اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در انتخاب دستگاه اینورتر جوش IGBT یا MOSFET

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در انتخاب دستگاه اینورتر جوش IGBT یا MOSFET

سلام دوستان حقیقت اینه که من مدتیه به یک دستگاه اینورتر جوشکاری نیاز شدید پیدا کرده ام واز شما پنهان نیست چند باری نیز این دستگاها رو تعمیر کرده ام وبا ساختارشون آشنایی کاملی دارم ولی دست بر قضا دستگاهی که گیرم اومده یک دستگاه اینورتری 230 آمپر دست دوم با ساختار IGBT 60N60 هستش که سوالات زیادی رو برام به وجود آورد که گفتم با شما هم مطرح کنم شاید دوستان دیگری که مثل من برای خرید یا حتی ساخت کمک میخواهند راه گشا باشه ودوستان با تجربه سایت تجربیات گران بهاشونو در اختیار این بنده حقیر ودیگر دوستان قرار بدهند
    حال سوالات به وجود آمده
    1- در اغلب دستگاهای اینورتری با ماسفت از 12 عدد ماسفت برای سوئیچ استفاده میکنند ولی در دستگاه IGBT از 4 عدد قطعه استفاده میشود آیا کم بودن سوئیچ ها عیب محسوب نمیشود یا IGBT قادر به سوئیچ قدرت بالاتری میباشد واین کمیت را جبران میکند؟؟؟؟
    2- فرکانس کاری این قطعات در این دستگاها در چه نرخی قرار دارد وآیا درایور این قطعات به درستی انجام میگیرد ؟؟؟یا از درایور ماسفت برای فرمان استفاده میشود و یا بد فرمان میگیرند
    3- چرا در دستگاهای دارای IGBT از یک ترانس حلقوی با سیم لیتز زخیم اغلب استفاده میشود ولی در طرح ماسفتی از 3 ترانس هسته فریت استفاده میشود
    4- ودر کل ازدوستان با تجربه ای که سابقه تعمیرات یا ساخت دارند خواهش میکنم مزایا یا معایب این 2 طرح IGBT با MOSFET را در دستگاهای تجاری به بحث بگزاریم تا در انتخاب این دستگاها بهتر بتوانیم تصمیم بگیریم با تشکر فراوان
    یکی یدونه هستم------------ واسه نمونه هستم

پاسخ : کمک در انتخاب دستگاه اینورتر جوش IGBT یا MOSFET

نوشته اصلی توسط SSTK
    سلام دوستان حقیقت اینه که من مدتیه به یک دستگاه اینورتر جوشکاری نیاز شدید پیدا کرده ام واز شما پنهان نیست چند باری نیز این دستگاها رو تعمیر کرده ام وبا ساختارشون آشنایی کاملی دارم ولی دست بر قضا دستگاهی که گیرم اومده یک دستگاه اینورتری 230 آمپر دست دوم با ساختار IGBT 60N60 هستش که سوالات زیادی رو برام به وجود آورد که گفتم با شما هم مطرح کنم شاید دوستان دیگری که مثل من برای خرید یا حتی ساخت کمک میخواهند راه گشا باشه ودوستان با تجربه سایت تجربیات گران بهاشونو در اختیار این بنده حقیر ودیگر دوستان قرار بدهند
    حال سوالات به وجود آمده
    1- در اغلب دستگاهای اینورتری با ماسفت از 12 عدد ماسفت برای سوئیچ استفاده میکنند ولی در دستگاه IGBT از 4 عدد قطعه استفاده میشود آیا کم بودن سوئیچ ها عیب محسوب نمیشود یا IGBT قادر به سوئیچ قدرت بالاتری میباشد واین کمیت را جبران میکند؟؟؟؟
    2- فرکانس کاری این قطعات در این دستگاها در چه نرخی قرار دارد وآیا درایور این قطعات به درستی انجام میگیرد ؟؟؟یا از درایور ماسفت برای فرمان استفاده میشود و یا بد فرمان میگیرند
    3- چرا در دستگاهای دارای IGBT از یک ترانس حلقوی با سیم لیتز زخیم اغلب استفاده میشود ولی در طرح ماسفتی از 3 ترانس هسته فریت استفاده میشود
    4- ودر کل ازدوستان با تجربه ای که سابقه تعمیرات یا ساخت دارند خواهش میکنم مزایا یا معایب این 2 طرح IGBT با MOSFET را در دستگاهای تجاری به بحث بگزاریم تا در انتخاب این دستگاها بهتر بتوانیم تصمیم بگیریم با تشکر فراوان
    1.igbt توی یه سری از مشخصات بهتره مثل جریان کلکتور-ولتاژ شکست کلکتور امیتر و در یه سری موارد مثل فرکانس کاری مشخصه پایین تری داره ولی در کل برای سوییچینگ با فرکانس حدود 20-60 کیلوهرتز خوب جواب میدن
    2. درایورشون با هم زیاد فرق نداره و اگر به درستی درایو نشن تلفات به شدت بالا میره
    3.به توپولوژی بستگی داره
    4.igbt فکر کنم گرونتر باشه و توی دستگاههای مرقوبتر استفاده میشه (البته من تعداد کمی اینورتر رو باز کردم) ولی توی صنعت توی درایو های
    کوچیک هم از igbt استفاده شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
      1.igbt توی یه سری از مشخصات بهتره مثل جریان کلکتور-ولتاژ شکست کلکتور امیتر و در یه سری موارد مثل فرکانس کاری مشخصه پایین تری داره ولی در کل برای سوییچینگ با فرکانس حدود 20-60 کیلوهرتز خوب جواب میدن
      2. درایورشون با هم زیاد فرق نداره و اگر به درستی درایو نشن تلفات به شدت بالا میره
      3.به توپولوژی بستگی داره
      4.igbt فکر کنم گرونتر باشه و توی دستگاههای مرقوبتر استفاده میشه (البته من تعداد کمی اینورتر رو باز کردم) ولی توی صنعت توی درایو های
      کوچیک هم از igbt استفاده شده
      خیلی ممنون دوست عزیز از پاسختون ولی علامت سوال بزرگ فکری من اینه که آیا یک IGBT با جریان 60 آمپری میتونه جای گذین 3 عدد ماسفت 23N50 با جریان Idp 92 آمپری (در توپولوژی پل H) بشه آیا تو این ترحهای تجاری از مزایای IGBT به درستی استفاده میشه یا این دستگاها فقط نام IGBT رو یدک میکشند؟؟؟؟ آیا احتمال خرابی در این دستگاهها بااین تعداد کم قطعه در بخش سوییچ بالا نمیره؟؟؟

دیدگاه

این چه مقایسه ای بود؟
        60n60 در 100 درجه 60 امپر میتونه کنتینیوز بده.
        ماسفتی که معرفی کردید سه تاش با هم تو 100 درجه نمیتونه 50 امپر رو هم عبور بده.
        حیف از من خسته- حیف از همین چن خط
        به اصل و به ذات و- به باعثت لعنت

K.Show

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
          این چه مقایسه ای بود؟
          60n60 در 100 درجه 60 امپر میتونه کنتینیوز بده.
          ماسفتی که معرفی کردید سه تاش با هم تو 100 درجه نمیتونه 50 امپر رو هم عبور بده.
          یعنی شما میگید دستگاه های ساخته شده باIGBT نسبت به انواع ماسفی دارای مزیت وبرتری هستند؟؟؟ پس چرا برخی از تولید کنندگان بنام بازار از ماسفت در طرحهای خود استفاده میکنند (از لحاظ قیمتی هم در تولید 12 عدد ماسفت گران تر از 4 عدد IGBT معادل تمام میشود؟؟؟؟) آیا در دستگاهای تجاری در بخش سوئیچ قدرت با IGBT کم نمی گذارند ؟؟؟؟ (من هم با IGBT موافقم ولی نه در این تعداد کم لااقل روی هر پل 2 عدد میگذاشت معقولانه تر می بود ) البته در آخر یاد آور میشم ما با جریان پالس کار داریم نه جریان مداوم کشنده پس در نتیجه توانایی قطعه با توجه به سیستم کولدینگ دستگاه حفظ میشود ومشکل خواصی به وجود نخواهد آمد

دیدگاه

این بحث خیلی ناقص موند .
            بالاخره این موتور جوش رو خردید ؟ همون 250 آمپره ؟ با 4 تا IGBT کار میکنه ؟

من یک موتور جوش 700 آمپر داشتم که 4 روز قبل دزد با شکستن قفل وارد کارگاهم شد و منو خونه خراب کرد . اون موتور جوش به اون سنگینی با همه ابزار آلاتم برد . چیزی حدود 10 میلیون جنسم رو برد . باری به هرجهت حکمت خدار رو شکر .
            حالا رفتم یک دونه سوئیچینگ 250 آمپر بخرم قیمت گفت 800 هزار تومن ؟ واقعا اینجوری ؟
            اگه واقعا قیمت ها اینه که من کارنم رو عوض کنم برم تو کار ساخت موتور جوش سوئیچینگ .
            ساخت ترانس فریتش خیلی پیچیده است ؟ عکسی چیزی دارین ؟ کسی حاضره همکاری کنه بسازیم ؟

تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
              این بحث خیلی ناقص موند .

من یک موتور جوش 700 آمپر داشتم که 4 روز قبل دزد با شکستن قفل وارد کارگاهم شد و منو خونه خراب کرد . اون موتور جوش به اون سنگینی با همه ابزار آلاتم برد . چیزی حدود 10 میلیون جنسم رو برد . باری به هرجهت حکمت خدار رو شکر .
              حالا رفتم یک دونه سوئیچینگ 250 آمپر بخرم قیمت گفت 800 هزار تومن ؟ واقعا اینجوری ؟
              اگه واقعا قیمت ها اینه که من کارنم رو عوض کنم برم تو کار ساخت موتور جوش سوئیچینگ .
              ساخت ترانس فریتش خیلی پیچیده است ؟ عکسی چیزی دارین ؟ کسی حاضره همکاری کنه بسازیم ؟
              بله خریدمش دلیل اصلی هم که اقدام به این کار کردم این بود که شدیدا به این دستگاه در کار ساختمانی احتیاج داشتم ودومین دلیل که از اولی مهم تره به دلیل اینکه دستگاه دست دوم بود با فروشنده قرار گذاشتم که دستگاهو باز میکنم وقطعاتو چک میکنم که سالم تحویل میگیرم ( خازنها باد کردگی نداشته باشه وغیره........) وچون دستگاه قبلا مال یه جوشکار بود میدونستم امتحان خودشو تو کار پس داده و دستگاه برد کنترلش پیچیده تر از دستگاهای ماسفتی هستش و از لحاظ قطعات داخلی یه سر ویه گردن بهتر از دستگاهای چینی کار شده لذا کنجکاو شدم با توجه به تست آمپری که ازش در حال کار گرفتم اونو خریداریش کنم تا یه مهمندسی معکوس در زمان مناسب ازش به عمل بیارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
                این بحث خیلی ناقص موند .

سلام.....کافیه سرچ کنی تو نت پره عکس ترانس آمادشه..........
                هستهEER42 اولیه 22 دور ثانویه 4تا 4 دور ............فرکانس مدار 100 کیلوهرتز ماسفتی..........
                هسته ترویید40*64*20 اولیه 20 ثانویه 2 تا 4 دور فرکانس مدار 34 کیلو هرتز IGBT ............
                در مدلهای با جریان حقیقی2یا 3 تا هسته ترویید کنار هم ااستفاده میشه...........
                هر چیشو بخوای آماده چین بهت میده فکر میکنی صرف میکنه خودت بسازی..... اینجا اکثرآ برد میگیرن مونتاژ میکنن
                مغازه داری که میفروشه 800 خودش 450تا 500 میخره.......اونم با گارانتی
                اکثر این مدلهای 200تا 250 آمپری .............بین 80تا 160 آمپر بیشتر نمیدن...........

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کمک در انتخاب دستگاه اینورتر جوش IGBT یا MOSFET

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                  سلام.....کافیه سرچ کنی تو نت پره عکس ترانس آمادشه..........
                  هستهEER42 اولیه 22 دور ثانویه 2تا 4 دور.............فرکانس مدار 100 کیلوهرتز ماسفتی..........
                  هسته ترویید40*64*20 اولیه 20 ثانویه 2 تا 4 دور فرکانس مدار 34 کیلو هرتز IGBT ............
                  در مدلهای با جریان حقیقی2یا 3 تا هسته ترویید کنار هم ااستفاده میشه...........
                  هر چیشو بخوای آماده چین بهت میده فکر میکنی صرف میکنه خودت بسازی..... اینجا اکثرآ برد میگیرن مونتاژ میکنن
                  مغازه داری که میفروشه 800 خودش 450تا 500 میخره.......اونم با گارانتی
                  اکثر این مدلهای 200تا 250 آمپری .............بین 80تا 160 آمپر بیشتر نمیدن...........
                  سلام میشه بفرمایید در تهران کجا میشه هسته تروئید این دستگاها رو تهیه کرد؟ آیا ترانس بخش درایور رو هم میشه گیر آورد یا اونم باید دستی پیچیده بشه؟

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کمک در انتخاب دستگاه اینورتر جوش IGBT یا MOSFET

نوشته اصلی توسط SSTK
                    سلام میشه بفرمایید در تهران کجا میشه هسته تروئید این دستگاها رو تهیه کرد؟ آیا ترانس بخش درایور رو هم میشه گیر آورد یا اونم باید دستی پیچیده بشه؟
                    سلام
                    این هسته تا جایکه من رصد کردم نبود ........هسته معمولی وجود داره اما این هسته پرمابلیته بالایی داره که نیاز به سلف خروجی رو مرتفع کرده..........
                    میتونید سفارش بدید براتون از چین بیارن .............البته این مال 3 سال قبله شاید الان سلف الکترونیک وارد کرده باشه..

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : کمک در انتخاب دستگاه اینورتر جوش IGBT یا MOSFET

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                      سلام
                      این هسته تا جایکه من رصد کردم نبود ........هسته معمولی وجود داره اما این هسته پرمابلیته بالایی داره که نیاز به سلف خروجی رو مرتفع کرده..........
                      میتونید سفارش بدید براتون از چین بیارن .............البته این مال 3 سال قبله شاید الان سلف الکترونیک وارد کرده باشه..
                      می بخشید شما اطلاعی از دیتا شیت یا مشخصات این هسته تروئید دارید ؟؟؟ البته شما درست میگید در این مدارات سلف خروجی وجود نداره وهمه چیز با وجود این هسته خلاصه شده

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : پاسخ : کمک در انتخاب دستگاه اینورتر جوش IGBT یا MOSFET

نوشته اصلی توسط SSTK
                        می بخشید شما اطلاعی از دیتا شیت یا مشخصات این هسته تروئید دارید ؟؟؟ البته شما درست میگید در این مدارات سلف خروجی وجود نداره وهمه چیز با وجود این هسته خلاصه شده
                        مشخصات هسته دقیقآ مانند هسته های لاین فیلتر هست ..........پرمابلیته بسیار بالا...........
                        فرکانس کاری زیر 40 کیلوهرتز ............چگالی شار رو در محاسبات همون 200 میلی تسلا در نظر میگیرن........
                        پرمابلیته زیاد باعث میشه اندوکتانس اولیه بالا باشه و ضربه های جریان ناچیز بشه...............

دیدگاه

سلام دوستان
                          هسته ،های پرمابیلیتی(10000) نسبت به هسته معمولی(2500) بسیار گرونتره.یه تروییدش رو گرفتم 5000ت،درحالیکه همون تورییدمعمولی اش 1500ت.
                          اگه با هسته های EE معمولی وفرکانس حدودا 60کیلوهرتز با ایجیبیتی کار کنید خیلی بهتر نتیجه میگیرید و خروجی هم یه فیلتر با تورویید پودر اهن قرار بدید،مناسبه.
                          من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ebi SMPS
                            سلام دوستان
                            هسته ،های پرمابیلیتی(10000) نسبت به هسته معمولی(2500) بسیار گرونتره.یه تروییدش رو گرفتم 5000ت،درحالیکه همون تورییدمعمولی اش 1500ت.
                            اگه با هسته های EE معمولی وفرکانس حدودا 60کیلوهرتز با ایجیبیتی کار کنید خیلی بهتر نتیجه میگیرید و خروجی هم یه فیلتر با تورویید پودر اهن قرار بدید،مناسبه.
                            سلام دوست گرامی میشه بگید هسته ترویید با پرمابیلیتی بالا رو از کجا تهیه کردید ؟؟؟ وآیا روشی وجود داره به صورت عملی که بشه مثلا چند هسته حلقوی یک شکل رو که داری پرمابیلیتی متفاوت هستند رو از هم تشخیص داد کدومشون بالا تر یا پایین تره ؟ باتشکر

دیدگاه

اگر اندازه همه هسته ها یکی هست روی همه آنها تعداد دور مساوی سیم پیچی کنید مثلآ 20 دور سیم 0.50 با LCR متر بسنجید اندوکتانس هر کدوم بیشتر بود
                              پرمابلیته بیشتری داره................در کل با مقایسه اندوکتانس یک پیچه القائی با هسته هوایی و همون پیچه القائی با هسته فرو مغناطیس میتوان مقدار پرمابلیته
                              هسته فرو مغناطیس رو بدست اورد............

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X