اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر تبلت و باتری آن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیر تبلت و باتری آن

با سلام
    من یک تبلت رو که مشکل باتری داره باز کردم. اون رو با منبع تغذیه روشن کردم با ولتاژ 4.2 ولت. ولی وقتی میاد بالا میگه باتری 8%!!
    باتری اون 3.7 ولتی است که اصولا باید ولتاژ آن از 2.7 تا 4.2 تغییر کند.
    اگر کسی چیزی میدونه لطفا راهنمایی کنه!!

اضافه شده در تاریخ :
    چند نکته جالب در تحقیق اخیر بدست آوردم:
    سیم زرد رنگ سمت تبلت یه ولتاژ حدود یک و نیم میفرسته.
    سیم زرد رنگ سمت باتری ولتاژ نداره. مقاومت با زمینش هم حدود 45 کیلو هست.
    مدار هم ظاهرا خیلی ساده هست ولی برای من یه روز کامل طول کشید تا بفهمم جریان از چه قراره.
    NTC مثل یه مقاومته که یه سرش بیرونه و سر دیگش به زمین وصله که با افزایش دما مقاومتش کم میشه. تبلت از روی میزان افت ولتاژ میفهمه که دما چقدره. پس اگه به زمین وصل بشه باتری شارژ نمیشه ولی اگه با یه مقاومت بزرگ مثلا 50 تا 100 کیلو به زمین وصل بشه باتری شارژ میشه. (از طرف تبلت)
    از طرف باتری داستان خیلی جلبتره چون باتری فقط یه NTC نداره بلکه خودش مدار کنترل داره. اگه پایه NTC رها بشه شارژ نمیشه و خروجی هم نمیده!!
    ولی با اتصال اون به یه سطح ولتاژ پایین مثلا زمین شارژ میشه و خروجی میده.
    ظاهرا حماقت باتری رو (که ناشی از یه سری تمهیدات سختگیرانست) میشه با چند تا مقاومت واسطه حل کرد :mrgreen:
    ولی هنوز یه مشکلی هست که من نمیفهمم. تبلت از کجا میزان شارژ رو تشخیص میده؟ لازمه اضافه کنم که ولتاژ شارژ شدن رو خود تبلت داره کنترل میکنه و از کم به زیاد افزایش میده.
    البته تبلتها چینی با باتری دو سیمه هم هست. ولی این تبلت من چینی مارک TECLAST و باتری آن سه سیمه هست. البته یه دو سه تا IC هم روی باتریه هست که من سعی کردم به جای باز کردنش و دیدن دیتا شیت اونها، به صورت بلک باکش بهش نگاه کنم.
    اگه کسی اطلاعاتی در مورد باتریهای هوشمند سه سیمه و مدار شارژ اونها داره لطفا به اشتراک بگذاره.

اضافه شده در تاریخ :
    راستی یادم رفت بگم:
    قبل از این کار تعمیری تبلت من کلا 5 دقیقه شارژ نگه میداشت. الآن که داره شارژ میشه خودش میگه 89% ولی من مطمئنم عددش درست نیست. ولی نکته جالب اینه که شارژ ظاهرا نگه میداره (طبق تست انجام شده البته برای مدت شارژ نگه داشتن باید بگذاریم تا 10 درصد خالی بشه لااقل).
    نکته مهم دیگه اینکه قبلا در ارز 5 دقیقه هم شارژ میشد :icon_razz: ولی الآن خیلی کند شارژ میشه.
    من هستم پس می توانم.

پاسخ : تعمیر تبلت و باتری آن

اکثر باتری های موبایل هم از قدیم 3 سیمه بودن و رو خوده باطری مدار داشتن
    منم نمیدونم اجزا اون مدار چیه و کارش دقیقا چیه

دیدگاه

خب چیزی پیدا کردم که ظاهرا درسته:
      http://www.beis.de/Elektronik/NB2LH/NB2LH-Clone.html
      اما یه چیز توجیه نمیشه با این مدار!! ولتاژ خروجی باتری بدون NTC چجوری کنترل میشه؟ یا اصلا NTC چه نقشی در کنترل ولتاژ خروجی داره؟ ظاهرا که به هیچ کجا وصل نیست.
      من هستم پس می توانم.

دیدگاه

ntc واسه سنس کردن دمای باتریه.بد نیست یه سر به مبحث باتریها و شارژرها بزنید مطالب خوبی اونجا هست.
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=94181.msg614358#msg614358
        الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X