اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

وقتی می خواهم پروگرام کنم avr رو با ارور chip enable program error مواجه میشم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

وقتی می خواهم پروگرام کنم avr رو با ارور chip enable program error مواجه میشم

chip enable program error
    سلام دوستان من تازه یه پروگرامر خریدم اصلا هم بلد نیستم راه اندازی اش کنم میشه مراحل پروگرام کردن را به صورت فیلم ، پی دی اف و... بدین من اینو وصل کنم؟
    نوع میکرو ATMEGA8L هست ولی پیغام chip enable program error رو میده سوکت زیف رو هم طبق فرمایشات پی دی اف همین سایت که ازش خرید کردم عمل کردم ولی هرکاری کردم کار نداد ...
    درایور های پروگرمر را نمیشناسه و فیوس بیت ها را هم طبق پیش فرض تنظیم کردم ولی هیچی به هیچی ، طبق دیتا شیت هم تنظیم کردم ولی اصلا جواب نمیده لطفا کمکم کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    از برنامه کامپایلر code vision avr استفاده میکنم و نسخه آخر progisp 7.2 در ضمن نوع پروگرامرمم usb هست

پاسخ : وقتی می خواهم پروگرام کنم avr رو با ارور chip enable program error مواجه میشم

اینجوری که نمیشه عکس و اطلاعات پروگرامرت (اسم)رو باید بدی.
    http://massoud68.persiangig.com/pict...1406891613.gif

مشکلتون حل شده ؟؟؟
    پس روي "موضوع به نتيجه رسيد" کليک کنيد !! :job:

دیدگاه

پاسخ : وقتی می خواهم پروگرام کنم avr رو با ارور chip enable program error مواجه میشم

تاحالا 20 تا اینجور موضوع ایجاد شده که هنوز از صفحه اول دور نشده!!!!!!!!

لطفا تا اونجایی که ممکنه از تایپیک های قبل استفاده کنید!!!!!
      معيار واقعي بودن تصميم، آن است که دست به عمل بزنيم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alidehghan288
        تاحالا 20 تا اینجور موضوع ایجاد شده که هنوز از صفحه اول دور نشده!!!!!!!!

لطفا تا اونجایی که ممکنه از تایپیک های قبل استفاده کنید!!!!!
        بقیه تاپیک ها هم ازشون چیزی نمیفهمم.

دیدگاه

با عرض پوزش یکم دیر شد ولی عکس ها شو اتچ کردم ببینید شاید متوجه شدید ...
          عکس پروگرامر مدل میکرو روی سوکت زیف atmega8l

عکس برنامه progisp که نشون میده پروگرمر را شناخته

این هم عکس فیوز بیت های برنامه ی progisp است :

دیدگاه

سلام : من هم همین پراگرامر را ازeca خریدم توی سایت اش توضیح داده که علت از چی میتونه باشه!!
            توی تب نکات فنی نگاه کن!!
            http://eshop.eca.ir/%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%B1%D 9%87%D8%A7/490-avr-usb-programmer.html

توضیحات:
            سوال- هنگام پروگرام کردن میکرو خطای Chip Enable Program Error داده میشود.
            پاسخ : هنگامی که نرم افزار این پیغام را می دهد، به معنی این است که دستگاه قادر به پرگرام کردن میکرو نمی باشد. عوامل مختلفی باعث اعلام این خطا می شوند که در ذیل به آنها اشاره می گردد.
            از سالم بودن میکروی خود اطمینان حاصل کنید.
            از جاگذاری میکرو بر روی زیف سوکت طبق تعداد پایه های میکرو و راهنمای موجود در DVD اطمینان حاصل کنید.
            در صورتی که اولین بار است میکروکنترلر خود را می خواهید پروگرام نمایید، می بایست جامپر Low Speed با عبارت LS مشخص شده است را وصل نمایید. سرعت پروگرام نمودن میکرو در این نوع از پروگرامرها بالا بوده و میکروهایی که در سرعت پایین هستند را نمی تواند شناسایی کند. تمامی میکروکنترلرهای اتمل بصورت پیش فرض بر روی فرکانس کاری 1 مگاهرتز بوده و به همین علت می بایست این جامپر متصل باشد. در صورتی که سرعت کاری میکروکنترلر بیش از 2 مگاهرتز باشد، می توانید جامپر LS را قطع کرده و با سرعت بالا میکروی خود را پروگرام نمایید.
            در انتخاب کریستال داخلی یا خارجی خود دقت نمایید. در صورتی که کریستال خارجی را برای پروگرام کردن میکروی خود انتخاب نموده اید، می بایست یک کریستال بر روی پین هدر مادگی در کنار زیف سوکت با نام EX-XTAL قرار داده تا میکرو بتواند با پالس خارجی خود را تأمین نماید. شما ملزم به استفاده از کریستالی دقیق به اندازه کریستال مورد استفاده در برنامه خود نبوده و با گذاشتن هر کریستالی می توانید میکروی خود را پروگرام نمایید. لازم به ذکر است در صورتی که کریستال ساعت و یا تولید کننده پالس RC را انتخاب نمایید، می بایست دقیقاً از همان مقدار و قطعه مورد نظر استفاده نمایید.
            جهت سهولت در امر پروگرام کردن میکرو های مختلف، با طراحی ویژه ، تمامی میکروهای AVR با بسته بندی DIP مختلف ، اهم از 8 پایه تا 40 پایه قابلیت پروگرام شدن از طریق زیف سوکت را دارند. به علت جا گذاری پایه های تمامی میکروها بر روی یک زیف سوکت، در موارد بسیار نادر و معمولاً در هنگام کار با میکروهای 40 پایه، اتصال برنامه ریزی برای میکروهای دیگر با میکروی شما تداخل پیدا کرده و شما با چنین پیغامی مواجه می شوید. یعنی شما بر روی یکی از پورت های میکروی 40 پایه برنامه ای ریخته اید که پورت خروجی را یک و صفر می کند و همین یک و صفر شدن با پایه برنامه ریزی میکروهای دیگر اتصال کوتاه شده و دستگاه قادر به پروگرام نمودن میکرو نمی باشد. در چنین مواقعی میکرو یک بار پروگرام شده و دیگر پروگرام نمی شود. برای رفع این مشکل میکرو را بر روی بردبورد نصب و تغذیه میکرو را وصل نمایید و سپس از روی برد پروگرامر به اختیار از کانکتور ISP و یا پین هدر موجود در کنار آن پایه های MISO,SCK,RST,MOSI,GND را به میکر وصل و میکرو را پروگرام نمایید

دیدگاه

جامپر مربوط به low speed روی پروگرمر نبود باید چکار کنم ؟

دیدگاه

هست من تو عکست دیدمش که کنار led
                http://s6.uplod.ir/i/00674/9cm41hm4inx0.jpg

دیدگاه

چجوری جامپر low speed رو باید فعالش کنم ؟

دیدگاه

اتصال بین دوتا پینشو برقرار کن من این پروگرامر ندارم اما برای دوستم خریدمش

دیدگاه

چجوری اتصال دو پین را بر قرار کنم ؟

دیدگاه

از جامپر بانک یه جامپر بردار بزن اونجا برقرار میشه

دیدگاه

جامپر بانک چیه کجاست ؟ میشه عکسشو نشون بدین ؟

دیدگاه

من پروگرامر شما رو نداشتم که عکس بدم یه جاییه ی مشت پین هدر نری لحیم کردن کنار هم کنارهم روشون مادگی هاشونو گذاشتن کنارشم نوشتن jumper bANK

دیدگاه

[center]سلام خدمت دوستان عزیز:
                              بنده دیروز پروگرمر جدید رو که با ورژن1.2.4هست تهیه کردمب رای پروگرم کردن میکروatmega328p
                              اما این دوخطارو دارم:
                              عکس پروگرمر و میکرو که میکرو رو برعکس جازدم اما تو حالت درست هم گذاشتمو بازم خطارو میده:

این هم خطا:

ممنون میشم یک مقدار مبتدی راهنماییم کنید چون سررشته انچنانی از الکترونیک ندارم.البته جامپرو هم تو قسمت ex power جازدم بازم نشد و توی قسمت توضیحات هم گفتند قسمتی هست به اسمls یعنی low speed فک کنم اما اونم همونطور که میبینید رو برد نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X