اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار هشدار گاز mq7

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار هشدار گاز mq7

با سلام
    کسی مداری در مورد راه اندازی سنسور mq7 داره !! یک سایت پیدا کردم که چنین مداری را داره ولی مدار اش انگار مشکل داره و جواب نمی دهد !!!
    کسی اصلا این مدار را بسته است؟؟؟ جواب داده برای شما!!؟؟؟
    http://www.qom-elec.ir/%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-%DA%AF%D8%A7/#comment-533
    سپاس

پاسخ : مدار هشدار گاز mq7

سلام
    من اینو با MQ-9 بستم جواب گرفتم:

آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

116 کتابخانه مورد نیاز برای Altium Designer

از دروغ متنفرم؛ هرچند در این مملکت به جرم صداقت، کودن نامیده شوم.

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: لطفا در مورد عکسی که گذاشتید بیشتر توضیح بدهید!!!
      چند سئوال:
      1.الان ان را چطوری بستید!! قسمت vout را به adc متصل کردید!!!؟ خط قرمز به adc میره و خط نارنجی به زمین وصل میشه!! درسته؟؟؟
      2.الان توی عکس پایه a یا b و h به vcc وصل میشه؟؟ خط ابی و سبز !!
      من یک شماتیک دارم برای سایت قم الکترونیک :ولی هر کاری می کنم عدد درست و حسابی نشان نمیده!!!
      3.یک سئوال ان پتانسیومتر 10 کیلو چطوری بسته میشه!!!با خط زرد مشخص کردم!! یعنی پایه متغیر به کجا وصل میشه!!؟؟؟ برگشته به خود مقاومت!!!؟؟ یا وصل میشه به زمین!!
      اگر سورس یا شماتیک ای دارید لطفا بدهید !

این هم شماتیک ان مداری که بستم اش و جواب نگرفتم!! ایا سنسور را درست بسته!!!خط قرمز!
      البته ان خازن 100 نانو را نبستم!!خط سبز

سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ircaspianhero
        ممنون دوست عزیز: لطفا در مورد عکسی که گذاشتید بیشتر توضیح بدهید!!!
        چند سئوال:
        1.الان ان را چطوری بستید!! قسمت vout را به adc متصل کردید!!!؟ خط قرمز به adc میره و خط نارنجی به زمین وصل میشه!! درسته؟؟؟
        2.الان توی عکس پایه a یا b و h به vcc وصل میشه؟؟ خط ابی و سبز !!
        من یک شماتیک دارم برای سایت قم الکترونیک :ولی هر کاری می کنم عدد درست و حسابی نشان نمیده!!!
        3.یک سئوال ان پتانسیومتر 10 کیلو چطوری بسته میشه!!!با خط زرد مشخص کردم!! یعنی پایه متغیر به کجا وصل میشه!!؟؟؟ برگشته به خود مقاومت!!!؟؟ یا وصل میشه به زمین!!
        اگر سورس یا شماتیک ای دارید لطفا بدهید !

این هم شماتیک ان مداری که بستم اش و جواب نگرفتم!! ایا سنسور را درست بسته!!!خط قرمز!
        البته ان خازن 100 نانو را نبستم!!خط سبز

سپاس
        سلام
        1-بله دقیقا همینطور بسته میشه

2-ببینید؛ پایه های سنسور رو چک کند؛ 4تا از پایه ها 2 به 2 اتصال کوتاه هستن(تو شماتیکی که گذاشتین دلیل آزاد بودن دوتا پایه ها همینه)
        ولی 2تا پایه دیگه بینشون مقاومت نشون میده
        یکی از اون 2تایی که اتصال کوتاه هستن میره به VCC
        دوتای دیگه که اتصال کوتاه هستن؛ میشه خروجیتون

اون دوتایی که مقاومت داشت هم؛ یک سرش به VCC یک سرش به زمین
        الان احتمالا یکم گیج شدین؛ از روی شکل حرفهام رو دنبال کنید

3-پایه وسط و یکی از طرفین پتانسیومتر رو بهم وصل کنید میشه همون مقاومت(متغیر) تو عکس

یک نکته تجربی دیگه این که برای تست بهتره سنسور رو رو به پایین ببندید؛ چون گاز با سمت بالا حرکت میکنه
        و اینکه ولتاژ خروجی رو به راحتی میتونید با مولتی متر ببینید
        اگه هدف فقط تشخیص وجود یا عدم وجود گاز هست میتونید با یه مقایسه کننده کار خودتون رو راحت کنید
        آموزش ساخت جعبه برای مدار با نرم افزار Corel Draw - آموزش طراحی تابلو ثابت با Corel Draw و LED Tool - آموزش کرک LED Tool

دیدگاه

ممنون دوست عزیز:
          من زیاد متوجه حرفهای شما نشدم!! :sad:ابهام زیاد داشت!!

2-ببینید؛ پایه های سنسور رو چک کند؛ 4تا از پایه ها 2 به 2 اتصال کوتاه هستن(تو شماتیکی که گذاشتین دلیل آزاد بودن دوتا پایه ها همینه)
          الان منظور شما از این توضیحات: برای ان شماتیکی که برای قم الکترونیک بود: هست؟ شماتیک دومی!! الان اتصالات اش درست هست؟ منظور شما از 2 به 2 اتصال کوتاه بودن چی هست؟
          ولی 2تا پایه دیگه بینشون مقاومت نشون میده
          کدام 2 تا پایه؟ با مولتی متر اندازه گیری کنم؟ a b h !! کدام؟

یکی از اون 2تایی که اتصال کوتاه هستن میره به VCC
          دوتای دیگه که اتصال کوتاه هستن؛ میشه خروجیتون
          الان من قاتی کردم: این توضیحات برای عکس ان شماتیکی که خودتان قرار دادید هست؟

3-پایه وسط و یکی از طرفین پتانسیومتر رو بهم وصل کنید میشه همون مقاومت(متغیر) تو عکس
          من متوجه نشدم:من از این پتانسیومتر استفاده می کنم !!

سپاس

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مدار هشدار گاز mq7

ممنون دوست عزیز:
            من زیاد متوجه حرفهای شما نشدم!! :sad:ابهام زیاد داشت!!
            الان منظور شما از این توضیحات: برای ان شماتیکی که برای قم الکترونیک بود: هست؟ شماتیک دومی!! الان اتصالات اش درست هست؟ منظور شما از 2 به 2 اتصال کوتاه بودن چی هست؟

کدام 2 تا پایه؟ با مولتی متر اندازه گیری کنم؟ a b h !! کدام؟

الان من قاتی کردم: این توضیحات برای عکس ان شماتیکی که خودتان قرار دادید هست؟
            من متوجه نشدم:من از این پتانسیومتر استفاده می کنم !!

سپاس
            دوست عزیز تمام شماتیک های این صفحه یکی هستن؛ ضمن این که شما یه شماتیک بیشتر نذاشتین!
            اصلا بیخیال پست قبلی

شما سه تا پایه یک طرف رو به VCC وصل کنید
            از سه پایه طرف دیگه وسطیش رو زمین کنید
            دوتا پایه باقیمونده میشه خروجی

پتانسیومتر 3 تا پایه داره؛ دوتاش دو طرفه یکیش وسط!
            این شماتیک کمکتون میکنه:

سوالی بود در خدمتم

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: چیز هایی که گفتید انجام دادم و نسبت به قبل بهتر شده و عدد های تقریبا درست تری نشان میده!!! ولی چند تا ابهام وجود داره!!!
              شما سه تا پایه یک طرف رو به VCC وصل کنید
              من 2 تا را به vcc وصل کردم!! ایا اشکالی پیش می اید؟؟

از سه پایه طرف دیگه وسطیش رو زمین کنید
              منظور شما همان h یا هیتر هست!!!
              دوتا پایه باقیمونده میشه خروجی
              خب : یک خروجی میره به adc ! ان یکی را چکار کنم!! به جایی نباید وصل شود؟

پتانسیومتر 3 تا پایه داره؛ دوتاش دو طرفه یکیش وسط!
              این پتانسیومتر خیلی من را اذیت کرده!!! مگر برای تنظیم حساسیت سنسور نیست!!! پس چرا می چرخونم اش مقادیر زیاد تغییر نمی کنند!!! ایا ممکن هست پتانسیومتر خراب شده باشه!!!؟؟؟تست سالم بودن پتانسومتر چطوری هست!!!؟؟
              کلا این مدار با ان چیزی که توی سایت قم الکترونیک گفته شده انگار فرق داره!!! توی فیلم اش یک چیز های دیگه گفته بود!!!
              اگر تونستید این فیلم را نگاه کنید!
              http://www.qom-elec.ir/%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-%DA%AF%D8%A7/
              سپاس

دیدگاه

پاسخ : پاسخ : مدار هشدار گاز mq7

ممنون دوست عزیز: چیز هایی که گفتید انجام دادم و نسبت به قبل بهتر شده و عدد های تقریبا درست تری نشان میده!!! ولی چند تا ابهام وجود داره!!!من 2 تا را به vcc وصل کردم!! ایا اشکالی پیش می اید؟؟
                منظور شما همان h یا هیتر هست!!! خب : یک خروجی میره به adc ! ان یکی را چکار کنم!! به جایی نباید وصل شود؟
                این پتانسیومتر خیلی من را اذیت کرده!!! مگر برای تنظیم حساسیت سنسور نیست!!! پس چرا می چرخونم اش مقادیر زیاد تغییر نمی کنند!!! ایا ممکن هست پتانسیومتر خراب شده باشه!!!؟؟؟تست سالم بودن پتانسومتر چطوری هست!!!؟؟
                کلا این مدار با ان چیزی که توی سایت قم الکترونیک گفته شده انگار فرق داره!!! توی فیلم اش یک چیز های دیگه گفته بود!!!
                اگر تونستید این فیلم را نگاه کنید!
                http://www.qom-elec.ir/%D9%BE%D8%B1%D9%88%DA%98%D9%87-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%82-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1-%DA%AF%D8%A7/
                سپاس
                تغذیه ADC میکرو رو درست وصل کردین؟
                اون خازن رو هم بذارد؛ در نزدیکترین محل ممکن به پایه های تغذیه

خیر
                پایه وسط(h) و یکی از کناری ها کافیه

بله هیتر یک طرفش زمین یک طرفش VCC هست

نه لازم نیست؛ اون یکی از داخل سنسور اتصال کوتاه هست

مقاومت سر اول تا آخر پتانسیومتر رو بگیرید باید عدد پتانسومتر باشه
                سر اول و وسط رو بگیرید پتانسیومتر رو آروم بچرخونید باید مقاومت آروم تغییر کنه

قبلا نگاه کردم
                پروژه بسیار عالی و کاملی هست
                اینو دیگه از خود مهندس صاحبی سوال بفرمایید:
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?a...ofile;u=110755

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: کلا سنسور اش به در نمیخوره: هی بالا و پایین میره اعداد!!! و ثبات نداره!!! باز هم باید روی اتصالات اش کار کنم!! البته فقط خازن را نبستم! ایا واقعا نیاز هست خازن بسته شود؟
                  یک سئوال: این سنسور دقیقا چه نوع گازی را تشخیص میده؟؟؟؟ مونو اکسید کربن ؟ یا گاز شهری و دود هم هست!!!
                  از کجا باید فهمید که چه نوع گازی را تشخیص داده؟
                  سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: کلا سنسور اش به در نمیخوره: هی بالا و پایین میره اعداد!!! و ثبات نداره!!! باز هم باید روی اتصالات اش کار کنم!! البته فقط خازن را نبستم! ایا واقعا نیاز هست خازن بسته شود؟
                    یک سئوال: این سنسور دقیقا چه نوع گازی را تشخیص میده؟؟؟؟ مونو اکسید کربن ؟ یا گاز شهری و دود هم هست!!!
                    از کجا باید فهمید که چه نوع گازی را تشخیص داده؟
                    سپاس
                    من احتمال میدم ADC رو درست پیکر بندی نکردین، یا تغذیه مشکل داره
                    بهتره خازن رو بذارید
                    فقط مونواکسید کربن رو تشخیص میده
                    http://roboeq.ir/products/detail/%D8...7%D8%B2%20MQ7/

تو همین سایت همه جور سنسور با کاربردهاش هست

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: ولی اقای صاحبی توی فیلم اش گفت که 3 نوع گاز را تشخیص میده!!! عجیبب نیست!!! مونو اکسید و دود و گاز شهری !!
                      راستی در مورد چشمک زدن lcd سئوال کردم: گفت مشکل از فیوزبیت هست!! میگه فیوزبیت باید روی 8 مگاهرتز داخلی تنظیم باشد!!! مگر توی حالت عدی روی 8 مگاهرتز داخلی تنظیم نیست!!
                      سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: ولی اقای صاحبی توی فیلم اش گفت که 3 نوع گاز را تشخیص میده!!! عجیبب نیست!!! مونو اکسید و دود و گاز شهری !!
                        راستی در مورد چشمک زدن lcd سئوال کردم: گفت مشکل از فیوزبیت هست!! میگه فیوزبیت باید روی 8 مگاهرتز داخلی تنظیم باشد!!! مگر توی حالت عدی روی 8 مگاهرتز داخلی تنظیم نیست!!
                        سپاس
                        خب این سنسورها از نوع ارزون قیمت هستن
                        و گاز های مختلفی رو سنس میکنن
                        ولی هر کدوم رو یه نوع گاز حساسیت بیشتری دارن

خیر میکروی خام فرکانس یک مگا هرتز داخلی داره

تیک زدن هرکدام از فیوز بیتها به معنای صفر شدن آن فیوز بیت تلقی می گردد

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: لطفا در مورد فیوزبیت کمک ام کن! توی این تایپیک !!! البته من فیوز بیت را به صورت 0010 تنظیم کردم ولی باز مشکل led حل نشده!!! میخوام بدونم ایا فیوزبیت باز هم تنظمات دیگری داره!!
                          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=105617.0
                          سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: لطفا در مورد فیوزبیت کمک ام کن! توی این تایپیک !!! البته من فیوز بیت را به صورت 0010 تنظیم کردم ولی باز مشکل led حل نشده!!! میخوام بدونم ایا فیوزبیت باز هم تنظمات دیگری داره!!
                            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=105617.0
                            سپاس
                            سلام
                            بالاخره LEDها مشکل دارن یا LCD؟

من با این برنامه کار نکردم تا حالا
                            ولی با پروگرامر خودم بعضی وقتها فیوزبیت ها اعمال نمیشن
                            بهتره بعد از نوشتن فیوزبیتها دوباره اونها رو از میکرو بخونید و ببینید درست اعمال شده یا نه؟

اگه میخوای AVR و یا PIC کار کنی این پروگرمر رو بخر یه عمر خودتو راحت کن
                            بببهههتتتررریییننن پروگرامر دنیاست
                            تا چند وقت پیش نمیدونستم چی خریدم! بعد که فهمیدم دیدم عجب چیزیه :wow:
                            یه عکس برات از محیط نرم افزارش میذارم

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: منظور ام lcd بود :mrgreen: خطای تایپی بود!
                              در مورد پراگرامر بگم که تازه یک دانه پراگرامر usb که ساخت eca هست خریدم و دیگه بودجه ندارم!
                              عکس تنظمات فیوزبیت را فردا میزارم: تقریبا شبیه شما هست! ولی lcd باز قاتی کرده!!
                              سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X