ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11
    2014/05/01
    41
    6

سوال در مورد طراحي سولنويد

سلام دوستان
    من مکانيک خوندم و زياد از برق سر در نميارم
    واسه يه کار ميخوام يه سولنويد درست کنم که بعد بايد با ميکرو کنترل بشه. اين سولنويد فقط لحظه اي لازمه بهش جريان داده بشه حدود ماکزيمم 100 ميلي ثانيه تا يه جابجايي سريع انجام بده. ميخواستم بدونم ولتاژ مثلا 24 ولت و 6 آمپر زياده؟ يعني ساخت مدار و قطعات لازم رو مشکل ميکنه؟ در ضمن نميخوام از رله استفاده بشه .
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    12

پاسخ : سوال در مورد طراحي سولنويد

شما که مکانيک خوندي بگو ببينم اين سولنوييد قراره تراکتور بلند کنه که اين همه ولتاژ جريان بهش ميدي يا اينکه نه قضيه چيز ديگه ايه

24 ولت - 6 آمپر براي سولنوييد ؟ سيم پيچ ها توانشو داشته باشن نه زياد نيست شما هم مشکلي با مصرفش نداشته باشي موردي نداره
    در ضمن شما 6 آمپر به بوبين سولنوييد نميديد اون ميکشه پس ممکنه بيشتر بکشه ممکنه کمتر بکشه
    با رله يا ماسفت ميتونيد از ميکرو فرمان بديد . منتها توان زياديه بايد حواستون باشه محاسبات اشتباه نداشته باشه
    گفتيد رله نميخوايد ميمونه پس :
    ماسفت
    SSR
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !
    2014/05/01
    41
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط icarus
    شما که مکانيک خوندي بگو ببينم اين سولنوييد قراره تراکتور بلند کنه که اين همه ولتاژ جريان بهش ميدي يا اينکه نه قضيه چيز ديگه ايه

24 ولت - 6 آمپر براي سولنوييد ؟ سيم پيچ ها توانشو داشته باشن نه زياد نيست شما هم مشکلي با مصرفش نداشته باشي موردي نداره
    در ضمن شما 6 آمپر به بوبين سولنوييد نميديد اون ميکشه پس ممکنه بيشتر بکشه ممکنه کمتر بکشه
    با رله يا ماسفت ميتونيد از ميکرو فرمان بديد . منتها توان زياديه بايد حواستون باشه محاسبات اشتباه نداشته باشه
    گفتيد رله نميخوايد ميمونه پس :
    ماسفت
    SSR
    مرسي بابات جوابت، تراکتور چيه با حساب کتاب من 800 گرم بيشتر نميتونه بلند کنه :biggrin:
    اين سولنويد استروک (جابجاييش) يه خورده زياده (25mm) واسه همين توان زيادي ميخواد. ميشه جريان رو کم کرد يعني تعداد دور بيشتر مقاومت بيشتر که جريان کمتر بکشه که آمپردورش حدود 2500 که حساب کردم در بياد ولي سنگين ميشه گرون هم در مياد. ولي از اونجايي که لچ ميشه لحظه اي لازمه بهش جريان داد پس سيم هاش داغ نميشه بسوزه :biggrin:
    پس ماسفت اوکيه؟ همکارات به دردسر نيفتن بعد
    در ضمن برا طراحي از نرم افزار FEMM استفاده ميکنم کسي ميدونه چقد قابل اعتماده؟
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    12

من که يه کلمه هم از توضيحات متوجه نشدم لطفا شمرده شمرده بگيد قبلش هم يه نفس عميق بکشيد :biggrin:
    ولي در کل اگه قراره مدت زيادي اين وسيله کار کنه اون سيمپيج ها رو دست بالا بگيريد تا بعد از خشک شدن روغن گريس .... يا اضافه شدن بار ناگهاني به هر علت باعث سوختن نشه

ماسفتي که بتونه اين ولتاژ رو به راحتي عبور بده
    و حداقل 20 درصد بيشتر از اين جريان رو عبور بده
    و توان کلش يا محدوده دماييش در حد اين وسيله مورد نظر شما باشه ميتونه کار رو انجام بده (ديود هرزگرد فراموش نشه)

اگه مقادير واقعا لحظه اي هستند ميتونيد موقع نگاه کردن به ديتاشيت به مقادير پيک (Non continus) هم نيم نگاهي داشته باشيد
    من دوست ندارم خودم را درگير مسئله بهشت يا جهنم بکنم ، چون در هر دو قسمت دوستان خوبي دارم !
    2010/11/15
    اصفهان
    1,678
    54

این که دلیل نمیشه منم مکانیک خوندم

بیشتر توضیح بده

ممکنه این روش ضریب اطمینان بالا نداشته باشه

--------------------------- --------------------------
    2014/05/01
    41
    6

سلام دوستان
    ببخشيد دير شد دو سه روز نبودم.
    فکر مي کردم توضيحاتم واضحه مثه اينکه اشتباه فکر ميکردم :biggrin:
    عرض کردم من طبق محاسبات نرم افزاري که باهاش کار ميکنم، يه سولنويد نياز دارم که حدود 2500 تا 3000 آمپر دور داشته ياشه، واسه اينکه سبک بشه و ازرونتر در بياد (تعداد زياد لازم دارم) تعداد دور رو 500 گرفتم در نتيجه 5 تا 6 آمپر جريان لازم داره (مقاومت حدود 4 اهم ميشه که نياز به 24 ولت هست). براي اينکه مشکل گرم شدن و سوختن سيم ها هم به وجود نياد سولنويد لچ (latch) ميشه يعني کافيه يه لحظه بهش جريان داد تا جابجايي صورت بگيره بعد سر جاش ميمونه و با معکوس کردن جهت جريان به جاي اولش بر ميگرده.
    فقط ميخواستم مطمئن شم اين مقدار جريان براي طراحي مدار و استفاده از ميکرو مشکل به وجود نياره :rolleyes:
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    12

برادر من اين محاسبات به هيچ دردي نميخوره چون شما به تنها چيزي که احتياج داري براي فهميدن اينکه اين جريان مشکل ساز هست يا نه اينه که سطح مقطع سيم در بوبين سولونوييد رو نگاه کني بهش همين

طبق يه سري استاندارد ها از هر سطح مقطع سيم يه ميزان جريان به خصوص رو ميشه گذروند با خيال راحت وسلام اين همه صغرا کبرا نداشت ديگه از اول ميگفتي :rolleyes:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

باز هم ميگم اينها رو حواست باشه که توي محاسبات حساب کني که ممکنه سولونوييد به هر علتي جرياني بيشتر از حدي که شما مد نظرته بکشه پس اگه قراره توليد بشه با کيفيت خوب و مطلوب اينها رم مد نظر داشته باش

اگه هم تيراژت جوريه که هر تک تومن برات مهمه ميتوني با يه سري محاسبات ديگه حداقل سطح مقطع سيم رو حساب کني که شايد سيم نازک تر هم کارت رو راه بندازه

2014/05/01
    41
    6

دوست عزيز ممنون بابت توضيحاتت.
    ميدونم، اينقد که پرت نيستم! اگه نوشته هامو با دقت ميخوندي متوجه ميشدي که گفتم مقاومت سيم رو حساب کردم حدود 4 اهم ميشه حتي سيم لاکي گرفتم با مولتي متر هم واسه اون سطح مقطعي که مد نظرمه اندازه گرفتم همين حدود 4 اهم ميشه.
    در ضمن جريان ربطي به سيم نداره تنها مشکل گرم شدن سيمه که باعث ذوب شدنس ميشه (RI^2) سيم ضخيم تر مقاومتش کمتر ميشه حرارت توليدي کمتر ميشه، منم گفتم در حد 10 ميلي ثانيه جريان بهش داد واسه سيم پيچ مشکلي پيش نمياد.
    من اينجا فقط پرسيدم واسه کنترلش با ميکرو مشکلي پيش نياد و مدارش گرون در نياد. شما پرسيدي چرا جريان زياده توضيح دادم بدوني
    شما زحمت ميکشي جواي ميدي يه کم با دقت بخوني نه لازم ميشه من صغرا کبرا بخونم نه شما :smile:
    2014/06/06
    بي خيال بابا
    590
    12

خواهش ميکنم
    من نگفتم پرت هستيد شما . سوال اول اين بود آيا مشکل ساز هست ؟ تنها برداشت از اين سوال اين بود که مشکلي داره سولونوييد 24 ولت 6 آمپر مصرف کنه که گفتم نه اگه مشکل برق و تامين نداشته باشيد يا ساختش مساله خاصي داره ؟
    بعد تازه توي توضيحات متوجه شديم که مساله شما چيز ديگه اي هست
    به عنوان مثال شما ذکر نکرديد سطح مقطع سيم شما چقدر هست و فقط به ميزان دور اشاره کرديد
    مورد بعدي اينکه يکي از نوشته هاي شما رو از لحاظ جمله بندي متوجه منظور نشده بودم که گفتم هيچي نفهميدم
    و در آخر اينکه کلن با لحن شوخي داشتم سوال و جواب ميکردم که ظاهرا بد برداشت شده .
    در نهايت اينکه شما براي محاسبه قطر سيم (در نتيجه جريان قابل عبور) اگر به حداقل ها ميخواي بسنده کني از توضيحات اين لينک استفاده بکن

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2010/10/04
    تهران
    1,536
    455

با سلام
    دوست عزيز احتياجي به طراحي نيست. مگنت آماده توي بازار هست . يه سري برين لاله زار پيدا ميكنين.
    24 ولت 6 آمپر زياد نيست. من براي يه كاري استفاده كردم. حدود 10 آمپر ميكشيد. البته اين فقط جريان راه اندازيه. وقتي اسپولش به ته كورس حركت رسيد، به يه ميكرو سوئيچ برخورد ميكنه كه يه مقاومت ديگه رو با بوبين سري ميكنه و جريان هولد، به زير 2 آمپر ميرسه.
    همونطور كه ميدونين نيروي جاذبه مغناطيسي با مجذور فاصله نسبت عكس داره. بنا بر اين لازمه كه در ابتداي حركت جريان زيادي بكشه، ولي بعد از پايان حركت ديگه نيازي به اون جريان نيست و براي جلوگيري از تلفات بي فايده، با اون سوئيچ جريان رو كم ميكنن.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11