اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی adc میکرو با دقت بالا ولی دامنه کم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی adc میکرو با دقت بالا ولی دامنه کم

سلام دوستان من میخوام سنسور PT100 رو در رنج دمایی 36 تا 36.6 درجه راه اندازی کنم و تصمیم گرفتم که با میکرو atmega8 این کارو کنم(چون در دسترسه)و چون دامنه دمایی فقط 0.6 هست طبق محاسباتم دقت خیلی بالا درومده
    بی زحمت ماشین حساب بردارید ببینید مشکل از کجاس من که گیج شدم
    با توجه به اینکه این سنسور در هر درجه 0.385 اهم مقاومتش تغییر میکنه و در 0.6 درجه فقط 0.231 اهم تغییرات داره و در امپر 1 میلی مقدار تغییرات ولتاژ فقط 0.231 میلی ولت می باشد ایا من میتونم مقدار ولتاژ مرجع میکرو رو 0.231 میلی ولت در نظر بگیرم و با توجه به اینکه ای دی سی 10 بیتیه و 0.231 میلی ولت به 1024 قسمت تقسیم میشه یعنی هر واحد از 1024 واحد برابر 0.225 میکرو ولت میشه پس من میتونم این سنسور رو با دقت خیلی بالایی حتی هزارم راه اندازی کنم !!!

درسته؟مشکل کار کجاس که دقت اینهمه بالا درومده؟؟؟!!!

پاسخ : راه اندازی adc میکرو با دقت بالا ولی دامنه کم

یعنی واقعا فکر میکنی این سنسور دقت زیر یک درجه بهت میده؟!!!!
    یه نگاه به جدول مقاومتش بنداز:
    http://www.micropik.com/PDF/pt100.pdf

زیر یک درجه خطی نیست...!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط diamond_rtd
      یعنی واقعا فکر میکنی این سنسور دقت زیر یک درجه بهت میده؟!!!!
      یه نگاه به جدول مقاومتش بنداز:
      http://www.micropik.com/PDF/pt100.pdf

زیر یک درجه خطی نیست...!
      دوستانی بودن که دقت صدم هم گرفتن
      هدف من ازین تاپیک اینه که دوستان حرفه ای بیان بگن اصلا رزولیشن میکرو اجازه میده من رفرنس خیلی پایین براش در نطر بگیرم یا نه تا در رنج پایین دقت بالا داشته باشم

دیدگاه

اگر به دیتاشیت نگاه کنید می بینید که به علل مختلفی بهترین دقت برای ADC میکرو 8 بیت هستش.
        اما در مورد اینکه ولتاژ فرنس تا چه حد میتونه کم یا زیاد باشه، چیزی گفته نشده. اگر سنسور شما دقت کافی رو داره، می تونید روی 8 بیت حساب کنید. حالا بسته به مقدار ولتاژ رفرنس، می تونید دقت ولتاژی رو بسنجید.
        فقط حواستون باشه که ولتاژ در حد میکرو ولت خیلی حساسه.
        ---------
        .
        .
        ...........

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ajapyy
          اگر به دیتاشیت نگاه کنید می بینید که به علل مختلفی بهترین دقت برای ADC میکرو 8 بیت هستش.
          اما در مورد اینکه ولتاژ فرنس تا چه حد میتونه کم یا زیاد باشه، چیزی گفته نشده. اگر سنسور شما دقت کافی رو داره، می تونید روی 8 بیت حساب کنید. حالا بسته به مقدار ولتاژ رفرنس، می تونید دقت ولتاژی رو بسنجید.
          فقط حواستون باشه که ولتاژ در حد میکرو ولت خیلی حساسه.
          بنظر شما روش بالا که گفتم بهتره یا اینکه اول با تقویت کننده اپ امپی خروجی سنسور رو 100 یا حتی هزار برابر کنم بعد بفرستم برای پردازش؟حداکثر گینی که داده پایدار بمونه رو چند در نظر میشه گرفت؟

دیدگاه

سلام
            تو نگاه اول باید بهش اشاره بشه اینه که pt100 خیلی دقیق هست
            به شرطی که خودتون از دقت نندازید اش

اگر جریان pt100 بالای 500 میکرو امپر برسه گرم می شه و بهتون دقت 0.1 درجه رو نمی ده.
            برای کاری در حوزه اربعین نیاز به نیروی داوطلب هستیم.
            http://hosseinwalkingday.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X