اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با مدار تغذیه خازنی در روشن کردن led

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با مدار تغذیه خازنی در روشن کردن led

با سلام مهندسین

من مدار زیر را بستم: ولی led ها سوختند !! من میخوام 5 تا led با برق ac راه بندازم!!! و این مدار را انتخاب کردم ولی نمیدانم چرا مشکل داره!! بعد از اینکه 3 تا led ای را که برای تست گذاشته بودم: سوختند ولتاژ گرفتم دیدم نوشته 288 ولت!!!!! ایا این عادی هست!!!!
    البته به جای مقاومت 20 اهم 2 وات از 22 اهم استفاده کردم و از مقاومت 1 مگا اهم نیم وات که با خازن موازی شده هم استفاده کردم!!!از فیوز نیم امپر هم استفاده نکردم!!!

سپاس

پاسخ : مشکل با مدار تغذیه خازنی در روشن کردن led

خوب دوست عزیز اون مدار برای 54 عدد LED طراحی شده ...

تو این سایت میتونید اطلاعات مفیدی پیدا کنی ؛ همچنین محاسبه گر مدار هم موجوده ...
    http://danyk.cz/ledzar_en.html
    - اَللّهُمَّ عَجِّل لِوَليِّکَ الفَرَج -
    ارتباط با من : ir02x6
    طراحی و ساخت انواع منابع تغذیه سوئیچینگ - SMPS Designer

دیدگاه

چون که با این مدار باید 54 تا ال ای دی رو سری کنید نه 3 تا رو
      چون روی 3 تا خیلی ولتاژ زیادی می افته

دیدگاه

ممنون دوستان : میشه یک توضیح بدهی جناب ir02x6 !! کار با ان محاسبه گر چطوری هست!! البته من طبق یک فرمول محاسبه کرده بودم ولی مدار بزرگ میشه!! از نظر وات مقاومت و...

R = VC - (Vled * Number Led ) / I VC = 220V
        Vled = 3.6 v
        Number Led = 5
        I = 20MA = 0.020A

یک برای 5 تا led به مقاومت 14.4 کیلو اهم با توان 6 وات نیاز داریم طبق فرمول!!! ان محاسبه گر ایا همین فرمول هست!!! البته فیلد هایی مثل خازن و.. هم بود!!

من یک مدار ساده میخوام مثل مدار شب خواب !!!مثل مدار زیر که یک خازن داره با 2 تا مقاومت!!!

سپاس

دیدگاه

یه مقاومت حدود 100 یا 200 کیلو اهم یا حتی بیشتر با خازن 400 ولت 100 نانو موازی کنید
          --------------------------- --------------------------

دیدگاه

یه مقاومت حدود 100 یا 200 کیلو اهم یا حتی بیشتر با خازن 400 ولت 100 نانو موازی کنید
            تشکر: میشه بیشتر توضیح بدهید!! به چه منظور باید این کار انجام بشه!!عملکرد مدار چطوری هست!!!

دیدگاه

این کار باعث میشه در حالت بی باری ولتاژ بالا نره

البته وجود این مقاومت در اینگونه مدارات معمولا پیشنهاد میشه ولی کارکرد قابل توجهی در مدار نداره

وجود خازن باعث میشه ولتاژ کاذبی در مدار پدید بیاد که بیشتر از ولتاژ AC هست وبا تلف کردن مقداری توان روی این مقاومت این ولتاژ کاذب کمتر میشه

این ولتاژ کاذب میتونه در لحظه اتصال به مصرف کننده صدمه بزنه و ایجاد شوک کنه

مثلا شما برای 220 ولت مدارتا بستی اتفاقی که میافته در لحظه اول حدود 300 ولت روی مدارت میافته و خیلی سریع به دلیل مصرف جریان ولتاژ میاد روی همون 220 ولت
              --------------------------- --------------------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
                ممنون دوستان : میشه یک توضیح بدهی جناب ir02x6 !! کار با ان محاسبه گر چطوری هست!! البته من طبق یک فرمول محاسبه کرده بودم ولی مدار بزرگ میشه!! از نظر وات مقاومت و...
                خوب برای 5 تا LED با جریان 20 میلی آمپر کافیه از مدار زیر استفاده کنید :

دیدگاه

ممنون دوستان: بعضی از مدار های هستند که اصلا پل دیود ندارند و با خازن ای که با مقاومت موازی شده : 4 تا led را روشن می کنند!! انها قطبیت شان چطوری معین میشه!! مثل همان عکسی که گذاشتم!
                  نظرتون در مو.رد این مدار چی هست!! نمیدانم درست هست یا نه!! توی پرتئوس کار نکرد!!

سپاس

دیدگاه

ممنون دوستان: بعضی از مدار های هستند که اصلا پل دیود ندارند و با خازن ای که با مقاومت موازی شده : 4 تا led را روشن می کنند!! انها قطبیت شان چطوری معین میشه!! مثل همان عکسی که گذاشتم!
                    نظرتون در مو.رد این مدار چی هست!! نمیدانم درست هست یا نه!! توی پرتئوس کار نکرد!!
                    سپاس
                    خوب من مدار مشابهی بستم که 2 تا LED رو با برق 220 روشن میکرد :

اما این مدار که فاقد پل دیوده با اینکه ساده تره اما یه مشکلی داره ! چون ولتاژ LED ها DC نیست در هر ثانیه 60 بار روشن و خاموش میشن ، از طرفی چون LED را مخالف هم موازی کردیم در هر نیم سیکل یکی شون روشن میشه و در کل نورش چشم رو اذیت میکنه ...

امپدانس خازن این طوری بدست میاد:
                    Zc=1/(2*pi*f*C
                    که f فرکانس برق شهره که 50 هست.pi هم که 3.14 هست و C هم که مقدار خازنه بر حسب فاراد.

اضافه شده در تاریخ :
                    لینک دانلود فیلم شبیه شازی مدار برای 6 عدد LED :
                    http://www.4shared.com/video/M_elM4k6ce/led_cps_sim.html

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: مدار زیر را که گذاشتم ایا درست هست؟؟ من نتونستم توی پرتئوس راه اندازی اش کنم!!! چطوری باید 220 ولت ac داد!!! می تونید روی همین ازمایش کنید!!
                      این مدار زیر :مدار شب خواب هست: از روی pcb : شماتیک اش را کشیدم!!! من توی چراغ شب خواب اصلا لرزش led را نمی بینم و چیزی محسوس نیست!!

مدار خودتان را ایا میتونید به 4 یا 5 تا led برای اش افزایش بدید!!!

در کل من الان مداری میخوام که 4 یا 5 عدد led را به همین روش یعنی بدون پل دیود روشن کنه!!! ان فیلمی که دادید را دیدم خیلی حرفه ای انالیز کردید
                      الان این مدار تان را میشه بست؟؟با خازن :مقاومت موازی نشده بود!!
                      سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: مدار زیر را که گذاشتم ایا درست هست؟؟ من نتونستم توی پرتئوس راه اندازی اش کنم!!! چطوری باید 220 ولت ac داد!!! می تونید روی همین ازمایش کنید!!
                        این مدار زیر :مدار شب خواب هست: از روی pcb : شماتیک اش را کشیدم!!! من توی چراغ شب خواب اصلا لرزش led را نمی بینم و چیزی محسوس نیست!!
                        ...
                        مدار خودتان را ایا میتونید به 4 یا 5 تا led برای اش افزایش بدید!!!
                        ...
                        در کل من الان مداری میخوام که 4 یا 5 عدد led را به همین روش یعنی بدون پل دیود روشن کنه!!! ان فیلمی که دادید را دیدم خیلی حرفه ای انالیز کردید
                        الان این مدار تان را میشه بست؟؟با خازن :مقاومت موازی نشده بود!!
                        سپاس
                        این از شبیه سازی مدار شما ( البته شما یکی از LED هارو اشتباه نصب کردید ) :
                        http://www.4shared.com/video/Dp8U-Kdace/4led_cps_sim.html

مداری که شبیه سازی کردم ( 6 LED ) رو ببندید ، در صورت تمایل هم یک مقاومت 1 مگا اهم با خازن موازی کنید ...
                        مقاومت موازی با خازن برای تخلیه خازن به کار میره زمانی که مدار رو از برق میکشید ... تا برق گرفتگی رخ نده ...

دیدگاه

بسیار ممنون دوست عزیز: لطفا فایل پرتئوس را ضمیمه کنید :نیاز دارم ! چطور 220 ولت دادید به led !! من هر کاری کردم روشن نشد!!

توی مدار led6 توان مقاومت ها باید چند وات باشد؟؟؟ 1 مگا اهم و 1 کیلو اهم!!
                          برای جلوگیری از لرزش led ایا میشه به مدار پل دیود اضافه کرد؟ یا غیر اصولی هست؟

این مدار خیلی جالب بود!! میشه در مورد محاسبات اش یک توضیح بدهید!!!
                          مثلا اینجا چطوری 220 ولت به 4 ولت تبدیل شد!!

سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ir02x6
                            خوب من مدار مشابهی بستم که 2 تا LED رو با برق 220 روشن میکرد :

اما این مدار که فاقد پل دیوده با اینکه ساده تره اما یه مشکلی داره ! چون ولتاژ LED ها DC نیست در هر ثانیه 60 بار روشن و خاموش میشن ، از طرفی چون LED را مخالف هم موازی کردیم در هر نیم سیکل یکی شون روشن میشه و در کل نورش چشم رو اذیت میکنه ...

اضافه شده در تاریخ :
                            لینک دانلود فیلم شبیه شازی مدار برای 6 عدد LED :
                            http://www.4shared.com/video/M_elM4k6ce/led_cps_sim.html
                            چرا دوتا مقاومت 2.2 کیلو باهم موازی کردید یه دونه میذاشتید هم میشد و مدار ساده تر میشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر محتشم
                              چرا دوتا مقاومت 2.2 کیلو باهم موازی کردید یه دونه میذاشتید هم میشد و مدار ساده تر میشد
                              به جای استفاده از مقاومت ۱ کیلو اهم نیم وات ، از دو مقاومت ۲.۲ کیلو ۱/۴ وات استفاده کردم ،،،
                              شما میتونید از یک مقاومت ۱ کیلو اهم نیم یا یک وات استغاده کنید ،

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X