اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ایا استفاده از کلید محافظ جان RCD الزامی است ؟؟؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ایا استفاده از کلید محافظ جان RCD الزامی است ؟؟؟؟؟؟؟

سلام
    دوستان یه سوال خیلی فوری دارم .
    ایا استفاده از کلید محافظ جان RCD الزامی است ؟؟؟؟
    توی کودوم بند مبحث 13 یا نشریه 110 این الزام اورده شده ؟؟؟؟؟؟
    خواهشمند است صفحه و بندی که این الزام داخلش امده اعلام کنید .
    ممنون میشم اگه دوستان سریع راهنماییم کنن .

پاسخ : ایا استفاده از کلید محافظ جان RCD الزامی است ؟؟؟؟؟؟؟

باسلام
    در مبحث 13 صراحتا" اشاره ای نشده به الزام به استفاده از فیوزهای RCD در تابلوی برق ولی در صفحه 17 برای برآورده کردن حفاظت های مذکور باید ارتینگ بدون اشکال اجرا بشود وفیوزها در رنج های مناسب نصب شود
    1- استفاده از فیوزRCD به نوعی بار مسئولیت را از دوش برقکار یا پیمانکار کم میکند
    2- در صورتی که استفاده نشود و اتفاقی بیوفتد کارشناس دادگستری ابتدا سراغ بی عیب بودن ارتینگ واتصالات خواهد رفت
    3- در صورت استفاده از RCD اگر نقصی هم در ارتنینگ باشد بدلیل استفاده از RCD چشم پوشی خواهد کرد
    4- هزینه لوازم را کارفرما پرداخت میکند پس چه بهتر که کار شما بی عیب باشد
    :job:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط moazzeni
      باسلام
      در مبحث 13 صراحتا" اشاره ای نشده به الزام به استفاده از فیوزهای RCD در تابلوی برق ولی در صفحه 17 برای برآورده کردن حفاظت های مذکور باید ارتینگ بدون اشکال اجرا بشود وفیوزها در رنج های مناسب نصب شود
      1- استفاده از فیوزRCD به نوعی بار مسئولیت را از دوش برقکار یا پیمانکار کم میکند
      2- در صورتی که استفاده نشود و اتفاقی بیوفتد کارشناس دادگستری ابتدا سراغ بی عیب بودن ارتینگ واتصالات خواهد رفت
      3- در صورت استفاده از RCD اگر نقصی هم در ارتنینگ باشد بدلیل استفاده از RCD چشم پوشی خواهد کرد
      4- هزینه لوازم را کارفرما پرداخت میکند پس چه بهتر که کار شما بی عیب باشد
      :job:
      خیلی خیلی ممنون از پاسختون .
      آخه میدونید چیه .ناظر برق ساختمون میگه باید RCD بزارید ما هم اومدیم RCD نصب کردیم ولی همش قطع میکنه . (واحد های ما همه یو پی اس داره) یجوری اینگار RCD با یو پی اس سازگار نیس .یبارم زد یو پی اس یکی از واحد ها رو سوزوند . حالا نمیدونیم باید چیکار کنیم .

دیدگاه

یعنی بدون یو پی اس مشکلی ندارید؟؟؟
        اگه این طوری باشه یعنی یه جا برقتون داره به جای اینکه به نول بره به زمین میره.مگر نه تداخلی نباید باشه.
        اگه این طور باشه باید این اختلال در سیم کشی باشه.
        آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pooyan-shafiei
          یعنی بدون یو پی اس مشکلی ندارید؟؟؟
          اگه این طوری باشه یعنی یه جا برقتون داره به جای اینکه به نول بره به زمین میره.مگر نه تداخلی نباید باشه.
          اگه این طور باشه باید این اختلال در سیم کشی باشه.
          ممنونم . بله بدون یو پی اس کار میکنه .
          شاید جریان راه اندازی یو پی اس ها موقع شارژ باعث این قطعی میشه .
          کلا من میتونم به اون ناظر بگم که کلید RCD اجباری نیس.؟ینی حرفم قابل دفاع و قابل استناد هست ؟
          میشه گفت کلید RCD یک پشن و یا حفاظت اضافیه و میتونه توی مدار نباشه؟
          این حرفم استاندارد و قابل دفاع هست؟؟؟؟
          ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

والا من اطلاع دقیق ندارم ولی تو گوگل که سرچ کردم ظاهرا اجباریه.
            http://www.mazandnezam.org/ViewNews.aspx?Code=MTc1MA==
            اواخر مطلب این سایت را بخونید:
            http://www.doepke.ir/fa/?tag=%D8%A8%D8%B1%D9%82-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%DA%AF%DB%8C%D8%8C%D8%A7%D 8%B1%D8%AA%D8%8C%D9%85%D8%AD%D8%A7%D9%81%D8%B8-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D8%8C%D9%85%D8%AD%D8%A7%D9%81%D 8%B8-%D9%86%D8%B4%D8%AA%DB%8C

ولی فک نمیکنم مشکل از زیاد بودن جریان یو پی اس ها باشه.
            همونطور که میدونید این کلید ها زمانی فعال میشوند که نشت جریان به زمین را تشخیص دهند.
            به نظر من اگه بدنه ی یو پی اس ها به زمین وصل باشه،یعنی برای ایمنی به ارت وصل شده باشند این مشکل پیش میاد.

دیدگاه

سلام
              در مبحث 13 هیچ الزامی به استفاده از کلیدهای محافظ جان وجود نداره ولی در مقررات آتش نشانی یکی از الزاماته و باید حتما اجرا بشه.
              من با این مسئله سر و کار دارم. یک ساختمانی دارم میسازم که آتش نشانی میگه حتما باید از کلیدهای محافظ جان استفاده کنی.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electrocute
                سلام
                در مبحث 13 هیچ الزامی به استفاده از کلیدهای محافظ جان وجود نداره ولی در مقررات آتش نشانی یکی از الزاماته و باید حتما اجرا بشه.
                من با این مسئله سر و کار دارم. یک ساختمانی دارم میسازم که آتش نشانی میگه حتما باید از کلیدهای محافظ جان استفاده کنی.
                خیلی ممنون .اگه مقررات آتش نشانی که این بحث توش وجود داره برام بزارید ممنون میشم.البته اگه دارید.
                ضمنا با توجه به اینکه ما توی همه مبحث های برق و طراحی های برق به مبحث 13 یا نشریه 110 استناد میکنیم آیا باید از قوانین و مقررات اتشنشانی تبعیت کنیم ؟؟؟ ممنون میشم اگه بیشتر راهنمایی بفرمایید

اقای pooyan-shafiei ازشما هم ممنون ولی جالبه که توی سایت نظام مهندسی مازندران زده :
                از آنجائیکه نصب کلید محافظ جان در تاسیسات الکتریکی ساختمانها الزامی میباشد(بند 13-5-2-6)
                حالا بند 13-5-2-6 که میخونی دقیقا از کلمه "میتوان " استفاده کرده ینی الزامی نیاورده واسش.
                اینم مدرکش ( صفحه41):
                http://www.inbr.ir/mabahes/mabhas13/Mabhas13_Output/Mabhas13.htm
                ما که گیج شدیم
                اره من توی دو تا ساختمون چک کردم موقعی که داشتیم یو پی اس نصب میکردیم همش کلید RCD قطع میکرد مجبور شدیم کلید محافظ جان حذف کنیم و یو پی اس نصب کردیم.حالا نمودنم واقعا چطوری این اتفاق میافتاد.

راستی از لحاظ الکتریکی کلید محافظ جان سه فاز قراره اختلاف بین جریان فاز ها و نول را سنس کنه دیگه .که اگه اختلاف جریان بوجود اومد (ینی از نول جریان عبور کنه ) کلید قطع کنه درسته ؟ بعد از اون طرف توی سیستم های سه فاز که در واقعیت وجود داره ( معمولا نامتعادل هستن ) یه جریانی از نول عبور میکنه دیگه .پس این کلید توی سیستم های سه فاز چطوری میتونه نصب بشه؟

دیدگاه

مدل تک فازش اینجوریه که اگه جریانی که از فاز میره از تول برنگرده،یعنی وارد زمین شده و برق را قطع میکنه.
                  در مدل سه فاز هم میشه این مساله را تعمیم داد.یعنی اگه جمع جبری جریان ها از 3 فاز به همراه نول در هر لحظه صفر نشد، یعنی قسمتی از جریان وارد زمین شده و برق قطع میشه.
                  یعنی اگه سیستم سه فاز غیر متقارن هم باشه اضافی جریان از نول میگذره.و چون این دستگاه جمع جریان هر 4 سیم را اندازه میگیره،مشکلی پیش نمیاد و برق وصل میمونه.

دیدگاه

سلام، راستی نول و ارتم ارتباط داشته باشند نیز RCD قطع میکنه .

دیدگاه

والا دوستان من داخل چند تا ساختمان که محافظ جان داشت یو پی اس نصب کردم مشکلی نداشت هنوزم داره کار میکنه
                      در مرز مشترک امروز و فرداها بر قله آرزوها ايستاده ايم . شعله ي فانوس اميد چگونه مي تواند بيدار باشد . اگر من خفته باشم؟!

دیدگاه

با سلام به همه غزیزان، ما یک منزل دو طبقه دوبلکس داریم که بعد از تحویل پیمانکار و استقرار در خانه قصد استفاده ار UPS داریم. وقتی ups را نصب میکنیم بعد از مدتی RCD عمل میکند و برق کل ساختمان قطع می شود. وقتی Ups را قطع میکنیم مشکل برطرف می شود.لازم به ذکر است که پیمانکار برق دو کنتور را به هم وصل کرده و فقط از یک RCD برای کل منزل استفاده کرده است . لطفا برای رفع مشکل راهنمایی کنید . متشکرم

دیدگاه

سلام
                          برای رفع مشکل شما
                          1- برخی از مصرف کننده ها رو باید از مدار محافظ جان خارج کنید مثل کولر های گازی - فن کویل ها - مصارف موتور ی - یو پی اس ها و ... این تیپ مصرف کننده ها
                          2- مدار پریز ها یک محافظ جان مجزا داشته باند
                          3- مدار روشنایی یک محافظ جان مجزا داشته باشند

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X