مصرف مدارمو پیدا کنم؟!
        میخام یه باتری مناسب براش گیر بیارم
        با فرض حذف led ها مصرفش چقد میشه؟!

دیدگاه

دوست عزیز، مصرف همه ی بخش ها رو براتون نوشتم که!!

مصرف هر الیدی هم بستگی ب مقاومت سری شده با اون داره. مثلآ قرمز/پنج ولت/ یک کیلو... 3 میلی جریان کشی.

اگر قراره رله 5ولت حتی 5ساعت در روز روشن باشه، با فرض 40 میلی مصرف،
          در یک سال 5*365*5*0.04 یعنی 365وات ساعت، انرژی مصرف میکنه.

365WH :redface:

ظرفیت یک باتری لیتیومی 18650، حدود 8WH.
          ظرفیت باتری گوشی/تبلت، حدود 3 تا 20WH.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : محاسبات مصرف انرژی مدار

نوشته اصلی توسط MReza.p
            دوست عزیز، مصرف همه ی بخش ها رو براتون نوشتم که!!

مصرف هر الیدی هم بستگی ب مقاومت سری شده با اون داره. مثلآ قرمز/پنج ولت/ یک کیلو... 3 میلی جریان کشی.

اگر قراره رله 5ولت حتی 5ساعت در روز روشن باشه، با فرض 40 میلی مصرف،
            در یک سال 5*365*5*0.04 یعنی 365وات ساعت، انرژی مصرف میکنه.

365WH :redface:

ظرفیت یک باتری لیتیومی 18650، حدود 8WH.
            ظرفیت باتری گوشی/تبلت، حدود 3 تا 20WH.
            خیلی خیلی ممنون از جوابتون.
            راهی هست که رله ها رو از روی برد جدا کنیم طوری که از منبع تغذیه ی میکرو استفاده نکنن اما تحریکش با میکرو باشه!!
            همچین چیزی امکان پذیر هست اصلا؟؟؟؟!!!!

دیدگاه

سلام .
              دوست خوبم فکر نکنم کلا این راه ایی که شما انتخاب کردی درست باشه . چون خود باتری حتی اگر لیتیوم یون باشه و فول شارژ بزاری بدون مصرف بعد از مدتی یه مقداری از انرژیش توسط مقاومت داخلی از بین میره .شما میتونی دقییقا بگی چکار میخوای بکنی شاید دوستان کمک بهتری بکنن.یعنی اینقدر جای غیر قابل دسترسی که هیچ منبع انرژی حتی نور خورشید وجود نداره ؟؟؟؟ البته مداراتPV دردسر های خاص خودش مثل مداراتMPPT رو داره .
              خدایا لحظه ای ما را به حال خود وا مگذار....الهی آمین

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMIR FARAHANI
                سلام .
                دوست خوبم فکر نکنم کلا این راه ایی که شما انتخاب کردی درست باشه . چون خود باتری حتی اگر لیتیوم یون باشه و فول شارژ بزاری بدون مصرف بعد از مدتی یه مقداری از انرژیش توسط مقاومت داخلی از بین میره .شما میتونی دقییقا بگی چکار میخوای بکنی شاید دوستان کمک بهتری بکنن.یعنی اینقدر جای غیر قابل دسترسی که هیچ منبع انرژی حتی نور خورشید وجود نداره ؟؟؟؟ البته مداراتPV دردسر های خاص خودش مثل مداراتMPPT رو داره .
                ببینید من میخام یه مدار داشته باشم برای کنترل دما که اینکار رو با سنسورهای دما و رله ها انجام بدم.چیزی که به ذهنم رسیده اینه که برای مصرف پایینتر انرژی مدار و کنترل از راه دور رله ها بیام از این ریموت کنترلهای چند کانال توی بازار استفاده کنم(یعنی به جای تحریک رله، ورودی ریموت کنترل رو تحریک کنیم)....
                نظر شما دوستان چیه؟!

دیدگاه

سلام
                  نوشته اصلی توسط tamjid
                  ببینید من میخام یه مدار داشته باشم برای کنترل دما که اینکار رو با سنسورهای دما و رله ها انجام بدم.
                  خوب این خیلی خوبه ..... تا اینجاشو فهمیدم .
                  نوشته اصلی توسط tamjid
                  چیزی که به ذهنم رسیده اینه که برای مصرف پایینتر انرژی مدار و کنترل از راه دور رله ها بیام از این ریموت کنترلهای چند کانال توی بازار استفاده کنم.
                  تا اینجا هم متوجه شدم .
                  نوشته اصلی توسط tamjid
                  (یعنی به جای تحریک رله، ورودی ریموت کنترل رو تحریک کنیم)....
                  اینجا رو جدا نفهمیدم . :cry2:
                  اگر منظورتون همون ریموت کنترلر های کد لرنینگ هست که توی فرکانس های 433 و 315MHZ کار میکنه که یه فرستنده داره که همون ریموته و همیشه تو جیب شماست و یه گیرنده داره که به میکرو وصل میشه ودیتاش باید پروسس بشه . کل این داستان که همون گیرنده و به قول شما رله و میکرو هست(مدار کنترلیتون) که جاش ثابته پس نیازی به باطری نداره چون حمل نمیشه . خود اصل ریموت که تو جیب شماست که توش یه باطری 12 ولتی کوچیک داره که هر 1 سال یه بار باید عوض بشه . حالا چه دلیلی داره که شما مدار گیرنده و قسمت کنترلیتون رو با باطری تغذیه کنید که نگران انرژیش باشید؟؟ اینو متوجه نمیشم چرا ؟؟ مگر اینکه جایی باشه که اصلا برقی وجود نداشته باشه مثل بعضی از ویلا ها که خودشون ژنراتور برق دارن . که خیلی انگشت شماره . تازه اگر برق هم وجود نداشته باشه با یه پنل کوچیک و یه باطری متوسط میتونید مطمئن باشید که مدار کنترلی شما که جاش ثابته همیشه برق داره و هر چند وقت نیاز به سرویس نداشته باشه(تعویض باتری). به هر حال سیستم گرمایش شما حتما یه قسمت برقی داره دیگه .....
                  شاید من منظورتون رو درست نفهمیدم لطفا کامل توضیح بدید.

خدایا لحظه ای ما را به حال خود وا مگذار....الهی آمین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X