اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای محاسبه ولتاژ و جریان منبع تغذیه برای امپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای محاسبه ولتاژ و جریان منبع تغذیه برای امپ

سلام به همگی
    اقا میزان جریان و ولتاژ امپ رو چطور محاسبه میکنن؟! من از فرمولای w=iv و v=ir استفاده میکنم مثلا خروجی 50 وات رو 4 اهم میخوایم , با این فرمولا حساب میکنم ولتاژ دو سر بلند گو میشه 17 ولت و 3.75 امپر ! حالا سوالم اینه که این 17 ولت میشه 8.5 ولت ac یا 17 ولت ac? بخوام ترانس بپیچم باید بگم ترانس 3 سر میخوام 17 ولت هر سر 1.8 امپر؟!

که حالا یه کمشو طلفات و ... حساب کنیم میشه مثلا 22 ولت 2 امپر؟ اینطوری؟
    من 4 کانال میخوام هر کانال 50 وات با این تفاسیر رو 17 ولت 16 امپر جریان میخواد!!!!!!!!!!!!
    عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم
    مخترع برتر شمال غرب سال 96
    مدیر سابق منابع تغذیه انجمن ECA

پاسخ : کمک برای محاسبه ولتاژ و جریان منبع تغذیه برای امپ

نوشته اصلی توسط armin_gera
    سلام به همگی
    اقا میزان جریان و ولتاژ امپ رو چطور محاسبه میکنن؟! من از فرمولای w=iv و v=ir استفاده میکنم مثلا خروجی 50 وات رو 4 اهم میخوایم , با این فرمولا حساب میکنم ولتاژ دو سر بلند گو میشه 17 ولت و 3.75 امپر ! حالا سوالم اینه که این 17 ولت میشه 8.5 ولت ac یا 17 ولت ac? بخوام ترانس بپیچم باید بگم ترانس 3 سر میخوام 17 ولت هر سر 1.8 امپر؟!

که حالا یه کمشو طلفات و ... حساب کنیم میشه مثلا 22 ولت 2 امپر؟ اینطوری؟
    من 4 کانال میخوام هر کانال 50 وات با این تفاسیر رو 17 ولت 16 امپر جریان میخواد!!!!!!!!!!!!
    سلام برشما دوست عزیز اول ولتاژ اصلی مدار چه قدر هست دو مدار با ای سی کار می کند یا ترانزیستور؟

دیدگاه

ببینید اصولا بر حسب آلمان های داخلی مدار باید محاسبه شود که بحث مفصلی دارد،ولی اون فرمول هاهم جواب می دهند بجای استفاده از یک ترانس بهتر ه از دوترانس استفاده کنید

دیدگاه

کلا از 12 تا 18 ولت توان بیشتر از 30 وات با دیستورشن قابل فهم نمیشه گرفت ظبط های پایونر با امپ های ولتاژ 35 ولت و 50 ولت کار میکنن که داخل خود ظبط یه مدار DC DC هست و کلی هم هیت سینک برای کم کردن حرارت که بخاطر اونه که اینجور ظبط ها سنگین وزن هستن
        از مبحث دور نشیم
        محاسبه ولتاژ مناسب برای تغذیه امپ معمولا خود طراحان مدار محاسبه میکنن که با توجه به حداکثر ولتاژ کلکتور امیتر ترانزیستور ها و بایاسینگ بدون اشباع بدست میاد برای گرفتن توان بالا با دیستورشن کم بازم میگم باید دست از این اسباب بازی های 12 ولتی برداری و بچسبی به دوبل 35 50 70 این جور امپ ها تغذیشون مزخرفه اما کیفیت و قدرتشون به پای امپ های 18 ولتی نمیرسه

قضاوت با شما

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajad220
          سلام برشما دوست عزیز اول ولتاژ اصلی مدار چه قدر هست دو مدار با ای سی کار می کند یا ترانزیستور؟
          والا ولتاژ مدارو نمیدونم , مدار با ایسی tda7293 کار میکنه که 100 وات هست ولی من 50 وات ازش میخوام چون باندم 50 واته
          ولتاژ کاری تو دیتاشیت زده +-12 الی -+50 ولت
          عزیزان دقت کنید پسورد تمامی فایلها و پروژه های من، در تاپیکشون موجوده(صفحات آخر) لطفا برای رمز فایلا پیام ندید!! چون خیلی دیر ب دیر میام انجمن و پیام چک نمیکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeed_06
            کلا از 12 تا 18 ولت توان بیشتر از 30 وات با دیستورشن قابل فهم نمیشه گرفت ظبط های پایونر با امپ های ولتاژ 35 ولت و 50 ولت کار میکنن که داخل خود ظبط یه مدار DC DC هست و کلی هم هیت سینک برای کم کردن حرارت که بخاطر اونه که اینجور ظبط ها سنگین وزن هستن
            از مبحث دور نشیم
            محاسبه ولتاژ مناسب برای تغذیه امپ معمولا خود طراحان مدار محاسبه میکنن که با توجه به حداکثر ولتاژ کلکتور امیتر ترانزیستور ها و بایاسینگ بدون اشباع بدست میاد برای گرفتن توان بالا با دیستورشن کم بازم میگم باید دست از این اسباب بازی های 12 ولتی برداری و بچسبی به دوبل 35 50 70 این جور امپ ها تغذیشون مزخرفه اما کیفیت و قدرتشون به پای امپ های 18 ولتی نمیرسه

قضاوت با شما
            کی گفت 12 ولتی بابا :biggrin: من اکثر امپام با دوبل 45 کار میکنن ولی اینو دارم برا مشتری میسازم و باید حد اقل هزینه در بیاد واسه همین باید دقیق بدونم چه ترانسی نیازه وگرنه یه 24.0.24 3 امپر میبستم بهش میرفت
            ایسی که من استفاده کردم رنج دوبل 12 تا دوبل 50 رو ساپرت میکنه

دیدگاه

آرمین جان همیشه ترانس های آماده ارزون تر برات تموم میشه
              شما از قیمت ترانسی که میخوای بدی ببندن اطلاعی داری؟آ‌
              توی دیتای ای سی یه نمودار دیستور و توان خروجی توی ولتاژ های مختلف باید باشه ...
              میگن یه نخ سیگار به آدم ارامش میده!
              به اندازه یه سیگار نبودی!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سامان نیکنیا
                آرمین جان همیشه ترانس های آماده ارزون تر برات تموم میشه
                شما از قیمت ترانسی که میخوای بدی ببندن اطلاعی داری؟آ‌
                توی دیتای ای سی یه نمودار دیستور و توان خروجی توی ولتاژ های مختلف باید باشه ...
                ترانس اماده من هیچوقت نمیخرم اکثرا میرم میگردم دست 2 پیدا میکنم یه ترانس خریدم برا محاسبه توانش تاپیک زدم نمیدونم دیدی یا نه هستهش 900 واته و خروجی 30.0.30 هر ریل 6 امپر ac و 15 ولت 3 امپر ac و 5 ولت و 22.0.22 1امپر ac داره 50 تومن خریدمش بقیه خروجیاشو بیخیال همین که 30.0.30 ولت هر ریل 6 امپر هست برا هفت پشت من کافیه :biggrin: کلا من ترانس نمیپیچم و ترانس نو نمیخرم کلا بیشتر سویچینگ استفاده میکنم برا امپا ولی این یه دونه رو مجبورم ترانس بگیرم و نمیدونم با چه مشخصاتی!! 24.0.24 3 امپر کاملا جواب میده برا تک کانال 50 وات منتها زیادیشه و هزینه میره بالا! من میخوام مصرف دقیق رو بدونم و طبق اون ترانس رو بگیرم تا ارزون در بیاد
                از طرفی هم امپ قراره 4 کانال هر کانال 50 وات باشه و نمیشه همینجوری رفت و ترانس خرید چون وات خروجی بالاست کمش 250 وات نیازه و باید دقیق بدونم چند ولت و چند امپر نیازه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط armin_gera
                  ترانس اماده من هیچوقت نمیخرم اکثرا میرم میگردم دست 2 پیدا میکنم یه ترانس خریدم برا محاسبه توانش تاپیک زدم نمیدونم دیدی یا نه هستهش 900 واته و خروجی 30.0.30 هر ریل 6 امپر ac و 15 ولت 3 امپر ac و 5 ولت و 22.0.22 1امپر ac داره 50 تومن خریدمش بقیه خروجیاشو بیخیال همین که 30.0.30 ولت هر ریل 6 امپر هست برا هفت پشت من کافیه :biggrin: کلا من ترانس نمیپیچم و ترانس نو نمیخرم کلا بیشتر سویچینگ استفاده میکنم برا امپا ولی این یه دونه رو مجبورم ترانس بگیرم و نمیدونم با چه مشخصاتی!! 24.0.24 3 امپر کاملا جواب میده برا تک کانال 50 وات منتها زیادیشه و هزینه میره بالا! من میخوام مصرف دقیق رو بدونم و طبق اون ترانس رو بگیرم تا ارزون در بیاد
                  از طرفی هم امپ قراره 4 کانال هر کانال 50 وات باشه و نمیشه همینجوری رفت و ترانس خرید چون وات خروجی بالاست کمش 250 وات نیازه و باید دقیق بدونم چند ولت و چند امپر نیازه
                  ولتاژ کار مدارات مخصوصا ای سی ها نباید از حد مشخصی کمتر شه
                  تا جایی که تو ذهنم هست این ای سی با دوبل 35 کار میکنه (اگه اشتباه میکنم اصلاح کنید) ولتاژ کار تغییر نداره شما باید جریان ترانستو کمتر بگیری.
                  دوبل 35 ولت 1 امپر برای این کار کافیه . به این صورت حساب کن
                  (70*1)*0.7=49 وات

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
                    ولتاژ کار مدارات مخصوصا ای سی ها نباید از حد مشخصی کمتر شه
                    تا جایی که تو ذهنم هست این ای سی با دوبل 35 کار میکنه (اگه اشتباه میکنم اصلاح کنید) ولتاژ کار تغییر نداره شما باید جریان ترانستو کمتر بگیری.
                    دوبل 35 ولت 1 امپر برای این کار کافیه . به این صورت حساب کن
                    (70*1)*0.7=49 وات
                    اتفاقا خیلیا این طوری گفتن بهم که حساب کنم ولی یه مشکلی هست اونم اینه که تک بلندگو رو یک مقاومت 4 اهم در نظر بگیریم برای اینکه این بلند گو 50 وات بده باید 3.5 امپر ازش جریان بگزره و نمیشه با ولتاژ بیشتر جریان کمتر داد بهش!

مشکل دقیقا همینه که یا من یه جایی اشکال دارم و یه فوت و فنی داره و بقیه دوستان درست میگن و طبق راهی که شما گفتین باید برن یا اینکه راه من درسته

مثلا با فرمول v=ir شما حساب کنید اگه به مقاومت 4 اهم 35 ولت بدید 8.5 امپر جریان خواهد کشید!!

دیدگاه

آرمین جان برای اینکه توان از یه حدی بالاتر نره باید آمپر پایین تر بهش بدی ولی
                      آمپر پایینتر مشکل ایجاد میکنه اول اینکه وقتی سیگنال ورودی امپ رو افزایش میدیم باعث میشه که امپ برای افزایش توان
                      از منبع جریان بکشه وقتی هم که منبع نتونه جریان مورد نیاز رو تحویل بده اینجا افت ولتاژ ایجاد میشه و باعث میشه که
                      ترانس داغ بشه ممکنه باعث ذوبش هم بشه
                      حالا شما با کم کردن آمپر باید بلندگو رو هم ضعیفتر بگیری تا این مشکل پیش نیاد
                      میگم چرا شما نمیای از ای سی ضعیفتر استفاده کنی که دیگه نخوای آمپر رو بیاری پایین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa65
                        آرمین جان برای اینکه توان از یه حدی بالاتر نره باید آمپر پایین تر بهش بدی ولی
                        آمپر پایینتر مشکل ایجاد میکنه اول اینکه وقتی سیگنال ورودی امپ رو افزایش میدیم باعث میشه که امپ برای افزایش توان
                        از منبع جریان بکشه وقتی هم که منبع نتونه جریان مورد نیاز رو تحویل بده اینجا افت ولتاژ ایجاد میشه و باعث میشه که
                        ترانس داغ بشه ممکنه باعث ذوبش هم بشه
                        حالا شما با کم کردن آمپر باید بلندگو رو هم ضعیفتر بگیری تا این مشکل پیش نیاد
                        میگم چرا شما نمیای از ای سی ضعیفتر استفاده کنی که دیگه نخوای آمپر رو بیاری پایین؟
                        والا این که میان ترانسو ضعیف میگیرن تا قدرتو کنترل کنن کاملا اشتباهه و فقط جاهایی که میخوان هزینه بیاد پایین این کارو میکنن!! وقتی ترانس کم بیاره درسته خروجی امپ کنترل میشه و از یه حدی بالاتر نمیره ولی کیفیت صدا به شدت افت میکنه , امپ کلیپ میکنه , ترانس داغ میکنه همونطور که گفتین و... کلا کار درستی نیست و بیشتر تو اسپیکرای چینی این چیزارو من دیدم
                        من یه بارم امپ سونی میخواستم تعمیر کنم دیدم ترانس رو 1.5 برابر قوی تر از حد اکثر مصرف امپا انتخاب کرده! و درستشم اینه , امپ باید از لحاظ تغذیه حسابی اشباع باشه و از لحاظ تغذیه هیچ نقصی نداشته باشه در این صورت امپ هم بهترین کار کرد رو خواهد داشت! منم چون کیفیت مهمه و همم نمیخوام رو ترانس زیاد فشار باشه نمیخوام ترانس رو مرزی برای کنترل قدرت بکنم
                        درباره ایسی هم هیچ فرقی نمیکنه ایسی 200 وات باشه و ما ازش 50 وات بگیریم یا 100 وات باشه یا 50 وات باشه, امپ هیچ فرقی براش نمیکنه که از مقداری از قدرتش استفاده کنیم و اگه ما از یک امپ 500 وات 50 وات بگیریم تغذیه نهایت 60 وات میده و اگرم از امپ 100 وات هم 50 وات بگیریم باز هم تغذیه همون 60 وات رو میده و فرقی در مصرف نداره
                        من خودم هر پروژه ای بین 30 وات الی 80 وات رو با همین ایسی انجام میدم فقط تغذیه ها فرق میکنه تغذیه یکی میشه 30وات ( حدود 40 وات ) و اونیکی 80 وات (حدود 100 وات) هر چقدر از ایسی قدرت بخوای همون قدر قردرت از تغذیه میگیره 5 وات بخوای 5 وات میگیره 40 وات بخوای 40 وات میکشه 100 وات بخوای 100 وات میکشه

من الان هم امپو دارم هم منبع تغذیه میخوام الان یه تست بگیرم شاید فیلم گرفتم گذاشتم اینجا

دیدگاه

سلام بر شما دوست عزیز بنظر من هرچه توان ترانس بیشتر باشه بهتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sajad220
                            سلام بر شما دوست عزیز بنظر من هرچه توان ترانس بیشتر باشه بهتره
                            اره نظر منم همینه ولی خوب چون برا مشتریه باید حد اقل هزینه باشه

دیدگاه

خوب بچه ها دیدم از علم چیزی عایدم نشد تصمیم گرفتم عملی تست گنم

من اوردم امپم رو بهش 5 اهم وصل کردم و فرکانس 50 هرتز دادم به امپ (چون بتونم خروجی رو اندازه بگیرم ولتمترای ac فقط 50 هرتز میسنجن) گین رو طوری تنظیم کردم که در خروجی 50 وات بده یعنی رو 5 اهم 50 وات میداد بعد اوردم امپر مترو رو تو مسیر گراند گذاشتم تا ببینم جریان کشی کلی چقدره

اونطور که من محاسبه کرده بود رو 4 اهم 50 وات میشد 3.75 امپر الان رو 5 اهم 50 وات 3 امپر جریان کشید تک کانال! اگه 4 اهم بود خیلی به مقداری که من محاسبه کردم نزدیک میشد

نتیجه ازمایش: طبق ازمایشی که شد دیدیم که وقتی خروجی روی 5 اهم 50 وات است امپ از منبع تغذیه 3 امپر جریان میکشد و چون منبع تغذیه متقارن است میشود 1.5 امپر از هر ریل منبع تغذیه من رو هر ریل میتونه تا 10 امپر بده ولتاژشم دوبل 30 ولته

فیلم رو میتونید در این لینک ببینید

http://www.aparat.com/v/Q5i3y

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X