اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

....:::: درخواست همفکری در باره این مشکل من ::::.....

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

....:::: درخواست همفکری در باره این مشکل من ::::.....

درود بی کران

دوستان ابتدا به تصویر زیر نگاه بندازید
    این ها همشون دیود الیدی هستن که اختلاف پتانسیل زمین با A یا B رو نهایت 12 ولت فرض کردیم

گاه ممکنه نقاط A و B باهم سوییچ بشن و گاه ممکنه یکی آن و دیگری آف باشه
    سواله من اینه که به نظرتون چطور میتونم این مدار رو جوری تغییر بدم و درست کنم که :
    هرگاه نقطه B سوییچ شد فقط خط الیدی پایین آن بشه بدون اینکه خطهای بالا روشن بشن . و هرگاه نقطه A سوییچ شد هر 3 خط با ولتاژی یکسان آن بشن ؟

ضمنان بین دو سر A و B هم اختلاف پتانسیل داریم . اگرچه هر 2 مثبت هستن ولی 12 ولت اختلاف پتانسیل دارن با هم

خوب من حالا با ولتمتر تست کردم و نتایجو مینویسم که برام عجیب بود !!

در حالتی که فقط سیستم B رو آن کرده
    در این حالت ولتاژ بین - و + که همون B هست 11.34 ولت هست حدودا
    و ولتاژ بین - و A حدود نیم 0.5 ولت
    اما جالبه که ولتاژ بین A و B هم 11.5 ولت هست در حالی که B رو + و A رو - ولتمتر نشون داد
    ===============
    در حالتی که فقط سیستم A رو آن کرده
    در این حالت ولتاژ بین - و + که همون A هست 11.74 ولت هست حدودا
    و ولتاژ بین - و B حدود نیم 0.8 ولت
    اما جالبه که ولتاژ بین A و B هم 11.5 ولت هست در حالی که A رو + و B رو - ولتمتر نشون داد

ولتاژ باطری هم تو 2 سر خودش 12.34 ولت بود
    خطوطی رو که قرمز کردم برای من جای تعجب گذاشت . فکر میکنیم یه رله پشت سیستمه که ولتاژ رو دایمی میده و پلاریته رو معکوس میکنه !!!

به هر حال من مجبورم برای این سیستم با این شرایط یه مدار تعبیه کنم
    ممنون میشم هر ایده و نبوغ عملی به ذهنتون میرسه بهم بگید که در عین حال بسیار ساده و ارزون تموم شه

واقعا ممنون
    اینم عکس مدار

پاسخ : ....:::: درخواست همفکری در باره این مشکل من ::::.....

فک کنم راه حل خوبی باشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza javahery
      فک کنم راه حل خوبی باشه

سلام رضا . ممنون

دیود 1 و دیود 3 به نظرت اضافه نیستن ؟
      اگر دیود 1 و 3 رو برداری و فقط دیود 2 بمونه من اینو تست کردم با همون یدونه دیود
      تو تست دیود آتیش گرفت و سوخت !!!!!!

دیدگاه

چون شما دیود 1 و 3 رو نذاشتی آتیش گرفته عملی ببند جواب میده ولی نگاه که میکنم دیود D1 رو میتونی ورداری

دیدگاه

چون شما دیود 1 و 3 رو نذاشتی آتیش گرفته عملی ببند جواب میده ولی نگاه که میکنم دیود D1 رو میتونی ورداری
          رضا مطمئنی ؟ پس یعنی مدار با دو دیود تو عمل جواب میده ؟
          دیود هم IN4007 باشه دیگه

دیدگاه

آره با 1n4007آ‌جواب میده

دیدگاه

به دیود 1 و 3 نیازی نیست با یه تحلیل ساده مشخص میشه
              فقط مقاومت لازم رو باید محاسبه کنی و سر راه هر شاخه بزای وگر نه با سه تا دیود هم دوباره میسوزند

دیدگاه

یک ابهامی برای پاسخ به سوال وجود داره! یا من درست متوجه نشدم :sad:
                نوشته اصلی توسط Takesh-3
                این ها همشون دیود الیدی هستن که اختلاف پتانسیل زمین با A یا B رو نهایت 12 ولت فرض کردیم
                و
                نوشته اصلی توسط Takesh-3
                ضمنان بین دو سر A و B هم اختلاف پتانسیل داریم . اگرچه هر 2 مثبت هستن ولی 12 ولت اختلاف پتانسیل دارن با هم [/b]
                با هم جور در میان؟

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
                فقط مقاومت لازم رو باید محاسبه کنی و سر راه هر شاخه بزای وگر نه با سه تا دیود هم دوباره میسوزند
                اگه دو منبع داشته باشیم اتصالشون به هم مشکل ساز نمیشه؟

دیدگاه

دقیقا ابهامتون درسته.چطور میشه A و B ولتاژشون +12 نسبت به زمین باشه و بازم نسبت به هم 12 ولت اختلاف داشته باشند.
                  دو تا منبع اگه مستقیم به هم وصل بشند مشکل پیش میاد.ولی اگه یه ال ای دی یا مقاومت بینشون باشه مشکلی نیست.
                  آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ((O-I-O))
                    یک ابهامی برای پاسخ به سوال وجود داره! یا من درست متوجه نشدم :sad: وبا هم جور در میان؟
                    اگه دو منبع داشته باشیم اتصالشون به هم مشکل ساز نمیشه؟
                    بله برای خود من هم تعجبه . البته من با دستگاه ولت متر نگرفتم چون نداشتم با یه لامپ 12 ولتی تنگستنی تست کردم
                    اونچه گفتم نتیجه تست با لامپ تنگستنی 12 ولتی بود . یعنی بین A و B هم وختی لامپ رو میزاشتم چه A رو آن میکردم چه B رو در هر دو حالت روشن میشد که گویای وجوده ولتاژ بود
                    در مورد مثبت منفی هم از روی رنگ سیم اینو گذاشتم آخه یکیشون سیاه بود 2 تاشون قرمز که نتیجه گرفتم سیاه قاعدتا باید منفی باشه
                    نوشته اصلی توسط ehsanbagheri
                    الان یعنی چه مقاومتی باید بزارم و کجا بزارم ؟
                    ضمنا بین دسته های 3 تایی الیدی و منبع نمیخوام مقاومت بزارم ها چون ولتاژشون همون 4 ولته نمیخوام 3 ولته باشه

دیدگاه

اینو بزار 100% جواب میگیری

دیدگاه

رضا جان جواب نداد

وختی B رو آن میکنم خط خودش روشن میشه . و وختی A رو آن میکنم بازم فقط خط B روشن میشه اون 2 ردیف بالا اصلا روشن نمیشه
                        حالا برم ببینم ولتمتر پیدا کنم تست کنم ببینم رو سوکت مشکلی ندارم آیا

دیدگاه

رنگ ال ای دی ها چطوریه ؟

دیدگاه

رنگ ال ای دی ها چطوریه ؟
                            معمولی بود . مثه دفه قبل بود . البته دو ردیف که اصلا روشن نشدن

حالا امشب ولتمتر میزنم معلوم شه ولتاژ و...

اضافه شده در تاریخ :
                            با درود مجدد

خوب من حالا با ولتمتر تست کردم و نتایجو مینویسم که برام عجیب بود !!

در حالتی که فقط سیستم B رو آن کرده
                            در این حالت ولتاژ بین - و + که همون B هست 11.34 ولت هست حدودا
                            و ولتاژ بین - و A حدود نیم 0.5 ولت
                            اما جالبه که ولتاژ بین A و B هم 11.5 ولت هست در حالی که B رو + و A رو - ولتمتر نشون داد
                            ===============
                            در حالتی که فقط سیستم A رو آن کرده
                            در این حالت ولتاژ بین - و + که همون A هست 11.74 ولت هست حدودا
                            و ولتاژ بین - و B حدود نیم 0.8 ولت
                            اما جالبه که ولتاژ بین A و B هم 11.5 ولت هست در حالی که A رو + و B رو - ولتمتر نشون داد

ولتاژ باطری هم تو 2 سر خودش 12.34 ولت بود
                            خطوطی رو که قرمز کردم برای من جای تعجب گذاشت . فکر میکنیم یه رله پشت سیستمه که ولتاژ رو دایمی میده و پلاریته رو معکوس میکنه !!!

به هر حال من مجبورم برای این سیستم با این شرایط یه مدار تعبیه کنم
                            ممنون میشم هر ایده و نبوغ عملی به ذهنتون میرسه بهم بگید که در عین حال بسیار ساده و ارزون تموم شه

واقعا ممنون
                            اینم عکس مدار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X