اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعداد دفعات R/W در EEPROM میکرو از مرز 500000 بار گذشت !

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعداد دفعات R/W در EEPROM میکرو از مرز 500000 بار گذشت !

دوستان سلام
    سوال اسااسی اینه که در دیتا شیت میکرو به این نکته اشاره شده که :
    – 1024 Bytes EEPROM
    Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
    معنی جمله بالا چیه ؟!!!
    در حالی که بنده در طول 3 ساعت 500هزار بار در یک ادرس از حافظه EEPROM مقدار0و1 رو به تعداد 500000 بار نوشتم و هم اکنون نیز همون بیت در ال کار هست
    :eek:
    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

پاسخ : تعداد دفعات R/W در EEPROM میکرو از مرز 500000 بار گذشت !

سلام
    باید ببینید دیتا شیت برای چه سالی و چه پسوندی هست و دقیقا با قطعه مطابق
    این مقدار در حال حاظر حداقل 1 میلیون چرخه هست و سری های قدیمی یا مواد کمی 100.000 هست ولی باز ممکنه شما 1000 بار بیشتر هم بتونید بنویسید/پاک کنید ولی 5 برابر شک دارم ؛ تولید کننده فقط یک مقدار قابل اطمینان اعلام میکنه تا مشکلی پیش نیاد

دیدگاه

من چند روز پیش یه مقاله لاتین یه جا خوندم( متاسفانه لینکش یادم نیست) اونجا کل eeprom رو مرتب نوشته بود و ازش خونده بود تا بلاخره یه مقدار غلط بخونه که مقدار اون بالای 1 میلیون بود. اتمل 100 هزار باری که نوشته برای بدترین خالت کارکرد تو دماهای خیلی بالا است. و طبیعی هستش که شما این تعداد سیکل نوشتن و خوندن داشته باشید.
      بازم میگردم اگه لینک اون مقاله رو پیدا کردم میزارم.

ویرایش: اینم لینک پیداش کردم
      http://tronixstuff.com/2011/05/11/di...prom-lifespan/

دیدگاه

Endurance: 100,000 Write/Erase

چون شما همیشه در حال نوشتن eeprom هستین نه در حال پاک کردن ....وقتی شما برنامه می نویسید جایگاه eeprom پارتیشن می شه اگه بالای 100 هزار بار با پروگرامر حافظه eeprom رو پاک کنید و بنویسید بله حافظه eeprom از بین خواهد رفت .. :nice:
        http://ARTAROBOTIC.IR

دیدگاه

حرف شما منتقی نیست
          نوشتن و پاک کردن هیچ فرقی با هم نداره
          شما با پاک کردن بیت ها رو 0 میکنید و با نوشتن بیتی رو 1 میکنید
          پروگرمر قابلیت خواندن نوشتن داره
          ولی خواندن و نوشتنش از طریق پرت spi هیچ فرقی با نوشتن داخل برنامه نداره
          [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

شرکت اتمل همیشه درباره محصولاتش حداقل را در نظر گرفته یا بهتر بگم "دست کم" را در نظر گرفته ...
            در سری های Xmega تا چند برابر 32 مگاهرتز هم میشه آورکلاکش کرد ولی خود اتمل تا 32 مگاهرتز ضمانت کرده ...
            درباره EEPROM هم همینطوره ...
            من فکر میکنم که منظورشون این باشه که دست کم تا 100,000 بار نوشتن را ضمانت کرده ...
            البته تحت هر شرایتی فرق میکنه ...
            و تمام میکروها با هم یکی نیست ...
            و ممکن است تعداد دفعات نوشتن EEPROM در هر میکروکنترلر فرق کند ...
            حتی یادمه استادمون میگفت زمان ساخت آی سی بتای هر ترانزیستور در یک آی سی با آی سی های دیگر فرق میکند ...
            چون شرایط ساخت هر دو آی سی یکی نیست ...

آزمایش جالبی بود ... ممنون که آزمایش خودتان را در اختیار دیگران قرار دادید :applause:
            موفق باشید
            [b]چگونه همه پایه های میکروکنترلر AVR را PWM کنیم؟
            معرفی نرم افزارEasy 7segment (برای راه اندازی آسانتر 7segment )
            معرفی نرم افزار Codewizard PWM
            با من بیشتر آشنا شوید

دیدگاه

اون عدد میانگین و کمی کمتر از اون هست و بر اساس اینکه چند درصد از بیت ها از بین برن حساب میشه وگرنه ممکنه یه بیت اصلا نسوزه بعد از 10 برابر اون عدد یا حتی بیشتر ! و یکی دیگه حتی نزدیکش هم نرسه! باید دید اگر در کل مموری مینوشتید چند بیت بعد از 100000 بار از بین میرفت!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                اون عدد میانگین و کمی کمتر از اون هست و بر اساس اینکه چند درصد از بیت ها از بین برن حساب میشه وگرنه ممکنه یه بیت اصلا نسوزه بعد از 10 برابر اون عدد یا حتی بیشتر ! و یکی دیگه حتی نزدیکش هم نرسه! باید دید اگر در کل مموری مینوشتید چند بیت بعد از 100000 بار از بین میرفت!
                خب دوست عزیز لینکی که من گذاشتم دقیقا همین کاری که شما گفتید رو انجام داده، یعنی همه خانه ها رو نوشته و خونده. اون 100 هزار همونطور که گفتم حداقل تعداد نوشتن و خوندن تو بالاترین دمای کاری ممکن هستش. و مطمئن باشید همه بیتها به اون 100 هزار میرسن و حتی بالاتر هم میرن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط c384104
                  خب دوست عزیز لینکی...
                  دوست عزیزتر لینک شما رو متاسفانه مشاهده نکردم ولی حتما میدونید که تست معمولا روی سمپل از خط تولید انجام میشه و هیچ تضمینی روی اینکه تمام محصولات دقیقا یکسان باشند وجود نداره ولی با اخذ شرایطی سعی میشه به اون حد از کیفیت برسه! و معمولا عددی که نوشته میشه من هم گفتم حد اقل هست - پس مطمئن خیلی نباید بود!

دیدگاه

این مقدار در حافظه فلش usbهای موجود در بازار چقدر هست ؟!؟
                    همین فلش های یونیور سال عوامانه

دیدگاه

سلام ایا خواندن از eeprom هم جزو این 100000 مرتبه حساب میشه؟

دیدگاه

بیت های eeprom هر کدام یه خازن هستند که با 1 کردن شارژ میشوند و با 0 کردن خالی میشه
                        شما اگه واقعا میخواهی تست واقعی بکنی بعد از هر بار که روی eeprom دیتا ریختی یک بار هم تغذیه میکرو قطه و وصل کن اون موقع میبینی که
                        به 1000000 بار نمیرسه و دیتا اشتباه میخونی . من خودم تست کردم . با یک ترانزیستور pnp میتونی این کارو بکنی و وقتی دیتا ریختی با یکی از پین های میکرو به بیس 1 بده تا تغذیه قطع بشه
                        اگه همینجوری تغذیه قطع نکنی و پشت سر هم دیتا بریزی معلومه 5000000 بار هم دیتا بریزی باز دیتا درسته

دیدگاه

وقت بخیر

eeprom با تغذیه مرتبط نیست !! و قرار نیست با قطع تغذیه اطلاعاتش مخدوش بشه !! اگر بشه که دیه eeprom نیست ! شما با حافظه RAM شاید جابجا گرفتید .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط taktrashe نمایش پست ها
                            وقت بخیر

eeprom با تغذیه مرتبط نیست !! و قرار نیست با قطع تغذیه اطلاعاتش مخدوش بشه !! اگر بشه که دیه eeprom نیست ! شما با حافظه RAM شاید جابجا گرفتید .
                            بله درسته ولی برای تست شما شروع میکنید بدون قطع تغذیه دیتا روی eeprom میریزید و بعد از گزشت مثلا 500000 بار میگید چرا هنوز دیتا درسته . منظورم برای تست هست
                            شما دیتا روی eeprom بریزید بعد تغذیه قطع و وصل کنید و دیتا بخونید
                            باید دیتا درست باشه
                            حالا بعد از تقریبا دو برابر چیزی که توی دیتاشیت نوشته دیتا ریختن و پاک کردن خواهید دید که بعضی وقت ها دیتا که خوانده میشه درست نیست .
                            اگه تغذیه قطع نکنید 1000000 بار هم بشه باز دیتا درسته .
                            بیت های eeprom یه جور خازن هستند که وقتی دیتا روی اون میریزی اون بیت شارژ میشه و1 میمونهو وقتی خالی میشه یعنی 0 شده
                            خوب خازن هم خراب میشه دیگه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X