اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیدا کردن توان ترانسفورمر!؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیدا کردن توان ترانسفورمر!؟

سلام دوستان حال احوال
    یه بار یه نفر از رو ابعاد هسته ترانسفرموتور مقدار واتی که میتونه بده رو محاسبه میکرد مثلا میگفت هسته این ترانس ابعادش فلان در فلانه و میشه اینقدر و میتونه تا فلان وات قدرت بده
    میخواستم ببینم این جریانش چیه چطوری این محاسباتو انجام میدن؟ هر هسته چند وات میده؟ مثلا برا هسته های فریت خیلی راحت دیتاشیت دان میکنم و توش نوشته تو هر فرکانس هسته چند وات میده ولی ترانسای برق شهری همچین دیتاشیتی ندارن و مثلا من یه ترانس خریدم نمیدونم چند واته
    ولتاژ ac و قطر سیم و زیرشم ولتاژ ac تحت جریان رو نوشتم
    خروجی 30.0.30 ac قطر سیم 1.4 ولتاژ تحت 11 امپر 27.5vac
    خروجی 15vac قطر سیم 0.8مم ولتاژ تحت بار 3 امپر 14vac
    خروجی 5vac قطر سیم 0.5
    خروجی 21.0.21 ac قطر سیم 0.5

از سیم 1.4مم چقدر میشه جریان کشید ؟ من 11 امپر کشیدم ترانس یه کم گرم شد الان این ترانس چند واته و چند امپر میشه ازش کشد؟

اگه بشه این تاپیکو تبدیل کنیم به تاپیک مخحاسبات ترانس و اموزش سیمپیچی خیلی خوب میشه همه خودشون ترانسشونو میپیچن و این همه پول ترانس نمیدن

عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

پاسخ : پیدا کردن توان ترانسفورمر!؟

خوب شما از صفر تا X از ترانس جریان بکش ( با کاهش امپدانس بار جریان زیاد میشه ) مسلما تو یه نقطه ای با افزایش جریان ولتاز خروجی کم خواهد شد . اون نقطه میتونه توان ماکزیمم ترانس باشه .که در عمل باید کمتر از این ازش توان بکشید . چون ترانس نمیتونه این توان ماکزیمم رو پیوسته بده .
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

توانی که میتوان از یک هسته آهنی در فرکانس 50 هرتز دریافت کرد برابر است با p=(S/1.2)^2 که p بر حسب وات و S سطح مقطع پایه وسط ترانس بر حسب سانتی متر مربع
      میباشد............این توان کلی ترانس هست ..............
      بصورت عملی که بعضی از ترانس پیچ ها عمل میکنند به ازای هر وات 20 گرم هسته لازمه..................
      اینکه در ترانسهایی با چندین خروجی از هر خروجی چقدر توان میشه دریافت کرد بر میگرده به توان کلی ترانس و مساحت سطح مقطع سیم ها.............
      در ترانسها با توجه به توان ترانس جداولی وجود داره که میزان چگالی جریان به ازای هر میلیمتر مربع از سطح مقطع سیم رو مشخص میکنن...........
      به علت مفصل بودن بحث و کمبود وقت بهتره به کتاب های محاسبات ترانس مراجعه شد............اما بصورت تجربی هر خروجی ترانس باید افت ولتاژ موثرش
      از 20 درصد بی باری بیشتر نشود......................

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
        خوب شما از صفر تا X از ترانس جریان بکش ( با کاهش امپدانس بار جریان زیاد میشه ) مسلما تو یه نقطه ای با افزایش جریان ولتاز خروجی کم خواهد شد . اون نقطه میتونه توان ماکزیمم ترانس باشه .که در عمل باید کمتر از این ازش توان بکشید . چون ترانس نمیتونه این توان ماکزیمم رو پیوسته بده .
        ولتاژ خروجی تحت هر جریانی افت میکنه یه led هم بزاریم تو خروجی ترانس به نسبت جریانی که میکشه افت ولتاژ داریم تا حالا ندیدم ترانسی با کشیدن جریان حتی جریان جزوی ولتاژش کم نشه
        11 امپر کشیدم گرم شد فک نکنم بشه بیشتر از 6 یا 7 امپر ازش کشید ولی دنبال محاسباتشم
        عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
          توانی که میتوان از یک هسته آهنی در فرکانس 50 هرتز دریافت کرد برابر است با p=(S/1.2)^2 که p بر حسب وات و S سطح مقطع پایه وسط ترانس بر حسب سانتی متر مربع
          میباشد............این توان کلی ترانس هست ..............
          بصورت عملی که بعضی از ترانس پیچ ها عمل میکنند به ازای هر وات 20 گرم هسته لازمه..................
          اینکه در ترانسهایی با چندین خروجی از هر خروجی چقدر توان میشه دریافت کرد بر میگرده به توان کلی ترانس و مساحت سطح مقطع سیم ها.............
          در ترانسها با توجه به توان ترانس جداولی وجود داره که میزان چگالی جریان به ازای هر میلیمتر مربع از سطح مقطع سیم رو مشخص میکنن...........
          به علت مفصل بودن بحث و کمبود وقت بهتره به کتاب های محاسبات ترانس مراجعه شد............اما بصورت تجربی هر خروجی ترانس باید افت ولتاژ موثرش
          از 20 درصد بی باری بیشتر نشود......................
          ایول دقیقا چیزیه که دنبالشم ولی با این فرمول من حساب کردم این ترانش 900 وات اومد!! :eek: تغریبا سطح وسط هسته رو 6 در 6 سانت گرفتم
          میشه اسم دقیق کتابو بگید تا سرچ بزنم
          این 20 درصد در حالت دیسی یا ac? چون این ترانس الان 30 ولته ac کلفت ترین خروجیش (سیم با قطر 1.4مم) و 20% از 30 ولت میشه 24 ولت این در حالیه که افت ولتاژ در 11 امپر به 27.8 ولت رسید!
          هنوز دقیق نمیدنم حد اکثر از این ترانس چند امپر بکشم که نسوزه و چند واته!

دیدگاه

سلام
            توان هسته های فریت گرد را چطوری حساب میکنند. oo:
            DD Audio & SP Audio

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir h.
              سلام
              توان هسته های فریت گرد را چطوری حساب میکنند. oo:
              اونا خودشون دیتاشیت دارن سرچ میکنی میاد
              مشخصات هسته رو اعم از قطر داخلی و خارجی و... رو سرچ میکنی میاد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                ایول دقیقا چیزیه که دنبالشم ولی با این فرمول من حساب کردم این ترانش 900 وات اومد!! :eek: تغریبا سطح وسط هسته رو 6 در 6 سانت گرفتم
                میشه اسم دقیق کتابو بگید تا سرچ بزنم
                این 20 درصد در حالت دیسی یا ac? چون این ترانس الان 30 ولته ac کلفت ترین خروجیش (سیم با قطر 1.4مم) و 20% از 30 ولت میشه 24 ولت این در حالیه که افت ولتاژ در 11 امپر به 27.8 ولت رسید!
                هنوز دقیق نمیدنم حد اکثر از این ترانس چند امپر بکشم که نسوزه و چند واته!
                شما باید از تمام خروجی های ترانس جریان بکشید..............افت ولتاژ ناشی از مقاومت سیم پیچ اولیه و ثانویه هست.............یعنی اگر تنها از یک خروجی جریان بکشید افت ولتاژ بیشتر مربوط به سیم ثانویه خواهد بود و افت ولتاژ ناشی از مقاومت اولیه نمود پیدا نمیکنه................
                اون 20 درصد مقدار حداکثره که گفتم بستگی به جنس سیم و کیفیت و توان ترانس داره ..................
                در زمان طراحی ترانس مقداری به تعداد دور ثانویه ترانس اضافه و از اولیه مقداری کم میشه تا بعد از افت .... ولتاژ نامی بدست بیاد..............
                البته اینها در اینجا رعایت نمیشه ترانس پیچ طبق تجربه وقتی میخواد ترانس 12 ولت بپیچه .........مثلآ ترانس رو 14 ولت در نظر میگیره تا بعد از
                جریان کشی 12 بده..............در عمل افت ولتاژ در توانهای پایین بیشتره و در توانهای بالا کمتر میشه که جدولی برای محاسبه درصد افت وجود داره...........
                این امر به علت اضافه شدن مقاومت اهمی بیشر در ترانسهای توان کم هست .............
                پس افت ولتاژ از 5 درصد تا 20 درصد بسته به توان ترانس و جنس سیم و جنس هسته متغیر هست..................
                کتاب سیم لاکی فارس ...............کتاب خوبیه.......و.........کتاب هنرستان فنی رشته برق

اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                  اونا خودشون دیتاشیت دارن سرچ میکنی میاد
                  مشخصات هسته رو اعم از قطر داخلی و خارجی و... رو سرچ میکنی میاد
                  هر چی گشتم پیدا نکردم. :angry:
                  اندازه هسته قطر خارجی 33 قطر داخلی 26 ارتفاع 10 هستش.
                  DD Audio & SP Audio

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Ghasede del
                    شما باید از تمام خروجی های ترانس جریان بکشید..............افت ولتاژ ناشی از مقاومت سیم پیچ اولیه و ثانویه هست.............یعنی اگر تنها از یک خروجی جریان بکشید افت ولتاژ بیشتر مربوط به سیم ثانویه خواهد بود و افت ولتاژ ناشی از مقاومت اولیه نمود پیدا نمیکنه................
                    اون 20 درصد مقدار حداکثره که گفتم بستگی به جنس سیم و کیفیت و توان ترانس داره ..................
                    در زمان طراحی ترانس مقداری به تعداد دور ثانویه ترانس اضافه و از اولیه مقداری کم میشه تا بعد از افت .... ولتاژ نامی بدست بیاد..............
                    البته اینها در اینجا رعایت نمیشه ترانس پیچ طبق تجربه وقتی میخواد ترانس 12 ولت بپیچه .........مثلآ ترانس رو 14 ولت در نظر میگیره تا بعد از
                    جریان کشی 12 بده..............در عمل افت ولتاژ در توانهای پایین بیشتره و در توانهای بالا کمتر میشه که جدولی برای محاسبه درصد افت وجود داره...........
                    این امر به علت اضافه شدن مقاومت اهمی بیشر در ترانسهای توان کم هست .............
                    پس افت ولتاژ از 5 درصد تا 20 درصد بسته به توان ترانس و جنس سیم و جنس هسته متغیر هست..................
                    کتاب سیم لاکی فارس ...............کتاب خوبیه.......و.........کتاب هنرستان فنی رشته برق
                    امروز رفتم از 5 تا ترانس پیچ پرسیدم که از سیم 1.4مم چند امپر میشه کشید همهشون گفتن 5 نهایت 6 امپر میشه کشید و گفتن برا 10 امپر سیم 2مم استفاده میشه

ممنون بابت اطلاعات و کتاب :redface:

نوشته اصلی توسط amir h.
                    هر چی گشتم پیدا نکردم. :angry:
                    اندازه هسته قطر خارجی 33 قطر داخلی 26 ارتفاع 10 هستش.
                    انگلیسی سرچ بزن!

دیدگاه

دوستان سلام
                      ببخشید نمیدونستم کجا سوالو مطرح کنم
                      یه ترانس پیچیدم بزرگ هست ولی متاسفانه میزنم برق بعد 30ثانیه دود ازش در میاد علتش چیه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Arashaa نمایش پست ها
                        دوستان سلام
                        ببخشید نمیدونستم کجا سوالو مطرح کنم
                        یه ترانس پیچیدم بزرگ هست ولی متاسفانه میزنم برق بعد 30ثانیه دود ازش در میاد علتش چیه؟

درود
                        مبنای محاسبات و اندازه هسته و قرقره ترانس را قرار بدهید!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X