اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد طراحی سولنوید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد طراحی سولنوید

سلام دوستان
    من مکانیک خوندم و زیاد از برق سر در نمیارم
    واسه یه کار میخوام یه سولنوید درست کنم که بعد باید با میکرو کنترل بشه. این سولنوید فقط لحظه ای لازمه بهش جریان داده بشه حدود ماکزیمم 100 میلی ثانیه تا یه جابجایی سریع انجام بده. میخواستم بدونم ولتاژ مثلا 24 ولت و 6 آمپر زیاده؟ یعنی ساخت مدار و قطعات لازم رو مشکل میکنه؟ در ضمن نمیخوام از رله استفاده بشه .

پاسخ : سوال در مورد طراحی سولنوید

شما که مکانیک خوندی بگو ببینم این سولنویید قراره تراکتور بلند کنه که این همه ولتاژ جریان بهش میدی یا اینکه نه قضیه چیز دیگه ایه

24 ولت - 6 آمپر برای سولنویید ؟ سیم پیچ ها توانشو داشته باشن نه زیاد نیست شما هم مشکلی با مصرفش نداشته باشی موردی نداره
    در ضمن شما 6 آمپر به بوبین سولنویید نمیدید اون میکشه پس ممکنه بیشتر بکشه ممکنه کمتر بکشه
    با رله یا ماسفت میتونید از میکرو فرمان بدید . منتها توان زیادیه باید حواستون باشه محاسبات اشتباه نداشته باشه
    گفتید رله نمیخواید میمونه پس :
    ماسفت
    SSR
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط icarus
      شما که مکانیک خوندی بگو ببینم این سولنویید قراره تراکتور بلند کنه که این همه ولتاژ جریان بهش میدی یا اینکه نه قضیه چیز دیگه ایه

24 ولت - 6 آمپر برای سولنویید ؟ سیم پیچ ها توانشو داشته باشن نه زیاد نیست شما هم مشکلی با مصرفش نداشته باشی موردی نداره
      در ضمن شما 6 آمپر به بوبین سولنویید نمیدید اون میکشه پس ممکنه بیشتر بکشه ممکنه کمتر بکشه
      با رله یا ماسفت میتونید از میکرو فرمان بدید . منتها توان زیادیه باید حواستون باشه محاسبات اشتباه نداشته باشه
      گفتید رله نمیخواید میمونه پس :
      ماسفت
      SSR
      مرسی بابات جوابت، تراکتور چیه با حساب کتاب من 800 گرم بیشتر نمیتونه بلند کنه :biggrin:
      این سولنوید استروک (جابجاییش) یه خورده زیاده (25mm) واسه همین توان زیادی میخواد. میشه جریان رو کم کرد یعنی تعداد دور بیشتر مقاومت بیشتر که جریان کمتر بکشه که آمپردورش حدود 2500 که حساب کردم در بیاد ولی سنگین میشه گرون هم در میاد. ولی از اونجایی که لچ میشه لحظه ای لازمه بهش جریان داد پس سیم هاش داغ نمیشه بسوزه :biggrin:
      پس ماسفت اوکیه؟ همکارات به دردسر نیفتن بعد
      در ضمن برا طراحی از نرم افزار FEMM استفاده میکنم کسی میدونه چقد قابل اعتماده؟

دیدگاه

من که یه کلمه هم از توضیحات متوجه نشدم لطفا شمرده شمرده بگید قبلش هم یه نفس عمیق بکشید :biggrin:
        ولی در کل اگه قراره مدت زیادی این وسیله کار کنه اون سیمپیج ها رو دست بالا بگیرید تا بعد از خشک شدن روغن گریس .... یا اضافه شدن بار ناگهانی به هر علت باعث سوختن نشه

ماسفتی که بتونه این ولتاژ رو به راحتی عبور بده
        و حداقل 20 درصد بیشتر از این جریان رو عبور بده
        و توان کلش یا محدوده دماییش در حد این وسیله مورد نظر شما باشه میتونه کار رو انجام بده (دیود هرزگرد فراموش نشه)

اگه مقادیر واقعا لحظه ای هستند میتونید موقع نگاه کردن به دیتاشیت به مقادیر پیک (Non continus) هم نیم نگاهی داشته باشید
        من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !

دیدگاه

این که دلیل نمیشه منم مکانیک خوندم

بیشتر توضیح بده

ممکنه این روش ضریب اطمینان بالا نداشته باشه

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

سلام دوستان
            ببخشید دیر شد دو سه روز نبودم.
            فکر می کردم توضیحاتم واضحه مثه اینکه اشتباه فکر میکردم :biggrin:
            عرض کردم من طبق محاسبات نرم افزاری که باهاش کار میکنم، یه سولنوید نیاز دارم که حدود 2500 تا 3000 آمپر دور داشته یاشه، واسه اینکه سبک بشه و ازرونتر در بیاد (تعداد زیاد لازم دارم) تعداد دور رو 500 گرفتم در نتیجه 5 تا 6 آمپر جریان لازم داره (مقاومت حدود 4 اهم میشه که نیاز به 24 ولت هست). برای اینکه مشکل گرم شدن و سوختن سیم ها هم به وجود نیاد سولنوید لچ (latch) میشه یعنی کافیه یه لحظه بهش جریان داد تا جابجایی صورت بگیره بعد سر جاش میمونه و با معکوس کردن جهت جریان به جای اولش بر میگرده.
            فقط میخواستم مطمئن شم این مقدار جریان برای طراحی مدار و استفاده از میکرو مشکل به وجود نیاره :rolleyes:

دیدگاه

برادر من این محاسبات به هیچ دردی نمیخوره چون شما به تنها چیزی که احتیاج داری برای فهمیدن اینکه این جریان مشکل ساز هست یا نه اینه که سطح مقطع سیم در بوبین سولونویید رو نگاه کنی بهش همین

طبق یه سری استاندارد ها از هر سطح مقطع سیم یه میزان جریان به خصوص رو میشه گذروند با خیال راحت وسلام این همه صغرا کبرا نداشت دیگه از اول میگفتی :rolleyes:

en.wikipedia.org/wiki/American_wire_gauge

باز هم میگم اینها رو حواست باشه که توی محاسبات حساب کنی که ممکنه سولونویید به هر علتی جریانی بیشتر از حدی که شما مد نظرته بکشه پس اگه قراره تولید بشه با کیفیت خوب و مطلوب اینها رم مد نظر داشته باش

اگه هم تیراژت جوریه که هر تک تومن برات مهمه میتونی با یه سری محاسبات دیگه حداقل سطح مقطع سیم رو حساب کنی که شاید سیم نازک تر هم کارت رو راه بندازه

دیدگاه

دوست عزیز ممنون بابت توضیحاتت.
                میدونم، اینقد که پرت نیستم! اگه نوشته هامو با دقت میخوندی متوجه میشدی که گفتم مقاومت سیم رو حساب کردم حدود 4 اهم میشه حتی سیم لاکی گرفتم با مولتی متر هم واسه اون سطح مقطعی که مد نظرمه اندازه گرفتم همین حدود 4 اهم میشه.
                در ضمن جریان ربطی به سیم نداره تنها مشکل گرم شدن سیمه که باعث ذوب شدنس میشه (RI^2) سیم ضخیم تر مقاومتش کمتر میشه حرارت تولیدی کمتر میشه، منم گفتم در حد 10 میلی ثانیه جریان بهش داد واسه سیم پیچ مشکلی پیش نمیاد.
                من اینجا فقط پرسیدم واسه کنترلش با میکرو مشکلی پیش نیاد و مدارش گرون در نیاد. شما پرسیدی چرا جریان زیاده توضیح دادم بدونی
                شما زحمت میکشی جوای میدی یه کم با دقت بخونی نه لازم میشه من صغرا کبرا بخونم نه شما :smile:

دیدگاه

خواهش میکنم
                  من نگفتم پرت هستید شما . سوال اول این بود آیا مشکل ساز هست ؟ تنها برداشت از این سوال این بود که مشکلی داره سولونویید 24 ولت 6 آمپر مصرف کنه که گفتم نه اگه مشکل برق و تامین نداشته باشید یا ساختش مساله خاصی داره ؟
                  بعد تازه توی توضیحات متوجه شدیم که مساله شما چیز دیگه ای هست
                  به عنوان مثال شما ذکر نکردید سطح مقطع سیم شما چقدر هست و فقط به میزان دور اشاره کردید
                  مورد بعدی اینکه یکی از نوشته های شما رو از لحاظ جمله بندی متوجه منظور نشده بودم که گفتم هیچی نفهمیدم
                  و در آخر اینکه کلن با لحن شوخی داشتم سوال و جواب میکردم که ظاهرا بد برداشت شده .
                  در نهایت اینکه شما برای محاسبه قطر سیم (در نتیجه جریان قابل عبور) اگر به حداقل ها میخوای بسنده کنی از توضیحات این لینک استفاده بکن
                  electronics.stackexchange.com/questions/28929/how-to-calculate-thickness-of-cable-based-on-material-and-current

دیدگاه

با سلام
                    دوست عزیز احتیاجی به طراحی نیست. مگنت آماده توی بازار هست . یه سری برین لاله زار پیدا میکنین.
                    24 ولت 6 آمپر زیاد نیست. من برای یه کاری استفاده کردم. حدود 10 آمپر میکشید. البته این فقط جریان راه اندازیه. وقتی اسپولش به ته کورس حرکت رسید، به یه میکرو سوئیچ برخورد میکنه که یه مقاومت دیگه رو با بوبین سری میکنه و جریان هولد، به زیر 2 آمپر میرسه.
                    همونطور که میدونین نیروی جاذبه مغناطیسی با مجذور فاصله نسبت عکس داره. بنا بر این لازمه که در ابتدای حرکت جریان زیادی بکشه، ولی بعد از پایان حرکت دیگه نیازی به اون جریان نیست و برای جلوگیری از تلفات بی فایده، با اون سوئیچ جریان رو کم میکنن.
                    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

آقای icarus ممنون، من همون پست اول جواب دادین من تقریبا جوابمو گرفتم، بقیش بیشتر بحث یه کم فنی بود :smile:
                      اون پیج stackexchange رو دیدم منم از همین روابط ساده استفاده کردم، قطر سیم بر اساس یه معیار باید انتخاب بشه که من معیاری که مد نظرم بود رو استفاده کردم، مرسی بابت جوابا

آقای نو رسیده سولنویید یا به قول شما مگنت پارامترای زیادی داره من فکر نمیکنم بتونم چیزی که میخوام رو راحت گیر بیارم. تو بازارم که میری فروشنده هیچ اطلاعاتی نداره یه چیزی میزاره جلوت نه دیتاشیت داره نه نیروش رو میدونه نه جابجاییش نه... من تصمیم گرفتم چون ساختش آسونه خودم بسازم، تو تعداد زیاد از نظر اقتصادی هم به صرفه در میاد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X