اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دو تا LED رو پشت سر هم میشه بست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دو تا LED رو پشت سر هم میشه بست؟

دوستان من دوتا سئوال دارم. برای یه پروژه رقص نور من از PIC16F84 و 12 تا LED استفاده میکنم.

سئوال اول : برای روشن/خاموش کردن LED ها به نظرتون از ولتژ 5 ولتی که از رگولاتور میگیرم استفاده کنم یا از ولتاژ 12 ولت پشت رگولاتور. اگر از 12 ولت استفاده کنم این دیود پرنورا نمیسوزن؟

سئوال دوم: اگه به شیوه نرمال بخوام دیودها رو روشن کنیم مطابق شکل زیر با استفاده از ترانزیستور این کارو میکنیم طوری که در کلکتور ترانزیستور یه دیود داریم. حالا برای روشنایی بیشتر میتونم دو تا دیود یا بیشتر رو باهم سری کنم؟

زندگی لذت مشترکی است که حاصل یاری بی چشمداشت به دیگران است.

پاسخ : دو تا LED رو پشت سر هم میشه بست؟

جواب سوال 1 : اگه از 5 ولت استفاده کنی بهتر ه ولی از ic جریان نکش از همین مدار زیر استفاده کن. در ضمن اون مقاومت 330 رو بردار و جاش اون دو تا ledآ‌رو بذار. ترانزیستور سوئیچ کنه/
    www.icesi.ir

دیدگاه

ممنونم از نظرت میلاد جان
      ولی به نظرت یکم خطرناک نمیشه :surprised: اینطوری که میگی اگه بیس رو یک کنم و ترانزیستور روشن شه که یه ضرب VCC به زمین وصل میشه. ولی یه ایده خوبی از پیشنهادت گرفتم. مقاومت رو سره جاش میزارم و دوتا LED ها رو هم با مقاومت سری میکنم اینطوری احتمالاً باید جواب بگیرم. نظرت چیه؟

زندگی لذت مشترکی است که حاصل یاری بی چشمداشت به دیگران است.

دیدگاه

عزیز من اینطوری که نمیشه. LED ها نسبت به جریان حساس هستن نه ولتاژ . این مدار در حقیقت یک منبع جریان هست و همیشه یه جریان ثابتی از LED ها می گذره. پس اون مقاومت نمیتونه جریان رو محدود کنه و به محض اینکه بیس رو به 1 منطقی وصل کنی جریان زیادی در خروجی کشیده میشه و LED هات می سوزه.

بهتره اون مقاومت رو برداری و بجاش یک مقاومت مناسب روی پایه بیس قرار بدی. با آزمایش و خطا شروع کن. توصیه می کنم از 10 کیلو شروع کنی و بیای پایین.
        دلا یاران سه قسمند ار بدانی
        زبانی اند و نانی اند و جانی
        به نانی نان بده از در برانش
        محبت کن به یاران زبانی
        و لیکن یار جانی را به دست آر
        به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

سلام.

مدار دوم شما رو من خیلی بستم ولی با کمی تغییرات. 1- یک مقاومت 1 کیلو بین بیس و میکرو گذاشتم. 2- یک مقاومت 10 کیلو هم به عنوان پول دان براش گذاشتم.

www.icesi.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X