ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2013/07/25
    137
    1

خازن و ابهامات آن!

سلام
    من چند تا سوال در مورد خازن داشتم اگه کسی کمکم کنه و من رو از این ابهامات در بیاره خیلی خیلی ممنون میشم؛

1) اولیش این که کاربرد خازن چیه؟ من پراکنده چیزایی خوندم مثلا این که خازن جریان رو صاف میکنه ، به عنوان فیلتر میشه ازش استفاده کرد ، بار الکتریکی رو ذخیره میکنه و... ولی دقیقا نفهمیدم چند تا کاربرد داره ، لطفا کاربرد هاش رو با ذکر شماره بفرمایید

2) دومین سوالم اینه که چرا بعضی خازن ها قطب دارند (مثل خازن الکترولیتی) ، مگه غیر از اینه که خازن دو تا صفحه هست که بینشون ماده ای به نام دی الکتریک وجود داره؟ پس دیگه این قطب مثبت و منفی چیه؟ چه فرقی میکنه؛ اصلا چرا این قطب مثبت و منفی رو جابجا وصل میکنیم خازن می ترکه؟

3) سومین سوالم هم اینه که ایا خازن فقط برای برق مستقیم هست یا برای برق متناوب هم میشه ازش استفاده کرد؟ چطوری در برق متناوب از خازن استفاده میکنن؟
    و سوال اخر این که خازن 6800 میکرو فاراد که روی پلاستیکش نوشته نهایت 50 ولت رو اگه به برق 50 ولت مستقیم وصل کنم بعد بگیرم دستم ،آیا شوک الکتریکی منو میگیره؟ یعنی ظرفیتش انقدر زیاد هست که شوک ایجاد کنه؟

دوستان هر کی به اندازه ای که میدونه به سوالات جواب بده خیلی لطف کرده ؛ حتی اگه جواب یکی از این سوالا رو هم میدونستید جواب بدید محبت کردید.
    پیروزی یعنی : توانایی رفتن از یک شکست ، به شکستی دیگر بدون از دست دادن اشتیاق . . .
    ------------------------------------------------------------ - - -
    صبرت که تمام شد نرو!
    "معرفت"
    تازه از آن لحظه آغاز می شود...
    2007/03/15
    تبريز
    2,692
    133

پاسخ : خازن و ابهامات آن!

خازن یک المان پسیو در الکترونیک آنالوگ است . یک نقش خیلی ساده داره . یک المان ذخیره کننده توان الکتریکی است .یعنی در حقیقت یک باطری با مقاومت داخلی خیلی پایین است .
    حالا این نقش خیلی ساده ویژگی های جالبی رو به وجود میاره . مثلا یک خاصیت جالبش ایجاد مقاومت ظاهری در برابر جریان است . مثلا مقاومت با افزایش فرکانس کم میشه . با این خاصیت میان ریپل رو از مدارات حذف میکنن یا به اصلاح جریان رو صاف میکنن . یا جریان های با فرکانسهای گوناگون رو از هم جدا میکنن . که همون مساله فیلتر فرکانس و یا گرفتن یک ایستگاه در رادیو و تلوزیون است .
    یکی دیگه از خاصیت هاش اینه که با اعمال ولتاز متغیر به دوسر خازن جریان عبوری از خازن متناسب با این ولتاز نیست. به عبارت دیگر و در هر مداری قرار بگیره شدت جریان را بگونه خاصی از خودش عبور میده . که اصطلاحا میگیم جریان با ولتاز اختلاف فاز پیدا میکنه . از این رفتارهای این خازن استفاده های میکنند طراحان در مدارات آنالوگ

و وقتی که رفتار خازن رو با رفتار سیم پیچ ترکیب میکننده باز هم خاصیت های جالبی پدید میاد .
    بقیش رو هم دوستان جواب میدن .
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است
    2014/06/03
    808
    39

1-کابردهاش خیلی زیاده.تو هر مداری یه نقشی داره.تو مدارات دیجتال بیشتر به عنوان نویز گیر استفاده میشه.تو یکسوکننده ها برای یکنواخت کردن ولتاژ و...........
    2-چراش را که نمیدونم.اگه برعکس بزنی اتفاق خاصی رخ نمیده.فقط ممکنه نقش خودش را درست ایف نکنه.
    3-بله در برق متناوب هم کاربرد داره.ولی قطعا از خازن الکترولیت استفاده نمیشه(چون جهت داره).برای خازن توی جریان متناوب امپدانس مقاومت ظاهری تعریف میشه که یه عدد موهمی محضه.بحثش خیلی مفصله.فصل یک مدار 2 را مطالعه کنید.
    4-ظرفیتش که به اندازه ی کافی زیاد هست.مهم ولتاژه که لب مرزه.یعنی 50 یه جورایی آستانه ولتاژ خطرناک محسوب میشه.
    آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟
    2013/07/25
    137
    1

ممنون از دوستان
    فقط سوال دومم رو من متوجه نشدم
    من پايه هاي مثبت و منفي خازن الکتروليتي رو با هم جابجا وصل کردم خازن ترکيد!
    تا اون جايي که من خوندم اگه ولتاژ بالا تر از مقدار نوشته شده روي خازن رو به خازن بديم دي الکتريک بين خازن رسانا ميشه و جرقه ميزنه و ممکنه بترکه
    ولي نميدونم چرا بعضي خازن ها که پلاريته هست (مثبت منفي ) مثل خازن الکتروليتي رو پايه هاي مثبت و منفي رو برعکس بزنم خازن ميترکه اصلا علتش چيه اين خازن ها پايه هاي مثبت منفي دارند?چه توجيهي ميشه داشت واسه اين موضوع?
    پیروزی یعنی : توانایی رفتن از یک شکست ، به شکستی دیگر بدون از دست دادن اشتیاق . . .
    صبرت که تمام شد نرو!
    "معرفت"
    2007/10/14
    تهران
    1,335
    38

1- DC Block برای حذف آفست DC
    2- فیلتر فرکانسی در ترکیب با مقاومت و سلف: RC - LC - RLC و ساخت فیلتر پایین گذر، بالاگذر، میان گذر و میان نگذر
    3- ایجاد رزونانس با مدار LC - RLC برای ساخت نوسان ساز
    4- رفع نویز تغذیه مخصوصاً در ورودی تغذیه آی سی ها به شدت زیاد استفاده میشه به این صورت که در نزدیکی پایه تغذیه آی سی، یک خازن معمولاً در رنج نانو فاراد بین ورودی ولتاژ تغذیه و زمین قرار میگیره تا نویز به زمین هدایت بشه.
    5- ذخیره انرژی، در مدارهای تغذیه حساس بانک خازنی در خروجی، باعث میشه که در لحظه وصل شدن تغذیه، اسپایک به وجود نیاد چون اسپایک مثبت جریان وارد خازن میشه و اسپایک منفی توسط خازن جبران میشه.
    و موارد دیگه که یادم نمیاد یا نمیدونم...

مسأله برق گرفتگی یا شوک به مقدار انرژی الکتریکی که وارد بدن میشه و تبدیل به گرما میشه یا باعث تغییرات شیمیایی میشه بستگی داره پس خازن 6800 میکرو که با 50 ولت شارژ شده، E = CV میشه 17 وات که اگه فرض کنیم ولتاژ ثابت 50 ولت باشه جریانش میشه 340 میلی آمپر که به نظر جریان بزرگی میاد و احتمالاً باعث شوک میشه.

در مورد خازن های الکترولیتی و دلیل پلاریته باید احتمالاً به کتاب های فیزیک الکترونیک مراجعه کنی.
    لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
    لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
    با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
    اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
    يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"
    2009/12/26
    1,730
    264

فقط در محاسبه ي جريان بايد مقاومت بدن رو حساب کرد نه اتصال کوتاه رو
    2013/07/25
    137
    1

ممنون از پاسختون
    فقط در مورد علت پلاريته بودن و قطب دار بودن يک سري خازن مثل خازن الکتروليتي اگه بيشتر راهنمايي کنيد ممنون ميشم يعني در حد معرفي کتاب هاي فيزيکي که من ميتونم از اون ها استفاده کنم و...
    صبرت که تمام شد نرو!
    "معرفت"
    2009/12/26
    1,730
    264

خازن الکتروليت دي الکتريکش يه محلول قطبيه! براي همين خازن قطبيه!
    در واقع يه نوار کاغذي اغشته به اين محلول در وسط الکترود هاست
    وقتي ولتاژ بالاتر يا بر عکس به خازن ميزنيد اين محلول تجزيه ميشه و گاز ازاد ميکنه که منجر به ترکيدن کپسول ميشه
    2013/07/25
    137
    1

ممنون از پاسختون
    در واقع وقتي ولتاژ بالا ميره دي الکتريک تجزيه شده و رسانا ميشه و ميترکه
    ولي وقتي قطب مثبت و منفي رو جابجا وصل ميکنيم چرا بايد دي الکتريک تجزيه بشه?
    البته من خودم داخل يک خازن الکتروليتي رو باز کردم ديدم دو تا ورقه به دور هم پيچيده شده که بين يکي از اون ها يک صفحه سفيدکاغذ مانند وجود داره ،ايا علت قطبي بودن خازن همينه? پس اين صفحه سفيد چيه که باعث شده خازن قطبي بشه ، نميتونستن بين هر دو تا ورقه اين صفحه سفيد رو ايجاد کنند تا قطبي نشه?
    در ضمن شما فرمودين يک محلول ولي من محلولي داخل خازن نديدم!
    صبرت که تمام شد نرو!
    "معرفت"
    2009/12/26
    1,730
    264

فرايند دقيق شيميايي که چرا اين اتفاق ميفته رو نميدونم ولي تو نت سرچ کنيد ميتونيد پيدا کنيد-
    اون محلول هم همون نم و رطوبتي هم که به هم کاغذ مانند اغشته هست (قديما که بود)
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13