اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

یه سوال در مورد نمونه برداری اسیلوسکوپ ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

یه سوال در مورد نمونه برداری اسیلوسکوپ ها

با سلام خدمت همه عزیزان
    یه سوال فنی برام پیش اومده که یکم گیجم کرده
    در مورد پهنای باند و نمونه برداری اسیلوسکوپهاست
    مثلا یک اسیلوسکوپ دارای نمونه برداری 1 گیگا سمپل در ثانیه است و پهنای باند 100 مگاهرتز که از لحاظ عملی معقول هستش که باید حداقل از نرخ نایکوئیست که میشه 200 مگاهرتز چندین برابرش فرکانس نمونه برداری داشته باشیم
    اما برای اسیلوسکوپها یک "میزان نمونه برداری معادل حداکثر" میزنن که حتی تا 50 گیگاسمپل هم میره. این رو من نمیفهمش که چطور میشه.
    یا مثلا با یک اسیلوسکوپ کار میکردم بعد نمونه هایی که ذخیره میکرد فاصله بین نمونه ها رو در حد 40 پیکو ثانیه میزد. یعنی چیزی در حدود فرکانس نمونه برداری 25 گیگا سمپل. من هرچی فکر میکنم نمیتونم این رو هضمش کنم که از لحاظ سخت افزاری چطور میشه.
    لطفا اساتید و دوستان راهنمایی بفرمایند.
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

پاسخ : یه سوال در مورد نمونه برداری اسیلوسکوپ ها

با سلام
    منم به این موضوع برخورد کردم. البته توی اسکوپهای معتبر مثل اچ پی یا تکترونیکس اینطوری نیست. مثلا توی تک، محور زمان دقیقا تا 5 برابر پریود نمونه برداری باز میشه و نه بیشتر. یعنی شما دقیقا تک تک سمپل ها رو میتونین ببینین.
    ولی تو اسکوپهای چینی و تایوانی، محور زمان تا دلت بخواد باز میشه و محدودیتش تقریبا ربطی به محدودیت فرکانس سمپلینگ نداره. فقط اگه موج سریعی توی اون حدود داشته باشین میبینین که درست نشونش نمیده و خرابش میکنه. به عبارت دیگه در صورتیکه محور زمان بیش از حد باز بشه، اون اطلاعات معتبر نیست.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=104494.msg672726#msg672726

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
        با سلام
        منم به این موضوع برخورد کردم. البته توی اسکوپهای معتبر مثل اچ پی یا تکترونیکس اینطوری نیست. مثلا توی تک، محور زمان دقیقا تا 5 برابر پریود نمونه برداری باز میشه و نه بیشتر. یعنی شما دقیقا تک تک سمپل ها رو میتونین ببینین.
        ولی تو اسکوپهای چینی و تایوانی، محور زمان تا دلت بخواد باز میشه و محدودیتش تقریبا ربطی به محدودیت فرکانس سمپلینگ نداره. فقط اگه موج سریعی توی اون حدود داشته باشین میبینین که درست نشونش نمیده و خرابش میکنه. به عبارت دیگه در صورتیکه محور زمان بیش از حد باز بشه، اون اطلاعات معتبر نیست.
        اتفاقا من این قضیه رو توی یک اسیلوسکوپ تکترونیکس دیدم. نمونه هایی که برامون ذخیره میکرد فاصله زمانیشون رو 40 پیکو ثانیه زده بود. البته بگم به لب ویو متصل بود و از اون جا داده گرفته میشد و توی اکسل ذخیره میکرد.
        ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

به نظرم چیزی که روی صفحه نشون داده میشه بیشتر اعتبار داره. روی صفحه چی نشون میداده؟

توی انتقال دیتا، تبدیل فرمتها، و استخراج اطلاعات و انجام محاسبات، همیشه احتمال اشتباه هست.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X