اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سویچ 12 ولت با میکرو و ترانزیستور pnp

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سویچ 12 ولت با میکرو و ترانزیستور pnp

سلام بر همگی
    من میخوام یک باری رو که با ولتاژ 12 ولت کار میکنه توسط ترانزیستور pnp و میکرو قطع و وصل کنم. اما چون ولتاژ بار 12 ولته مستقیما نمیتونم پین میکرو رو به ترانزیستور pnp وصل کنم. چه راهی پیشنهاد میدید؟ نمیخوام از اپتوکوپلر استفاده کنم. میشه به کمک ترانزیستور npn ، ترانزیستور pnp رو قطع و وصل کرد؟
    ممنون میشم راهنماییم کنین

پاسخ : سویچ 12 ولت با میکرو و ترانزیستور pnp

نوشته اصلی توسط mhm_004
    سلام بر همگی
    من میخوام یک باری رو که با ولتاژ 12 ولت کار میکنه توسط ترانزیستور pnp و میکرو قطع و وصل کنم. اما چون ولتاژ بار 12 ولته مستقیما نمیتونم پین میکرو رو به ترانزیستور pnp وصل کنم. چه راهی پیشنهاد میدید؟ نمیخوام از اپتوکوپلر استفاده کنم. میشه به کمک ترانزیستور npn ، ترانزیستور pnp رو قطع و وصل کرد؟
    ممنون میشم راهنماییم کنین
    سلام
    از ماسفت استفاده کنید بهتره
    اگر باری که قراره استفاده کنید کوچیکه گیت رو با یه مقاومت وصل کنید به میکرو وگر نه یا ماسفت لاجیک بزارید یا
    با ترانزیستور درایوش کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
      سلام
      از ماسفت استفاده کنید بهتره
      اگر باری که قراره استفاده کنید کوچیکه گیت رو با یه مقاومت وصل کنید به میکرو وگر نه یا ماسفت لاجیک بزارید یا
      با ترانزیستور درایوش کنید
      ممنون دوست عزیز
      بارم خیلی کوچیکه و جریان خیلی کمی مصرف میکنه. نمیشه با ترانزیستور npn ترانزیستور pnp رو قطع و وصل کنیم؟

دیدگاه

اگر چریان مصرفی در حد 200 میلی آمپر هست با یه مقاومت ترانزیستور رو به میکرو وصل کن مشکلی
        پیش نمیاد مقاومت هم به بتای ترانزیستور و جریان بار بستگی داره

دیدگاه

اگر چریان مصرفی در حد 200 میلی آمپر هست با یه مقاومت ترانزیستور رو به میکرو وصل کن مشکلی
          پیش نمیاد مقاومت هم به بتای ترانزیستور و جریان بار بستگی داره
          ولتاژ بار 12 ولت هست. با این وجود به نظرم نمیشه ترانزیستور pnp رو قطع کرد. درسته؟ همیشه در حالت وصل باقی میمونه. علاوه بر این ممکنه پورت میکرو هم آسیب ببینه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mhm_004
            ولتاژ بار 12 ولت هست. با این وجود به نظرم نمیشه ترانزیستور pnp رو قطع کرد. درسته؟ همیشه در حالت وصل باقی میمونه. علاوه بر این ممکنه پورت میکرو هم آسیب ببینه.
            بله کاملا درسته
            شما میتونید فقط از یه ترانزیستور npn استفاده کنید اگر باید از ترانزیستور pnp استفاده کنید روشی که گفتید خوبه فقط مقاومت بیس رو فراموش نکنید

دیدگاه

بله کاملا درسته
              شما میتونید فقط از یه ترانزیستور npn استفاده کنید اگر باید از ترانزیستور pnp استفاده کنید روشی که گفتید خوبه فقط مقاومت بیس رو فراموش نکنید
              دوست عزیز من روشی نگفتم که. فقط دنبال اینم که ترانزیستور pnp رو به کمک ترانزیستور npn قطع و وصل کنم. ولی نتونستم اینکارو بکنم. شما چه مداری رو پیشنهاد میدی؟ اصلا میشه با یه npn ترانزیستور pnp رو قطع و وصل کرد؟

دیدگاه

بار به pnp و بیسشو با npn تحریک کنید ، بین امیتر pnp و کلکتور npn یه مقاومت 10 کیلو قرار بدید و از کلکتور npn و توسط یه مقاومت 1 کیلو بیس pnp رو تحریک کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir tesla
                  دقیقا برای خاموش کردن ترانزیستورهای pnp با ولتاژ امیتر بالاتر از ولتاژ گیت از npn استفاده میکنن ؛ روشتون درسته.
                  ممنونم. خب میشه بگین چطور؟ آخه من روشی که تو ذهنم بود رو تست کرد نشد. ممکنه یک شماتیکی یا توضیحی در خصوص مدار مربوطه بدین؟

دیدگاه

پاسخ قبل رو تصحیح کردم ، فقط عکس نتونستم بذارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir tesla
                      پاسخ قبل رو تصحیح کردم ، فقط عکس نتونستم بذارم
                      خیلی ممنون. امتحان میکنم. امیدوارم کار کنه.

دیدگاه

دلیل اینکه حتما باید pnp باشه چیه؟
                        اگه میخواید خوب کار کنید از tc4428 هم میتونید استفاده کنید
                        AYRIC

دیدگاه

سلام
                          شاید به درت بخوره
                          [img width=176 height=100]http://s6.picofile.com/file/8219555100/y1n8mde2ggfr.gif[/img]

http://s6.picofile.com/file/8249184400/yas_and_aligator.mp3.html
                          -----------------------------------------------------------------------

دیدگاه

سلام. ممنون از همگی
                            باید ترانزیستور خروجی حتما pnp باشه. نمیخوام از رله استفاده کنم به خاطر هزینه زیاد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X