اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت گیرنده قوی AM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت گیرنده قوی AM

با درود
    به دلیل علاقه شدید به هوانوردی تصمیم گرفتم گیرنده ای بسازم که بتونه مکالمات خلبان رو شنود کنه
    ولی چون سر رشته ای از الکترونیک ندارم به کمک شما اساتید نیاز دارم
    یه خط هوایی بالای شهرمون هست که روزانه تعداد زیادی هواپیما ازش میگذرن میخوام بدونم میشه با یه گیرنده قوی مکالمات خلبان رو شنید؟ در واقع اصلا سیگنال های ارسالی از هواپیما به زمین میرسه؟
    قطعاتی که نیازه و شماتیک مدار چاپی رو نیاز دارم تا بتونم بسازم و تست کنم
    اگر کسی اطلاعی داره دریغ نکنه. :cry:
    نگرانی مشکلات فردا را دور نمی کند بلکه تنها آرامش امروز را دور می کند

پاسخ : کمک برای ساخت گیرنده قوی AM

اینهم خدمت شما سالهای گذشته خاطرات باهاش داشتم قطعات بصورت پایه به پایه نصب کن انتن مناسب بعدا برات میگم چطور بسازی. به اندازه کافی حساسیت داره حتی با از لحاظ گیرندگی کمتر از رادیو نیست .
    همه فرکانسها درو میکنه تا 300 مگاهرتز هم باهاش میگرفتم
    رسم ادب امانت بجا بیارم: این صفحات اخیرا از وبلاگ این دوست گرامی برداشته شده http://irac.loxblog.com/

دیدگاه

این یکی رو هم من ساختم بد نبود ! تقریبا VHF رو میگیره

ضمنا اقای ali4258 در مورد ساختن سلف L1 توضیح میدید چون سه سره تجربه ای ندارم
      نقش هستی نقشی از ایوان ماست اب و باد و خاک سرگردان ماست
      * برای آینده درست مصرف کنیم*

دیدگاه

مدارت مخابراتی دردسر زیاد دارن اگه بتونی آی سی های سری TDA که یک گیرنده هستند پیدا کنی کارت راحت تر میشه
        در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
        گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ابوالحسن.فلاح

دوست عزیز اینکه پیچیدن سلف که خیلی راحته مثلا برای باند هواپیمایی یه چیزی مثل مداد یا مته که قطر اون 5 میلیمتر باشه پیدا میکنی بعد تکه سیم لاکی بقطر 1 میلیمتر البته قبل از پیچیدن با تیغ موکت بری اگر سیم لاک داره لاک سیم پاک کن بعد 4 دور سیم بپیچ بعد از دور اول پایین پریز بده به پایه خازن عدسی 10 نانو
          برای fm لازمه 10 دور بپیچی از دور دوم پایین پریز بگیری بدی به خازن 10 نانو فاراد
          برای sw لازمه 25 دور بپیچی و از دور 5 پایین پریز بدی به خازن 10 نانو
          فقط برای موج متوسط و بلند لازم سلف روی فریت رادیو پیچیده بشه بقیه سلفها تو خالی هست

اضافه شده در تاریخ :
          نوشته اصلی توسط sami222
          مدارت مخابراتی دردسر زیاد دارن اگه بتونی آی سی های سری TDA که یک گیرنده هستند پیدا کنی کارت راحت تر میشه
          sami222 گرامی از لحاظ رنج فرکانسی TDA حداکثر تا 120 مگاهرتز میتونه دریافت کنه ولی این مدار بدلیل سادگی و کم هزینه بودن و امپدانس بالا تا 300 مگاهرتز هم دریافت میکنه البته بیشتر هم میشه دریافت کرد .
          ای سی دیگر جدیدی که باب شده CXA1691 هست تا ابتدای باند UHF رنج داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali4258
            دوست عزیز اینکه پیچیدن سلف که خیلی راحته مثلا برای باند هواپیمایی یه چیزی مثل مداد یا مته که قطر اون 5 میلیمتر باشه پیدا میکنی بعد تکه سیم لاکی بقطر 1 میلیمتر البته قبل از پیچیدن با تیغ موکت بری اگر سیم لاک داره لاک سیم پاک کن بعد 4 دور سیم بپیچ بعد از دور اول پایین پریز بده به پایه خازن عدسی 10 نانو
            برای fm لازمه 10 دور بپیچی از دور دوم پایین پریز بگیری بدی به خازن 10 نانو فاراد
            برای sw لازمه 25 دور بپیچی و از دور 5 پایین پریز بدی به خازن 10 نانو
            فقط برای موج متوسط و بلند لازم سلف روی فریت رادیو پیچیده بشه بقیه سلفها تو خالی هست
            با سلام
            شما اینو ساختید حساسیت و گیرندگیش چقدره؟
            نکاتی که برا کشیدن pcb باید رعایت کنیم چین؟
            چشم ظاهربین، بر آزار است وای ار بنگرد این گلستانـها که پنهان زیر خارستان ماست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bagion
              با سلام
              شما اینو ساختید حساسیت و گیرندگیش چقدره؟
              نکاتی که برا کشیدن pcb باید رعایت کنیم چین؟
              همه چیز بستگی به کیفیت انتن داره! یه انتن دایپل تلویزیون بالای پشت بوم یا طراحی انتنی چند شاخه نزدیک به همون فرکانس و کمک گیری از تقویت کننده تلویزیون تاثیر گذار هست بلاخره.L1 , L2 تو یک راستا قرار بگیرند
              PCB چیز خاصی نداره فکر نکنم نیازی باشه .

دیدگاه

sami222 گرامی از لحاظ رنج فرکانسی TDA حداکثر تا 120 مگاهرتز میتونه دریافت کنه ولی این مدار بدلیل سادگی و کم هزینه بودن و امپدانس بالا تا 300 مگاهرتز هم دریافت میکنه البته بیشتر هم میشه دریافت کرد .
                ای سی دیگر جدیدی که باب شده CXA1691 هست تا ابتدای باند UHF رنج داره
                خود جناب بهبود1 که تو بحث شرکت نمیکنه :surprised:
                بله مدار شما کامل است ولی بنظر من ساخت گیرنده برای آماتورها آسون نیست
                حتی با lm358 بدون سلف هم میشه گیرنده ساخت بستگی به انتظار سازنده داره
                در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

ببخشید دیر جواب دادم دنبال قطعات این مدار میگشتم
                  جناب ali4358 ممنون بابت عکس ها ، چنتا سوال پیش اومده برام:
                  1- شما خودتون از این مدار استفاده کردید؟ صدا رو از چه فاصله ای میتونه دریافت کنه؟ آیا وضوح خوبی داره؟ نویز نداره؟
                  2- من به 2 الکترونیکی سر زدم k41 نداشتن تو اینترنت هم سرچ کردم چیزی پیدا نکردم ولی مدل 2n3819 رو پیدا کردم به قیمت 1500 تومن فکر نمیکنم زیاد تفاوتی داشته باشن بخاطر همین از همین مدل استفاده کنم؟
                  در ضمن مدل c945 رو پیدا کردم و 2 تا ازش خریدم دونه ای 150 تومن (البته گرون داد )
                  3- خروجی دستگاه چی باید باشه؟ چون من متوجه نشدم تو خود عکس نوشته از گوشی کریستالی که نمیدونم چی هست و یا هر نوع تقویت کننده صوتی ، در این مورد کمی توضیح بدین
                  4- در طیف فرکانسی VHF که مربوط به هوانوردی میشه فرکانس از 30 تا 300 مگاهرتز گسترده شده و ممکنه هر سایتی برای خودش روی این طیف یک فرکانس دلخواهی قرار بده حالا سوالم اینجاست که چطور میشه با این دستگاه روی فرکانس مورد نظر تنظیم کرد یا اینکه کل طیف 30 تا 300 رو سرچ کرد برای پیدا کردن فرکانس اون هواپیما؟ (دقیقا مثل موج رادیو)
                  5- اون 2 قسمتی که در سمت چپ عکس علامت زدم چی هستن و کاربردشو چیه؟

ببخشید سوالات زیاد شد ولی تا جواب اینا رو پیدا نکنم نمیتونم کاری انجام بدم

دیدگاه

شما این رو ساختی کجا تست کردی؟ آنتن هم مثل اینکه نداره درسته؟ صدا واضح بود؟ طیف 30 تا 300 مگا رو ساپورت میکنه؟
                    و اینکه میشه باهاش روی فرکانس خاصی رفت؟ چون همه هواپیماها که روی یک فرکانس نیستن برای جلوگیری از تداخل ، هر برج کنترلی روی یک فرکانس کار میکنه
                    اگر این مدار جوابگوی همه این نیاز ها باشه میرم تو کار ساختش.
                    ممنون که در تاپیک شرکت می کنید.
                    -------------------------------------------------------------------------------------
                    نوشته اصلی توسط sami222
                    من وسیله ای میخوام که روی طیف 30 تا 300 رو بتونم سرچ کنم با آی سی میشه چنین کاری کرد؟
                    در ضمن میخوام نویز یا افت کیفیت نداشته باشه و همونطور که برج میشنوه منم بشنوم
                    ممنون که در تاپیک شرکت می کنید.

دیدگاه

من با مدار خودم ارتباطات هواپیمایی (کیفیت نسبتا خوب) ارتباطلات دولتی ،بیسیم های ... دریافت کردم حتی انواع ریموت رو به راحتی باهاش تست میکنم و بسیار حساسه البته کمی موقع تیون کردن اذیت میکنه برای دریافت فرکانسهای مربوطه باید مدار تانک رو که متشکل از یک سلف و خازن موازی هست( و مهم ترین قسمت هم هست )به طور صحیح قرار داد به انتن هم نیازی نیست( انتن نزدیک مدار تانک باشه کافیه) مقدار دقیق سلف1 L رو نمیدونم تقریبی باید امتحان کنی
                      از ای سی هم میدونم که میشه استفاده کرد برای این جور کارها و تو ای سی ها هم باید مدار تانک رو تعغیر داد
                      برای شروع ساخت فکر کنم مدار اقای عاملی بهتر باشه
                      در ضمن ارتباطات هواپیمایی به صورت رمز شده ردو بدل میشه کم پیش میاد فارسی صحبت کنند.
                      نقش هستی نقشی از ایوان ماست اب و باد و خاک سرگردان ماست
                      * برای آینده درست مصرف کنیم*

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behbod1
                        ببخشید دیر جواب دادم دنبال قطعات این مدار میگشتم
                        جناب ali4358 ممنون بابت عکس ها ، چنتا سوال پیش اومده برام:
                        1- شما خودتون از این مدار استفاده کردید؟ صدا رو از چه فاصله ای میتونه دریافت کنه؟ آیا وضوح خوبی داره؟ نویز نداره؟
                        2- من به 2 الکترونیکی سر زدم k41 نداشتن تو اینترنت هم سرچ کردم چیزی پیدا نکردم ولی مدل 2n3819 رو پیدا کردم به قیمت 1500 تومن فکر نمیکنم زیاد تفاوتی داشته باشن بخاطر همین از همین مدل استفاده کنم؟
                        در ضمن مدل c945 رو پیدا کردم و 2 تا ازش خریدم دونه ای 150 تومن (البته گرون داد )
                        3- خروجی دستگاه چی باید باشه؟ چون من متوجه نشدم تو خود عکس نوشته از گوشی کریستالی که نمیدونم چی هست و یا هر نوع تقویت کننده صوتی ، در این مورد کمی توضیح بدین
                        4- در طیف فرکانسی VHF که مربوط به هوانوردی میشه فرکانس از 30 تا 300 مگاهرتز گسترده شده و ممکنه هر سایتی برای خودش روی این طیف یک فرکانس دلخواهی قرار بده حالا سوالم اینجاست که چطور میشه با این دستگاه روی فرکانس مورد نظر تنظیم کرد یا اینکه کل طیف 30 تا 300 رو سرچ کرد برای پیدا کردن فرکانس اون هواپیما؟ (دقیقا مثل موج رادیو)
                        5- اون 2 قسمتی که در سمت چپ عکس علامت زدم چی هستن و کاربردشو چیه؟

ببخشید سوالات زیاد شد ولی تا جواب اینا رو پیدا نکنم نمیتونم کاری انجام بدم
                        بله دوست من همین ساخته بودم 100% کار میکنه
                        ترانزیستور 2n3819 ترانزیستور فت معروفی هست که هم ارزون و به وفور پیدا میشه برای این مدار هم مناسبه!
                        خروجی مدار میشه به هر تقویت کننده ساده ای متصل کرد یا خروجی مدار به دو پایه بغلی ولوم کنترل صدا یک رادیو یا ضبط صوت یا ورودی هر تقویت دیگری که ورودی input داشته باشه میشه وصل کرد . خروجی به تنهایی c945 کافی نیست باید تقویتش کرد.
                        فرکانس هوانوردی عمومی بالاتر از موج fm از 110 مگاهرتز تا حول 150
                        اون دوتا قطعه هم خازن واریابل با تریمر بالای واریابل نشون میده . تریمر در اصل یکی از همون 4 تا پیچ مانند بالای خازن واریابل هست.
                        خازن واریابل ها معمولا تک موج یا چند موج هستند
                        اونی که ما نیاز داریم میتونید از رادیو های که موج fm دارند باز کنید . حالا باید قسمتی که مربوط به fm هست رو پیدا کنید اونی که ورقه کمتری داره مربوط به fm میشه. یا دوتا تریمر جداگانه بزار خودتو راحت کن.
                        بهتره خازن واریابل نشون یک شخص با تجربه بدی پایه ها رو برات شناسایی میکنه. برای تازه واردها تشخیص اتصالاتش مشکل هست.

دیدگاه

سوال 3- نمیشه خروجی رو به هدفون وصل کرد؟ روی خروجی چی بزارم؟
                          سوال 4- (جواب این سوال رو کامل ندادین) چطور با این مدار میشه فرکانس رو تغییر داد؟ مثلا فرض کنید فرکانس یه برج 127 باشه چطور میشه رفت روی این فرکانس ؟ کلا این مدار روی چه فرکانسی کار میکنه؟ نمیشه که طیف 300 مگاهرتز رو همزمان بگیره
                          - اون 2 قسمت رو گفتید خازن تریمر بزارم ، خوب با چه ظرفیتی؟ میشه بجای تریمر از دیود واریکپ استفاده کرد؟
                          -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                          من با مدار خودم ارتباطات هواپیمایی (کیفیت نسبتا خوب) ارتباطلات دولتی ،بیسیم های ... دریافت کردم حتی انواع ریموت رو به راحتی باهاش تست میکنم و بسیار حساسه البته کمی موقع تیون کردن اذیت میکنه برای دریافت فرکانسهای مربوطه باید مدار تانک رو که متشکل از یک سلف و خازن موازی هست( و مهم ترین قسمت هم هست )به طور صحیح قرار داد به انتن هم نیازی نیست( انتن نزدیک مدار تانک باشه کافیه) مقدار دقیق سلف1 L رو نمیدونم تقریبی باید امتحان کنی
                          از ای سی هم میدونم که میشه استفاده کرد برای این جور کارها و تو ای سی ها هم باید مدار تانک رو تعغیر داد
                          برای شروع ساخت فکر کنم مدار اقای عاملی بهتر باشه
                          در ضمن ارتباطات هواپیمایی به صورت رمز شده ردو بدل میشه کم پیش میاد فارسی صحبت کنند.
                          مدار شما پیشفرض روی چه فرکانسی کار میکنه که تونستید همه این دستگاه ها رو شنود کنید؟
                          و اینکه چطور فرکانس رو عوض میکردین؟ یا اینکه سرچ میکردین؟
                          پ.ن: مکالمات برج و خلبان رمز شده نیست فقط یه سری اصطلاحات هوانوردیه که با خوندن جزوش راحت متوجه میشی.

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : کمک برای ساخت گیرنده قوی AM

نوشته اصلی توسط behbod1
                            سوال 3- نمیشه خروجی رو به هدفون وصل کرد؟ روی خروجی چی بزارم؟
                            سوال 4- (جواب این سوال رو کامل ندادین) چطور با این مدار میشه فرکانس رو تغییر داد؟ مثلا فرض کنید فرکانس یه برج 127 باشه چطور میشه رفت روی این فرکانس ؟ کلا این مدار روی چه فرکانسی کار میکنه؟ نمیشه که طیف 300 مگاهرتز رو همزمان بگیره
                            - اون 2 قسمت رو گفتید خازن تریمر بزارم ، خوب با چه ظرفیتی؟ میشه بجای تریمر از دیود واریکپ استفاده کرد؟
                            -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------مدار شما پیشفرض روی چه فرکانسی کار میکنه که تونستید همه این دستگاه ها رو شنود کنید؟
                            و اینکه چطور فرکانس رو عوض میکردین؟ یا اینکه سرچ میکردین؟
                            پ.ن: مکالمات برج و خلبان رمز شده نیست فقط یه سری اصطلاحات هوانوردیه که با خوندن جزوش راحت متوجه میشی.
                            گفتم که خروجی وصل کن به یک تقویت کننده معمولی
                            خب با تغییر دادن خازن واریابل
                            دوست عزیز این مدار ار فرکانس 530 کیلوهرتز میتونه بگیره تا 300 مگاهرتز
                            مثلا با ساخت سلف fm فرکنسهای موج 88 تا 108 مگاهرتز میگیره
                            با ساختن سلف موج متوسط فرکانس 530 کیلوهرتز تا 1600 کیلوهرتز میگیره
                            با ساخت سلف هواپیمایی از 110 مگاهرتز تا 150 مگاهرتز میگیره
                            فاصله بین هر دور هم زیادتر کنی فرکانس بالاتر میگیره.
                            شما باید برای هر نوع محدوده فرکانسی باید سلف خودشو بسازی مثلا فرکانس بین 88 تا 108 مگاهرتز سلف باید 10دور باشه
                            تریمر هم میتونه یه دونه باشه 5 پیکو فاراد تا 20 پیکو
                            واریکاپ نه.نمیشه
                            ساده تر از این نمیشه بیان کرد .

دیدگاه

با سلام و تشکر از شما،
                              من قطعات رو تهیه کردم فقط هر چی گشتم خازن متغییر رو پیدا نکردم،
                              خواستم بدونم برای
                              سلف هواپیمایی که از 110 مگاهرتز تا 150 مگاهرتز میگیره از سیم لاکی استفاده کردم چهار دور و سیم به قطر یک میلی متر ، فاصله بین دور های سیم پیچ باید چقدر باشه خوبه؟
                              و اینکه چه ظرفیت خازنی مناسبه برای خازن متغییر که اینترنتی تهیه کنم؟
                              و چه نوع آنتی شما پیشنهاد میکنید؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

با سلام و تشکر از شما،
                              من قطعات رو تهیه کردم فقط هر چی گشتم خازن متغییر رو پیدا نکردم،
                              خواستم بدونم برای
                              سلف هواپیمایی که از 110 مگاهرتز تا 150 مگاهرتز میگیره از سیم لاکی استفاده کردم چهار دور و سیم به قطر یک میلی متر ، فاصله بین دور های سیم پیچ باید چقدر باشه خوبه؟
                              و اینکه چه ظرفیت خازنی مناسبه برای خازن متغییر که اینترنتی تهیه کنم؟
                              و چه نوع آنتی شما پیشنهاد میکنید؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X