اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال در مورد نمونه برداری اسیلوسکوپ ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال در مورد نمونه برداری اسیلوسکوپ ها

با سلام خدمت همه عزیزان
    یه سوال فنی برام پیش اومده که یکم گیجم کرده
    در مورد پهنای باند و نمونه برداری اسیلوسکوپهاست
    مثلا یک اسیلوسکوپ دارای نمونه برداری 1 گیگا سمپل در ثانیه است و پهنای باند 100 مگاهرتز که از لحاظ عملی معقول هستش که باید حداقل از نرخ نایکوئیست که میشه 200 مگاهرتز چندین برابرش فرکانس نمونه برداری داشته باشیم
    اما برای اسیلوسکوپها یک "میزان نمونه برداری معادل حداکثر" میزنن که حتی تا 50 گیگاسمپل هم میره. این رو من نمیفهمش که چطور میشه.
    یا مثلا با یک اسیلوسکوپ کار میکردم بعد نمونه هایی که ذخیره میکرد فاصله بین نمونه ها رو در حد 40 پیکو ثانیه میزد. یعنی چیزی در حدود فرکانس نمونه برداری 25 گیگا سمپل. من هرچی فکر میکنم نمیتونم این رو هضمش کنم که از لحاظ سخت افزاری چطور میشه.
    لطفا اساتید و دوستان راهنمایی بفرمایند.
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

پاسخ : یه سوال در مورد نمونه برداری اسیلوسکوپ ها

سلام.
    این فایل به خوبی توضیح داده:
    http://cp.literature.agilent.com/lit...989-8794EN.pdf

راستش این بررسی این قضیه رو در یکی از ریویو های دیوید جونز (eevblog) دیدم.. طرف می گفت این equivalent time sampling رو خیلی جدی نگیرید..
    Vision without action is a daydream. Action without vision is a nightmare

دیدگاه

پاسخ : یه سوال در مورد نمونه برداری اسیلوسکوپ ها

اونی که بالای ال سی دی اسکوپ ها معمولا مینویسه 2 گیگا سمپل بر ثانیه برای 100 تا 200 مگ درست هست و مهمه! اون سمپل ریت معادل در واقع معادل گیری هست در چندین سیکل پشت سر هم نمونه گیری میشه و با روش های نرم افزاری میانگین گیری میشه در واقع یه جورایی عمق حافظه ی سیستم رو هم نشون میده!
      در واقع 2 تا 2.5 گیگا سمپل بر ثانیه همون قابلیت سخت افزاری ای دی سی برای نمونه گیری در یه سیکل هست و اون معادل در واقع میانگین گیری چندین سیکل هست! حتی در اسکوپ های معمولی هم واقعا ای دی سی توانایی 1 گیگا سمپل بر ثانیه نداره!! و اون 1 یا دو گیگا سمپل هم تقریبا با روش های دیگری به دست میاد و مستقیما خروجی ای دی سی نیست!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X