اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای تفریق 2 ولتاژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای تفریق 2 ولتاژ

سلام یه مدار معرفی کنید که بتونم 2 تا ولتاژ مثبت رو از هم کم کنم و در خروجی نتیجه تفریق دو تارو بگیرم(دو تا ولتاژ زیر 30 ولت با اختلاف زیر یک ولت)

لطفا نگین اپ امپ چون با lm324 مدار تقویت کننده تفاضلی رو بستم جواب داد ولی رنج پاسخگوییش حداقل اختلاف ولتاژ یک ولت نیاز داشت به کارم نیومد

اضافه شده در تاریخ :
    [quote author=saeedxs link=topic=104724.msg674140#msg674140 date=1422119682]
    سلام یه مدار معرفی کنید که بتونم 2 تا ولتاژ مثبت رو از هم کم کنم و در خروجی نتیجه تفریق دو تارو بگیرم(دو تا ولتاژ زیر 30 ولت با اختلاف زیر یک ولت)

لطفا نگین اپ امپ چون با lm324 مدار تقویت کننده تفاضلی رو بستم جواب داد ولی رنج پاسخگوییش حداقل اختلاف ولتاژ یک ولت نیاز داشت به کارم نیومد
    [/quote

چی شد کسی بلد نیست؟حداقل یک اپ امپ خوب معرفی کنید . 741 خوبه؟؟؟

پاسخ : کمک برای تفریق 2 ولتاژ

سلام

عذر خواهی میکنم که دارم جای جواب سوال میکنم هر چند جوابش رو هم بلد نیستم اصلا نمیدونم چی هست

تفریق کردن تو ولتاژ دقیقا یعنی چی اصلا بدرد چه کاری می خوره ؟
    !!!!!اگر به دست من افتد فراق را بکشم!!!!!!
    نمی خواستم برم رفتم پشیمونم اگه رفتم دارم می میرم از عشقت من از عشق تو سر رفتم نمی تونم که برگردم به احساس تو بد کردم نفهمیدم چی پیش اومد که قرمز بودو رد کردم

[move]-----------خداوند لعنتشان كند...-------------[/move]

دیدگاه

با سلام
      دوست عزیز، اگه مدارتونو درست ببندین همون 324 هم جواب خوبی میده. حتما مدارتون اشتباه بوده. اینطوری ببندین.

اگه فقط از تغذیه مثبت استفاده میکنین، باید همیشه ولتاژ بیشتر رو به v2 بدین. اما اگه بزرگتر و کوچیکتر بودن ولتاژ هاتون وضعیت ثابتی نداره، حتما از تغذیه دوبل استفاده کنین.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
        با سلام
        دوست عزیز، اگه مدارتونو درست ببندین همون 324 هم جواب خوبی میده. حتما مدارتون اشتباه بوده. اینطوری ببندین.

اگه فقط از تغذیه مثبت استفاده میکنین، باید همیشه ولتاژ بیشتر رو به v2 بدین. اما اگه بزرگتر و کوچیکتر بودن ولتاژ هاتون وضعیت ثابتی نداره، حتما از تغذیه دوبل استفاده کنین.
        اتفاقا همینو بستم ولی تنها فرقش مقدار مقاومت هاست (هدفم اینه که علاوه بر تفریق نتیجه تقویت هم بشه)
        ایا مشکل از مقاومت هاست؟یعنی باید همه مقاومت ها با هم برابر باشن بعد دوباره تو یه مدار دیگه تقویتش کنم؟

فک نکنم مشکل از مقاومت باشه ها چون مدار رو از دیتاشیت برداشتم
        ضمنا مشکل من اینه که وقتی دو تا ولتاژ با هم برابرن(دقیقا به یک نقطه وصلا V1 و v2) ولتاژ خروجی صفر نیست و 0.7 هست من میخوام صفر باشه
        مدار زیر رو بستم:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط milad-admin
          سلام

عذر خواهی میکنم که دارم جای جواب سوال میکنم هر چند جوابش رو هم بلد نیستم اصلا نمیدونم چی هست

تفریق کردن تو ولتاژ دقیقا یعنی چی اصلا بدرد چه کاری می خوره ؟
          من برای کنترل جریان میخوام به این صورت که مثبت باتری به مقاومت 0.01 اهم قدرت وصله و سر دیگه مقاومت به موتور وصله و اونور موتور به ماسفت وصله
          و بدست اوردن میزان جریان نیازمند دونستن میزان افت ولتاژ مقاومته که از تفریق ولتاژ دو سر مقاومت بدست میاد
          و من نیاز دارم وقتی جریان صفره اختلاف ولتاژی که خروجی اپ امپ نشون میده صفر باشه
          ضمنا حتما میخوام کنترل جریانش همین روش باشه ولی خوندن مقدار افت ولتاژ اگه روش بهتری دوستان سراغ دارن بگن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeedxs
            ضمنا مشکل من اینه که وقتی دو تا ولتاژ با هم برابرن(دقیقا به یک نقطه وصلا V1 و v2) ولتاژ خروجی صفر نیست و 0.7 هست من میخوام صفر باشه
            مدارتون درسته، ولی وقتی خروجی صفر میشه پ امپ باید جریان سینک کنه. تو این حالت اگه از تغذیه سینگل استفاده بشه، قابلیت سینک میاد پایین و بسته به طبقه بعدی؛ ولتاژی توی خروجی ایجاد میشه. در حقیقت تو اون نقطه خروجی رفتار مقاومتی پیدا میکنه.
            برای رفع این مشکل باید حتما از تغذیه دوبل استفاده کنین.

دیدگاه

متشکرم ولی این یه پروژس که فقط شامل تغذیه مثبت میشه و منفی نداره ک اگه داشته باشه به صرفه نیست
              روشی وجود نداره؟

دیدگاه

پ امپهای معمولی تو ولتاژ های در حدود تغذیه دیگه غیر خطی میشن و راهی جز تغییر تغذیه ندارن. ولی دو پیشنهاد میدم امیدوارم حداقل یکی از اونا بکارتون بیاد:

1 - یه سری 324 یا 358 هم هست که علاوه بر سینگل کار کردن تا خود مقادیر حدی تغذیه ها هم میرن که با نام LMV324 و LMV358 شناخته میشن. مشکل اینا هم اینه که فقط با 5 ولت کار میکنن. نمیدونم براتون قابل استفاده هست یا نه.

2- یه راه ساده و ارزون تولید ولتاژ منفی استفاده از آیسی کوچیک و کاربردی ICL7660 هست که از ولتاژ مثبت، ولتاژ تغذیه منفی میسازه و برای کاربردهای کوچیک مناسبه. شما با یه 7805 از تغذیه مثبتتون یه 5 ولت بسازین و بعدش با 7660 منفیش کنین و بدین به تغذیه منفی پ امپ. دقت کنین که لازم نیست تغذیه مدارتون متقارن باشه و ما فقط ولتاژ منفی رو برای بهتر درایو شدن خروجی در حول و حوش نقطه صفر اضافه میکنیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                  پ امپهای معمولی تو ولتاژ های در حدود تغذیه دیگه غیر خطی میشن و راهی جز تغییر تغذیه ندارن. ولی دو پیشنهاد میدم امیدوارم حداقل یکی از اونا بکارتون بیاد:

2- یه راه ساده و ارزون تولید ولتاژ منفی استفاده از آیسی کوچیک و کاربردی ICL7660 هست که از ولتاژ مثبت، ولتاژ تغذیه منفی میسازه و برای کاربردهای کوچیک مناسبه. شما با یه 7805 از تغذیه مثبتتون یه 5 ولت بسازین و بعدش با 7660 منفیش کنین و بدین به تغذیه منفی پ امپ. دقت کنین که لازم نیست تغذیه مدارتون متقارن باشه و ما فقط ولتاژ منفی رو برای بهتر درایو شدن خروجی در حول و حوش نقطه صفر اضافه میکنیم.
                  بله متشکرم بسیار بسیار بسیار عالی
                  دستتون مرسی

دیدگاه

اقا تغذیه منفی دادم به پایه 11 جواب نداد بهتر شدا ولی باز V1 و v2 رو یه ولتاژ میدم خروجی صفر نمیشه 0.15 میشه
                    خیلی بهتره ولی باید صفر بشه چیکار کنم

دیدگاه

مدارم مشکل داشت مشکلشو که حل کردم فهمیدم وقتی مثلا ولتاژ 12 رو به V1 و v2 وصل میکنم خروجی میشه منفی 5 ولت (همون ولتاژی که به پایه منفی اپ امپ وصل کردم)
                      بنظر شما اگه منفی 5 ولت رو با پتانسیومتر بکنمش منفی مثلا 0.1 ولت بدمش به پایه منفی درست میشه نه؟

دیدگاه

مدارتون هنوزم مشکل داره. احتمالا فیدبک قطع شده.

نکته مهم: اگه ولتاژ های ورودی تا 30 ولت میرن حتما باید از مقاومتهای مساوی استفاده کنین و تغذیه مثبت هم حداقل 15 ولت باشه. یعنی در هر صورت نباید ولتاژ بیشتر از تغذیه روی پایه های ورودی بیفته.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                          مدارتون هنوزم مشکل داره. احتمالا فیدبک قطع شده.

نکته مهم: اگه ولتاژ های ورودی تا 30 ولت میرن حتما باید از مقاومتهای مساوی استفاده کنین و تغذیه مثبت هم حداقل 15 ولت باشه. یعنی در هر صورت نباید ولتاژ بیشتر از تغذیه روی پایه های ورودی بیفته.
                          نه قطع نشده چون وقتی ولتاژ مقاومت افت میکنه در خروجی نمایان میشه و رقم خروجی از منفی 5 ولت به منفی مثلا 4.7 ولت میل میکنه

پایه مثبت اپ امپو دادم به 12 ولت سوییچینگ و پایه منفیشو دادم به منفی 5 ولتی که از ترانس 3 سر 9*2 ولت گرفته شده و با 7905 به 5 تبدیل شده و همچنین صفر ترانسو(پایه وسط) را یکی کردم با منفی اداپتور سوییچینگ

و ورودی ها هم از اداپتور سوییچینگ گرفته شده که برابر با مثبت تغذیه اپ امپ هست

اینهایی که خدمتت عرض کردم مشکل ندارن؟اگه نه من رفتم خونه دوباره مدار اپ امپ رو دقیق چک کنم

دیدگاه

اقا مدارو چک کردم چنتا مشکل داشت حل شد ولی بازم صفر نمیشه0.15 پایینتر نمیاد
                            چیکار کنم

دیدگاه

سعید خان اگه ممکنه یه شماتیک کامل از چیزی که الان هست بذارین.
                              روی شماتیک بریم جلو بهتره. اینطوری علمی تخیلی میشه و احتمال به جواب رسیدنش ضعیفه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X