اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تاپیک پرسش و پاسخ در رابطه با آموزش جامع میکروکنترلرهای ARM LPC176X

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تاپیک پرسش و پاسخ در رابطه با آموزش جامع میکروکنترلرهای ARM LPC176X

دوستان گلم ، این تاپیک برای پرسش و پاسخ در رابطه با آموزش طراحی سیستم با میکروکنترلر ARM LPC176X ایجاد شده ، شما میتونید سوالات و نظرات خودتونو رو در این تاپیک بنویسید !!!!!!!!

پاسخ : تاپیک پرسش و پاسخ در رابطه با آموزش جامع میکروکنترلرهای ARM LPC176X

سلام آقای چلاوی و خدا قوت :applause:
    این تایپک رو هم چراغشو روشن کنیم. یه سوالی برای من پیش امده . من خودم از بحث اورکلاک خیلی خوشم اومد. حالا فرض کنیم که ما اومدیم و LPC1768 رو روی 150 مگ تنظیم کردیم، یعنی %50 بیشتر از مقدار استاندارد. یکی از عواقب این کار بیشتر شدن جریان مصرفی میکرو هستش. رابطه ای برای مقدار جریان بر حسب مگاهرتز هستش ؟ اگر هست این رابطه برای زیر 100MHz و بالای 100MHz یکسانه ؟
    بعد از اورکلاک میکرو، بدترین حالت ممکنه چیه ؟ یعنی میخوام بگم اگر اورکلاک کنیم، میکرو قاط برنه میسوزه و تنها نیاز به ریست داره ؟
    ---------
    .
    .
    ...........

دیدگاه

با سلام خدمت شما دوست عزیز

تو مطالبم این نکته رو گفتم که مقدار 100mhz معتبر هستش ، تا اینجای کار یعنی همه چی بصورت استاندارد پیش میره ////

اما میکرو رو اگه رو 150mhz تنظیم کنیم در این صورت چه اتفاقی میفته ؟

یه موردش اینه که خودتون اشاره کردید ، یعنی با اور کلاک کردن ، جریان مصرفی میکرو افزایش پیدا میکنه ولی این دلیل بر سوختن میکرو نمیشه و از همه مهم تر اینه که با افزایش 50 درصدی بازه فرکانسی از حد تعریف شده ، قرار نیست جریان هم به همین مقدار افزایش پیدا کنه ، در کل خیالتونو راحت کنم که میتونید تو پروژه هاتون از مرز فرکانسی 100mhz تا 150mhz به خوبی استفاده کنید که خودم این کار رو کردم و جواب گرفتم ، البته پیشنهاد من به شما اینه که در مواقعی شما به کیفیت گرافیکی و سرعت رفرش بالایی نیازمندیید از فرکانس 150mhz استفاده کنید ، در این فرکانس میکرو یه قول معروف یه خورده قاطی میکنه ولی میشه نادیده گرفت .... فرکانس بالای 150mhz دیگه میکرو خودشو .... :angry:

دیدگاه

* قبل از هر چیزی یه پوشه روی دسکتاپ یا هر درایوری ایجاد کنید و نام آن را بصورت دلخواه تعیین کنید . بعد دو فایل core_cm3.c و system_LPC17xx.c رو در داخل پوشه بریزید ؛ حتماً این کار رو انجام بدید بعداً نگین نگفتیا !!!!!!
        در مسیر نصب نرم افزار سرچ کردم
        system_LPC17xx.c پیدا شد ولی اون یکی نیست .
        core_cm3.h هست ولی core_cm3.c نیست !!!

چرا بیاریم ؟ قضیه مربوط به مستند سازی و تغییر در ورژن های مختلف نرم افزاره ؟
        إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
        کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

محمد جان داخل CD همراه برد ، تو قسمت Sample ، تو پوشه ی هر پروژه ای ، این دو تا فایل پیدا هستش ، پسوندش حتما باید C. باشه

دیدگاه

اگه پیدا نکردی ، برات پلود کردم میتونی از لینک زیر دانلودش کنی
            1 . فایل core_cm3.c
            http://s5.picofile.com/file/8168030592/core_cm3.c.html

2 . فایل system_LPC17xx.c
            http://s4.picofile.com/file/81680308...LPC17xx.c.html

دیدگاه

سلام دوستان
              منم در خدمتتون هستم.سوالی دارید امر بفرمایید.
              [glow=red,2,300]برنامه هاي آموزشي تست شده براي NXP LPC1768 با توابع CMSIS[/glow]
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76623.0

دیدگاه

1 - 1 - 2 رجیستر SCS
                برای استفاده از نوسان ساز اصلی تراشه از این رجیستر استفاده می کنیم . این رجیستر در آدرس 0x400FC1A0 از حافظه قرار دارد و تنها بیت های 4 و 5 و 6 برای این رجیستر در نظر گرفته شده اند . برای دسترسی به این رجیستر در کامپایلر Keil میتوانید از کد زیر استفاده کنید :

LPC_SC-> SCS = 0xXXXXXXXX; Keil Code

مقادیر بیت ها مطابق زیر میباشد :
                بیت 4 ( OSC ) : خواندنی / نوشتنی - تنظیم محدوده نوسان ساز خارجی
                مقدار 0 : رنج فرکانسی 1MHZ - 20MHZ
                مقدار 1 : رنج فرکانسی 15MHZ - 24MHZ
                بیت 5 ( OSCEN ) : خواندنی / نوشتنی - فعال سازی کریستال خارجی
                مقدار 0 : غیر فعال
                مقدار 1 : فعال
                بیت 6 ( OSC STAT ) : خواندنی / نوشتنی - تعیین وضعیت نوسان ساز خارجی
                مقدار 0 : آماده نبودن نوسان ساز اصلی
                مقدار 1 : آماده بودن نوسان ساز اصلی

نکات خیلی مهم ( در همین جلسه در قسمت آخر به این نکات نیازمندیم ، پس راحت از این دو نکته نگذرید ) //
                1 - در بیت هایی که برای رجیستر در نظر گرفته نشدند نباید هیچ چیزی بنویسید ؛ بزارید همان مقدار تعیین شده ( 0 ) باشد .
                2 - به طور کلی برای فعال سازی نوسان ساز اصلی و تعیین محدوده آن مقدار رجیستر SCS را برابر 0x30 مقدار دهی کنید .
                سلام
                توی بورد آموزشی eca کریستال خارجی 12mhz هست چرا باید scs را برابر 0x30 قرار بدیم؟ با توجه به توضیحات مقدار اون باید 0x02 باشه. علتش چیه؟؟؟

دیدگاه

این رجیستر فقط خواندنی در آدرس 0x400FC088 از حافظه قرار دارد . این رجیستر وظیفه دارد تا ضرایب و حالت هایی را که بر بلوک PLL0 تأثیر میگذارند آشکار کند . به جزء بیت ها 7 و 27 تا 31 بقیه بیت های برای کار با این رجیستر در نظر گرفته شدند . برای دسترسی به این رجیستر در کامپایلر Keil میتوانید از کد زیر استفاده کنید
                  خسته نباشی مهندس.
                  بجای بیت 7 ، باید بیت 15 بنویسین .
                  در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان گرامی

در پاسخ به majidshahrouzi بگم که یه اشتباه تایپی بود و مقدار رجیستر SCS برابر 0x20 میشه ( نه 0x02 و نه 0x30 ) دلیلشم اینکه برای انتخاب محدوده فرکانس کریستال خارجی ( 1 تا 12 مگاهرتز ) بیت 4 را برابر صفر قرار داده و بیت 5 را برای فعال سازی کریستال خارجی یک مقدار دهی میکنیم که با تبدیل به عدد Hex مقدار 0x20 معتبر است .

در پاسخ به sejil هم بگم بله در این قسمت اشتباهی رخ داده که به جای بیت 7 باید بیت [glow=red,2,300]1 و 15 [/glow]قرار داده بشه

ممنونم بابت همکاریتون

دیدگاه

در پاسخ به majidshahrouzi بگم که یه اشتباه تایپی بود و مقدار رجیستر SCS برابر 0x20 میشه ( نه 0x02 و نه 0x30 ) دلیلشم اینکه برای انتخاب محدوده فرکانس کریستال خارجی ( 1 تا 12 مگاهرتز ) بیت 4 را برابر صفر قرار داده و بیت 5 را برای فعال سازی کریستال خارجی یک مقدار دهی میکنیم که با تبدیل به عدد Hex مقدار 0x20 معتبر است .
                      ضمن تشکر
                      منظورم همون بود که شما فرمودین. بی دقتی کردم.
                      به هر حال میخواستم بگم این سوال از اونجا پیش اومد که توی کتاب آقای خوش باطن هم مقدار 0x30 برای scs ذکر شده(صفحه 74). گفتم شاید واقعا اشتباه تایپی نیست و 0x30 درسته!!
                      یه سوال دیگه : در محدوده 15 تا 20 مگاهرتز که همپوشانی وجود داره برای انتخاب 0x20 یا 0x30 آزادیم؟؟؟

دیدگاه

تعطیل شد یا ادامه ئاره هنوز؟

دیدگاه

پاسخ : تاپیک پرسش و پاسخ در رابطه با آموزش جا&#1605

آقای چلاوی خیلی وقته نیستی :!! دلمون برات تنگ شده . :cry:
                          معمولا کارهایی که با این سرعت شروع میشن و قراره یه نفره ادامه پیدا کنن ، شروع نشده تموم میشن
                          اما خب ، ما عادت داریم . اصلا انتظار نداشتم که ادامه پیدا کنه .
                          چون جناب چلاوی میتونستن این کار رو در غالب کتاب به بازار عرضه کنن و یه رزومه خوبی هم میشد برای ایشون .

این همه بشین تایپ کن سوال جواب بده که چه بشود ؟؟؟
                          ولی کار خوبی بود . 20 ارسال 200 تشکر !
                          إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَنْ تَشِیعَ الْفاحِشَهُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَهِ وَ اللَّهُ یَعْلَمُ وَ أَنْتُمْ لا تَعْلَمُونَ.
                          کسانى که دوست دارند زشتی ها در میان مردم با ایمان شیوع یابد عذاب دردناکى براى آنها در دنیا و آخرت است، و خداوند میداند و شما نمی‏دانید. (نور19)

دیدگاه

سلام دوستان من میخوام با magic flash پروگرام کنم اما فایل hex تولید نمیشه واسه پروژم نمیدونم باید چیکار کنم...

دمتون گرم اگه می دونید بگید خیلی گیرم..

دیدگاه

Project -> Opetion for target -> Output
                              گزینه Create Hex File تیک بخوره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X