اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه دماسنج با قابلیت کنترل دور فن با تحریک رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه دماسنج با قابلیت کنترل دور فن با تحریک رله

سلام دوستان وقت بخیر
    مدتی قبل یکی از دانشجویان اومد پیش من خیلی اسرار کرد اینو براش بسازم منم سرم خیلی شوغ بود هرجوری بود اینو سر هم کردم دادم بهش فایل هاشو اینجا میذارم اگه از دوستان کسی خواست میتونه بسازه

فایل ها:
    شبیه ساز پروتیوس+ سورس با زبان بیسیک +PDF توضیح مدار + PCB + عکس هایی از مدار ساخته شده

http://s4.picofile.com/file/8164968426/Proje_Fan_LM35_Relay.zip.html
    در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
    گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

پاسخ : پروژه دماسنج با قابلیت کنترل دور فن با تحریک رله

بسیار عالی و ممنون

سوالی که برای بنده مطرح است اینه آیا استفاده از المان های نویزگیر به صورت روتین هست یا تشخیص دادید که استفاده از این تعداد از المان ها نویز را کاهش میدهد ؟
    کاربرد دیودها برای چی است ؟ همچنین خازن صافی ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kamran1991
      سوالی که برای بنده مطرح است اینه آیا استفاده از المان های نویزگیر به صورت روتین هست یا تشخیص دادید که استفاده از این تعداد از المان ها نویز را کاهش میدهد ؟
      کاربرد دیودها برای چی است ؟ همچنین خازن صافی ؟
      در همه مدارات اصولی برای نویز گیری وجود داره که منم از همون روش ها استفاده کردم. سلف 10 میلی هانری و دوعدد خازن 104 برای مبدل ADC و دیود های موازی رله و خروجی برای جلوگیری از ولتاژ برگشتی سلف است چون رله و فن یک سیم پیچ هستند که انرژی را در خودشان ذخیره میکنند و بصورت معکوس به مدار برمیگردانند.

دیدگاه

تشکر مجدد

سوالی که برای بنده مجدد پیش اومده این هست که رله ای که استفاده کردید خروجی 220 ولت است یا 12 ؟
        ورودی اگه 220 ac باشد ، برای تغذیه میکرو باید چکار کرد و ورودی های رله به چه صورت میشود ؟ (با رله آَشنایی ندارم)

چگونه توسط پتاسیوم متر دمای مطلوب را تعیین میکنید ؟ ایا همراه با خروجی سنسور از یک درگاه a/d میکرو استفاده میشود ؟

ایا وجود هیت سینگ مفید هست ؟ یا بهتر بگم اجباری هست ؟

با وجود ترانزیسوتر جریان را تقویت میکنید و یا ولتاژ را ؟ و از کدام ترانزیستور استفاده میکنید ؟

ببخشید سوالاتم زیاد و مبتدیانه شد

دیدگاه

سلام
          رله مسیر را برای 220 ولت فراهم میکند مانند یک کلید تک پل
          تغذیه مدار (سمت چپ بالا عکس) 12 ولت dc است و نمیتوان غیر این استفاده کرد.
          یک عدد پتانسیومتر کنتراست نمایشگر را تنظیم میکند. یک پتانسیومتر دیگر عددی را تعین میکند که اگر دما از آن حد بالاتر رفت رله وصل شود.
          خروجی LM35 ولتاژ است که به adc میکرو داده میشود و بعد تبدیل واحد به دما سانتی گراد نمایش داده میشود.
          هیت سینگ نقش حفاظت و نویزگیری را دارد و نبود آن درصورتی که خود رگولاتور داغ نکند مشکلی ایجاد نمیکند.
          بحث تقویت در ترانزیستورها بحث پیچیده ای هست ولی مختصر بگویم برای اینکه خروجی هر پین میکرو بیشتر از 5 ولت 40 میلی نمیتواند باشد توسط واسته هایی آن را تقویت میکنیم. رله و فن ما 12 ولت با جریان بیشتر از 40 میلی آم
          ر هستند برای همین از ترانزیستور C945 ,bc139 اسنفاده میکنیم
          موفق باشید

دیدگاه

ممنون

در مورد pcb ، هزینه حدودی آن چقدر شد ؟

اینطوری که بنده متوجه شدم در حقیقت به رله برق 220 را متصل میکنیم و از سر دیگر خروجی را میگیریم ، و یکی از ورودی های رله را به میکرو میدهیم و در صورتی که میکرو فرمان یک بودن را صدادر کرد رله متصل شده . درسته ؟ در این صورت پایه های رله به چه صورت است ؟ 4 پایه دارد

چگونه از پتاسیم متر دمای مد نظر را میخونیم ؟ با دستور وقفه ؟ یا این که هر دفعه مقدار پتاسیم متر را چک کند ؟ و چگونه مقدار امپدنس پتاسیوم متر را نشخصیص میدهد ؟
            بحث تقویتی که فرمودید پیچیده است ، چگونه بنده میتوانم تشخیص بدهم که چه ترانزیستوری به دردم میخوره ؟
            دیدگاه

پاسخ : پروژه دماسنج با قابلیت کنترل دور فن با

دوست عزیز ساخت یک PCB هزینه ای زیادی ندارد در حدودا 5 تومن و کمی حوصله
              در مدار بالا از وقفه استفاده نشده است بلکه از مبدل های آنالوگ به دیجیتال استفاده شده است. برای درک بهتر موضوع به آموزش کار با ADC میکرو در اینترنت و کتاب های آموزش برنامه نویسی مراجعه کنید. برای بحث تقویت بهتر از دوستان دیگر بپرسید بنده اطلاعات تخصصی ندارم. موفق باشید

دیدگاه

سلام پروژه خیلی عالی ای یه
                میشه لیست قطعات رو بگیدمن فایلی که آپلودد کردید رو دانلود کردم ولی نتونستم اسم قطعات رو پیدا کنم
                اسم ترانزیستور ها و رگلاتور رو میدونم ولی مقدار مقاومت ها و پتانسیومتر ها و خازن ها رو نمی دونم لطف کنید اونا رو بگید

دیدگاه

خیلی ممنون از لطف شما درضمن من می خوام ولتمتری بسازم از 0تا12یا15ولت با میکرو avr بسکام. ولی مشکلم این که با بسکام کار کردم .از طرفی چون avrها 10بیتی اند نمی تونم 12 یا 14 بیتی کنم ل
                  طفا اگه ممکنه طریقه تبدیل 10به 12را برایم راهنمایی بفرمایین اراذتمند ستاره از تبریز

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X