اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با سروو موتور!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با سروو موتور!

سلام دوستان
    یه سروو موتور رو با شماتیک زیر به کمک میکرو راه انداختم
    و سر راه زمینش یه مقاومت سری کردم
    برای این که بتونم هر وقت موتور به مانعی برخورد کرد و قفل شد؛ برقش رو قطع کنم

اما مشکل اینجاست که زمان استارت موتور هم یک جریان لحظه ای کشیده میشه و چون در قسمتهای مختلف برنامه لازمه موتور حرکت داشته باشه و متوقف بشه همون لحظه استارت قطع میشه

میخواستم ببینم راهی هست که بشه این مشکل رو حل کرد؟
    (از مقایسه کننده LM393 استفاده کردم؛ پتانسیومتر 1 کیلو و مقاومت R13 هم 3.9کیلو اهم)
    آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

پاسخ : مشکل با سروو موتور!

سلام
    باید ولتاژ اعمال شده به استاتور را به آرامی توسط یه تقسیم مقاومتی بالا ببری تا جریان در لحظات اولییه زیاد نشه. اگه سروو موتورت بالاتر از 100 وات هست بهتره از یک اتوترانس استفاده کنی.

دیدگاه

درخواست راهنمایی برای افزایش دقت سروو موتور

سلام
      یه سروو موتور دارم که با دستور زیر راه اندازیش کردم:

کد:
      '  Servo Motor Config #######################################################
      Config Servos = 1 , Servo1 = Portc.5 , Reload = 10
      Config Pinc.5 = Output

Do

servo(1)=x

waitms 10

Loop
      End
      حالا باید چیکار کنم که دقتش بالا بره؟
      مثلا الان با هر واحد افزایش X موتور یک درجه حرکت میکنه
      میخوام کاری کنم که با هر واحد افزایش X موتور 0.1 درجه حرکت کنه
      ممنونم
      آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

:question:
        http://s6.uplod.ir/i/00674/9cm41hm4inx0.jpg

دیدگاه

من پالسشو خودم تولید کردم برنامش پاک شده :cry2: اگه پیداش کردم قرار میدم
          http://s6.uplod.ir/i/00674/9cm41hm4inx0.jpg

دیدگاه

پاسخ : درخواست راهنمایی برای افزایش دقت سروو موتور

نوشته اصلی توسط masoud_m_bf
            سلام
            یه سروو موتور دارم که با دستور زیر راه اندازیش کردم:

کد:
            '  Servo Motor Config #######################################################
            Config Servos = 1 , Servo1 = Portc.5 , Reload = 10
            Config Pinc.5 = Output

Do

servo(1)=x

waitms 10

Loop
            End
            حالا باید چیکار کنم که دقتش بالا بره؟
            مثلا الان با هر واحد افزایش X موتور یک درجه حرکت میکنه
            میخوام کاری کنم که با هر واحد افزایش X موتور 0.1 درجه حرکت کنه
            ممنونم
            عزیزان کسی پیشنهادی نداره؟

دیدگاه

برای راه اندازی یه سروو شما به یه سیگنال با فرکانس 50 هرتز نیاز دارید. خب همونطور که مشخصه طول دوره تناوب این سیگنال میشه 20 میلی ثانیه که از این 20 میلی ثانیه میتونید بین 1ms تا 2ms عرض قسمت high سیگنال رو داشته باشید. (البته حدودا بین 1 تا 2، اگه اشتباه نکنم دقیقش 0.9 تا 2.1 میلی ثانیه هست.)
              بقیه سیگنال هم باید low باشه.
              درواقع 1 میلی ثانیه عرض high میشه درجه 0 از سروو و 2 میلی ثانیه high میشه آخرین درجه از سروو موتورتون و مقدارهای بین این دو میشه زاویه های دیگه.
              حالا کافیه که شما تغذیه سروو رو فراهم کنید (بر اساس نوع سروو) و بعد سیگنالی رو که به وسیله میکرو تولید کردین بدین به سروو و زاویه اون رو کنترل کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1768lpc
                برای راه اندازی یه سروو شما به یه سیگنال با فرکانس 50 هرتز نیاز دارید. خب همونطور که مشخصه طول دوره تناوب این سیگنال میشه 20 میلی ثانیه که از این 20 میلی ثانیه میتونید بین 1ms تا 2ms عرض قسمت high سیگنال رو داشته باشید. (البته حدودا بین 1 تا 2، اگه اشتباه نکنم دقیقش 0.9 تا 2.1 میلی ثانیه هست.)
                بقیه سیگنال هم باید low باشه.
                درواقع 1 میلی ثانیه عرض high میشه درجه 0 از سروو و 2 میلی ثانیه high میشه آخرین درجه از سروو موتورتون و مقدارهای بین این دو میشه زاویه های دیگه.
                حالا کافیه که شما تغذیه سروو رو فراهم کنید (بر اساس نوع سروو) و بعد سیگنالی رو که به وسیله میکرو تولید کردین بدین به سروو و زاویه اون رو کنترل کنید.
                سلام
                ممنونم خیلی کامل بود
                برای همه سروو موتوها همینطوره دیگه؟

دیدگاه

برای سروو های DC تا جایی که میدونم همه همینطورین.
                  شما خروجی رسیور یه رادیوکنترل رو روی اسیلوسکوپ ببنید، متوجه میشید که دقیقا داره همین سیگنال رو تولید میکنه. این رادیوکنترل ها رسیورشون مستقیم وصل میشه به سروو هایی که تووی هواپیما مدل کار میذارن.
                  شبیه این شکل موج رو خیلی راحت میتونید با میکرو بسازید و سروو رو کنترل کنید.
                  فقط یادتون باشه که باید پالسی که ساختید تا یه مدت به سروو برسه تا سروو بتونه به اون زاویه مورد نظر برسه. و اینکه اگه پالس قطع بشه ممکنه سروو در اثر فشار به زاویه دیگه ای بره ولی تا وقتی که پالس بهش میرسه نهایت سعیشو میکنه (با توجه به قدرت گیربکس) که تووی اون زاویه باقی بمونه. (زاویه ای که با سیگنال براش مشخص کردین).

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1768lpc
                    برای سروو های DC تا جایی که میدونم همه همینطورین.
                    شما خروجی رسیور یه رادیوکنترل رو روی اسیلوسکوپ ببنید، متوجه میشید که دقیقا داره همین سیگنال رو تولید میکنه. این رادیوکنترل ها رسیورشون مستقیم وصل میشه به سروو هایی که تووی هواپیما مدل کار میذارن.
                    شبیه این شکل موج رو خیلی راحت میتونید با میکرو بسازید و سروو رو کنترل کنید.
                    فقط یادتون باشه که باید پالسی که ساختید تا یه مدت به سروو برسه تا سروو بتونه به اون زاویه مورد نظر برسه. و اینکه اگه پالس قطع بشه ممکنه سروو در اثر فشار به زاویه دیگه ای بره ولی تا وقتی که پالس بهش میرسه نهایت سعیشو میکنه (با توجه به قدرت گیربکس) که تووی اون زاویه باقی بمونه. (زاویه ای که با سیگنال براش مشخص کردین).
                    تشکر فراوان
                    کاملا متوجه شدم

مشکل من اینه که سروو موتورم حدود 200 درجه هست
                    ولی من نهایتا 10 درجه لازم دارم؛ ولی تو این 10 درجه دقت برام خیلی مهمه(نهایت خطا 0.1 درجه میخوام)؛ و با این سروو در نمیاد اون چیزی که میخوام

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X