ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14
    2014/05/21
    23
    0

راه اندازی رله

سلام کسی میتونه منو کمک کنه یک رله راه بندازم؟
    2014/08/29
    370
    5

پاسخ : راه اندازی رله

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن زاهدي
    سلام کسی میتونه منو کمک کنه یک رله راه بندازم؟
    سلام دوست عزيز
    طبق رسم انجمن، قبل از همه چيز ورودتون رو به جمعمون تبريك عرض ميكنم
    رله ها قطعاتي مكانيكي الكتريكي هستن كه با تحريك بوبينشون، كنتاكتهاشون به هم متصل ميشن و ارتباط برقرار ميشه. انواع خيلي زيادي دارن، مثل رله هاي حالت جامد يا SSR رله هاي چند كنتاكت، تك كنتاكت، مخابراتي و غيره. طرز راه اندازيشون هم به اين صورته كه ولتاژ مورد نياز بوبينش رو بهش ميدي (يه پايه به ولتاژ مثبت و يه پايه زمين) تا اتصالش برقرار بشه. در رله ها يه پايه مشترك (Common) وجود داره و يك يا چند پايه NO-NC كه در حالت غير تحريك پايه مشترك به NC وصله و در حالت تحريك به پايه NO. تصوير زير راه اندازي رله با سطح ولتاژ منطقي هست (مثل ميكروكنترولرها) كه ميتونه واسه راه اندازي رله با ترانزيستور راهنماييتون كنه. البته رله ها رو با حالات خيلي زيادي راه اندازي ميكنن كه با يه جستجو تو اينترنت ميتونين راههاي مختلف رو پيدا كنين.

موفق باشيد
    تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]
    2014/05/21
    23
    0

میخوام با یک رله یک آژیر را وصل کنم میشه در این موردم راهنمایی کنید بابت جوابتونم 14 صلوان میفرستم ممنون.
    2014/08/29
    370
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط محسن زاهدي
    میخوام با یک رله یک آژیر را وصل کنم میشه در این موردم راهنمایی کنید بابت جوابتونم 14 صلوان میفرستم ممنون.
    سلام
    ایول، این شد یه معامله خوب... :wow: حالا که صلواتو میفرستی منم واست کامل توضیحشو میدم ثواب صلوات هم مال خودت :agree:
    رله ها چند تا مشخصات روشون نوشته. مثلا به تصویر زیر دقت کن:

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

تو این تصویر از پایین خط دوم و سوم ولتاژ و جریان قابل تحمل کنتاکته، یعنی قسمتی که به آژیر وصل میشه. بنابراین مثلا مصرف کننده ای که به این رله میشه وصل کرد میتونه 250 ولت AC با جریان 10 آمپر یا کمتر، 125 ولت AC با 10 آمپر یا کمتر، 30 ولت DC با 10 آمپر یا کمتر و 28 ولت DC با 10 آمپر جریان یا کمتر باشه، پس آژیر انتخاب شده شما برای این رله باید تو این محدوده کار کنه.
    راجع به خط آخری هم که نوشته 12VDC یعنی اینکه بوبین های این رله با ولتاژ 12 ولت تحریک کامل میشن (با کمتر از این هم اکثرا تحریک میشن، اما ناپایدار) و پایه مشترک رله به پایه NO یا همون (Normally Open) وصل میشن (در حالت غیر تحریک به NC همون (Normally Closed) وصل هست).
    نهایتا اینکه شما با این مدار میتونین آژیر مورد نظرتون رو راه اندازی کنین:

در این تصویر همونطور که میبینین در بالا سمت چپ یه ورودی 12 ولت قرار داره که با یه کلید (برای قطع و وصل رله و آژیر) به بوبین رله متصل میشه و خروجی بوبین رله هم به زمین (یا قطب منفی باتری) متصله. بوبین رله قطب مثبت و منفی نداره و برعکس زدنش ایرادی نداره.
    در طرف راست رله هم ولتاژ مورد نیاز آژیر هست (که اگر آژیرتون 12 ولت باشه میشه همون 12 ولت سمت چپ رو بهش وصل کرد) که وصل شده با پایه مشترک رله. آژیر هم یه پایش وصله به زمین یا قطب منفی باتری و سر دیگش به NO رله (چون این پایه در حالت قطع رله قطع و در تحریک رله وصل میشه).
    بنابراین وقتی شما کلید سمت چپ رو فشار بدین (یا به هر طریقی که دوس دارین 12 ولت رو به پایه بوبین رله وصل کنین) آژیرتون به صدا درمیاد.
    راه اندازی رله با میکروکنترولر و غیره هم یه سری نکاتی مثل استفاده از دیود هرزگرد و ترانزیستور واسه تقدیت جریان خروجی میکرو و غیره داره که واسه مداری که من واستون گذاشتم نیاز نیست، اما اگه کارتون پیشرفته تر شد حتما دنبالش باشین.
    موفق باشید
    تشكر نكن، صلوات بفرست:

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]
    2016/05/09
    10
    2

Question پاسخ : راه اندازی رله

سلام و خسته نباشید خدمت شما.
    من برای راه اندازی مدارم کمک احتیاج دارم ،ممنون میشم راهنمایی کنید.
    من از یک ماژول KY-037 استفاده کردم برای تشخیص صدا و اونو به یک ماژول رله 5 ولت وصل کردم مدل ماژول KEEPONIC-Relay-5v هست.
    مشکل اینجاست که من میخوام با تشخیص صدا یک لامپ را روشن کنم و با تشخیص دوباره صدا لامپ را خاموش کنم.
    با اتصال این دو به هم هر لحظه صدا شنیده بشه لامپ روشن میشه و تا صدا قطع بشه لامپ خاموش میشه.
    چطور میتونم این دو ماژول رو طوری به هم سینک کنم که لامپ روشن بمونه تا فرمان بعدی که خاموشش کنه.
    البته یه مدار پیدا کردم که زمیمه میکنم، هنوز تستش نکردم.
    پیشنهاد شما چی هست؟
    البته اینم بگم که نمیخوام از avr یا برنامه نویسی استفاده کنم، میخوام راحت تر باشه.
    با تشکر فراوان
    2008/05/26
    1,045
    534

نقل قول نوشته اصلی توسط amirpage

سلام و خسته نباشید خدمت شما.
    من برای راه اندازی مدارم کمک احتیاج دارم ،ممنون میشم راهنمایی کنید.
    من از یک ماژول KY-037 استفاده کردم برای تشخیص صدا و اونو به یک ماژول رله 5 ولت وصل کردم مدل ماژول KEEPONIC-Relay-5v هست.
    مشکل اینجاست که من میخوام با تشخیص صدا یک لامپ را روشن کنم و با تشخیص دوباره صدا لامپ را خاموش کنم.
    با اتصال این دو به هم هر لحظه صدا شنیده بشه لامپ روشن میشه و تا صدا قطع بشه لامپ خاموش میشه.
    چطور میتونم این دو ماژول رو طوری به هم سینک کنم که لامپ روشن بمونه تا فرمان بعدی که خاموشش کنه.
    البته یه مدار پیدا کردم که زمیمه میکنم، هنوز تستش نکردم.
    پیشنهاد شما چی هست؟
    البته اینم بگم که نمیخوام از avr یا برنامه نویسی استفاده کنم، میخوام راحت تر باشه.
    با تشکر فراوان

سلام
    میتونید از فلیپ فلاپ نوع T استفاده کنید
    2016/05/09
    10
    2

سلام و تشکر از شما.
    توی حالت اول درست جواب میده ولی بعدش دوباره میشه مثل قبل.
    اگر میشه بیشتر توضیح بدین شاید درست نفهمیدم.
    2016/05/28
    366
    61

سلام اگر مدارتون میکروکنترلر هست بهتره به جای ترانزیستور از اپتوکوپلر استفاده کنید
    2013/02/10
    سقز
    37
    40

کدام مداربرای راه اندازی رله بهتر است؟
    افکار آدمی آفریننده تمام اتفاقات زندگی او است.
    2018/02/22
    1,096
    703

نقل قول نوشته اصلی توسط هوشیار مرادی سقز

کدام مداربرای راه اندازی رله بهتر است؟
    درود ، فعلا هیچکدام .
    در درایو ترانزیستور ، فقط در صورتی که جریان پین خروجی میکرو کافی نباشد ، بیس ترانزیستور را به منظور تامین جریان مورد نیاز پول آپ میکنند ( مقدار باید با توجه به مقاومت بیس و جریان میکرو محاسبه شود )

از طرف دیگه پین میکرو به عنوان خروجی تعریف شده ،پس نیاز به پول دان کردن برای جلوگیری از نویز پذیری نیست .

در کنار اینها ، در لحظه استارت میکرو ، ممکنه یک لحظه پین خروجی شناور باشه، برای جلوگیری از نویز پذیری بیس ( احتمال بسیار کم ) با مقاومت پول دان بعد از مقاومت بیس این حالت پیشگیری میشه .

و نهایتا ، مداری که شما رسم کردید در مورد درایو ماسفت استفاده میشه که برای جلوگیری از شناور و یا اشباع شدن پایه گیت ، و از طرف دیگه تخلیه جریان برگشتی دشارژ پایه گیت در زمان خاموش شدن، استفاده از مقاومت گیت به زمین الزامی هست
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 14