ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 5 12345 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 41
    2013/11/03
    مازندران-ساری
    287
    3

سوالات من در زمینه ربات تعقیب خط

سلام دوستان :bye
    اول از اینکه میشه بگید توی عکس های زیر اونهایی که با قرمز مشخص کردم چی هستند و کارشون چیه؟؟
    سوال دوم اینه که اون خازن های گنده اونجا چیکارن

دوستان مشکل بالا حل شد الان چند تا سوال دیگه دارم
    برای روبات میخوام از باتری استفاده کنم بنظرتون دو تا موتور 800 دور میتونه وزن این باتریو تحمل کنه؟؟؟
    http://roboeq.ir/products/detail/0801005/
    اگه نه میتونم از این باتری استفاده کنم ؟؟؟به نظر شما جریان کافی برای یک ساعت روشن بودن دوتا موتور رو میده؟؟؟؟
    http://roboeq.ir/products/detail/0801002/

ممنون

http://s4.picofile.com/file/8167594226/Photo0281.jpg

http://s5.picofile.com/file/8167594284/Photo0284.jpg
    2011/08/07
    اصفهان
    974
    65

پاسخ : سوالات من در زمینه ربات تعقیب خط

سلام
    اون آیسی های 16 پایه فکر کنم شیفت رجیستر هستن برای این که تعداد پایه های میکرو کم
    هست و با این کار تعداد خروجی ها رو زیاد کرد
    توی عکس اول برای درایو موتور از مایفت استفاده کرده ولی دومی l298 استفاده
    خازن ها رو نظری ندارم چون تعدادشون زیاده و جاهای مختلفی هستن بدون شماتیک نمیشه فهمید

دلیلتون چیه واسه فهمیدن این موارد ؟
    2013/11/03
    مازندران-ساری
    287
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
    سلام
    اون آیسی های 16 پایه فکر کنم شیفت رجیستر هستن برای این که تعداد پایه های میکرو کم
    هست و با این کار تعداد خروجی ها رو زیاد کرد
    توی عکس اول برای درایو موتور از مایفت استفاده کرده ولی دومی l298 استفاده
    خازن ها رو نظری ندارم چون تعدادشون زیاده و جاهای مختلفی هستن بدون شماتیک نمیشه فهمید

دلیلتون چیه واسه فهمیدن این موارد ؟
    یعنی با اون ایسی ها پین های کمتری اشغال میشن؟؟؟همین :eek:
    امکان داره ایسی برای تقویت خروجی سنسور باشه تا اطلاعات دقیق تر باشن؟؟؟
    اگه از ماسفت استفاده کرد پس اون درایور اونجا چیکار میکنه؟؟؟ oo:

دلیلم هم برای اینکار میخوام بدونماینا چین و اگه چیز مفیدی توی ساخت ربات هست ازشون استفاده کنم
    2011/08/07
    اصفهان
    974
    65

اصلا اون درایور رو توی عکس اولی ندیدم!!
    2014/05/04
    375
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط zoheyr79
    سلام دوستان :bye
    اول از اینکه میشه بگید توی عکس های زیر اونهایی که با قرمز مشخص کردم چی هستند و کارشون چیه؟؟
    سوال دوم اینه که اون خازن های گنده اونجا چیکارن

سوال سوم اینه که نظرتون راجع به چیدن این نوع سنسور چیه؟؟؟

سلام

1. اون 3 تا آی سی بافر هستند . کارشون در این مدار تبدیل آنالوگ به دیجیتال هست ( البته بافر کارش این نیست ) امما این آی سی ها ( مثل 74hc245) ولتاژ کمتر از 2.5 رو 0 خروجی میدن و بیشتر از 2و5 رو 1 یا همون 5 ولت خروجی میدن ( البته مبنای دقیقش 2.5 نیست , منطقه تعریف نشده هم در نمودش موجوده )

2. خازن های گنده برای نویز گیری مدار هست . معمولا یکی از عوامل میتونه این باشه که وقتی از مدار جریان کشیده میشه , مثلا ربات تو سربالایی هست و موتور ها جریان لازم دارن , اگر خازن نباشه نیوز رو مدار میوفته و مدار ریست میشه ! معمولا این خازن ها رو اینطوری میزارن , مقدارش هم کشکی هست ! یعنی بعضیا مثل این آقا کشکی میزارن !
    مثلا 1 خازن قبل رگولاتتور میزارن یکی بعد رگولاتور یکی برای ولتاژ متغیر مموتور و ...

3. اونایی ک دورش کارد قرمز کشیدی و هر ورد 4 تا به یک هدسینگ وصله رگولاتور هست ! رگولاتور وظیفش تثبیت ولتاژ هست ! چون این ربات به ولتاژ مثلا 12 ولت برایموتور ها و 5 ولت برای آی سی ها نیاز داره 2 نوع رگولاتور گذاشتن که ولتاژ مورد نیاز رو تثبیت کنه ! معمولا همچین اشخاص تقریبا بی دانش ( از واژ ه های دیگه خود داری کردم :mrgreen: ) میان 3 یا 4 یا 5 تا از این ها رو با هم موازی میکنن که گرم نشه ! چون وقتی ولتاژ زیاد پشتش بیوفته تلفات حرارتی داره و گرم میشه , میان با هم موازی میکنن ! این کار اشتباهه محضه هم از لحاظ تئوری هم عملی ! ( بعدا بگو واست تشریح کنم ) !
    خوب اون 4 تا یراستی فکر میکنم 7805 هستند و اون 4 تای اونوری هم یک رگولاتور متغیر هستن که با اون ولوم اون بالا ولتاژو تغییر میشه داد که سر پیست مسابقه بتونی سرعت موتور ها رو کم و زیاد کنی !

این چیزایی ک گفتم برای عکس پایینی هم هس !

بهترین چیدمان از نظر من با 8 با شیب زیاد و 2 3 تا سنسور در آخر در یک راسته و یا ریش هست , یعنی مثل ریش با شیب ملایم یا یک 8 گشاد :mrgreen: و با هم در آخرش 2 3 تا سنسور در یه راستا !
    باید 1 یا 2 بار ربات درست کنی تا دستت بیاد

موفق باشید
    « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
    این جمله رو فراموش نکن
    2013/04/26
    تهران
    83
    9

پاسخ : سوالات من در زمينه ربات تعقيب خط

سلام
    اون ايسي ها بافر هستند.
    از ماسفت استفاده نکرده هم تو عکس اولي هم تو عکس دومي هر دو درايور l298 است.
    اما خازن ها هم براي رفع نويز سنسور ها/رفع نويز ناشي از ولتاژ ورودي/رفع نويز ناشي از ولتاژ خروجي/رفع نويز موتور ودرايور ها ميباشد.
    اين عکس ربات کيه؟؟؟بچه هاي گرگان؟؟؟
    2013/11/03
    مازندران-ساری
    287
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir_Eshraghi
    سلام

1. اون 3 تا آی سی بافر هستند . کارشون در این مدار تبدیل آنالوگ به دیجیتال هست ( البته بافر کارش این نیست ) امما این آی سی ها ( مثل 74hc245) ولتاژ کمتر از 2.5 رو 0 خروجی میدن و بیشتر از 2و5 رو 1 یا همون 5 ولت خروجی میدن ( البته مبنای دقیقش 2.5 نیست , منطقه تعریف نشده هم در نمودش موجوده )

2. خازن های گنده برای نویز گیری مدار هست . معمولا یکی از عوامل میتونه این باشه که وقتی از مدار جریان کشیده میشه , مثلا ربات تو سربالایی هست و موتور ها جریان لازم دارن , اگر خازن نباشه نیوز رو مدار میوفته و مدار ریست میشه ! معمولا این خازن ها رو اینطوری میزارن , مقدارش هم کشکی هست ! یعنی بعضیا مثل این آقا کشکی میزارن !
    مثلا 1 خازن قبل رگولاتتور میزارن یکی بعد رگولاتور یکی برای ولتاژ متغیر مموتور و ...

3. اونایی ک دورش کارد قرمز کشیدی و هر ورد 4 تا به یک هدسینگ وصله رگولاتور هست ! رگولاتور وظیفش تثبیت ولتاژ هست ! چون این ربات به ولتاژ مثلا 12 ولت برایموتور ها و 5 ولت برای آی سی ها نیاز داره 2 نوع رگولاتور گذاشتن که ولتاژ مورد نیاز رو تثبیت کنه ! معمولا همچین اشخاص تقریبا بی دانش ( از واژ ه های دیگه خود داری کردم :mrgreen: ) میان 3 یا 4 یا 5 تا از این ها رو با هم موازی میکنن که گرم نشه ! چون وقتی ولتاژ زیاد پشتش بیوفته تلفات حرارتی داره و گرم میشه , میان با هم موازی میکنن ! این کار اشتباهه محضه هم از لحاظ تئوری هم عملی ! ( بعدا بگو واست تشریح کنم ) !
    خوب اون 4 تا یراستی فکر میکنم 7805 هستند و اون 4 تای اونوری هم یک رگولاتور متغیر هستن که با اون ولوم اون بالا ولتاژو تغییر میشه داد که سر پیست مسابقه بتونی سرعت موتور ها رو کم و زیاد کنی !

این چیزایی ک گفتم برای عکس پایینی هم هس !

بهترین چیدمان از نظر من با 8 با شیب زیاد و 2 3 تا سنسور در آخر در یک راسته و یا ریش هست , یعنی مثل ریش با شیب ملایم یا یک 8 گشاد :mrgreen: و با هم در آخرش 2 3 تا سنسور در یه راستا !
    باید 1 یا 2 بار ربات درست کنی تا دستت بیاد

موفق باشید
    نظر شما در استفاده کردن بافر در ربات چیه؟؟؟ کا رو دقیق تر میکنه؟؟؟

خازن رو کجا های مدار بزاریم خوبه؟؟؟

رگولاتور که هیچی(اولش داشتم فکر میکردم یه چیزی برای موتور هست آخه اوووووووون همه رگولاتور.... :NOاحتمالا برا خوشگلی گذاشته =))

علت این که آخر سنسور ها چند تا شو به صورت عمودی میزارن چیه؟؟؟؟ توی چه مسیری استفاده میشه؟؟؟
    2013/11/03
    مازندران-ساری
    287
    3

.

اضافه شده در تاریخ :
    کسی نست چواب بده
    2013/08/28
    184
    1

رگولاتور که هیچی(اولش داشتم فکر میکردم یه چیزی برای موتور هست آخه اوووووووون همه رگولاتور.... :NOاحتمالا برا خوشگلی گذاشته =))

علت این که آخر سنسور ها چند تا شو به صورت عمودی میزارن چیه؟؟؟؟ توی چه مسیری استفاده میشه؟؟؟
    [/quote]

سلام دوست عزیز
    استفاده از بافر ها میتونیم بگیم کار رو دقیق تر میکنه و هم اینکه حجم مدار رو کمتر میکنه . چون شما در صورتی که از بافر استفاده نکنی باید تعداد بیشتری اپ امپ استفاده کنی .
    در مورد استفاده از خازن باید بگم که معمولا در ورودی و خروجی رگولاتور ها قرار داده میشن
    اما واسه خودمم سوال بوده و هست که چرا میان چند تا 7805 رو با هم موازی میکنن ؟ :eek:
    یکی از دوستان در چند پست قبل من گفته بود اگه میخواین بگین تا دلیلشو توضیح بدم ! من ازش درخواست میکنم این کارو بکنه
    چون من تو حداقل میشه گفت 90 درصد ربات ها دیدم این کارو میکنن و خودمم همین کارو کردم تا حالا
    در ضمن یکی از اون ای سی ها که شبیه 7805 هست تو یکی از عکس ها و روش با رنگ سفید نوشته داره و باقی ندارن، ای سی lm317 هست که واسه تنظیم سرعت موتور بصورت دستی هست و در واقع با کنترل ولتاژ ورودی که به l298 داده میشه میتونه سرعت موتور رو با تغییر ولتاژ کنترل کنه !
    سوال دیگه ای داشته در خدمتتم
    امير مسعود مقدم
    2014/05/04
    375
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud.moghaddam21

سلام دوست عزیز
    استفاده از بافر ها میتونیم بگیم کار رو دقیق تر میکنه و هم اینکه حجم مدار رو کمتر میکنه . چون شما در صورتی که از بافر استفاده نکنی باید تعداد بیشتری اپ امپ استفاده کنی .
    در مورد استفاده از خازن باید بگم که معمولا در ورودی و خروجی رگولاتور ها قرار داده میشن
    اما واسه خودمم سوال بوده و هست که چرا میان چند تا 7805 رو با هم موازی میکنن ؟ :eek:
    یکی از دوستان در چند پست قبل من گفته بود اگه میخواین بگین تا دلیلشو توضیح بدم ! من ازش درخواست میکنم این کارو بکنه
    چون من تو حداقل میشه گفت 90 درصد ربات ها دیدم این کارو میکنن و خودمم همین کارو کردم تا حالا
    در ضمن یکی از اون ای سی ها که شبیه 7805 هست تو یکی از عکس ها و روش با رنگ سفید نوشته داره و باقی ندارن، ای سی lm317 هست که واسه تنظیم سرعت موتور بصورت دستی هست و در واقع با کنترل ولتاژ ورودی که به l298 داده میشه میتونه سرعت موتور رو با تغییر ولتاژ کنترل کنه !
    سوال دیگه ای داشته در خدمتتم
    سلام

معمولا در ترانزیستور ها وقتی میخوان عمل سوئیچ رو انجام بدن و جریان دعی ضعیفی دارن , میان 2 تا ترانزیستور رو موازی میکنند که جریان بیشتری بتونن سوئیچ کنن ( که من این کارو هم پیشنهاد نمیکنم ) اما چون بیشتر تیم های رباتیک مخصوصا لیگ مسیریاب که لیگ مزخرفی شده , میان 4 5 تا باطری لیتیوم رو سوری میکنن برای موتور که که مجموعا بین 20 تا 25 ولت میشه , و بعد برای این که یک 5 ولت بدن به مدار اصل میان 25 ولت رو مستقیم میدن به یک رگولاتور 7805 . 7805 بدبخت هم باید کلی تلفات حرارتی بده تا تبدیل کنه به 5 ولت برای مدار اصلی ! یک سری از دوستان دانشمند میان 4 5 تا 7805 با هم موازی میکنند که این گرما بیت این 4 5 تا تقسیم شه ! ( در اینجا برای جریان دهی بیشتر این کارو نمیکنن چون مدار اصلی جریان خاصی نمیکشه !) . چون یک 7805 یا یکی دیگه 7805 ولتاژ های خروجیش دقیقا مثل هم نیست ( یعنی یکیش خروجی ثلا میده 5.01 و یکی دیگه مثلا میده 5.03 ولت ) تمام اون 25 ولت دقیقا میره دو سر اونی که ولتاژ کم تری در خروجی داره . با عث میشه جریان برگشی تولید کنه و 2 3 برابر گرم تر کنه اون 4 5 تا رگولاتور رو ! این از لحاظ تئوریک , از لحاظ عملی هم فکر مینم خودتون تجربه داشتید !

من متعجب ام که چرا ننمیان مثلا از 5 6 تا بطری که سری کردن یک خروجی دیگه از 2 باطری اولشون بگیرن و بدن به یک رگولاتور 7805 ! که 8.4 ولت بیشت دو سرش نیوفته ! یا چرا نمیان از مدل قابلمه ای که توان بیشتر داره استفاده کنن !

موفق باشید
    « با هر دستی بدی , با همان دست پس خواهی گرفت »
    این جمله رو فراموش نکن
صفحه 1 از 5 12345 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 41