اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رله

با سلام خدمت دوستان عزیز.
    ابهامی در باره ی جریان معکوس رله ها و موتور ها برایم پیش آمده،ممنون میشم که راهنماییم کنید!

مگر نه اینکه با کم شدن جریان در سیم پیچ و در نتیجه کم شدن شار مغناطیسی ، باید جریانی خلاف این تغییرات بوجود آید ، یعنی جریانی بوجود آید که همجهت با جریان اصلی باشد و جلوی کم شدن جریان و در نتیجه جلوی کم شدن شار مغناطیسی را بگیرد،
    پس چرا در سوییچ کرن رله ، وقتی جریان تحریک را از بیس قطع می کنیم و در نتیجه جریان کلکتور کم می شود ، می گوییم جریان خود القا در خلاف جهت بوجود می آید و به همین دلیل برای ترانزیستور یک دیود هرزگرد می گذاریم تا صدمه نبیند
    ولی طبق قانون لنز با کم شدن جریان ، باید جریانی بوجود آید که در همان جهت جریان قبلی باشد.

اضافه شده در تاریخ :
    چرا همه میاین یه نگاهی میندازین میرین.
    اگر می تونید کمک کنید. :angry:
    من مدتهاست که نتونستم جواب این موضوع را پیدا کنم.لطفا کمکم کنید
    ممنون :smile:
    . \-/ . |-| . \/\/

پاسخ : رله

وقتی رله را قطع می کنید جریان صفر میشه.طبق رابطه ی V=LdI/dt
    تغییرات جریان با زمان بینهایت میشه و چون جریان کم میشه پس dI/dt میشه منفی بینهایت.
    یعنی یه ولتاژی در خلاف جهت قبلی القا میشه.حالا اون دیود میاد و این ولتاژ را اتصال کوتاه میکنه.
    در واقع استدلال شما دو اشکال داره :1-وقتی جریان میخواد کم بشه یه جریانی هم جهت اون القا میشه که جلوی کم شدن جریان را بگیره ولی در نهایت جریان کم میشه ولی با سرعت کمتر.2- در اینجا جریان پرش داره و صفر میشه.پس اصلا کم شدنی در کار نیست.
    آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

سلام
      تا وقتی ولتاژ برقراره و جریان از سلف میگذره سلف هم طبق قانون لنز در جهت مخالف میخواد جریانی ایجاد کنه اما خوب مسلمآ زورش به جریان اصلی نمیرسه بنابراین این جریان مخالف فقط یه مقاومت ایجاد میکنه اما به محض اینکه جریان اصلی قطع بشه حالا دیگه سلف زورش میرسه و در جهت مخالف ناگهان یه جریان میده که اگر این جریان مخالف کنترل نشه میتونه باعث آسیب رسوندن بشه
      اینم میدونیم که سلف وابسته به جریان نیست یعنی با تغییرات ناگهانی جریان مخالفت میکنه یعنی بلافاصله بعد قطع جریان جریانش قطع نمیشه و میخواد این جریانو خالیش کنه و طبق قانون لنز در جهت مخالف این جریانو خالی میکنه
      یه فرق بین سلف و خازن اینه که خازن در صورتی که مصرف کننده نداشته باشیم میتونه ولتاژو تو خودش نگه داره اما سلف نمیتونه جریانو تو خودش نگه داره،این رو همینطوری گفتم
      [آموزشی] کنترل رله با پیامک توسط sim800l
      [آموزشی] راه اندازی سنسورهای DHT11 و DHT22 با کدویژن
      [آموزشی] مدار عملی اتصال میکروفن خازنی به میکروکنترلر
      [آموزشی] آموزش نحوه راه اندازی میکروهای fmd
      صفحه اینستاگرام : ecdco_ir

دیدگاه

از آقای pooyan-shafiei و reza babatabar تشکر می کنم.
        دقیقا اشتباه من همان دو نکته ای بود که اشاره کردین.
        کاملا متوجه شدم.
        ممنون از لطفتون.
        :smile:
        . \-/ . |-| . \/\/

دیدگاه

مگر نه اینکه با کم شدن جریان در سیم پیچ و در نتیجه کم شدن شار مغناطیسی ، باید جریانی خلاف این تغییرات بوجود آید ، یعنی جریانی بوجود آید که همجهت با جریان اصلی باشد و جلوی کم شدن جریان و در نتیجه جلوی کم شدن شار مغناطیسی را بگیرد،
          سلام
          درسته جریانی که بر اثر کم شدن شار بوجود میاد میخواد جلوی کم شدن جریان اصلی رو بگیره اما این جریان باعث افزایش شار نخواهد شد چون خودش نتیجه کاهش شار هست.......
          تنها اتفاقی که می افته اینه که باعث طولانی تر شدن زمان به صفر رسیدن جریان خواهد شد و ولتاژ معکوسی دو سر سلف ظاهر خواهد شد..........
          وظیفه دیود هرزگرد اتصال کوتاه این جریان هست تا جلوی افزایش ولتاژ رو بگیره.............
          در لحظه وصل قضیه بر عکسه افزایش شار باعث بوجود امدن جریانی میشه که مخالف جریان اصلی هست که باعث میشه جریان اصلی با شیب افزایش پیدا کنه.................

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X