اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طریقه راه اندازی lcd کارکتری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طریقه راه اندازی lcd کارکتری

با سلام
    من تا حالا با lcd کارکتری کار نکردم!! میخواستم بدونم چطوری می توانم صفحه lcd را روشن کنم!!
    پایه 1 مگر vss یا گراند نیست!! و پایه 2 مگر vdd یا همان مثبت نیست!! پس چرا زمانیکه به این پایه ها 5 ولت دادم ! lcd روشن نشد!!! میخوام lcd فقط روشن بشود و به کد و... کار ندارم!
    سپاس

پاسخ : طریقه راه اندازی lcd کارکتری

سلام دوست عزیز
    پایه 3 هم یا با یه پتانسیومتر 5کیلو وصل کن یا زمینش کن

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: پایه 3 را به زمین وصل کردم ولی نور اش خیلی کم بود!!! چطور میشه کیفیت صفحه نمایش را از نظر نور بالا برد؟؟ در ضمن روی صفحه نویز هم بود!! لرزش داشت!! علت اش چی میتونه باشه؟
      راستی پایه 15 و 16 : برای چی هست؟؟؟
      سپاس

دیدگاه

خواهش
        پایه 3 واسه کنتراست هستش
        بهتره به یه پتانسیومتر وصل کن و با پتانسیومتر شدت رو تغییر بده
        دوما اینکه ال سی دی کاراکتری یه backlight داره
        پایه 15 آند و 16 کاتد هستش
        15 رو به 5ولت بزن و 16 رو با یه مقاومت 100 تا 470 اهم به زمین وصل کن
        هرچه مقاومت کمتر باشه نور بیشتره

دیدگاه

با سلام
          این lcd رفته روی اعصابم :sad: روی شبیه سازی یک جور راه اندازی میشه: توی محیط واقعی یک جور دیگه!!!
          طبق عکس الان من تونستم توی پرتئوس شبیه سازی کنم ولی روی برد برد کار نمی کند!!
          لطفا عیب این مدار بگید!! ای سی atmega A هست !!

سپاس

دیدگاه

فایل شبیه سازی + فایل پروژه
            گفت که دیوانه نهی لایق این خانه نهی

دیدگاه

ممنون: بفرما:
              http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=da83123e61ab0c928dc8c5c9dd8c1a3d
              راستی در مورد اتصالات میکرو هم توضیح بدهید!!
              مثلا avcc و aref و 2 تا gnd و vcc جطور باید وصل بشوند!!؟
              سپاس

دیدگاه

vcc وgndبرای مثبت و منفی تغذیه میکرو هستن اون دوتایی هم که گفتی برای ولتاژ رفرس مبدل انلاوگ به دیجیتال میکرو یا همون adcهستن
                یعنی اگه اونا رو به5ولت بزنی وقتی 5 ولت به adcبدی مقدار تبدیل شده ی دیجیتال adcبرابر 1023 هستش :nerd:
                http://s6.uplod.ir/i/00674/9cm41hm4inx0.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
                  ممنون: بفرما:
                  http://www.uplooder.net/cgi-bin/dl.cgi?key=da83123e61ab0c928dc8c5c9dd8c1a3d
                  راستی در مورد اتصالات میکرو هم توضیح بدهید!!
                  مثلا avcc و aref و 2 تا gnd و vcc جطور باید وصل بشوند!!؟
                  سپاس
                  برنامتون که مشکلی نداشت
                  پایه ی VEE ال سی دی رو با یک پتانسویمتر وصل کنید.

دیدگاه

دوستان من عاقبت متوجه نشدم: البته مشکل از lcd نیست!! هر چی هست از پایه ها ای سی هست!!!
                    توی مگا 8:
                    پایه 7 = vcc
                    پایه 8= gnd
                    پایه 22= gnd
                    پایه 21= aref
                    پایه 20= avcc
                    هست!!! دوستان لطفا در مورد این پایه ها کامل توضیح بدهید!!! من اتصالات lcd را درست وصل کردم!!
                    مشکل از ولتاژ ای سی هست گمان کنم!! لطفا بگید این پایه را چطوری توی برد برد وصل کنم!!
                    سپاس

دیدگاه

دوستان من عاقبت متوجه نشدم: البته مشکل از lcd نیست!! هر چی هست از پایه ها ای سی هست!!!
                      توی مگا 8:
                      پایه 7 = vcc
                      پایه 8= gnd
                      پایه 22= gnd
                      پایه 21= aref
                      پایه 20= avcc
                      هست!!! دوستان لطفا در مورد این پایه ها کامل توضیح بدهید!!! من اتصالات lcd را درست وصل کردم!!
                      مشکل از ولتاژ ای سی هست گمان کنم!! لطفا بگید این پایه را چطوری توی برد برد وصل کنم!!
                      سپاس
                      اگه توی برنامت از adc استفاده نکردی پایه های aref و avcc رو نمیخواد به جایی وصل کنی.
                      از بین دو پایه gnd یکیش رو وصل کنی کافیه.
                      به پایه VEE ال سی دی پتانسیومتر وصل کرد؟

دیدگاه

دوست عزیز خیلی راحته

ببین پایه شماره یک ال سی دی رو به منفی وصل کن شماره 2 رو به 5ولت مثبتت وصل کن شماره 3 زو با یه پتانسمتر به منفی وصل کن پایه شماره 4 اگر درست یادم باشه RSهست که طبق برنامت باید به یکی از پینهای میکرو وصل کنی پایه شماره 5 RW اونم به منفی وصل کن 6 enable هست اونم طبق برنامت به پایه مربوطه متصل کن 7-8-9-10
                        اینارو به منفی متصل کن 11 تا 14 رو هم طبق برنامه عمل کن ومتصلشون کن 15-16 هم مزبوط به چراغ پشت ضمینه ال سی دی هست

حالا شما میگی پایه هارو نفهمیدم چی به چیه اونایی که گفتم ثابته متصل کن ولی اونایی که مربوط به برنامت میشه اینکارو بکن

من دارم بسکام رو میگم

از منو به قسمت انتخاب میکرو واز اون قسمت انتخاب نوع ال سی دی سمت راست باید پایه ال سی دی را مرتب

برای اتصال به پایه میکرو مورد نظر اتخاب بکنید

مثلا از جدول DB4 مقابلش مثلا PORTB.0 زو انتخاب میکنی DB5 مقابلش PORTB.1 ---------بعدی --DB6مقابلش PORTB.2 بعدی DB7مقابلش PORTB.3

حالا جلویRSتو جدول PORT B.4 انتخاب کن و جلوی enableپورت PORTB.5 رو انتخاب کن

حالا DB4تا DB7در ال سی دی همون پایه 11 تا 14 هست که بعد از انجام تنظیماتی که گفتم اکی میکنی بعد

یه بار روی دکمه کامپایل کلیکمیکنی میزیری تو میکرو میبینی موفق شدی حتما اتصالات رو با دقت وبدون عجله وصل کن

داخل برنامت همون اول با یه دستور ساده دستور نمایش یه اسم بده مثلا اسم خودتون تا از صحت عمکرد ال سی دی مطمئن بشید

بعدا که مطمئن شدید برید با اطمینان از مبدل آنالوگ به دیجیتال استفاده کنید.

اینم تصویری کاملا واضح به بقیه تنظیمات کاریتون نباشه فقط نوع ال سی دی رو 2*16 انتخاب کن (اگر مال شما از همین باشه)

همه این توضیحات فقط برای نرم افزار بسکامه انشالله به دزدتون بخوره

معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

ممنون دوستان:
                          گه توی برنامت از adc استفاده نکردی پایه های aref و avcc رو نمیخواد به جایی وصل کنی.
                          از بین دو پایه gnd یکیش رو وصل کنی کافیه.
                          به پایه VEE ال سی دی پتانسیومتر وصل کرد؟
                          من تازه دارم شروع می کنم به یاد گیری avr و adc هم کار نکردم تا حالا و نمیدونم چی هست!! و ان مدار راب رای تست درست کردم!!
                          پایه vee را به یک مقاومت 470 اهم وصل کردم و به گراند متصل کردم !!

بین پایه شماره یک ال سی دی رو به منفی وصل کن شماره 2 رو به 5ولت مثبتت وصل کن شماره 3 زو با یه پتانسمتر به منفی وصل کن پایه شماره 4 اگر درست یادم باشه RSهست که طبق برنامت باید به یکی از پینهای میکرو وصل کنی پایه شماره 5 rw بونم به منفی وصل کن 6 E هست اونم طبق برنامت به پایه مربوطه متصل کن 7-8-9-10
                          اینارو به منفی متصل کن 11 تا 14 رو هم طبق برنامه عمل کن ومتصلشون کن 15-16 هم مزبوط به چراغ پشت ضمینه ال سی دی هست

حالا شما میگی پایه هارو نفهمیدم چی به چیه اونایی که گفتم ثابته متصل کن ولی اونایی که مربوط به برنامت میشه اینکارو بکن
                          ممنون دوست عزیز: این چیز هایی را که گفتی تقریبا انجام دادم !!! من با کد ویژن کار می کنم و از طریق ویزارد اش ان اتصالات را درست کردم : دقیقا مثل عکس که: توی شبیه سازی جواب داد: عمل کردم!! و توی پرتئوس جواب داد: ولی توی پرتئوس ای سی مگا 8 یک سری پایه هاش حذف شده !!! برای همین قاطی کردم!!!
                          حالا یک دور دیگه اتصالات را می بندم و نتیجه را اعلام می کنم!

راستی شما گفتی پایه های 7-8-9-10 را به زمین وصل کنم!!!

سپاس

دیدگاه

بله
                            معلوليت محدوديت نيست

آنکس که عاجز از خلق لحظه هاست، معلول است. نه من...روح بلند آدمیت فراتر از هر معلولیتی است.

دیدگاه

ممنون دوستان:من تازه دارم شروع می کنم به یاد گیری avr و adc هم کار نکردم تا حالا و نمیدونم چی هست!! و ان مدار راب رای تست درست کردم!!
                              پایه vee را به یک مقاومت 470 اهم وصل کردم و به گراند متصل کردم !!
                              این پایه مریوط به contrast هست که باید توسط یه پتانسیومتر ولتاژی روی اون انداخت. توی بعضی از ال سی دی های کاراکتر نمیتونی فقط با مقاومت وصل کنی.
                              ممکنه مشکلت همین باشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X